Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rewelacje Hindenburg Research wzbudzają obawy co do przejrzystości LPP

Jesteśmy świadkami jednego z największych indywidualnych spadków w historii indeksu WIG 20! Wstrząsający raport Hindenburg Research odsłania szokujące informacje o spółce LPP.

Rewelacje Hindenburg Research wzbudzają obawy co do przejrzystości LPP
Zdj.: lpp.com

Hindenburg Research, amerykańska firma zajmująca się badaniami inwestycyjnymi, złożyła istotny wniosek dotyczący LPP, wiodącej firmy modowej w Europie Środkowo-Wschodniej, stabilnego członka naszego indeksu WIG-20.

POWAŻNE ZARZUTY WOBEC LPP

Według raportu, LPP fałszywie przedstawiało swoją działalność w Rosji, kontynuując działalność i kontrolując działania w tym kraju pomimo publicznego ogłoszenia co do wycofania się.

Rewelacje te wzbudziły obawy co do przejrzystości i etycznych praktyk spółki, powodując gwałtowny spadek kursu akcji LPP.

Przed konfliktem na Ukrainie Rosja była kluczowym rynkiem dla LPP, generując prawie jedną czwartą przychodów spółki z 553 sklepów.

Po wybuchu wojny polskie firmy, w tym LPP, zaczęły wycofywać się z Rosji. LPP ogłosiło swoje plany wyjścia w kwietniu 2022 r. i rzekomo sfinalizowało transakcję 30 czerwca 2022 r., w której jako nabywca spółki RE Trading zostało wskazane “chińskie konsorcjum”.

Hindenburg Research twierdzi jednak, że rzekoma transakcja nigdy nie miała miejsca, twierdząc, że wszystkie dokumenty i umowy związane ze sprzedażą są fasadą mającą na celu ukrycie prawdy.

Jakie szczegóły ogłosił Hindenburg Research?

Zdj.: lpp.com
Sklep Reserved
Do LPP należy m. in. marka Reserved

Raport twierdzi, że LPP nadal kontroluje operacje w Rosji poprzez powiązania prawne, nie ujawniając tych informacji zainteresowanym stronom, w tym akcjonariuszom i organom regulacyjnym.

Co więcej, firma badawcza twierdzi, że LPP nadal prowadzi działalność w Rosji, a towary są dostarczane za pośrednictwem Kazachstanu. Tymczasem inne firmy, takie jak chociażby CCC, całkowicie wyszły z rynku rosyjskiego.

Zarzuty Hindenburg Research wzbudziły poważne obawy co do praktyk i przejrzystości polskiej spółki LPP.

Dane dotyczące importu i eksportu wskazują, że LPP wysłało towary o wartości około 755 mln USD do swojej kazachskiej spółki zależnej w 2023 r., mimo że Kazachstan stanowił zaledwie 1% sklepów stacjonarnych LPP.

W odpowiedzi na te zarzuty LPP wydało oświadczenie, w którym potępiło raport jako atak dezinformacyjny, mający na celu manipulację kursem akcji spółki.

Spółka podkreśliła, że wcześniej poinformowała odpowiednie organy o sprawie i zasugerowała, że Hindenburg Research może działać w imieniu osób trzecich w celu wywarcia wpływu na spółkę (na przykład gra na kontraktach na spadki).

W miarę rozwoju sytuacji oczekuje się, że dalsze dochodzenia zapewnią jasność co do prawdziwego charakteru działalności LPP w Rosji, podczas gdy interesariusze będą uważnie monitorować rozwój wydarzeń.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.