Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
kriptomat
Kriptomat opinie 2024
kriptomat
Kriptomat
kriptomat

Kriptomat opinie 2024Recenzja kantora kryptowalut, opinie, opłaty, dyskusja

Autor recenzji
Najnowsza aktualizacja
13. 5. 2024
kriptomat

Ocena Finlio.pl

- 1. miejsce -
89 %
Najnowsza aktualizacja
13. 5. 2024

Podstawowe informacje na temat Kriptomat

W j. polskim? Tak, dostępne
Opłata za transakcję Od 1,45%
Liczba aktywów 365

W niniejszej recenzji zajmiemy się europejskim kantorem kryptowalut Kriptomat, który umożliwia zakup i wymianę szerokiej gamy kryptowalut.

Treść recenzji na temat kantora Kriptomat

Kriptomat w pigułce – co oferuje ten kantor?

Jeśli jest się dopiero początkującym inwestorem, inwestowanie w kryptowaluty może wydawać się skomplikowane, a nawet niebezpieczne. Ale gdy inwestor ma do dyspozycji przejrzystą i przyjazną dla użytkownika platformę, na której może swobodnie handlować kryptowalutami i je wymieniać między sobą, wszystko zacznie się układać, a w końcu okaże się, że nic w tym trudnego.

Niniejszy artykuł zawiera recenzję jednej właśnie takiej platformy – kantora Kriptomat. Powiemy Ci, czy kantor jest dla Ciebie odpowiedni i spełni Twoje oczekiwania, czy też nie. Skupimy się przede wszystkim na tym, kto stoi za tą platformą, czy korzystanie z niej jest bezpieczne, a także na równie ważnej kwestii opłat. Ponadto, odpowiemy na pytanie, czy na platformie Kriptomatu można pomnożyć własne kryptowaluty. Ale będzie jeszcze więcej, więc czytaj uważnie.

BONUS: Uzyskaj darmowe 10 euro od kantora Kriptomat!

Dzięki temu, że nasz serwis Finlio.pl jest odwiedzany przez wiele osób, udało nam się zorganizować specjalną ofertę dla naszych czytelników.

Zainwestuj co najmniej 100 € za pośrednictwem Kriptomatu, a w ciągu kilku dni od inwestycji otrzymasz 10 € ZA DARMO na swoje konto inwestycyjne.

Jedyne co musisz zrobić to wprowadzić kod promocyjny FINEX10 podczas rejestracji.

Zdj.: kriptomat.io
rejestracja z bonusem Kriptomat
Aby otrzymać bonus 10 €, należy wpisać następujący kod promocyjny podczas rejestracji w serwisie Kriptomat: FINEX10

Co oferuje Kriptomat?

Kriptomat posiada naprawdę prostą i przejrzystą platformę, która jest dostępna nawet w języku polskim. Prawie każdy powinien być w stanie ją ogarnąć.

Po utworzeniu i zweryfikowaniu konta będziesz miał do wyboru 3 podstawowe opcje – kupowanie kryptowalut, sprzedawanie kryptowalut i wymienianie ich między sobą.

Zdj.: kriptomat.io
kryptowalutowe zakupy btc
Zakup, sprzedaż i wymiana kryptowalut w Kriptomacie

Prawdopodobnie nie zaskoczy Cię fakt, że aby rozpocząć korzystanie z platformy, musisz najpierw ustawić preferowane metody płatności i zasilić swoje konto odpowiednimi środkami.

Niezależnie od tego, czy wysyłasz pieniądze na giełdę przelewem bankowym, za pośrednictwem portfela online, czy też wysyłasz kryptowaluty na swoje konto w celu ich sprzedaży, Kriptomat stara się maksymalnie uprościć sprawy dla swoich użytkowników, więc wierzymy, że będziesz w stanie to zrobić bez żadnych problemów. Jak już wspomnieliśmy, wszystko odbywa się w języku polskim.

Którymi kryptowalutami można handlować na Kriptomacie?

Kriptomat umożliwia handel, wymianę i zakup mniej więcej 365 różnych kryptowalut. Pełną listę dostępnych i obsługiwanych kryptowalut znajdziesz pod zakładką Ceny.

Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat lista kryptowalut
Lista najbardziej znanych kryptowalut dostępnych na Kriptomacie

Wśród znanych kryptowalut dostępnych na Kriptomacie są również EOS, Litecoin, Bitcoin Cash, Monero, Dai, Cosmos, Algorand, Tezos i wiele innych. Krótko mówiąc, każdy zwykły użytkownik znajdzie tutaj coś dla siebie.

Funkcje premium – oszczędzanie na Kriptomacie

Gdy masz już jakieś kryptowaluty na swoim koncie, możesz je dalej pomnażać za pomocą programu KriptoEarn. Funkcję tę można sobie wyobrazić jako coś w rodzaju rachunku oszczędnościowego – wystarczy trzymać swoje kryptowaluty w Kriptomacie, a będą one powoli zyskiwać na wartości.

Jest to w zasadzie bardzo uproszczona metoda stakingu kryptowalut, z tą różnicą, iż nie chodzi o natywne stakowanie protokołu Proof of Stake, ale raczej o program handlowy kantora. Kriptomat będzie korzystać z dostarczonych przez Ciebie kryptowalut według własnego uznania, wypłacając Ci za to odsetki.

Zdj.: kriptomat.io
kryptowalutowy staking
Staking w platformie Kriptomatu

Chociaż początkowo staking na Kriptomacie nie był zbyt opłacalny, teraz już jest inaczej. Obecnie oferuje on całkiem interesujące stopy zwrotu – szczególnie ponad 13% w przypadku kryptowaluty Polkadot (w chwili pisania tej recenzji).

Za bardzo interesujące można również uznać 8,5% w przypadku stablecoinów USDT i USDC, które na innych platformach zwykle pomnażane są przy zastosowaniu niższych stawek.

Ze względu na to, że chodzi o stakowanie na scentralizowanej platformie, użytkownicy nie są w posiadaniu kluczy prywatnych do swoich kryptowalut, a zatem są całkowicie zdani na łaskę strony trzeciej, co kryptowaluty w swojej pierwotnej zasadzie starają się wyeliminować.

Jest to jedna z wad scentralizowanego stakingu, ale jeśli jesteś skłonny zaakceptować to ryzyko, pomnażanie kryptowalut na Kriptomacie wcale nie jest złym pomysłem.

INSTRUKCJA: Jak korzystać z kantora Kriptomat?

Teraz, gdy już wiesz, co Kriptomat ma do zaoferowania, możesz zabrać się za rejestrację na platformie i za sam handel kryptowalutami.

Jak dokonać rejestracji na Kriptomacie?

Proces rejestracji i weryfikacji konta na platformie Kriptomat nie różni się szczególnie od tego, co znamy z innych platform. Jeśli chcesz otworzyć rachunek na Kriptomacie, należy wykonać poniższe kroki:

 1. Wejdź na stronę rejestracji i podaj wymagane dane. Upewnij się, że Twoje imię i nazwisko są zapisane dokładnie w takiej samej formie, w jakiej występują w Twoich dokumentach osobistych, których użyjesz do weryfikacji swojej tożsamości.
 2. Kliknij pole wyboru, aby potwierdzić, że masz co najmniej 18 lat i akceptujesz Umowę z użytkownikiem oraz Politykę prywatności.
 3. Następnie kliknij opcję Utwórz konto. Kriptomat wyśle Ci e-mail weryfikacyjny na podany przez Ciebie adres e-mail.
 4. Przejdź do swojej skrzynki e-mail i otwórz otrzymaną wiadomość. Znajdziesz w niej kod OTP (jednorazowe hasło) do zakończenia rejestracji – wprowadź go w oknie dialogowym rejestracji i kontynuuj.
 5. Otworzy się strona weryfikacji numeru telefonu. Wybierz numer kierunkowy swojego kraju (+48 dla Polski) i po wprowadź swój numer telefonu. Następnie kliknij opcję Wyślij kod.
 6. Sprawdź, czy w telefonie nie ma kodu SMS. Wprowadź kod w polu wejściowym i kliknij przycisk Weryfikuj.
 7. To wszystko – Twoje konto powinno być zweryfikowane.

Weryfikacja konta użytkownika (KYC)

Po pomyślnym zarejestrowaniu konta prawdopodobnie nie zdziwi Cię fakt, że jeśli chcesz kupować lub sprzedawać kryptowaluty na Kriptomacie, będziesz musiał przeprowadzić weryfikację KYC. Aby ją rozpocząć, wystarczy kliknąć przycisk Rozpocznij proces weryfikacji na stronie głównej, gdzie zostaniesz automatycznie przekierowany po zakończeniu rejestracji.

Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat weryfikacja użytkownika
Aby korzystać z konta, należy przeprowadzić weryfikację tożsamości

W przypadku Kriptomatu proces KYC jest w miarę prosty, wystarczy wykonać 3 czynności:

 • podać podstawowe dane o sobie (miejsce zamieszkania),
 • przesłać zdjęcie lub skan dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu),
 • a na koniec zrobić selfie.
Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat proces KYC
Proces weryfikacji KYC na Kriptomacie
Notatka

Uwaga: Ostatnia czynność – skanowanie twarzy w 3D – wymaga użycia kamery internetowej.

Kriptomat włożył wiele wysiłku w to, by cały proces weryfikacji KYC był naprawdę prosty i intuicyjny. Nawet niedoświadczony użytkownik powinien być w stanie dokonać weryfikacji w ciągu kilku minut.

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych wystarczy poczekać, aż platforma wszystko zweryfikuje i w pełni odblokuje swoje funkcje. Weryfikacja powinna być gotowa w ciągu maksymalnie kilku godzin.

Opcje depozytu na Kriptomacie

Aby dokonać wpłaty środków w walutach fiducjarnych lub kryptowalutach, wystarczy przejść do zakładki Depozyt w prawym górnym rogu ekranu. Niewielką wadą Kriptomatu jest to, że chociaż można w nim dokonywać wpłat w euro lub złotych, wypłaty są dostępne tylko w euro.

Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat - depozyt
Opcje depozytu na Kriptomacie

Złote są automatycznie przeliczane na euro bezpośrednio po dokonaniu depozytu, więc handel nie odbywa się w tej walucie.

Jeśli zaś chodzi o same formy deponowania środków, opcji jest dużo więcej:

 • przelew bankowy w złotych (ale przy użyciu płatności zagranicznej, przy czym złote są przeliczane na euro – minimalna wpłata wynosi tutaj około 175 złotych, dokładna kwota różni się w zależności od kursu wymiany),
 • przelew bankowy w euro (płatność SEPA, minimalny depozyt to 35 euro),
 • kartą kredytową lub debetową w euro (w przypadku kwot poniżej 100 euro mogą obowiązywać dodatkowe opłaty),
 • Skrill,
 • Neteller.
Zdj.: kriptomat.io
Depozyt SEPA
Depozyt w złotych polskich za pośrednictwem płatności SEPA
Notatka

Uwaga: Depozyty w złotych polskich mogą być dokonywane tylko na rachunek w szwajcarskim banku InCore – jeśli wybierzesz inny bank, depozyt zostanie automatycznie zrealizowany w euro.

Wiele pasjonatów kryptowalut pyta, ile będzie ich kosztować korzystanie z Kriptomatu. Dla tych osób mamy dobrą wiadomość. Po utworzeniu konta w Kriptomacie można z niego korzystać całkowicie bezpłatnie. Informacje o opłatach za poszczególne transakcje znajdziesz poniżej.

Jeśli chodzi o transfer za pośrednictwem płatności SEPA, Kriptomat zastrzega sobie 1-3 dni robocze, ale zwykle odbywa się to w ciągu kilku godzin lub nawet tego samego dnia.

Wpłata kryptowalut

Jeśli jesteś w posiadaniu jakichś kryptowalut i chciałbyś je sprzedać lub wymienić na inne, możesz to zrobić dokonując depozytu w kryptowalucie zamiast w walucie fiat. Wystarczy wybrać opcję Kryptowaluta, patrz obrazek poniżej.

Zdj.: kriptomat.io
kryptowaluty do depozytu
Wybór kilku kryptowalut do depozytu

Pamiętaj, że dla każdej kryptowaluty, którą wpłacasz, musisz wybrać sieć, z której ją wysyłasz, a Kriptomat na podstawie tego wygeneruje dla wpłaty odpowiedni adres.

