Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Walka o wycofanie z GPW: co kryje się za niedawnym wzrostem wyceny Kernela?

Akcjonariusze Kernela mają realne powody do obaw. Pomimo niedawnego, czysto spekulacyjnego podbicia akcji kursu, sytuacja tej spółki nadal jest niesłychanie skomplikowana!

Walka o wycofanie z GPW: co kryje się za niedawnym wzrostem wyceny Kernela?
Zdj.: depositphotos.com

Na polskim rynku akcji obserwujemy trend, w którym liczba spółek wycofywanych z warszawskich indeksów giełdowych przewyższa liczbę nowych podmiotów. W pierwszym kwartale tego roku z rynku głównego wycofały się cztery spółki, przy zaledwie jednym debiucie na NewConnect.

WYCOFANIE KERNELA Z GIEŁDY

Kernel, duży producent zbóż i oleju słonecznikowego, jest notowany na GPW od 2007 roku. Akcje tej spółki są jednak obiektem olbrzymich kontrowersji!

W ostatnim czasie wycena spółki wzrosła o ponad jedną czwartą, przekraczając 4 mld zł – najwięcej od sierpnia 2023 roku. Uważa się, że ten nieoczekiwany wzrost jest spowodowany nadziejami na zablokowanie procedury wycofania spółki z giełdy.

Walka o wycofanie z giełdy nabrała tempa, gdy zaplanowano walne zgromadzenie w celu omówienia obniżenia kapitału, a luksemburski sąd rozpatruje sprawę wniesioną przez akcjonariuszy mniejszościowych w celu tymczasowego zawieszenia kontrowersyjnych działań związanych z wycofaniem z giełdy.

Ukraiński biznesmen zabiega o zdjęcie Kernela z giełdy

spadający kurs
Akcje Kernela okazały się pułapką

Wiodący akcjonariusz Kernela, Namsen, kontrolowany przez ukraińskiego oligarchę Andrija Werewskiego, ogłosił wezwanie po cenie 18,5 zł za akcję, czyli nieco powyżej ustawowego minimum.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) podejrzewa jednak, że niska wycena mogła być wynikiem manipulacji giełdowej. Rada dyrektorów spółki zatwierdziła wezwanie i zatwierdziła procedurę wycofania z obrotu giełdowego, która omija walne zgromadzenie – ruch dozwolony przez prawo luksemburskie, gdzie spółka jest zarejestrowana.

Sprawa Kernela wskazuje na ewentualną możliwość zmian legislacyjnych w celu ochrony interesów inwestorów.

Ponieważ na GPW notowanych jest coraz więcej spółek zagranicznych, inwestorom przypomina się o nieodłącznym ryzyku i znaczeniu zrozumienia ram prawnych i regulacyjnych tych podmiotów.

Droga Kernela od debiutu giełdowego w 2007 r., poprzez kryzys finansowy, aż do kontrowersyjnego wycofania z obrotu giełdowego, stanowi studium przypadku zmienności i niepewności, które mogą towarzyszyć inwestowaniu w spółki publiczne, zwłaszcza te prowadzące znaczącą działalność za granicą lub posiadające inne struktury prawne.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.