Finlio.pl logo
Menu
Finlio » 📈 Indeksy » Dow Jones Industrial Average

Indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA) - Notowania indeksu giełdowego, wykres, spółki

Twój kapitał może być zagrożony*

Dow Jones Industrial Average wykres

Aktualne notowania Dow Jones Industrial Average (DJIA)
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informacje na temat indeksu Dow Jones

Indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA) to drugi najstarszy na świecie indeks giełdowy, reprezentujący 30 czołowych spółek giełdowych ze Stanów Zjednoczonych. Można go postrzegać jako jeden z podstawowych wskaźników rozwoju amerykańskiego rynku akcji, ale także jako instrument finansowy, na którym można spekulować i zarabiać.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu dziadkowi ze świata indeksów, założonemu już w 1896 roku, nakreślając jego rozwój, przedstawiając metodę obliczania oraz wchodzące w jego skład spółki. Przyjrzymy się również temu, jak można nim handlować i na nim zarabiać, co jest w zasadzie głównym powodem naszych starań na rynkach finansowych. A więc – do dzieła!

Treść artykułu na temat indeksu Dow Jones

1.Historia indeksu Dow Jones2.Zwrot z indeksu Dow Jones3.Zastosowanie Dow Jones Industrial Average4.Jak handlować indeksem Dow Jones?5.Jak oblicza się Dow Jones Industrial Average?6.Lista spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones7.Jak zacząć handlować indeksem Dow Jones?8.Dyskusja na temat indeksu Dow Jones (komentarze)

Historia indeksu Dow Jones

Jeden z najstarszych indeksów giełdowych zadebiutował już na końcu XIX wieku, a dokładnie 26 maja 1896 roku. Autorami indeksu są Edward Jones i Charles Dow. Dow zdał sobie sprawę z faktu, że wzrost lub spadek udziałów w większości spółek giełdowych odpowiada ogólnemu trendowi gospodarczemu – jeśli gospodarka rośnie, akcje większości firm będą również rosły.

Aby dać inwestorom zwięzłe, a zarazem wszechobejmujące informacje dotyczące sytuacji na rynku akcji, Dow opracował dwójkę indeksów:

 • The Rail Average, który składał się z akcji 12 najważniejszych spółek z branży kolejowej. Indeks ten, zadebiutowawszy w 1885 roku, nadal istnieje w formie mniej znanego Dow Jones Transportation Average, który odzwierciedla ogólną sytuację w branży transportu.
 • The Industrial Average, który pierwotnie składał się z 12 największych korporacji przemysłowych. Drugi wymieniony indeks to oczywiście dzisiejszy Dow Jones Industrial Average.

Jak sugeruje nazwa "Industrial Average”, indeks ten obejmował wyłącznie akcje ogromnych firm przemysłowych. Pomysł Dowa polegał na wzajemnym potwierdzaniu sygnałów za pośrednictwem obu tych indeksów. Jeśli przemysł wykazuje większe zyski, to prawdopodobnie jest tak dlatego, że produkuje więcej towarów.

A jeśli przemysł produkuje więcej towarów, liczba zamówień firm transportowych rośnie, a zatem rosną również zyski. Innymi słowy, jeśli chcemy być pewni hossy w przemyśle, szukamy potwierdzenia na rynku firm transportowych. Oba indeksy autorstwa Dowa powinny poruszać się w tym samym kierunku.

Jeśli wystąpi rozbieżność, tzn. wartości indeksów podążają w odwrotnych do siebie kierunkach, może to być oznaka nadchodzącej recesji gospodarczej.

Lista spółek w indeksie wzrosła do obecnych 30 w 1928 roku, przy tym, że od samego początku istnienia indeksu szybko się zmieniała. Żadna korporacja nie ma zarezerwowanego miejsca na liście, a skład indeksu jak dotąd zmieniał się 56 razy.

W tym miejscu warto wspomnieć spółkę General Electric, która wchodziła w skład indeksu nieprzerwanie od 1907 roku aż do 2018 roku. Co więcej, GE był u narodzin indeksu, będąc członkiem DJIA w momencie powstania indeksu w 1896 roku. Co zaskakujące, nie ma oficjalnych kryteriów przyjęcia "do klubu” – właściciele indeksu decydują o tym samodzielnie.