Przykładowo,jeśli chcesz dokonać depozytu w USDT, możesz to zrobić nawet z 5 sieci – Ethereum (ERC-20), BNB Smart Chain (BEP-20), TRON (TRC-20), Avalanche (C-Chain) i Polygon.

Jeśli wybierzesz jedną z nich (np. ERC-20) i wyślesz USDT z portfela istniejącego w innej sieci, np. BNB Chain (BEP-20), transakcja będzie nieważna (i oczywiście bezzwrotna), a Twoje kryptowaluty przepadną.

Notatka

Uwaga: Depozyty w kryptowalutach są w Kriptomacie całkowicie bezpłatne.

Wysyłając kryptowaluty z portfela na adres podany przez Kriptomat, oczywiście należy uiścić opłatę górnikom – z tym jednak kantor nie ma nic wspólnego.

Wypłaty na Kriptomacie

Wypłaty walut fiducjarnych i kryptowalut są tutaj równie łatwe, jak zakupy. Gdy masz już jakieś środki w walucie fiducjarnej lub kryptowalutach na Kriptomacie i chcesz je przelać z powrotem na swoje konto bankowe, przejdź do zakładki Portfele na górnym pasku, a następnie do sekcji Moje portfele.

Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat metody wypłat
Wypłata euro z Kriptomatu z powrotem na rachunek w banku

W celu wypłaty środków wystarczy kliknąć trzy kropki w sekcji Czynności i wybrać opcję wypłaty. Zostanie wyświetlone okno dialogowe, w którym wystarczy wybrać konto bankowe i kwotę, którą chcesz wypłacić.

Notatka

Uwaga: Konta bankowe mogą być zapisywane w platformie Kriptomat w celu ich szybszego ponownego użycia.

Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat wypłaty w euro
Ustawienie parametrów dla wypłaty w euro

Następnie należy potwierdzić transakcję za pomocą kodu z wiadomości SMS wysłanej na Twój telefon komórkowy lub kodu z aplikacji Google Authenticator, jeśli ustawiłeś ją jako podstawową metodę uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Wypłata kryptowalut

Aby wybrać dowolną kryptowalutę, możesz ponownie kliknąć trzy kropki w kolumnie Czynności w sekcji Moje portfele lub otworzyć profil danej kryptowaluty i kliknąć przycisk Wyślij.

Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat wypłata BTC
Wypłata Bitcoinów na Kriptomacie

Następnie należy wprowadzić wszystkie niezbędne dane – kwotę BTC do wypłaty i adres portfela. Trzeba też pomyśleć o wyborze odpowiedniej sieci, co dotyczy zwłaszcza innych kryptowalut (np. wspomnianego wcześniej USDT).

Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat ustawienia wypłaty
Ustawienia wypłaty Bitcoina

Z wypłatą związana jest pewna opłata, która jednak nie trafia do Kriptomatu, ale do górników kryptowalut za weryfikację transakcji.

Niestety, tak właśnie działają transakcje w świecie kryptowalut i Kriptomat nic z tym nie zrobi.

Wymiana kryptowalut na Kriptomacie

Ostatnią rzeczą, jaką można robić z kryptowalutami w platformie Kriptomatu, jest ich wymiana. Kryptowaluty można wymieniać między sobą po kliknięciu zakładki Wymiana, która znajduje się tuż obok sekcji przeznaczonej do sprzedaży i zakupu.

Zdj.: kriptomat.io
Bitcoin i ethereum wypłaty w Kriptomat
Wymiana BTC i ETH w kantorze Kriptomat

Wymiana na Kriptomacie trwa zwykle najwyżej kilka minut, a po uzgodnieniu transakcji w podglądzie będziesz mógł śledzić jej przebieg na stronie głównej na liście zrealizowanych transakcji po prawej stronie ekranu.

Jakie są opłaty i limity w Kriptomacie?

W Kriptomacie nie ma żadnych opłat za prowadzenie konta, opcji konta premium ani niczego podobnego. Opłaty pobierane są tylko za same transakcje (wpłaty i wypłaty, przelewy pozabankowe i handel).

Polityka opłat jest dosyć prosta:

 • Za zakup kryptowalut zapłacisz 0,45% (minimum 1,45 €).
 • Za sprzedaż kryptowalut zapłacisz 0,45% (minimum 1,45 €).
 • Jednak kupując kryptowaluty za pomocą karty płatniczej, należy być przygotowanym na zapłacenie 2,45%, ponieważ bramka płatnicza pobiera opłatę wyższą niż opłata Kriptomatu.
 • W przypadku wpłaty środków za pomocą karty płatniczej, Kriptomat pobiera opłatę w wysokości 1,99%.
 • Wymiana dwóch kryptowalut między sobą jest wolna od opłat (0%), ale prawdopodobnie wystąpi “poślizg“, więc dla pewności licz się z co najmniej 1%. Minimalna kwota transakcji wymiany kryptowalut zmienia się dynamicznie i zawsze będzie wyświetlana przed dokonaniem transakcji. Zazwyczaj jest to równowartość 15-25 euro.
 • Jeśli kupujesz za pośrednictwem innych portfeli (np. Skrill lub Neteller), opłaty są już wyższe. Dlatego nie zalecamy takich wymian.
 • Wypłaty kryptowalut są obciążone stałą opłatą, ale z czasem Kriptomat może nieznacznie zmienić wartości w zależności od obciążenia rynku. Należy również wspomnieć, że w przypadku niektórych kryptowalut wypłaty nie są możliwe, ale może to być tylko tymczasowy problem.
  • Na nadmiernie obciążonym rynku opłaty za wypłaty mogą osiągać wyższe poziomy, jednak nie jest to wina Kriptomatu, ale przeciążenia sieci kryptowalutowych, które z kolei prowadzi do przepłacania górników za weryfikację transakcji.

Zobacz oficjalną tabelę poniżej:

Zdj.: kriptomat.io
Kriptomat tabela prowizyjna
Opłaty za korzystanie z usług kantora Kriptomat

Limity dotyczące transakcji

Transakcje w Kriptomacie podlegają zarówno dziennym, jak i miesięcznym limitom. Ale bez obaw, zdecydowana większość użytkowników prawdopodobnie nie będzie miała z tym problemu.

Dzienne wpłaty i wypłaty za pośrednictwem płatności SEPA są ograniczone do *15 tysięcy do 1,5 miliona euro, w zależności od kilku czynników. Miesięczne limity poruszają się w zakresie od *15 tysięcy do 10 milionów euro.

Dzienny limit dla innych metod płatności wynosi od *500 do 30 tysięcy euro, przy czym miesięczny porusza się w zakresie od 5 tysięcy do 300 tysięcy euro.

Wpłaty i wypłaty w kryptowalutach są ograniczone do 15 tysięcy euro, ale można osiągnąć nawet nieograniczony limit.

*To, czy osiągniesz dolną lub górną granicę wspomnianego powyżej zakresu, zależy od Twojej wcześniejszej aktywności na Kriptomacie, kraju, z którego się logujesz itp.

Jeśli jednak chcesz obracać większymi kwotami, polecamy utworzenie konta na giełdzie kryptowalut Binance. Po pełnej weryfikacji nie powinno być żadnych problemów.

Kto stoi za projektem Kriptomat?

Kriptomat został założony przez pasjonatów świata kryptowalut ze Słowenii w dniu 7 lutego 2018 r. Siedziba firmy mieści się w Estonii. Założyciele Kriptomatu wybrali Estonię głównie ze względu na korzystne warunki legislacyjne panujące w tym kraju.

Kriptomat jest nadzorowany przez estońskie Ministerstwo Finansów, FIU (Financial Intelligence Unit) oraz Zarząd Policji i Straży Granicznej FIU.

Zarówno Estonia, jak i Słowenia są dość zainteresowane obszarem kryptowalut, a spod ręki doświadczonych obywateli tych państw wyszły takie projekty jak Bitstamp, Iconomi, NiceHash czy Viberate.

Jaki jest więc cel tych słoweńskich chłopaków z Kriptomatu? Zbudować największą giełdę kryptowalut w Europie.

Jak widać na tej stronie, kraje, w których platforma Kriptomatu jest dostępna, są na całym świecie i jest ich wiele. Należy do nich również Polska.

Najważniejsze cechy i zabezpieczenia platformy Kriptomat

Platforma już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie prostej i przejrzystej, co osiągnięto również z uwagi na pominięcie wyrafinowanych narzędzi, takich jak handel na dźwigni, Bitcoin futures itp. Jednak brak zaawansowanych funkcji wydaje się nie mieć żadnego znaczenia, ponieważ wszystko działa dobrze.

Kolejnymi zaletami Kriptomatu są przejrzystość, bezpieczeństwo i wiarygodność – jak wspomnieliśmy powyżej, osoby stojące za tym przedsięwzięciem są odnoszącymi sukcesy założycielami innych znanych projektów. Co więcej, sama platforma otrzymała licencję od Financial Intelligence Unit na świadczenie usług kantora walut wirtualnych (wymianę kryptowalut jedną za drugą), a także na tradycyjne waluty fiducjarne.

Zdj.: kriptomat.io
zabezpieczenia Kriptomat
Zabezpieczenia i licencje Kriptomatu

Uwierzytelnianie transakcji na koncie jest domyślnie ustawione na poziom dwuetapowy (2FA) od momentu jego utworzenia, tj. za pomocą nie tylko hasła, ale także wiadomości SMS. Alternatywą jest użycie aplikacji Google Authenticator. Co z tego wynika? Bez hasła i jednocześnie telefonu komórkowego niemożliwe będzie uzyskanie dostępu do konta.

Ponadto, wszystkie środki klientów są przechowywane off-line w portfelach sprzętowych, co zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi. Inne zabezpieczenia obejmują regularne monitorowanie wewnętrzne i ocena bezpieczeństwa.

Szczegóły zabezpieczeń, czy to fizycznych, czy wirtualnych, nie są oczywiście jawne, ale widać, że Kriptomat (słusznie) kładzie na nie duży nacisk.

Jednym z zabezpieczeń jest również ochrona przed praniem pieniędzy, która objawia się przede wszystkim obowiązkową weryfikacją KYC. Kriptomat nie ma w tym względzie zbyt dużego wyboru, gdyż wymagają tego przepisy europejskie poprzez regulacje AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy).

Obsługa klienta

Dopóki wszystko działa, jak należy, nie ma potrzeby korzystania z obsługi klienta. A w przypadku Kriptomatu większość rzeczy zdecydowanie działa. Niemniej jednak, gdy coś jest nie tak, czynnik ten staje się palącą kwestią.

Na szczęście Kriptomat jest w dobrej pozycji, ponieważ oferuje zarówno wsparcie on-line za pośrednictwem czatu na żywo, jak i możliwość skontaktowania się z obsługą za pośrednictwem e-maila, i to nawet w języku polskim.

Co więcej, w sekcji obsługi klienta można znaleźć wiele samouczków, w tym filmy demonstracyjne. Często zasadniczo nie ma potrzeby kontaktowania się z pomocą techniczną – wystarczy sprawdzić sekcję najczęściej zadawanych pytań.

Zalety i wady platformy Kriptomat

Zalety

 • Przyjazna dla użytkownika platforma: Kriptomat jest całkowicie w języku polskim, przy czym interfejs platformy jest bardzo przejrzysty. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, pomogą Ci obszerne samouczki w bazie wiedzy bezpośrednio na oficjalnej stronie internetowej Kriptomatu. Możesz również skontaktować się z obsługą klienta.
 • Dostępność w 25 językach i ponad 70 krajach: Kriptomat dąży do tego, by stać się największą giełdą kryptowalut w Europie i należy stwierdzić, że jest na dobrej drodze. Bardzo pomagają mu w tym obsługa lokalnych walut i duża liczba wersji językowych.
 • Wysokiej jakości zabezpieczenia: W kwestii zarządzania ryzykiem wdrożono wytyczne ISO 27001:2013, platforma przeprowadza regularne kontrole wewnętrzne, a niemal wszystkie środki klientów są przechowywane w portfelach sprzętowych, co znacząco zmniejsza potencjalne ryzyko. Do każdego konta już od utworzenia przypisane jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą wiadomości SMS, przy czym można również skorzystać z aplikacji Google Authenticator.
 • Stosunkowo niskie opłaty: Kolejny element przewagi konkurencyjnej Kriptomatu nad innymi kantorami. Dokonując zakupów za pomocą płatności SEPA lub kart płatniczych, opłaty są stosunkowo niskie, ale nie można tego samego powiedzieć o korzystaniu z portfeli internetowych (takich jak Skrill), gdzie opłaty wynoszą ponad 4%. Warto również wspomnieć o braku opłat za wymianę kryptowalut – Kriptomat pobiera jedynie skromny procent za zakup i sprzedaż kryptowalut.
 • KriptoEarn: Choć Kriptomat jest tylko kantorem, to jednak oferuje dodatkowe usługi w postaci scentralizowanego stakingu. Fakt ten pozwala dodatkowo pomnożyć swoje kryptowaluty, w niektórych przypadkach (Polkadot) przy całkiem interesującej stopie zwrotu.

Wady

 • Brak bardziej zaawansowanych funkcji: Na Kriptomacie nie można realizować żadnych transakcji z limitem ceny, nie znajdziesz tutaj kontraktów terminowych ani nie zobaczysz wartości spreadu podczas wymiany. Fakt ten nie ma jednak znaczenia, jeśli jest się początkującym – dzięki temu platforma jest bardzo przejrzysta, prosta i funkcjonalna.
 • Scentralizowany charakter: Niestety, częściowo neguje to pewną wielką zaletę kryptowalut, a mianowicie decentralizację. Każda moneta ma dwie strony – w przypadku DeFi ryzyko polega głównie na błędach w inteligentnych kontraktach, zaś w przypadku scentralizowanych usług na niewielkiej liczbie punktów awarii, z czym wiąże się wysokie ryzyko udanych włamań. Z drugiej strony, Kriptomat oferuje świetną obsługę klienta, wiele samouczków i jak dotąd nie ma na swoim koncie żadnych błędów związanych z bezpieczeństwem.
 • Portfel fiat prowadzony jest w euro: Chociaż Kriptomat umożliwia depozyty środków w złotych, nie można nimi handlować. Jest to możliwe tylko w euro i – niestety – dotyczy to również wypłat. Chociaż Kriptomat dawniej obsługiwał wypłaty w złotych, jego obecne konta bankowe nie umożliwiają takiej opcji.

Podsumowanie – jakie są nasze doświadczenia z Kriptomatem?

Chociaż nie jest to kantor, w którym aktywnie wymienialibyśmy kryptowaluty, po pierwszych kilku dniach testowania możemy powiedzieć, że Kriptomat stara się zapewnić użytkownikom świetne wrażenia.

Począwszy od rejestracji, przez weryfikację KYC, aż po pierwszy zakup lub sprzedaż kryptowalut, wszystko przebiega sprawnie, szybko, z niskimi opłatami, a nawet w języku polskim. Jednocześnie można tu znaleźć ponad 360 kryptowalut, co jest bardzo interesującą liczbą jak na giełdę obsługującą depozyty w złotych polskich.

Jeśli szukasz prostego kantora, w którym można kupować, przechowywać, sprzedawać i wymieniać kryptowaluty, i to przy rozsądnych opłatach, Kriptomat jest dla Ciebie bardzo dobrym wyborem.

Więcej informacji o Kriptomat

Nazwa spółkiKriptomat
Główna zaletaProsty kantor kryptowalut
W j. polskim?
Wdrożenie usługi2018
Siedziba spółkiTallin, Estonia
Oficjalna strona internetowahttps://kriptomat.io/
Podstawowe informacje o spółce
Nadzór KNF
Nadzór NBP
Waluta rachunkuTylko euro
Opłata za transakcjęOd 1,45%
Inne opłatyWymiana kryptowalut bez opłat
Minimalny depozyt160 zł
Minimalna transakcja215 zł
Informacje o wpłatach i wypłatach
Opłata za wpłatęPrzelew wolny od opłat
Opłata za wypłatęPrzelew wolny od opłat
Metody wpłat Przelew bankowy, karta płatnicza, Skrill, Neteller
Informacje dotyczące handlu
DźwigniaBrak dźwigni
Liczba aktywów 365
Aplikacja mobilna
Wersje internetowe
Wsparcie klienta
Czat
E-mail[email protected].
Oceń Kriptomat
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.