Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
Logo NASDAQ-100
NDX
Indeks NASDAQ-100 – Aktualna wartość, wykres, notowania i inne
Twój kapitał może być zagrożony*
NDX chart

18 306

+1,98 % za 7 dni

Logo NASDAQ-100

Indeks NASDAQ-100 – Aktualna wartość, wykres, notowania i inne

Aktualne notowania indeksu Nasdaq-100
NDX chart

18 306

+1,98 % za 7 dni

Twój kapitał może być zagrożony*

Podana cena i wykres mają jedynie charakter orientacyjny.

NASDAQ-100 wykres

Logo NASDAQ-100
NASDAQ-100/NDX
Ładowanie
Ładowanie

Informacje o indeksie NASDAQ-100

Indeks NASDAQ-100 to indeks giełdowy składający się z setki największych pod względem kapitalizacji spółek niefinansowych notowanych na giełdzie NASDAQ. Do indeksu wchodzą głównie firmy z branży technologicznej i biotechnologicznej, ale nie tylko. Z tego powodu jest on przydatnym narzędziem dla inwestorów, którzy chcą inwestować w akcje technologiczne, ponieważ odzwierciedla kondycję sektora technologicznego w USA w danym momencie.

Wartość każdej akcji w indeksie jest określana przez kapitalizację rynkową spółki, co oznacza, że im wyższa kapitalizacja, tym większy wpływ danej akcji na indeks.

Chociaż indeks NASDAQ-100 nie obejmuje wyłącznie spółek technologicznych, inwestorzy często wykorzystują go do pomiaru wyników największych gigantów technologicznych w Stanach Zjednoczonych, ponieważ stanowią oni znaczną część indeksu.

Indeks NASDAQ-100 należy odróżnić od powiązanego z nim indeksu NASDAQ Composite, który zawiera wszystkie z ponad 3 000 spółek notowanych na giełdzie NASDAQ. Trudno powiedzieć, który z tych dwóch indeksów lepiej odzwierciedla kondycję sektora technologicznego, w każdym razie w praktyce ich wykresy są bardzo podobne.

Notatka

NASDAQ to amerykańska giełda papierów wartościowych z siedzibą w Nowym Jorku. Jednocześnie jest to druga największa pod względem kapitalizacji rynkowej giełda w Stanach Zjednoczonych, ustępująca tylko giełdzie NYSE. Giełda jest prowadzona przez NASDAQ Inc. i powstała w lutym 1971 roku jako National Association of Securities Dealers Automated Quotations.

W niniejszym artykule zajmiemy się bliżej jednym z najpilniej śledzonych indeksów giełdowych na świecie: NASDAQ-100. Powiemy Ci więcej o jego składzie, dlaczego warto zainwestować w ten indeks, opiszemy historię jego notowań i wiele więcej.

Zanim więc zdecydujesz się na handel tym indeksem, sprawdź, czy jest on dla Ciebie odpowiedni.

Treść artykułu o indeksie NASDAQ-100

Co wchodzi w skład indeksu NASDAQ-100?

Indeks NASDAQ-100 składa się z grupy około 100 największych i najczęściej notowanych spółek amerykańskich. Zawiera niektóre z najbardziej innowacyjnych firm na świecie.

Do indeksu NASDAQ-100 wchodzą między innymi takie spółki jak Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Intel, Meta, Starbucks i Tesla. Są to technologiczni giganci i liderzy w swojej dziedzinie, stale wprowadzający innowacje, aby utrzymać przewagę nad konkurencją.

W odróżnieniu od S&P 500, w skład indeksu NASDAQ-100 wchodzą jedynie spółki niefinansowe. Indeks ten nie obejmuje też obecnie żadnych spółek z sektora nieruchomości i energetyki. Co ciekawe, istnieje siostrzany indeks – NASDAQ Financial 100 – który składa się wyłącznie ze spółek finansowych. Oba indeksy zadebiutowały razem w 1985 roku. Początkowo uwagę inwestorów przyciągał głównie indeks NASDAQ Financial 100, jednak z biegiem lat, w miarę tego, jak rosła liczba spółek technologicznych, indeks NASDAQ-100 stał się bardziej popularny.

