Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

FED utrzymuje obecny poziom stóp procentowych – jak przyjął to rynek?

Poziom stóp procentowych w USA oddziałuje na cały globalny rynek. Tymczasem FED zdecydował się utrzymać stopy na obecnym, wysokim poziomie - co zdecydowało o takim stanowisku?

FED utrzymuje obecny poziom stóp procentowych – jak przyjął to rynek?
Zdj.: flickr.com

Federalny Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) zdecydował się utrzymać obecny poziom stóp procentowych, co było powszechnie oczekiwane przez ekspertów finansowych, a tym samym nie wstrząsnęło rynkiem forex.

FED jasno mówi, że nie obniży stóp, dopóki inflacja nie znajdzie się bliżej pożądanego celu 2% w ujęciu rocznym.

FOMC określił wzrost amerykańskiej gospodarki jako “solidny”, wraz z lepszym niż oczekiwano rocznym wzrostem PKB o 3,3% w czwartym kwartale. Pomimo wysokich stóp procentowych, tempo wzrostu sugeruje, że gospodarka ma się dobrze.

Jednak inflacja konsumencka w USA nieznacznie przyspieszyła w grudniu do 3,4%, podkreślając ciągle trwającą walkę z rosnącymi cenami.

czwarta z rzędu decyzja o utrzymaniu stóp

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce w lipcu 2023 r. i od tego czasu kierowany przez Jerome Powella FOMC utrzymuje stopy na poziomie 5,25-5,50%, najwyższym od 2001 roku.

Inflacja w Stanach spada, ale to nie koniec walki

Zdj.: wikipedia.org
Amerykański Bank Centralny
FED to inaczej Rezerwa Federalna

Podejście Rezerwy Federalnej kontrastuje z oczekiwaniami rynku, że amerykański bank centralny może rozpocząć luzowanie polityki pieniężnej wcześniej niż EBC.

Stwierdzenie FOMC, że: “warunki gospodarcze są niepewne”, w połączeniu z solidną oceną wzrostu gospodarczego w USA, wskazuje na staranne wyważenie w zarządzaniu polityką pieniężną w obliczu obaw inflacyjnych.

Inwestorzy i ekonomiści będą nadal uważnie przyglądać się napływającym danym gospodarczym, ponieważ przyszłe decyzje FED zależą od tych wskaźników.

FOMC dał jasno do zrozumienia, że choć poczyniono postępy w walce z inflacją, dalsza ścieżka będzie zależała od danych, a wszelkie przedwczesne obniżki stóp procentowych nie będą rozważane, dopóki nie będzie większej pewności co do perspektyw inflacji.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.