Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
coinbase-logo
Coinbase opinie 2024 – Recenzja giełdy, poradnik, opłaty, prowizje
coinbase-logo
Coinbase
coinbase-logo

Coinbase opinie 2024 – Recenzja giełdy, poradnik, opłaty, prowizje

Autor recenzji
Najnowsza aktualizacja
15. 1. 2024
coinbase-logo

Ocena Finlio.pl

- 2. miejsce -
88 %
Najnowsza aktualizacja
15. 1. 2024

Podstawowe informacje na temat Coinbase

Główna zaleta Niezawodny i godny zaufania kantor i giełda w jednym
Opłata za transakcję 1,49 %
Minimalna transakcja 50 zł

Coinbase to amerykańska firma umożliwiająca szybkie i łatwe kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Została założona już w 2012 roku, a do 2022 roku udało jej się zdobyć ponad 100 milionów użytkowników z całego świata, co czyni Coinbase jedną z największych firm w branży kryptowalutowej.

Ze względu na swoją prostotę, usługi kantora kryptowalut świadczone przez Coinbase są popularne zwłaszcza wśród początkujących – firma oferuje bowiem szybki dostęp do zakupu kryptowalut, i to nawet za pomocą karty płatniczej.

Czy Coinbase jest firmą godną zaufania? Jakie są nasze doświadczenia z Coinbase? Czytaj dalej!

Treść recenzji Coinbase

W skrócie – Jak kupować kryptowaluty za pośrednictwem Coinbase?

Jeśli chcesz kupić lub sprzedać kryptowaluty, Coinbase to bez wątpienia jedna z Twoich najlepszych opcji, jak to zrobić. W porównaniu do innych giełd, Coinbase posiada tę zaletę, że zakup można zrealizować za pomocą karty płatniczej, nie musząc czekać na przelew, który nierzadko trwa nawet kilka dni.

Zakup jest w zasadzie bardzo prosty:

 1. Wystarczy się zarejestrować.
 2. Następnie trzeba zweryfikować swoje konto, robiąc zdjęcie swoich dokumentów tożsamości za pomocą kamery internetowej i przesyłając skany kilku dokumentów.
 3. Ostatni krok polega na zasileniu konta za pomocą karty płatniczej (natychmiast) lub przelewu typu SEPA w euro (1-3 dni).

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup kryptowalut za pomocą karty płatniczej, droga do posiadania swoich pierwszych kryptowalut rzeczywiście nie zajmie więcej niż kilka minut. Należy jednak liczyć się z tym, że taki zakup będzie Cię kosztował kilka dodatkowych procent na opłatach. Zarówno giełda Coinbase, jak i dostawca bramki płatniczej, a także Twój bank, pobierają dodatkowe opłaty za takie transakcje.

Przyjrzyjmy się teraz głównym cechom tej giełdy i kantora kryptowalut w jednym.

Historia spółki Coinbase

Zdj.: Wikipedia.org
Brian Armstrong
Brian Armstrong

Giełda Coinbase została założona w 2012 roku przez przedsiębiorcę Briana Armstronga, który z powodu tego projektu zrezygnował z dobrego stanowiska kierowniczego w innym, szybko rozwijającym się start-upie (AirBNB).

Dzięki wstępnej inwestycji w wysokości 150 000 dolarów Armstrong mógł sobie pozwolić na zatrudnienie i sprowadzenie do swojej firmy innych doświadczonych menedżerów. I okazało się, że postąpił słusznie – niespełna rok później firma zdobyła inwestycję w wysokości 5 milionów dolarów i mogła zacząć się rozwijać w naprawdę szybkim tempie. Kolejne dwa lata później giełda Coinbase miała już ponad jeden milion użytkowników, a ponieważ dobrze jej się powodziło, otrzymała kolejną inwestycję na dalszy rozwój swojej działalności, tym razem jednak w wysokości 75 milionów dolarów.

Tak więc z “małego” pomysłu na stworzenie kantora kryptowalut w ciągu 3 lat stała się ogromna firma, której oferta obejmuje również handel na giełdzie, i to nie tylko Bitcoinem, ale również innymi kryptowalutami. Pierwszym altcoinem w ofercie Coinbase stało się Ethereum.

Od tego czasu giełda Coinbase zdobyła ponad 103 miliony zweryfikowanych użytkowników z całego świata, co czyni ją największym amerykańskim kantorem i jednocześnie giełdą kryptowalut.

W 2021 roku miał miejsce debiut giełdowy spółki – kapitalizacja rynkowa COIN w momencie IPO wynosiła 100 miliardów dolarów. Fakt ten został bardzo pozytywnie odebrany nie tylko przez społeczność kryptowalutową. Dziś prawie każdy pasjonat Coinbase może kupić akcje giełdy na otwartym rynku.

Platforma Coinbase

Chociaż Coinbase oferuje dużo mniej opcji od swojego głównego konkurenta – Binance, nadal chodzi o wszechstronną i zaawansowaną platformę handlową, która została przetłumaczona na wiele języków, w tym język polski.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, że Coinbase oferuje zarówno usługi giełdy kryptowalut, jak i kantora.

Notatka

Uwaga: Dawniej Coinbase świadczyła te usługi oddzielnie. Do prostych zakupów i sprzedaży kryptowalut służył kantor Coinbase, a dla bardziej zaawansowanych handlowców istniała giełda Coinbase Pro, oferująca niższe opłaty.

 

Jednak pod koniec 2022 roku funkcje specjalne z Coinbase Pro zostały stopniowo przeniesione do “podstawowego” kantora Coinbase do sekcji Advanced Trade – kierownictwo firmy zdecydowało się połączyć oba produkty (kantor i giełdę) w jeden.

Głównym drogowskazem platformy Coinbase jest kolumna po lewej stronie. Zdecydowana większość użytkowników będzie korzystać szczególnie z pierwszych 3 pozycji:

 • Home (Strona główna): pokazuje wartość portfela użytkownika, listę obserwowanych (listę ulubionych kryptowalut) i najnowsze wiadomości,
 • Assets (Aktywa): pokazuje wartość i wykres portfela użytkownika, w tym listę poszczególnych kryptowalut i walut fiducjarnych, jakie on posiada,
 • Trade (Handluj): przeniesie użytkownika do kantora Coinbase (Simple Trade) lub giełdy (Advanced Trade).
Zdj.: Coinbase.com
Strona glowna platformy platformy Coinbase
Strona główna platformy platformy Coinbase po zalogowaniu

Kantor Coinbase – “Simple Trade”

Jak sama nazwa wskazuje, głównymi zaletami kantora Coinbase mają być prostota i łatwość korzystania z platformy. I rzeczywiście, zakup kryptowalut wymaga jedynie kilku kliknięć. Jeśli masz już środki w swoim portfelu EUR (procedurę wpłaty i wypłaty EUR opisano poniżej) i jesteś w interfejsie kantora (Menu → Trade → Simple), użyj prawej kolumny, aby kupić (Buy) lub (Sprzedać) sell kryptowaluty.

Pomoże Ci w tym następujące narzędzie, które dla Ciebie przygotowaliśmy:

Zdj.: Coinbase.com
opis interfejsu kantora Coinbase.
Demonstracja i opis interfejsu kantora Coinbase.

Po kliknięciu przycisku Buy lub Sell zostanie wyświetlony podgląd zamówienia (Order preview), który podsumuje Twoją transakcją, dodając do niej opłaty (ich wysokość omówiono poniżej). Teraz wystarczy już tylko potwierdzić transakcję.

Zdj.: Coinbase.com
Podglad zamowienia i potwierdzenie sprzedazy
Podgląd zamówienia i potwierdzenie sprzedaży kryptowaluty USDC za EUR.

Jeśli chcesz wymieniać kryptowaluty między sobą, masz jeszcze opcję Convert (Wymiana). Działa ona podobnie jak Buy i Sell, różnią się tylko aktywa, które wymieniasz – zamiast euro jest inna kryptowaluta. Opcja Convert stanowi więc łatwy sposób na sprzedaż bitcoinów na przykład za ETH lub odwrotnie, bez konieczności dokonywania transakcji pośrednich w dolarach lub euro.

Giełda Coinbase – “Advanced Trade”

Jeśli chcesz mieć do dyspozycji więcej opcji, np. możliwość ustawienia konkretnej ceny, po której chcesz kupić daną kryptowalutę (zlecenie z limitem ceny), kliknik przycisk “Advanced” na górnym pasku, a zostaniesz przeniesiony na giełdę Coinbase.

Zdj.: Coinbase.com
Advanced Trade coinbase
“Advanced Trade” – dostęp do giełdy Coinbase.

Po wyszukaniu i kliknięciu konkretnej pary handlowej wyświetli się interfejs giełdy ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Dla ilustracji wybraliśmy parę BTC/EUR, niemniej na giełdzie Coinbase można również kupować kryptowaluty za stablecoiny USDT czy DAI lub właśnie za bitcoiny i ethereum. Pary z innymi walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar amerykański (USD) lub funt brytyjski (GBP), są niedostępne dla mieszkańców Polski i pokażą się tylko w trybie “view-only”.

Podstawą każdej giełdy są 2 rodzaje zleceń:

 • marker order: wprowadzając zlecenie rynkowe, kupujesz aktywa natychmiast, po aktualnej cenie i przy wyższej opłacie – jesteś tzw. takerem (odbiorcą) najlepszej oferty, która właśnie znajduje się w księdze zamówień (order book),
 • limit order: wprowadzając zlecenie z limitem ceny, zostanie ono zrealizowane dopiero w momencie osiągnięcia z góry określonego poziomu cenowego – ceny, po której rzeczywiście chcesz kupić kryptowalutę. Zanim do tego dojdzie, Twoja transakcja trafia do order booku (księgi zamówień) i czeka na kontrahenta – jesteś tzw. market makerem (twórcą rynku) i płacisz niższe opłaty od takerów.

Na poniższym obrazku można zobaczyć interfejs giełdy i przygotowane zlecenie rynkowe (market) o wartości 1 000 euro:

Zdj.: Coinbase.com
zakup btc coinbase
Zakup 0,051 BTC po cenie 26840 EUR za 1 369 EUR + opłata 11 EUR

Złożenie zlecenia z limitem ceny jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ dodatkowo wybierasz cenę, po której chcesz kupić kryptowalutę, jak tylko będzie to możliwe. My wybraliśmy 26 000 EUR. Opłata wynosi tutaj 8 EUR. Może się jednak zdarzyć, że w ciągu najbliższych dni Bitcoin nie spadnie do poziomu 26 000 EUR, w rezultacie czego nasze zlecenie nie zostanie zrealizowane. Jest to ryzyko, które należy wziąć pod uwagę.

Zdj.: Coinbase.com
Przyklad zamowienia z limitem ceny
Przykład zamówienia z limitem ceny.

Ostatnim i jednocześnie najrzadziej używanym rodzajem zlecenia jest zlecenie typu stop limit. Działa ono podobnie jak zlecenie z limitem ceny, ale z tą różnicą, że zlecenie zostanie umieszczone w księdze zamówień wtedy i tylko wtedy, gdy cena kryptowaluty osiągnie tzw. poziom stop. Zlecenia typu stop limit są wykorzystywane głównie przez profesjonalnych traderów w celu realizacji zysków i redukcji strat z wcześniej zaplanowanych transakcji swingowych czy scalpingowych.

Następujące zlecenie mówi: “Gdy cena Bitcoina osiągnie poziom 20 000 euro, ustaw zlecenie kupna o wartości 1 000 euro z limitem ceny 19 800 euro.”

Zdj.: Coinbase.com
stop limit coinbase
Przykład zamówienia typu stop limit.

Inne usługi oferowane przez platformę Coinbase

Jak już wspomniano, prosta funkcja kantora nie jest jedyną funkcją oferowaną przez Coinbase. Poniżej znajdziesz listę innych usług, z których mogą korzystać użytkownicy giełdy.

Coinbase Earn – Stakowanie, Yield Farming

Usługa Coinbase Earn pozwala użytkownikom zarabiać odsetki w wysokości kilku procent rocznie za przechowywanie swoich kryptowalut właśnie na Coinbase. Kryptowaluty te są następnie wykorzystywane przez giełdę w ramach stakowania lub DeFi yield farming.

Zdj.: Coinbase.com
Lista kryptowalut coinbase earn
Lista kryptowalut, które mogą zarabiać odsetki na Coinbase Earn

Coinbase Learning Rewards

Pod nazwą learning rewards kryje się projekt edukacyjny Coinbase, w ramach którego giełda przedstawia swoim użytkownikom wybrane kryptowaluty w formie krótkich filmów. Na końcu każdego filmu użytkownicy otrzymują odpowiednie pytanie i mają do wyboru cztery odpowiedzi. Poszczególne filmy można pomijać i nie ma limitu co do liczby prób udzielenia odpowiedzi, a jeśli nie rozumie się angielskiego, można po prostu przeklikać się przez ten kurs.

Za prawidłową odpowiedź na każde pytanie użytkownik otrzyma daną kryptowalutę o wartości 1 USD. Dla każdego filmu jest zwykle 3-6 pytań, a poszczególne kursy pozostają otwarte przez w miarę długi czas. Dzięki temu nowo zarejestrowany użytkownik może uzyskać kryptowaluty o wartości 30-40 USD za proste obejrzenie kilku filmów.

Zdj.: Coinbase.com
Interfejs programu Learning Rewards
Interfejs programu Learning Rewards

Coinbase Derivates

Nowa platforma Coinbase do handlu instrumentami pochodnymi będzie ograniczona do oferty kontaktów powiązanych z ceną tylko dwóch kryptowalut – Bitcoina i Ethereum. Oprócz tego można na niej handlować indeksem Bloomberg US Large Cap i ropą WTI. Na razie jest oan dostępna tylko dla użytkowników zarejestrowanych w USA (październik 2022 r.).

Rynek NFT

W maju 2022 roku Coinbase uruchomiła własny rynek NFT, którego rozwój – wraz z wczesnym dostępem – ogłosiła już w październiku 2021 roku. Użytkownicy mogą łączyć się z nim za pośrednictwem swojego portfela kryptowalutowego, nie z głównego konta na Coinbase. Zakup NFT jest wolny od opłat, a przy sprzedaży wypłacane są tantiemy – opłaty dla twórców kolekcji NFT. Sama Coinbase nie pobiera tutaj żadnych opłat.

Należy jednak zaznaczyć, że rynek Coinbase NFT ma znaczne problemy z płynnością. Użytkownicy po prostu z niego nie korzystają, woląc np. konkurencyjny projekt OpenSea. Ponadto, rynek Coinbase NFT nie uwzględnia danych z innych rynków NFT, co prowadzi do dezorientacji użytkowników, ponieważ tzw. floor price na Coinbase obliczana jest na podstawie najniżej notowanego NFT właśnie na rynku Coinbase.

Ze względu na fakt, że na Coinbase częstokroć znajdują się tylko pojedyncze obrazki z danej kolekcji, najtańszy z nich jest często o kilkadziesiąt procent droższy niż na przykład najtańszy egzemplarz na OpenSea.

Zdj.: Coinbase.com
Rynek Coinbase NFT
Rynek Coinbase NFT.

Opłaty i prowizje

Giełda i kantor kryptowalut Coinbase pobiera 5 rodzajów opłat:

 • kantorowe: zwykłe stawki,
 • za bezpośrednie zakupy kartą płatniczą: raczej wyższe,
 • za handel na giełdzie: jedne z najwyższych na rynku,
 • za wpłaty i wypłaty walut fiducjarnych: zwykłe kwoty,
 • za wpłaty i wypłaty kryptowalut za pośrednictwem blockchaina: raczej niższe.

Giełda Coinbase rozróżnia opłaty stałe i zmienne. W przypadku transakcji do 200 euro obowiązuje kilka poziomów stałych opłat, a do transakcji powyżej tej kwoty dodatkowo doliczana jest zmienna opłata w wysokości 1,49%. Opłata stała nie jest już wtedy pobierana. Jeśli kupisz BTC np. za 1 000 euro, zapłacisz dodatkowe 14,9 euro.

Jeśli nie zasiliłeś jeszcze swojego konta na Coinbase, nie chcesz czekać na zaksięgowanie płatności SEPA i chcesz dokonać zakupu natychmiast, możesz kupić kryptowaluty za pomocą karty płatniczej. Jednak opłata jest wtedy bardzo wysoka – 3,99%.

Zdj.: Coinbase.com
kantor coinbase oplaty
Opłaty w kantorze Coinbase

Opłaty za handel na giełdzie Coinbase (Advanced Trade) są podzielone według wolumenu transakcji w ciągu miesiąca. Większości inwestorów detalicznych i okazjonalnych handlowców dotyczy poziom 1 lub 2.

Zdj.: Coinbase.com
coinbase oplaty
Poziom opłat handlowych na giełdzie Coinbase.

Wyjątkiem są stablecoiny, gdyż opłaty za ich wymianę są takie same dla wszystkich, a w porównaniu z bitcoinem i altcoinami w zasadzie zerowe:

Zdj.: Coinbase.com
coinbase stablecoins oplaty
Opłaty za handel stablecoinami na giełdzie Coinbase

Przy wpłacie w euro do EUR wallet za pośrednictwem płatności SEPA, Coinbase pobiera 0,15 EUR. Wypłata w euro za pośrednictwem płatności SEPA podlega tej samej opłacie.

Pozostaje wpłata i wypłata kryptowalut. Depozyty kryptowalut w Coinbase nie podlegają żadnym opłatom – Twoje cyfrowe monety i tokeny dotrą do Ciebie w takiej ilości, w jakiej je do Ciebie wysłano. Jednak wypłaty niestety nie są wolne od opłat, gdyż podczas wysyłania środków poza giełdę należy zapłacić opłatę górnikom lub walidatorom weryfikującym transakcje na blockchainie. Wysokość takich opłat różni się w zależności od sieci, przez którą dana kryptowaluta jest wysyłana (BTC i ETH należą do najdroższych, a na przykład LTC i SOL do najtańszych). Ogólnie jednak można powiedzieć, że opłaty w Coinbase są raczej niskie, niższe niż w przypadku konkurencyjnych giełd.

Limity dotyczące zakupu i sprzedaży

Limity i ograniczenia narzucane na użytkownika zmniejszają się wraz z ilością informacji, które dostarczy platformie o swojej osobie. Po osiągnięciu najwyższego poziomu weryfikacji są one następujące:

 • minimalne zamówienie na giełdzie: 2 euro,
 • minimalne zamówienie w kantorze: 0,3 euro,
 • zakupy kartą płatniczą: maks. 1 000 euro tygodniowo,
 • wpłata i wypłata za pośrednictwem płatności SEPA: maks. 20 000 euro dziennie.
Zdj.: Coinbase.com
limity konta coinbase
Weryfikacja i niektóre limity na Coinbase.

Weryfikacja tożsamości na Coinbase

Podobnie jak w przypadku wielu innych giełd i kantorów, w których ma się do czynienia z pieniędzmi w walutach fiducjarnych, Coinbase wymaga weryfikacji KYC.

Po zarejestrowaniu się i podaniu kilku podstawowych informacji osobie, zostaniesz poproszony o przesłanie zdjęć Twoich dokumentów. Może to być paszport, dowód osobisty lub prawo jazdy.

Zdj.: Coinbase.com
Weryfikacji mozna dokonac na kilka sposobow coinbase
Weryfikacji można dokonać na kilka sposobów.

Po przesłaniu odpowiednich dokumentów giełda zażąda zdjęcia Twojej twarzy, które można zrobić za pomocą kamery internetowej lub aparatu w telefonie. Może to zająć kilka prób, dlatego nie martw się, jeśli oprogramowanie weryfikacyjne nie polubi Twojego zdjęcia zaraz za pierwszym razem.

Możliwe jest również, że Coinbase poprosi Cię o dowód Twojego adresu zamieszkania. Firma może się do tego uciec, jeśli ma jakieś wątpliwości co do użytkownika na podstawie informacji, które podał jej o sobie do tej pory.

Jeśli Coinbase wymaga potwierdzenia adresu zamieszkania podczas tworzenia konta, to dopóki tego nie zrobisz, nie da Ci dostępu do platformy.

Aby pomyślnie zweryfikować Twój adres, platforma będzie wymagała od Ciebie dostarczenia dokumentu potwierdzającego, że faktycznie mieszkasz pod tym adresem – np. rachunku za ogrzewanie lub wyciągu z banku.

Zdj.: Coinbase.com
Weryfikacja adresu zamieszkania
Weryfikacja adresu zamieszkania.

Po przesłaniu tego ostatniego dokumentu zostaniesz powiadomiony, czy jest on wystarczający do celów weryfikacji Twojej tożsamości. Może się okazać, że z jakiegoś powodu tak nie będzie.

Zdj.: Coinbase.com
weryfikacji dokumentu coinbase
W przypadku nieudanej weryfikacji dokumentu upewnij się, że spełnia on wszystkie należne wymagania.

Jeśli Coinbase odrzuci Twój dokument, prześlij inny, upewniając się, że spełnia wszelkie należności – musi to być dokładnie ten sam typ, który wybrałeś, a Twoje imię, nazwisko i data wystawienia powinny widnieć gdzieś na pierwszych 7 stronach dokumentu. Ponadto, dokument nie może być również starszy niż 3 miesiące.

Wpłaty i wypłaty w Coinbase

Jak już wspomniano powyżej, wpłat (jak również zakupów) można tutaj dokonywać za pomocą karty płatniczej. Drugą opcję stanowi zakup przelewem bankowym, co jednak może potrwać do kilku dni.

Opłata za wpłatę i wypłatę przelewem jest minimalna, prawie zerowa. Mówiąc dokładniej, chodzi o 0,15 euro. Jeśli więc nie masz nic przeciwko czekaniu i nie chcesz kupić kryptowalut natychmiast, opcja ta pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Z naszego doświadczenia wynika, że wpłaty za pośrednictwem płatności SEPA trafiają na rachunek po 24 godzinach lub trochę więcej. Należy pamiętać, iż wpłata w euro zostanie przelana do Twojej EUR Wallet.

Jeśli więc chcesz kupić bitcoiny, wybierz metodę płatności EUR Wallet.

Należy pamiętać, że transakcja powinna dotrzeć na rachunek w Coinbase z konta bankowego właściciela o tym samym imieniu co użytkownik Coinbase. Coinbase stara się w ten sposób zapobiec oszustwom i praniu pieniędzy. Jeśli imiona nie będą identyczne, to po kilku dniach pieniądze zostaną automatycznie zwrócone (jeśli nie nastąpi to w ciągu 14 dni, zalecamy skontaktowanie się z obsługą klienta w celu przyspieszenia transakcji).

Jeśli nie chcesz kupować kryptowalut, a raczej je sprzedać, a następnie zlecić przesłanie pieniędzy na swój rachunek w banku, prawdopodobnie będziesz musiał najpierw udowodnić własność danego rachunku za pośrednictwem pierwszego przelewu. Na przykład w wysokości 10 euro. Pieniądze można jednak również przesłać za pośrednictwem usługi PayPal.

Zdj.: Coinbase.com

oplaty - wplata i wyplata coinbase

Jak działają poszczególne portfele (Moje aktywa) na Coinbase?

Sekcja Moje aktywa na Coinbase działa na bardzo prostych zasadach. W praktyce daje Ci dostęp do kilku różnych portfeli. Niezależnie od tego, czy chodzi o portfel na BTC, ETH, LTC czy inne kryptowaluty, wszystkie działają tak samo.

Możesz wysyłać tam kryptowaluty z innego portfela, z innego kantora, bitomatu, po prostu z dowolnego miejsca. Otrzymane kryptowaluty możesz zaś trzymać na Coinbase, przesłać do kogoś innego, sprzedać za waluty fiducjarne lub wymienić na inne kryptowaluty.

Zdj.: Coinbase.com
Sekcja Portfolio na Coinbase
Sekcja Moje aktywa na Coinbase

Chociaż przechowywanie kryptowalut na giełdach lub w kantorach jest dosyć praktyczne, nie jest zalecane ze względów bezpieczeństwa. Jeśli ktoś odgadłby Twoje hasło, mógłby opróżnić Twoje konto ze wszystkich Twoich cyfrowych środków. Dlatego lepiej nie trzymać kryptowalut na koncie użytkownika dłużej niż to konieczne.

Znacznie bezpieczniejszą opcją jest przechowywanie kryptowalut w portfelu kryptowalutowym, najlepiej sprzętowym. Portfele sprzętowe zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa – do najlepszych urządzeń tego typu na rynku należą m.in. Trezor i Ledger.

Faworyt redakcji

Zalety
 • Jeden z najbezpieczniejszych portfeli
 • Stworzony przez czeską firmę
Wady
 • Może być skomplikowany dla początkujących
 • Jest droższy niż inne portfele, zwłaszcza Model T
Notatka

Uwaga: Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, portfele sprzętowe nie mają sobie równych. Ponieważ działają jako urządzenia zewnętrzne, wykonując wszelkie operacje z kluczami prywatnymi poza Internetem i komputerem, są całkowicie odizolowane, a zatem prawie nieosiągalne dla napastników.

 

Należy jednak zaznaczyć, że praca z portfelem sprzętowym wymaga pewnej wiedzy. Jeśli więc jesteś zupełnym początkującym, zostaw przez jakiś czas swoje kryptowaluty na koncie w Coinbase, a w portfel sprzętowy zainwestuj dopiero wtedy, gdy zdobędziesz trochę doświadczenia. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko wysłania kryptowalut na niewłaściwy adres lub utraty frazy seed.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoim kryptowalutom, polecamy włączyć jeden z wariantów uwierzytelnienia dwuskładnikowego (2FA).

Zasada uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) polega na dwukrotnym potwierdzeniu tożsamości użytkownika podczas logowania do systemu. Jest to zazwyczaj kombinacja czegoś, co znasz (hasła) i czegoś, co posiadasz (np. kodu wysłanego na Twój telefon).

Dla większości użytkowników Coinbase oferuje uwierzytelnienie dwuskładnikowe za pomocą generatora kodu z zewnętrznego systemu (np. Google Authenticator lub Duo) – w tym przypadku mowa o tzw. uwierzytelnianiu dwuskładnikowym TOTP. Inną opcją jest wysłanie wiadomości SMS na Twój numer telefonu.

Jedną z nowych opcji wprowadzonych przez Coinbase jest również uwierzytelnienie za pomocą samej aplikacji mobilnej tej giełdy. Jeśli postanowisz skorzystać właśnie z tej metody uwierzytelniania, Coinbase będzie wymagać potwierdzenia za każdym razem, gdy będziesz się logować na innym urządzeniu, i to za pośrednictwem aplikacji mobilnej – pojawi się przypomnienie z pytaniem, czy to Ty faktycznie logujesz się na swoje konto.

Zdj.: Yubikey
yubikey
Yubikey 5Ci

Najwyższym poziomem uwierzytelniania dwuskładnikowego jest użycie tzw. sprzętowych kluczy bezpieczeństwa, na co Coinbase pozwala od września 2021 roku. Klucze sprzętowe, takie jak YubiKey 5Ci, można również włożyć do telefonu komórkowego.

Należy jednak pamiętać, że nawet klucz sprzętowy nie chroni kryptowalut tak dobrze, jak specjalny portfel sprzętowy.

Bezpieczeństwo, niezawodność a Coinbase

Co tu dużo mówić – poziom bezpieczeństwa giełdy to bardzo ważna sprawa. A ponieważ dbamy o to, by informacje w naszym serwisie były aktualne i dokładne, sprawdziliśmy, czy Coinbase rzeczywiście można ufać. I możemy powiedzieć, że biorąc pod uwagę skalę i historię tej platformy, jest to stosunkowo bezpieczna spółka, zdecydowanie powyżej średniej w branży kryptowalut.

W przypadku tak dużej firmy jak Coinbase, posiadanie reputacji bez uszczerbku jest niemal niemożliwe. W trakcie swojego istnienia giełda doświadczyła kilku ataków hakerów, niemniej jednak żaden z nich nie okazał się na tyle poważny, aby zagrozić platformie, nie mówiąc już o jej zniszczeniu. Ponadto sprawdziliśmy, gdzie i w jaki sposób ubezpieczona jest giełda Coinbase oraz jakie odszkodowanie przysługuje jej klientom w przypadku utraty walut fiducjarnych czy kryptowalut, czy to z winy użytkownika, czy w wyniku złamania zabezpieczeń platformy.

Zaufany kantor

Jako spółka działająca na terenie Stanów Zjednoczonych, Coinbase jest zobowiązana do przestrzegania wszelkich przepisów ustawowych i wykonawczych obowiązujących zarówno na poziomie federalnym, jak i poszczególnych stanów USA. Obowiązki spółki Coinbase w zakresie prawnym i regulacyjnym są następujące:

 • Być zarejestrowana w FinCEN jako spółka świadcząca usługi finansowe.
 • Przestrzegać postanowień ustawy Bank Secrecy Act.
 • Przestrzegać postanowień ustawy USA Patriot Act.
 • Przestrzegać obowiązujące przepisy i regulacje dotyczące przepływów pieniężnych.

Powyższe środki prawne zwiększają wymagania wobec spółki, których może brakować w przypadku innych firm podlegających jurysdykcji krajów o bardziej życzliwych przepisach prawa.

Warto również zaznaczyć, że wszelkie środki regulacyjne byłyby bezużyteczne, gdyby platforma nie cieszyła się zaufaniem samych inwestorów. W przypadku Coinbase są nimi m.in. Alexis Ohanian, jeden ze współzałożycieli Reddit, Bank of Tokyo, Blockchain Capital czy Digital Currency Group.

Bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych

Coinbase nie trzyma środków pieniężnych swoich klientów w tym samym miejscu co finanse przeznaczone na własną działalność. Środki pieniężne firmy przechowywane są na specjalnych rachunkach powierniczych. Dla nas oznacza to, że zdeponowane przez nas pieniądze nie będą wykorzystywane do własnych transakcji spółki.

Coinbase stwierdza ponadto: “W przypadku problemów finansowych, w wyniku których nasza firma stanęłaby w obliczu niewypłacalności, środki pieniężne zdeponowane na specjalnych rachunkach powierniczych nie mogłyby zostać wykorzystane przez samą spółkę ani jej wierzycieli. Pieniądze zdeponowane na tych rachunkach zostałyby zwrócone klientom firmy.”

Jeśli chodzi o pieniądze w postaci kryptowalut, w przypadku 98% klientów są one przechowywane w bezpiecznych portfelach sprzętowych. Same urządzenia są przechowywane w skarbcach i sejfach w różnych częściach świata. Środki te chronią klientów przed atakami hakerów i potencjalną kradzieżą ich kryptowalut.

Czy środki klientów giełdy Coinbase są ubezpieczone? I czy kiedykolwiek doszło do złamania jej zabezpieczeń?

Jeśli chodzi o saldo gotówkowe, Coinbase ubezpiecza depozyty każdego klienta do wysokości 250 000 dolarów. Zdeponowane przez klientów waluty fiducjarne przechowywane są na rachunkach w pięciu bankach ubezpieczonych przez agencję państwową FDIC, w tym JPMorgan Chase czy Silvergate Bank.

Sprawy nie wyglądają już tak różowo w przypadku samych kryptowalut. Coinbase podkreśla, że nie jest bankiem, a kryptowaluty nie są prawnymi środkami płatniczymi, co oznacza, że nie są automatycznie ubezpieczane przez agencje państwowe FDIC i SPIC, jak w przypadku walut fiat.

Innymi słowy, jeżeli komuś uda się włamać na Twoje konto z Twojej winy (np. w wyniku utraty danych dostępu lub słabego hasła), to jest to tylko Twój problem i Coinbase nie jest Ci nic winna.

Ponadto, w przypadku udanego ataku hakerów na giełdę i utraty części środków klientów, Coinbase nie musi im nic zwracać nawet w takiej sytuacji. Jednocześnie ale stwierdza, że część środków kryptowalutowych klientów jest objęta ubezpieczeniem od incydentów bezpieczeństwa. Zgodnie ze swoim oficjalnym oświadczeniem, spółka w takich przypadkach dołoży wszelkich starań, aby zrekompensować klientom kradzież środków, ale nie określa, w jakim stopniu czy w jakich dokładnie okolicznościach.

Jeśli zaś chodzi o kwestię bezpieczeństwa, należy zaznaczyć, iż reputacja Coinbase nie jest bez uszczerbku. W przeszłości doświadczyła ona kilku ataków hakerów, ale większa część skradzionych środków trafiła z powrotem w ręce klientów. Nigdy jednak nie były to tak ogromne straty, by faktycznie wpłynąć na działalność giełdy.

Podsumowanie recenzji Coinbase

Uważamy, że giełda Coinbase jest świetnym punktem startowym dla wszystkich początkujących użytkowników kryptowalut. Interfejs platformy jest wyjątkowo przejrzysty i intuicyjny, opłaty w kantorze (czyli za wymianę i wpłatę środków) średnie, a na giełdzie – nieco wyższe. Zdecydowanie możemy polecić tę platformę – oferuje wiele funkcji i jest stosunkowo zaufana. Wybierając Coinbase, nie można się pomylić.

Jeśli jednak ta giełda nie przemawia do Ciebie, istnieje wiele alternatyw. Jeśli jesteś doświadczonym traderem i szukasz giełdy z niższymi opłatami, rozważ otwarcie rachunku w Binance.

Jeśli natomiast zamierzasz jedynie kupić kryptowaluty i szukasz wygodnego i przyjaznego dla użytkownika kantora, polecamy właśnie Coinbase.

Więcej informacji o Coinbase

Nazwa spółkiCoinbase
OperatorCoinbase Global, Inc.
Główna zaletaNiezawodny i godny zaufania kantor i giełda w jednym
W j. polskim?
Wdrożenie usługi2012
Siedziba spółkiSan Francisco
Oficjalna strona internetowahttps://www.coinbase.com/
Nadzór KPWiG?
Konto demo
Opłata za transakcjęW zależności od kwoty
Inne opłaty3,99% za zakup kartą
Opłata za wpłatę0,15 EUR (SEPA)
Opłata za wypłatę0,15 EUR (SEPA)
Waluta rachunkuDolary/Euro
Opłata za transakcję1,49 %
Minimalny depozyt250 zł
Minimalna transakcja50 zł
Informacje o wpłatach i wypłatach
Metody wpłat Kryptowaluty, karty płatnicze, płatność SEPA
Metody wypłatKryptowaluty, przelew bankowy
Informacje dotyczące handlu
DźwigniaBrak dźwigni
Liczba aktywów250
Obsługiwane kryptowaluty Ponad 250 kryptowalut
Usługi w ofercieKupowanie, sprzedawanie, staking, NFT, DeFi farming itp.
Własny tokenNie
Aplikacja mobilna
Wersje internetowe
Wsparcie klienta
Czat
TelefonNieobsługiwany
E-mailNieobsługiwany
Oceń Coinbase
0
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.