Notowania indeksu Dow Jones od 1985 roku.
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Przez sto lat indeks Dow Jones podlegał własności i aktualizacjom firmy Dow Jones & Company, której portfel obejmował również jedną z najpopularniejszych gazet w USA, The Wall Street Journal (założonej przez Edwarda Jonesa i Charlesa Dowa, którzy za pośrednictwem swoich 255 artykułów na jej łamach zbudowali fundamenty współczesnej analizy technicznej).

Latem 2007 roku cała firma została kupiona przez brytyjskiego magnata o imieniu Rupert Murdoch, do którego imperium prasowego włączono również Wall Street Journal.

Rekordowe statystyki indeksu Dow Jones

 • Najwyższa wartość zamknięcia: 36 952,65 (27 grudnia 2021 r.)
 • Najniższa wartość zamknięcia: 41,22 (8 lipca 1932 r.)
 • Najdłuższa hossa: 18 lat (1982-2000)
 • Najdłuższa bessa: 20 lat (1929-1949)
 • Największy spadek wartości: 23% (2019-2020)

Zwrot z indeksu Dow Jones

Licząc od daty powstania indeksu Dow, średnia nominalna stopa zwrotu wynosi około 5,4% rocznie (w okresie niespełna 123 lat). Liczba ta nie została jednak skorygowana o inflację. Średni rzeczywisty roczny zwrot z indeksu różni się w zależności od wybranej stałej wartości dolara. Na przykład, kierując się wartością dolara z 1916 roku, stwierdzimy, że średnia realna stopa zwrotu w skali roku spada do 2,3%.

Notowania indeksu Dow Jones od 2018 roku.
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zastosowanie Dow Jones Industrial Average

Indeks DJIA odzwierciedla kondycję amerykańskiego rynku akcji i, w przenośni, rozwój gospodarczy Stanów Zjednoczonych jako całości. Już od ponad stu lat indeks ten znajduje zastosowanie jako miernik obecnego stanu gospodarki w porównaniu z przeszłością.

Dow w postaci instrumentu bazowego oczywiście służy również jako źródło zysków (i strat) dla inwestorów i traderów z całego świata. Ze względu na jego historyczne znaczenie, często podaje się, że reprezentowane przez niego informacje można traktować jako wskaźnik wyprzedzający. Innymi słowy, notowania indeksu zapowiadają większe trendy.

Jak handlować indeksem Dow Jones?

Indeksem DJIA nie można handlować bezpośrednio, kupując go za pośrednictwem brokera na NYSE, gdyż w zasadzie chodzi jedynie o obliczoną uśrednioną cenę akcji. Każdy może jednak nabyć produkty inwestycyjne, których zwroty są powiązane z wynikami indeksu. Na przykład instrumenty pochodne takie jak opcje czy kontrakty terminowe, fundusze ETF czy kontrakty CFD, które pozwalają skorzystać z efektu dźwigni finansowej. Do najpopularniejszych strategii handlowych z DJIA należą:

 • Protective Put. Pozycja długa na ETF-ie na DJIA i jednoczesny zakup opcji put na ten sam ETF. Strategia ta przynosi zyski, kiedy wartość indeksu rośnie, a jeśli ona spada, inwestor jest chroniony przez opcję put.
 • Short Selling. Pozycja krótka na ETF-ie na DJIA i jednoczesny zakup opcji call na ten sam ETF. Strategia ta przynosi zyski, kiedy wartość indeksu spada, a jeśli ona rośnie, inwestor jest chroniony przez opcję call.
 • Top Ten. Na początku roku inwestujemy po równo w 10 akcji spółek z indeksu, które w ciągu ostatniego roku wypłaciły najwyższą dywidendę. Pod koniec roku sprzedajemy wszystkie te akcje. Na początku następnego roku powtarzamy cały proces. Z historycznego punktu widzenia, strategia ta jest bardzo zyskowna, ale nie oznacza to, że będzie automatycznie przynosić zyski nawet podczas bessy.

Jak oblicza się Dow Jones Industrial Average?

Indeks DJIA to indeks ważony ceną, co oznacza, że jego wartość jest równa sumie wszystkich akcji podzielonej przez określony dzielnik. Wartość dzielnika nie jest stała – zawsze zmienia się w zależności od potrzeb, na przykład w przypadku podziału akcji lub zastąpienia jednej spółki z indeksu inną, co gwarantuje ciągłość wartości.

Spółki o bardziej wartościowych akcjach mają zatem większy wpływ na ogólną wartość indeksu niż te mniejsze. Pierwotnym dzielnikiem była liczba 12, czyli liczba wszystkich pierwotnych spółek w indeksie. Oznacza to, że początkowo wartość DJIA była obliczana za pomocą prostej średniej arytmetycznej. Dziś wartość dzielnika jest już mniejsza niż 1, a więc wartość indeksu jest wyższa niż suma cen wszystkich 30 spółek wchodzących w skład indeksu.

Krytyka

Ze względu na to, że indeks obejmuje jedynie niewielką liczbę spółek, DJIA jest często krytykowany za niedostateczną reprezentację wyników amerykańskiego rynku akcji i gospodarki.

Przeciwnicy DJIA powołują się również do sposobu obliczania indeksu, który generalnie faworyzuje bardziej wartościowe akcje większych spółek giełdowych. Na przykład, wzrost akcji o cenie 20 dolarów o 1 dolara zostanie anulowany przez spadek silniejszej akcji o cenie 50 dolarów również o 1 dolara – wartość indeksu nie ulegnie zmianie, mimo że wzrost słabszej, 20-dolarowej akcji przekłada się na znacznie większą zmianę procentową.

W rezultacie wielu inwestorów daje pierwszeństwo indeksom S&P 500 czy NASDAQ-100, będącym obszerniejszymi indeksami ważonymi kapitalizacją rynkową. Indeksy te lepiej odzwierciedlają bieżącą wycenę spółek, gdyż ich wartość polega na procentowej zmianie ceny poszczególnych akcji, nie na zmianach samej ceny poszczególnych udziałów.

Lista spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones

# Company Symbol
1 Unitedhealth Group Inc UNH
2 Microsoft Corp MSFT
3 Goldman Sachs Group Inc GS
4 Home Depot Inc HD
5 Mcdonald'S Corp MCD
6 Caterpillar Inc CAT
7 Visa Inc V
8 Salesforce Inc CRM
9 Amgen Inc AMGN
10 Boeing Co BA
11 Honeywell International Inc HON
12 Apple Inc AAPL
13 American Express Co AXP
14 Travelers Cos Inc TRV
15 Johnson & Johnson JNJ
16 Walmart Inc WMT
17 Chevron Corp CVX
18 Procter & Gamble Co PG
19 Jpmorgan Chase & Co JPM
20 Intl Business Machines Corp IBM
21 Nike Inc NKE
22 Merck & Co. Inc. MRK
23 3m Co MMM
24 Walt Disney Co DIS
25 Coca Cola Co KO
26 Dow Inc DOW
27 Cisco Systems Inc CSCO
28 Verizon Communications Inc VZ
29 Intel Corp INTC
30 Walgreens Boots Alliance Inc WBA

Jak zacząć handlować indeksem Dow Jones?

Interesuje Cię indeks Dow Jones? Daj nam znać w komentarzach lub zacznij nim handlować za pośrednictwem jednego ze sprawdzonych brokerów:

Faworyt redakcji
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
 • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
 • Dobra obsługa klienta
 • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
 • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Degiro logo

Degiro

★ 90 %

Twój kapitał narażony jest na ryzyko

Inne źródła informacji


Więcej informacji o DJIA

Nazwa indeksuDow Jones Industrial Average
TickerDJIA
Oficjalna strona internetowahttps://www.dowjones.com/
Data założenia1896
Liczba spółek30

Dow Jones Industrial Average wartość indeksu podczas ostatnich 2 tygodni

Data Cena Ticker
02. 12. 2023 Ładowanie... DJIA
01. 12. 2023 Ładowanie... DJIA
30. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
29. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
28. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
27. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
26. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
25. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
24. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
23. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
22. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
21. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
20. 11. 2023 Ładowanie... DJIA
19. 11. 2023 Ładowanie... DJIA

Oceń indeks DJIA


Indeksy mogą Cię zainteresować:

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo