Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Napięcia geopolityczne wpływają na globalne rynki finansowe

Globalne rynki finansowe doświadczają obecnie dużej zmienności, głównie ze względu na grośby eskalacji konfliktu między Izraelem a Iranem. Zobacz, jak ten kryzys wpływa na rynek!

Napięcia geopolityczne wpływają na globalne rynki finansowe
Zdj.: depositphotos.com

Napięcia między Izraelem a Iranem przyspieszyły globalną ucieczkę kapitału do bezpieczniejszych aktywów, powodując umocnienie dolara i osłabienie rynków akcji.

Indeks S&P 500 w USA stracił w poniedziałek 1,2%, pogłębiając korektę. Podobnie indeks WIG20 w Polsce spadł o 1,4% do 2419 punktów we wtorek rano, odzwierciedlając negatywne nastroje rynkowe.

Globalne pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych jest bacznie obserwowane, para USD/PLN testuje dolną część istotnej strefy oporu (4,06-4,09), a EUR/PLN przełamuje średnioterminową linię trendu spadkowego w okolicach 4,31 zł.

Na dokładkę FED nie spieszy się z obniżkami stóp

Zdj.: flickr.com
Prezes Rezerwy Federalnej
Powell nie chce za szybko ścinać stóp

Oprócz napięć geopolitycznych, ostatnie dane z USA wskazują, że Rezerwa Federalna raczej nie będzie się spieszyć z cyklem obniżek stóp procentowych.

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła mocniej od prognoz, co sugeruje, że największa gospodarka świata nie tylko opiera się recesji, ale wręcz ma się dobrze.

Pozwala to Fed na utrzymanie stóp procentowych bez konieczności ich obniżania w celu stymulowania gospodarki. Rynek obstawia obecnie obniżkę stóp procentowych począwszy od września, z możliwością jednego lub dwóch cięć po 0,25 punktu procentowego do końca roku.

Zmiana oczekiwań doprowadziła do wyprzedaży amerykańskich obligacji skarbowych, a rentowności 10-letnich obligacji osiągnęły 4,63%, najwyższy poziom od połowy października 2023 roku.

Napięcia geopolityczne wpłynęły również na rynek ropy naftowej, choć eksperci nie spodziewają się znaczącej korekty cen tego surowca. Inwestorzy wierzą, że sytuacja nie ulegnie dalszej eskalacji, a ceny ropy naftowej nie przekroczyły wrześniowego szczytu na poziomie 96 USD za baryłkę.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.