Na poniższym obrazku widzimy, że indeks NASDAQ-100 jest znacząco zdominowany właśnie przez sektor technologiczny, który stanowi prawie 55% indeksu. Być może jest to mniej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, biorąc pod uwagę, że indeks ten jest uważany za benchmark amerykańskiego sektora technologicznego. Ponad jedną piątą tego indeksu stanowią akcie spółek z branży spożywczej.

Zdj.: Nasdaq.com
Sklad indeksu NASDAQ 100
Skład indeksu NASDAQ 100 na dzień 20 września 2022 r.

Jeśli zaś chodzi o poszczególne spółki, to największą wagę w indeksie mają firmy, które można również znaleźć na czele listy spółek zawartych w szerszym indeksie giełdowym S&P 500.

Zdj.: Nasdaq.com
Najwieksze firmy w indeksie NASDAQ-100
Największe firmy w indeksie NASDAQ-100 na dzień 20 września 2022 r.

Wybór spółek do indeksu

Właściciele indeksu ustalili 5 podstawowych kryteriów włączenia spółki w indeks NASDAQ-100. Spółka publiczna powinna:

  • być notowana na giełdzie NASDAQ,
  • mieć status spółki publicznej od co najmniej 3 miesięcy,
  • mieć średni dzienny wolumen obrotu na poziomie co najmniej 200 tysięcy akcji,
  • regularnie publikować sprawozdania kwartalne i roczne,
  • być w wystarczająco dobrej kondycji finansowej, aby nie zagrażało jej bankructwo.

Spółka publiczna włączona w indeks NASDAQ-100 nie musi być zarejestrowana w USA. Miej więcej 10% indeksu stanowią spółki zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Izraelu lub na Kajmanach. W każdym razie obowiązuje zasada, że każda spółka z indeksu NASDAQ-100 musi generować solidne przychody na terenie Stanów Zjednoczonych.

Indeks jest rewidowany raz w roku (w grudniu), kiedy to następuje ewentualna wymiana jego składu. Jeśli spółka pozostaje w pierwszej setce pod względem kapitalizacji rynkowej, to nadal ma swoje miejsce w indeksie.

Jeśli spółka nie wejdzie po raz pierwszy do pierwszej setki, ale nadal jest w pierwszej 125, to również pozostaje w indeksie. Aby spółka została wyłączona z indeksu, musi uplasować się poza pierwszą 125 lub zająć miejsce w przedziale 100-125 przez dwa kolejne lata.

Spółka przestaje też automatycznie wchodzić w skład indeksu NASDAQ-100, jeśli wartość jej akcji przez dwa miesiące z rzędu wynosi mniej niż jedną dziesiątą jednego procenta wartości indeksu.

Tylko 4 spółki publiczne zdołały utrzymać swoje miejsce w indeksie nieprzerwanie od jego powstania do dziś (1985-2022) – Apple, Costco, Intel i PACCAR. Aktualną listę spółek wchodzących w skład indeksu NASDAQ-100 można znaleźć tutaj.

Dlaczego warto inwestować w indeks NASDAQ-100?

1. Oferuje ekspozycję na największe światowe megatrendy

Jeśli powiesz komuś, kto zna się na inwestowaniu, że nie chcesz stracić zbyt wielu pieniędzy, ale chcesz uzyskać rozsądny zwrot, może on uznać to za dosyć chciwe życzenie. Istnieje jednak jeden indeks, który potencjalnie może go spełnić. Jest nim właśnie indeks NASDAQ-100.

Indeks ten stał się filarem rynku amerykańskiego w wyniku szybkiego wzrostu akcji wchodzących w jego skład podczas informatycznej banki spekulacyjnej, która rozpoczęła się w latach 90. oraz bańki technologicznej, która nastąpiła później. Indeks odzwierciedla tematy takie jak globalizacja, digitalizacja, nowoczesne technologie i innowacje, które w ostatnich latach stały się nieodzownymi częściami świata biznesu.

Oprócz Apple, Alphabet i Amazon, w skład indeksu NASDAQ-100 wchodzą również Meta Platforms (dawniej Facebook), Tesla – największy na świecie producent samochodów elektrycznych, Netflix – największy serwis z branży mediów strumieniowych, PayPal – serwis płatności i przekazów pieniężnych, z którego korzysta ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, oraz Zoom, którego popularność wzrosła w czasach pandemii koronavirusa.

YouTube, który w pewnym stopniu pomógł ludziom z ich potrzebą “wyjścia na imprezkę” nawet podczas globalnej kwarantanny, jest firmą należącą do Alphabetu. Indeks NASDAQ-100 obejmuje również inne słynne na całym świecie spółki, takie jak NVIDIA, czołowego producenta kart graficznych, Broadcom, światowego lidera w dziedzinie półprzewodników, czy Starbucks.

Krótko mówiąc, w skład indeksu NASDAQ-100 wchodzą niemal wszystkie najbardziej innowacyjne firmy, które są znane na całym świecie.

W 2021 roku w indeks włączono Airbnb, dostawcę usług noclegowych, CloudStrike, dostawcę technologii chmurowych oraz Honeywell International, firmę działającą w wielu branżach, w tym lotniczej, chemicznej i zdrowotnej. Cykliczna struktura indeksu NASDAQ-100, w której spadające spółki są zastępowane przez nowe, odnotowujące największe zyski biznesy, jest jedną z największych zalet indeksu.

2. Spółki, które wchodzą w jego skład, dominują pod względem siły marki

Najbardziej atrakcyjną cechą inwestowania w ETF-y replikujące indeks NASDAQ-100 jest możliwość jednoczesnego zakupu najbardziej innowacyjnych spółek z najbardziej rozpoznawalnymi markami na świecie. Kluczowe tematy dzisiejszych czasów – sztuczna inteligencja, big data, usługi w chmurze i robotyka – składają się na główne obszary działalności spółek zawartych w indeksie. Indeks obejmuje jednak również korporacje z branży biotechnologii, mediów i fintech, które ostatnio wykazują obiecujące wyniki.

W rankingu Najlepszych globalnych marek 2021 r. opublikowanym przez firmę konsultingową Interbrand, na pierwszym miejscu dziewiąty rok z rzędu uplasowała się spółka Apple, na drugim znalazł się Amazon, miejsce trzecie zajął Microsoft, a czwarte Google (Alphabet) – wszystko to są spółki z indeksu NASDAQ-100.

W piątce najszybciej rozwijających się marek znalazły się również spółki Tesla, Adobe, PayPal i Microsoft (pozostała to Salesforce.com, która nie wchodzi w skład indeksu).

Zdj.: Interbrand.com
Najlepsze globalne marki 2021r
Najlepsze globalne marki 2021 r.

W rankingu Tenet Partners 100 najbardziej wpływowych marek 2020 r. również w pierwszej dziesiątce znalazło się kilka firm z listy NASDAQ-100, a mianowicie Apple, PepsiCo, Alphabet, Microsoft i Amazon. W skład indeksu NASDAQ-100 wchodzi więc wiele spółek o silnych markach i dużym potencjale wzrostu.

Kolejną kwestią, jaką należy poruszyć, jest fakt, że wiele spółek zawartych w indeksie NASDAQ-100 jest zaangażowanych w jakieś globalne, ekonomiczne i społeczne zmiany. Konglomeracje z branży technologii informacyjnych i high-tech, takie jak Apple, Cisco Systems i Google, mają ogromny wpływ nie tylko na konsumentów, ale także na firmy na całym świecie. A w sektorze detalicznym – najbardziej znanym nam, konsumentom – firmy takie jak Amazon, PayPal i Starbucks dostarczają światu nowych innowacji technologicznych.

Firmy, z których składa się indeks NASDAQ-100, jako epicentra innowacji technologicznych w światowych branżach i gospodarkach będą prawdopodobnie odgrywać ważną rolę w świecie również za pięć lub dziesięć lat, a nawet później.

3. Szybkie tempo wzrostu

Indeks NASDAQ-100 jest indeksem złożonym z wiodących firm naszych czasów, o czym świadczą wyniki jego notowań na giełdzie. W ciągu ostatnich prawie 15 lat znacznie przewyższył indeks S&P 500. Nawet w burzliwym 2020 roku NASDAQ-100 osiągnął ponad 30% przewagę nad swoim kuzynem.

Skumulowany wynik jego notowań od początku 2008 r. do połowy września 2022 r. czyni 482%, co stanowiło niemal trzykrotność stopy zwrotu z indeksu S&P 500 – 169%.

Zdj.: Finance.yahoo.com
Porownanie wynikow NASDAQ-100 a S&P 500
Porównanie wyników NASDAQ-100 (niebieski) a S&P 500 (czerwony) od 1 stycznia 2008 r. do 15 września 2022 r.

O czym świadczą wyniki indeksu NASDAQ-100?

Blisko trzy razy większej stopie zwrotu z inwestycji w NASDAQ-100 w badanym okresie towarzyszyła wyższa zmienność, co widać na powyższym wykresie. Warto również zauważyć, że indeks S&P 500 oferuje większą dywersyfikację. Nie tylko dlatego, że składa się z 500, a nie 100 spółek, ale także z racji tego, że nie jest silnie zdominowany przez tylko jeden sektor, jak jest w przypadku indeksu NASDAQ-100.

Mimo to, indeks NASDAQ-100 pozostaje świetnym narzędziem do śledzenia wyników największych amerykańskich spółek technologicznych. Ponadto, niektórzy inwestorzy mogą również preferować zakup indeksu zamiast inwestowania w poszczególne akcje. NASDAQ kieruje się określonymi zasadami, które zapobiegają włączeniu do indeksu spółek o niskiej jakości.

Różnica ta nie jest przypadkowa i jest poparta wzrostem spółek składających się na indeks NASDAQ-100: Od 2003 roku, po pęknięciu bańki internetowej (dot-com), do końca 2021 roku średnia roczna stopa wzrostu spółek wchodzących w skład tego indeksu wynosiła 21% dla przychodów, średnio o 13% rocznie rosły zyski, podczas gdy dywidendy rosły o 26%.

Od czasów pęknięcia bańki informatycznej na przełomie tysiącleci NASDAQ-100 stał się jednym z najpopularniejszych benchmarków. Inwestorzy z całego świata uważają go za zbiorczy indeks wyróżniających się amerykańskich spółek wzrostowych.

Historia notowań indeksu NASDAQ-100

Indeks NASDAQ-100 powstał 31 stycznia 1985 roku z inicjatywy giełdy NASDAQ, która pragnęła wyjść z cienia znacznie bardziej znanej NYSE (New York Stock Exchange). Na nazwę indeksu składają się pierwsze litery sześciu słów: National Association of Securities Dealers Automated Quotations.

Giełdę NASDAQ jako konkurenta dla znacznie bardziej znanej i starszej giełdy z Wall Street stworzono z myślą o pierwszej elektronicznej giełdzie, jaka umożliwiłaby inwestorom kupować i sprzedawać akcje z dowolnego miejsca na szybkiej, przejrzystej i skomputeryzowanej platformie, bez konieczności korzystania z usług brokerów-pośredników w sali handlowej (trading floor).

Kierownictwo NASDAQ zdecydowało się na utworzenie dwóch różnych indeksów:

  • a) “zwykłego” NASDAQ-100 obejmującego spółki z branży przemysłowej, technologicznej, spożywczej, telekomunikacyjnej, medycznej, transportowej i medialnej.
  • b) NASDAQ Financial-100 obejmującego spółki z branży finansowej, ubezpieczeniowej i maklerskiej.
Zdj.: Finance.yahoo.com
Historia notowań indeksu NASDAQ-100 od 1990 r. do września 2022 r.

Za wartość początkową indeksu obrano 250. Pierwszego stycznia 1994 r. wartość tę zmieniono na 125. Zagraniczne spółki z wysoką sprzedażą na terenie Stanów Zjednoczonych zostały włączone w indeks w 1998 roku.

Wraz z rozwojem technologii i usług internetowych indeks stał się szerzej znany na początku lat 90. W tej dekadzie indeks odnotował szybki wzrost. W styczniu 1990 roku cena otwarcia wynosiła 224.

W marcu 2000 roku rynek byka osiągnął szczyt na poziomie 4 816. Indeks odnotował więc wzrost o tysiące procent, jednak w 2000 i 2001 roku doszło do pęknięcia bańki spekulacyjnej związanej z technologiami internetowymi.

Nawet w chwili, gdy zabrzmiały pierwsze akordy kryzysu finansowego w 2008 roku, indeks nie zdołał jeszcze osiągnąć ani połowy swojej wartości z przełomu tysiąclecia. Wartość tę udało się przekroczyć dopiero na przełomie sierpnia i września 2016 roku. W 2019 roku indeks po raz pierwszy przekroczył wartość 8 000 punktów, poniżej której ostatni raz znalazł się w wyniku paniki związanej z COVID-19 w marcu 2020 roku. Potem jednak nastąpił dalszy wyraźny wzrost, którego kulminacja przypadła na 19 listopada 2021 roku, kiedy to indeks NASDAQ-100 osiągnął rekordowy poziom w wysokości 16 573 punktów. W pierwszej połowie 2022 roku rynki akcji dotknęła znaczna korekta, przez co kurs indeksu w chwili pisania tego tekstu znajduje się na minusie o około 25%.

Indeksy i giełda NASDAQ należą do Nasdaq Inc., której portfolio obejmuje również ok. 10 giełd europejskich, głównie z Europy Północnej. Od 2011 roku większościowym udziałowcem Nasdaq Inc. jest szwedzka firma inwestycyjna Investor AB, która z kolei jest własnością rodziny Wallenbergów.

Więcej informacji na temat giełdy NASDAQ, jak również historii notowań indeksu NASDAQ-100, znajdziesz na przykład tutaj.

Wyniki indeksu NASDAQ-100

Określanie wyników dowolnego indeksu to bardzo delikatny temat, ponieważ zawsze zależy to od horyzontu obranego przez autora artykułu. Dlatego poniższy tekst należy traktować z odrobiną sceptycyzmu – jak zapewne wiesz, wyniki w przeszłości nie gwarantują przyszłych zwrotów. Weźmy na przykład okres między październikiem 2006 roku a październikiem 2021 roku, kiedy to NASDAQ-100 odnotował znacznie lepsze wyniki od indeksu S&P 500 pod względem stopy wzrostu. W ciągu tych 15 lat średnia roczna stopa wzrostu w przypadku indeksu NASDAQ-100 wynosiła 16%, podczas gdy indeks S&P 500 rósł “tylko” o 8% rocznie.

Poniższy wykres pokazuje, że gdybyś zainwestował w indeks S&P 500 i NASDAQ-100 na początku dowolnego miesiąca w tym okresie i nie zamknął swoich pozycji przez co najmniej 6 lat, z NASDAQ-100 osiągnąłbyś znacznie lepsze wyniki. Problem polega na tym, że z wyjątkiem kryzysu finansowego z lat 2007-2008 (kiedy to z kolei indeks NASDAQ-100 pozostawał w tyle za swoim konkurentem reprezentującym szerszy rynek), mieliśmy niespotkany dotąd rynek byka. Potwierdziło się to również w pierwszej połowie 2022 roku, kiedy indeks NASDAQ-100 odnotował znacznie większy spadek.

Problem z indeksem NASDAQ-100 polega więc na jego wyższej zmienności, co oznacza, że indeks rośnie bardziej podczas hossy, natomiast spada znacznie szybciej podczas bessy.

Tym samym konserwatywnie nastawieni inwestorzy nadal preferują raczej S&P 500. Akcje np. gigantów przemysłowych, energetycznych i spożywczych nie odnotowują tak złych wyników w czasach recesji w porównaniu z papierami wartościowymi nowoczesnych technologii, elektroniki i innych trzeciorzędnych spółek.

NASDAQ-100 vs S&P 500

W skrócie, wyniki indeksu NASDAQ-100 są imponujące, ale fakt, że większość tych zwrotów pochodzi z kilku tylko akcji, nie podoba się wielu inwestorom, a szczególnie tym, którzy chcą chronić swój kapitał przed niedźwiedzim rynkiem. Z uwagi na to, że NASDAQ-100 obejmuje akcje spółek technologicznych, w tym akcje FAANG, stopa zwrotu z inwestycji w indeks zależy przede wszystkim od tych akcji. W przypadku poruszenia w sektorze technologicznym NASDAQ-100 prawdopodobnie ucierpi mocniej, podobnie jak wiele razy w przeszłości. W rezultacie pęknięcia bańki internetowej w 2002 roku NASDAQ-100 skorygował się o około 38%, podczas gdy spadek indeksu S&P 500 ograniczył się do 23%.

Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że zmienność stóp wzrostu indeksu NASDAQ-100 będzie wyższa w porównaniu z S&P 500. Nawet podczas korekty w 2008 roku spadek indeksu NASDAQ-100 wyniósł 42%, podczas gdy spadek indeksu S&P 500 ograniczył się do 38%.

Notatka

Ciekawostka: Teoretycznie, jeśli zainwestowałbyś 100 dolarów w ten indeks w momencie jego debiutu, w połowie września 2022 roku Twoja inwestycja byłaby warta około 8 900 dolarów. Musiałbyś spełnić tylko jeden warunek – nie zamknąć swoich pozycji.

Powiązane indeksy

Zdecydowana większość osób śledzących rynki akcji skupia swoją uwagę przede wszystkim na wspomnianych wcześniej amerykańskich indeksach Dow Jones, S&P 500 i właśnie NASDAQ-100. Wyraźna dodatnia korelacja między nimi wynika głównie z długoterminowych czynników makroekonomicznych i standardowego cyklu koniunkturalnego. NASDAQ-100 i S&P 500 łączy również to, że większość ich największych komponentów jest taka sama.

S&P 500 zawiera 500 najważniejszych amerykańskich spółek publicznych. Dow Jones Industrial Average reprezentuje tylko 30 – tzw. blue chips. NASDAQ-100 różni się tym, że wyklucza ze swojego portfela spółki finansowe, głównie banki. Dlatego też bywa on określany jako indeks sektorowy lub technologiczny. Jak już wcześniej wspomniano, spółki z sektora technologicznego stanowią około 50% do 60% indeksu NASDAQ-100. Dla porównania, indeks S&P 500 składa się z zaledwie 20-30% akcji technologicznych, w zależności od aktualnych trendów na rynku.

Wartość S&P 500 obliczana jest na podstawie kapitalizacji rynkowej , podobnie jak w przypadku NASDAQ-100. Dow Jones stosuje starszą metodę kalkulacji – jest to indeks ważony ceną. Tak więc to nie wartość spółki jest decydującym czynnikiem, ale aktualna cena akcji. Tym samym indeksy ważone ceną, takie jak właśnie Dow lub Nikkei, nie podkreślają walorów największych spółek.

Inwestowanie a trading

Jeśli chciałbyś pohandlować indeksem NASDAQ-100, możesz tak zrobić za pośrednictwem ETF-ów lub wyspecjalizowanych funduszy inwestycyjnych, które są zaprojektowane tak, aby replikowały wyniki indeksu. Jeśli zmienią się spółki wchodzące w skład indeksu, to w ten sam sposób zmieni się również skład funduszu.

Niektóre ETF-y można również shortować, tzn. zarabiać na spadku kursu indeksu giełdowego. Jeśli chodzi o krótkoterminowe i średnioterminowe pozycje krótkie na indeksach takich jak NASDAQ-100, warto otworzyć konto u wiarygodnego brokera oferującego kontrakty CFD, kontrakty terminowe lub opcje.

Do wiarygodnych brokerów zaliczają się między innymi XTB, eToro i Trading212, którzy pozwalają klientom na handel nawet z bardzo niskim kapitałem.

Przeczytaj recenzje tych brokerów

Faworyt redakcji

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Zalety
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Wady
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Dzięki wysokiej płynności tych instrumentów pochodnych możesz handlować indeksem NASDAQ-100 i innymi indeksami giełdowymi całodobowo, od poniedziałku do piątku. Nie jesteś zatem ograniczony godzinami handlu sesji nowojorskiej, która rozpoczyna się o 14:00 i kończy się o 22:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Pomimo wyraźnych podobieństw, pomiędzy indeksami Dow Jones, S&P 500 i NASDAQ-100 istnieją też pewne różnice. Ze względu na dużą liczbę spółek wchodzących w jego skład, S&P 500 dotykają w najmniejszym stopniu nagłe zmiany kursu jednej akcji, które mogą mieć miejsce na przykład na skutek opublikowania złych wyników.

Jednym z efektów ubocznych tego faktu jest częstsze występowanie tzw. luk cenowych na wykresach Dow Jones i NASDAQ, szczególnie w momencie otwarcia giełdy w poniedziałek.

W przypadku indeksu NASDAQ-100 warto śledzić 10 największych pod względem kapitalizacji spółek, ponieważ stanowią one ponad połowę wartości indeksu! Mamy tu na myśli chociażby Microsoft, Apple, Google czy Amazon. Jeśli chcesz handlować indeksem NASDAQ-100, wystarczy skupić się tylko na wiadomościach dotyczących 5-10 największych spółek.

Day traderzy zwykle najbardziej lubią właśnie indeks NASDAQ-100, ponieważ jest on średnio najbardziej zmiennym indeksem z “wielkiej trójki”. Wynika to z większej koncentracji bardziej ryzykownych i młodszych spółek technologicznych o mniej ugruntowanej pozycji, których wahania cen są wyraźniejsze od bardziej stabilnych kursów spółek na przykład z branży energetycznej lub bankowej.

Zdj.: Nasdaq.com
Porownanie srednich zyskow
Porównanie średnich zysków, przychodów i dywidend spółek z indeksu NASDAQ-100 i S&P 500 w latach 2003-2006.

Wreszcie, kolejnym powodem, dla którego NASDAQ-100 rośnie bardziej w czasie hossy, jest właśnie uwzględnienie w indeksie dużej liczby akcji z branży nowoczesnych technologii, których kurs generalnie rośnie szybciej od kursów akcji spółek z innych sektorów. Powyższy wykres doskonale oddaje atrakcyjność korporacji wchodzących w skład indeksu NASDAQ-100 w przeciwieństwie do bardziej uniwersalnego S&P 500, którego skład nie jest zdominowany przez żaden sektor rynku.

Czy to średnie zyski, czy średnie dochody, czy średnie dywidendy, NASDAQ-100 osiąga lepsze wyniki.

Tak na marginesie, jeśli jesteś traderem i skupiasz się na krótkich zagraniach, polecamy sprawdzić naszą serię na temat analizy technicznej. Jednym z najbardziej znanych wskaźników, za pomocą których można zarabiać na akcjach, jest wskaźnik zmienności VIX – sprzedaj, gdy jego odczyt wzrasta, a kup, gdy spada. Brzmi prosto, prawda? Niestety, w praktyce nie jest to takie proste.

Wypróbuj za darmo handel indeksem NASDAQ-100 u polecanych brokerów:

Faworyt redakcji

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Zalety
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Wady
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Twój kapitał narażony jest na ryzyko

Więcej informacji o NASDAQ-100

Nazwa indeksuNASDAQ-100
TickerNDX
Oficjalna strona internetowahttps://www.nasdaq.com/nasdaq-100
Data założenia1985
Liczba spółek100
Oceń indeks NASDAQ-100
0
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Indeksy mogą Cię zainteresować: