Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
Logo Meta Platforms
FB
Akcje Meta Platforms (FB) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024
Twój kapitał może być zagrożony*

$478,2 (1 870 zł)

+1,34 % za 7 dni

Logo Meta Platforms

Akcje Meta Platforms (FB) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024

Kurs akcji Meta Platforms
FB wykres

$478,2 (1 870 zł)

+1,34 % za 7 dni

Twój kapitał może być zagrożony*

Podana cena i wykres mają jedynie charakter orientacyjny.

Wykres akcji Meta Platforms

Aktualne dane o spółce Meta Platforms

Kapitalizacja rynkowa $1,18 trln. EBITDA $68,45 mld.
Następna dywidenda N/A P/BV (cena do wartości księgowej) 8,51
Roczna dywidenda na akcję $0,5 P/E (cena do zysku) 26,82
Stopa dywidendy 0,43 % Zwrot z aktywów 17,31 %
Przychód spółki $142,7 mld. Zwrotu z kapitału 33,36 %
Zysk na akcję $55,67 Marża operacyjna 38,58 %
Wartość księgowa na akcję $58,94 Marża zysku 32,06 %
Wartość przedsiębiorstwa $1,16 trln. Cena docelowa na Wall Street $513

Informacje o akcjach Meta Platforms (FB)

Facebook rozpoczął swoją działalność jako projekt studencki i w ciągu zaledwie kilku lat stał się największym serwisem społecznościowym na świecie. Obecnie korzysta z niego ponad dwa i pół miliarda aktywnych użytkowników, a sama spółka Meta jest warta setki miliardów dolarów. Portal społecznościowy FB został przetłumaczony na 84 języki.

Nazwa portalu (i pierwotna nazwa firmy) pochodzi od papierowych ulotek nazywanych “Facebooks”, które otrzymują studenci pierwszego roku na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych.

Czy akcje Meta mogą jeszcze rosnąć, czy może najlepsze lata mają już za sobą?

Treść artykułu

Facebook to nie tylko serwis społecznościowy – przedstawiamy Meta Platforms

meta platforms facebook akcjeGdy mowa o Facebooku, większość użytkowników, ale również wielu inwestorów, myśli o postach, reklamie, swoim koncie, znajomych i komunikacji z nimi. Oczywiście, funkcje te należą do głównych i najpopularniejszych funkcji platformy, ale to nie one są tym kluczowym know-how, które pozwoliło spółce Meta urosnąć do kapitalizacji rynkowej na poziomie setek miliardów dolarów.

Głównym “złotem” Facebooka są bowiem informacje i dane. Ogromna liczba użytkowników tego portalu udostępnia na swoich profilach ogrom danych osobowych, które Meta następnie przechowuje i które pozwalają jej zarówno doskonale spersonalizować treści, jak również śledzić aktualne trendy społeczne, które mogą służyć jako podstawa wielu badań.

Ale nie chodzi tu tylko o reklamę czy informacje – Meta posiada również własne algorytmy do wyszukiwania i zgłaszania aktów przemocy, potrafi przewidzieć ataki terrorystyczne, może ostrzec użytkownika przed zagrożeniem, a nawet rozpoznać go na zdjęciu. Robot sprawdza również nieodpowiednie treści i może je ukryć (chociaż ta konkretna funkcja już nieraz zawiodła, w rezultacie czego na Facebooka trafiły m.in. morderstwa, a nawet gwałty). W tym miejscu należy zaznaczyć, że wszystkie te możliwości z portfela Facebooka można bardzo łatwo wykorzystać do kontrolowania opinii społecznej. Możliwość blokowania niechcianych treści podczas globalnej pandemii koronawirusa doprowadziła do odpływu wielu użytkowników do konkurencyjnych serwisów społecznościowych, znacznie osłabiając pozycję spółki jako lidera komunikacji społecznej.

Przyjrzyjmy się teraz, jak narodził się ten fenomen współczesnej komunikacji i krótko przypomnijmy główne kamienie milowe z jego historii.

Historia spółki Facebook/Meta

Facebook został założony jako projekt szkolny w 2004 roku i przez długi czas był aktywny tylko na kampusie Uniwersytetu Harvarda. Później sieć Facebooka rozszerzyła się o firmy, a następnie dołączyły do niej również inne osoby zainteresowane tym projektem. Portal stał się w pełni dostępny publicznie dopiero pod koniec 2006 roku.

Nazwa portalu (i pierwotna firmy) pochodzi od papierowych ulotek nazywanych “Facebooks”, które otrzymują studenci pierwszego roku na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych.

Popularność Facebooka szybko rosła, a w 2012 roku miał miejsce debiut giełdowy firmy. Cena IPO spółki wynosiła 38 dolarów za akcję – zdaniem wielu inwestorów była zawyżona, w związku z czym start giełdowy firmy był bardzo trudny. W zaledwie kilka miesięcy cena akcji spadła do połowy, a Mark Zuckerberg musiał przekonać Wall Street, że nie rozumieją potencjału jego projektu (jak już wiemy, Facebook/Meta to nie tylko serwis społecznościowy do komunikacji między użytkownikami).

Oś czasu spółki Meta (Facebook):

 • 2004 – założenie Facebooka przez Marka Zuckerberga i Eduarda Saverina
 • 2006 – międzynarodowe firmy dołączają do serwisu społecznościowego
 • 2007 – 57 milionów aktywnych użytkowników, przede wszystkim studentów
 • 2008 – przekroczenie granicy 100 milionów użytkowników
 • 2009 – Facebook został zakazany w Chinach
 • 2011 – spór między Markiem Zuckerbergem a bliźniakami Winklevoss odnośnie autorstwa projektu portalu społecznościowego
 • 2012 – debiut giełdowy spółki (IPO)
 • 2014 – uruchomienie oprogramowania umożliwiającego dopasowanie informacji o użytkowniku bez konieczności użycia plików cookie, początek nowej ery personalizacji treści
 • 2017 – zakup Instagrama i uruchomienie programu do rewizji usuniętych zdjęć
 • 2018 – zakaz reklam na produkty finansowe i kryptowaluty, uruchomienie działu blockchaina
 • 2019 – wybuch wielkiego skandalu, gdy ujawniono, że prawie 100 spółek miało dostęp do danych osobowych użytkowników portalu, i to bez ich zgody
 • 2021 – platforma doświadczyła 6-godzinnej globalnej awarii, zmiana nazwy spółki Facebook na Meta

Informacje na temat akcji Meta

Akcje Meta cechują się dużą płynnością, a zarazem zmiennością – codziennie dziesiątki milionów sztuk zmieniają właściciela. Zakup i sprzedaż akcji Meta to więc w miarę prosta sprawa, i to przy minimalnym spreadzie. Warto również wspomnieć, że akcje spółki Meta są w ponad połowie własnością dużych instytucji finansowych. Cena akcji Meta – jako ważnego członka spółek technologicznych – zależy przede wszystkim od nieustannego dążenia firmy do ulepszania swoich produktów i wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Na akcje spółki Meta wpływają również wydarzenia w świecie kryptowalut. Dzięki swojemu ukierunkowaniu technologicznemu, spółka Meta stała się pionierem nowych technologii i liderem w rozwoju tzw. światów meta. Uruchomiony w 2021 roku, projekt Metaverse ma na celu stworzenie alternatywnego świata, w którym ludzie mogą przeżywać różne przygody i wykorzystywać swoje awatary do budowania relacji i zdobywania nowych doświadczeń w środowisku, które nie istnieje w prawdziwym świecie.

Dywidenda Meta Platforms

Meta jak dotąd zawsze decydowała się reinwestować wszelkie zyski z powrotem w rozwój firmy, nie wypłacając żadnej dywidendy. Jest to jednak zwykła praktyka firm, które starają się rozwijać i poprawiać swoją pozycję na rynku, dlatego w przyszłości być może polityka dywidendowa spółki ulegnie zmianie.

Notowania Facebooku/Meta od wejścia spółki na giełdę

Debiut giełdowy Facebooka miał miejsce 18 maja 2012 roku. Po początkowym spadku i krótkiej stagnacji cena akcji doświadczyła kilkuletniego okresu wzrostu, który zakończył się w 2021 roku, kiedy to cena akcji wspięła się na rekordowy poziom w wysokości 380 dolarów. Jednak w 2022 roku, podobnie jak większość dużych spółek technologicznych, Meta doświadczyła znaczącego spadku, w rezultacie którego jej akcje straciły ponad 50% swojej wartości.

Logo Meta Platforms
Meta Platforms/FB
Ładowanie
Ładowanie

Chociaż akcje firmy Marka Zuckerberga odniosły druzgocącą porażkę, długoterminowy trend jest wyraźnie wzrostowy i jest raczej nieprawdopodobne, że coś miałoby się w tym obrazie zmienić. Spadek akcji jest w dużej mierze spowodowany odpływem kapitału z rynków akcji, który z kolei miał miejsce w wyniku krachu na rynku kryptowalut, z którym akcje Meta są ściśle powiązane.

Który broker umożliwia handel akcjami Meta?

Z racji tego, że Meta nie wypłaca żadnej dywidendy i że inwestor nie ma żadnych korzyści z posiadania w niej udziałów (oczywiście nie mówiąc o wzroście ich ceny), ciekawą opcją może być trading z akcjami Meta jako CFD. Handel kontraktami CFD polega na spekulowaniu na wzrost lub spadek ceny instrumentu, który ściśle odzwierciedla wahania ceny akcji.

Handel za pomocą tego instrumentu jest jednak związany z większym ryzykiem, ponieważ pozycje handlowe nie są otwierane w jednostkach akcji, ale w lotach, i to z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Z tego powodu podczas handlu akcjami Meta należy przestrzegać swojego planu handlowego i zasad zarządzania kapitałem, aby uniknąć znacznych strat pieniężnych.

Z drugiej jednak strony, handel akcjami Meta za pośrednictwem CFD posiada pewną ważną zaletę, a mianowicie możliwość otwarcia pozycji krótkiej, czyli spekulowania na spadek ceny tego instrumentu inwestycyjnego. Fakt tej daje sporo możliwości do zarobku szczególnie w czasach kryzysów, takich jak ten, którego byliśmy świadkami w 2022 roku. W kwestii wyboru odpowiedniego brokera mogą Ci pomóc nasze recenzje brokerów akcji.

Polecani brokerzy akcji

Faworyt redakcji

77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Zalety
 • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
 • Dobra obsługa klienta
Wady
 • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
 • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Twój kapitał narażony jest na ryzyko

Przykład transakcji na akcjach Meta

Jednym z najważniejszych czynników dla określenia długoterminowego trendu jest analiza fundamentalna. Weźmy na przykład spadek cen akcji z drugiej połowy 2018 roku, kiedy to Meta stanęła w obliczu oskarżeń w sprawie ochrony prywatności danych.

W przypadku pozycji długoterminowej można spekulować na wzrost cen akcji, gdyż ich cena generalnie rośnie już od kilku lat.

Jeśli zaś chodzi o zagrania krótkoterminowe, tzw. śróddziennie, należy kierować się analizą techniczną, która pozwala określić krótkoterminowy kierunek ruchu cen akcji, co z kolei pozwala na spekulację zarówno na kupno, jak i na sprzedaż akcji Meta.

Przykładowa transakcja na akcjach Meta bez dźwigni finansowej

Na przykład, kupując dziesięć akcji Meta po 200 dolarach za sztukę, łączna kwota transakcji wynosiłaby 2 000 dolarów. Jeśli ich cena wzrośnie do 215 dolarów za akcję, to przy sprzedaży otrzymasz 215×10 = 2 150 dolarów. Twój zysk wyniósłby 150 dolarów, czyli 7,5%.

Jeśli jesteś skłonny zaakceptować wyższe ryzyko i chciałbyś uzyskać większy dochód, możesz skorzystać z opcji handlu na dźwigni. U większości brokerów (na przykład XTB) CFD można korzystać z dźwigni finansowej nawet do 1:5. Każdy zainwestowany dolar może zostać wykorzystany do zakupu akcji o wartości pięciu dolarów.

Transakcja z wykorzystaniem dźwigni finansowej

Jeśli Twój budżet wynosi 2 000 dolarów i chcesz kupić tylko akcje spółki Meta, to z dźwignią 1:5 możesz kupić akcje o łącznej wartości 10 000 dolarów. Jeśli kupisz 50 sztuk, a cena akcji ponownie wzrośnie o 15 dolarów, całkowita wartość Twojej pozycji wyniesie 215×50 = 10 750 dolarów. Twój zysk wyniósłby zatem 750 dolarów przy zainwestowanych 2 000 dolarów, czyli bardzo dobre 37,5%.

W obu powyższych przypadkach wskazane jest ustawić jakiegoś stop-lossa, aby ograniczyć swoją stratę w przypadku, że cena akcji Meta zacznie spadać. Zwłaszcza jeśli chodzi o handel na dźwigni, strata mogłaby się okazać bardzo bolesna.

Jak zacząć handlować akcjami Meta?

Jeśli jesteś zainteresowany akcjami Meta i chciałbyś zacząć w nie inwestować, wystarczy Ci do tego kilka prostych kroków. Po pierwsze, należy oczywiście założyć rachunek inwestycyjny u brokera. Możesz na przykład otworzyć konto u wspomnianego wcześniej brokera XTB.

Po otwarciu rachunku należy przejść przez proces weryfikacji tożsamości i dokonać przelewu środków inwestycyjnych.

Następnie sprawdź ważne informacje o spółce Meta z ostatnich tygodni, aby określić główny trend (jakie były ostatnie wyniki finansowe – czy firma osiągnęła zysk czy stratę? Czy jest ona przedmiotem dochodzenia w jakimś państwie i czy grożą jej wysokie grzywny?).

Następnie, korzystając z analizy technicznej, wybierz optymalny punkt wejścia w pozycję, określ zysk, ustaw stop-loss i gotowe – właśnie stałeś się udziałowcem w spółce Meta.

A jeśli nie czujesz się jeszcze komfortowo w sprawie handlu prawdziwymi pieniędzmi i obawiasz się ich utraty, możesz skorzystać z darmowego rachunku demonstracyjnego XTB, aby poćwiczyć swoje strategie.

Nie tylko Mark Zuckerberg może zarabiać na Meta, ale także Ty.

Dlaczego warto zainwestować w akcje Meta Platforms?

Facebook jest i jeszcze długo będzie największym serwisem społecznościowym na świecie. Meta Platforms stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla innych spółek z branży technologii informatycznych. Główne czynniki ryzyka związane z tą spółką obejmują kwestie ochrony danych osobowych użytkowników oraz nadmiernej dywersyfikacji kapitału na wiele różnych projektów, co jest powodem, dlaczego Meta nigdy w swojej historii nie wypłaciła dywidendy akcjonariuszom.

Z drugiej strony, za drobną zaletę akcji spółki Meta można uznać fakt, że są w większości posiadane przez instytucje, co może przyczynić się do większej stabilności finansowej spółki.

Więcej informacji o Meta Platforms (FB)

Nazwa firmyMeta Platforms
TickerFB
Oficjalna strona internetowahttps://facebook.com
Data założenia2004
SektorTelekomunikacja
BranżaMedia i usługi interaktywne
Dywidendy
Wypłaca dywidendę
Następna dywidendaN/A
Termin wypłaty dywidendy26. 3. 2024
Data byłej dywidendy21. 2. 2024
Roczna dywidenda na akcję$0,5
Stopa dywidendy0,43 %
Wskaźnik wypłaty dywidendy2,87 %
Przychody
Przychód spółki$142 711 996 416
Zysk na akcję$55,67
Wzrost przychodów kwartalnie R/R27,3 %
Wycena
Kapitalizacja rynkowa$1 181 464 920 064
Wartość przedsiębiorstwa$1 160 979 939 328
P/BV (cena do wartości księgowej)8,51
P/E (cena do zysku)26,82
Oczekiwany P/E25,32
Wartość księgowa na akcję$58,94
Cena docelowa na Wall Street$513
Wartość przedsiębiorstwa w stosunku do przychodów9,46
Wartość przedsiębiorstwa do EBITDA21,61
Cena do przychodów9,67
Rentowność
EBITDA$68 446 998 528
Marża operacyjna38,58 %
Marża zysku32,06 %
Zysk brutto$92 855 000 000
Zysk na akcję (EPS)$17,37
Rozwodniony zysk na akcję (EPS)$17,37
Oczekiwany EPS (w tym roku)$20,18
Oczekiwany EPS (następny rok)$23,08
Oczekiwany EPS (w tym kwartale)$4,32
Oczekiwany EPS (następny kwartał)$4,76
Wzrost zysków kwartalnie R/R114,1 %
Wydajność
Zwrot z aktywów17,31 %
Zwrotu z kapitału33,36 %
Opinie analityków
Ocena4,5
Cena docelowa$341,7
Zdecydowane kupno42
Kup12
Trzymaj5
Sprzedaj3
Zdecydowane sprzedajN/A
Podział
Ostatni współczynnik podziałuN/A
Data ostatniego podziałuN/A
Oceń akcje Meta Platforms
0
1

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Akcje mogą Cię zainteresować: