Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
Logo Srebro
1 uncja srebra
Srebro – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak i gdzie kupić
Twój kapitał może być zagrożony*
SILVER chart

$27,32 (109,9 zł)

-4,1 % za 7 dni

Logo Srebro

Srebro – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak i gdzie kupić

Cena srebra
SILVER chart

$27,32 (109,9 zł)

-4,1 % za 7 dni

Twój kapitał może być zagrożony*

Podana cena i wykres mają jedynie charakter orientacyjny.

Cena srebra wykres

Logo Srebro
Srebro/SILVER
Ładowanie
Ładowanie

Kalkulator: ile kosztuje 1 uncja srebra w zł

SILVER
PLN

Informacje na temat srebra

Inwestowanie w złoto jest znane chyba każdemu z nas. Jeśli chodzi o inwestycje w metale szlachetne, to właśnie ten kruszec ma tendencję do stania w centrum uwagi – ludzie myślą o nim, gdy szukają alternatyw dla tradycyjnych akcji i obligacji. Ale co z często pomijanym srebrem? Uwaga inwestorów kieruje się w jego stronę tylko czasami, szczególnie w chwilach, gdy jego cena szybko rośnie, a pod względem tempa nawet przewyższa cenę swojego złotego kuzyna.

Srebro jest drogim metalem przemysłowym o ograniczonych zapasach, jego cena jest znacznie niższa niż cena złota, a popyt na nie odnotowuje stabilny wzrost. Czy zatem srebro nie jest czarnym koniem inwestowania?

Istnieją istotne powody przemawiające za tezą, że cena srebra ma przed sobą dużo miejsca do wzrostu. Czy więc można uznać srebro za interesującą inwestycję? Inwestowanie w srebro wiąże się z unikalnymi aspektami i ryzykiem, które każdy inwestor powinien wziąć pod uwagę. Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w srebro. Pomożemy Ci również dojść do wniosku, czy rzeczywiście jest to dobra inwestycja. Jakie są korzyści z inwestowania w srebro i dlaczego oczekuje się, że jego cena wzrośnie w dłuższej perspektywie? Tego i jeszcze wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Treść artykułu o srebrze

Podstawowe informacje o srebrze

sztabka inwestycyjna
Srebrna sztabka inwestycyjna

Ze szkoły znamy ten srebrny metal szlachetny jako argentum – Ag. Srebro było wykorzystywane przez człowieka od czasów starożytnych, a ze względu na jego stabilność zachowało się wiele wykonanych z niego starożytnych artefaktów.

Srebro zaliczamy do grupy metali miękkich. Można go również określać jako metal szlachetny i przemysłowy. W porównaniu do złota, srebro jest nieco twardsze, ale różnica ta jest raczej nieznaczna, w związku z czym srebro – podobnie jak jego droższy kuzyn – nadaje się do produkcji biżuterii. Cena srebra jest zwykle podawana w uncjach trojańskich (oz t), przy czym jedna uncja to 31,1 grama.

W niektórych przypadkach cena srebra może być podawana w samych gramach. Aktualna cena srebra wynosi około $109,9 za oz t. Szacuje się, że przeciętny Amerykanin w ciągu swojego życia zużyje około 1,58 kg srebra. Ilość ta stale rośnie, ponieważ konsumpcjonizm zbiera swoje żniwo – coraz częściej kupujemy nowe telefony komórkowe, podobnie jak inne urządzenia elektryczne i samochody. A srebro znajduje się we wszystkich tych produktach.

Szacuje się, że światowe rezerwy srebra wyczerpią się w ciągu około 14-22 lat. W optymistycznym scenariuszu szacuje się, że zapasy tego metalu szlachetnego skończą się około 2044 roku.

Co z tego wynika? Z uwagi na ograniczony charakter jego zapasów, które stają się coraz cieńsze, cena srebra powinna rosnąć.

Tyle do podstawowego wprowadzenia do tego surowca. W dalszej części tekstu zajmiemy się nim bardziej szczegółowo. Zapraszamy!

Zastosowanie srebra

Srebro jako surowiec posiada naprawdę szeroki zakres zastosowań. Oto kilka dziedzin:

  • Przemysł – urządzenia elektryczne, małe i duże maszyny, samochody i inne
  • Jubilerstwo
  • Inwestycje – sztabki inwestycyjne i srebrne monety
  • Opieka zdrowotna – środek antyseptyczny
  • Przemysł fotograficzny
  • Środek płatniczy – zwłaszcza w przeszłości, wszyscy znamy grosze lub tolary
  • Inne zastosowania, stopy itp.

Jednym z najbardziej oczywistych argumentów przemawiających za srebrem jako inwestycją jest ogromna liczba branż i sposobów jego zastosowania. Ze srebra produkowane są monety, sztabki i stopy, a w niektórych krajach nadal uchodzi za prawny środek płatniczy. Jest to również jeden z najpopularniejszych metali używanych w jubilerstwie. Co więcej, srebro posiada również niezwykle szeroki zakres zastosowań przemysłowych. Każdego roku do produkcji samochodów wykorzystuje się ponad 36 milionów uncji srebra.

Jeszcze w 2019 roku sektor fotowoltaiczny odpowiadał za około 10% całkowitego zapotrzebowania na srebro, czyli około 98,7 miliona uncji. Każde ogniwo słoneczne zużywa około 111 miligramów srebra. Srebro jest również bardzo powszechnym składnikiem urządzeń elektrycznych i jest wykorzystywane w lutowaniu i innych branżach przemysłu.

Pomimo znacznie szerszego zastosowania srebra w porównaniu do złota, całkowite rezerwy srebra są niższe od rezerw jego droższego kuzyna.

Na poniższym rysunku można zobaczyć, jak wygląda globalna podaż złota w porównaniu z globalną podażą srebra. Zwróć szczególną uwagę na ten obrazek.

Zdj.: Demonocracy.info
złote i srebrne rezerwy światowe
Obecne światowe rezerwy złota i srebra

Biorąc pod uwagę ilość, w jakiej te surowce są dostępne na naszej planecie, zaskakujące jest, że cena srebra jest tak niska (ponownie, w porównaniu do złota).

Czy nie warto zatem inwestować w srebro raczej niż w bardziej popularne złoto?

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Srebro towarzyszy ludziom od dawien dawna, dając im poczucie stabilności, które wynika z jego rzadkiego, cennego charakteru – jest to towar będący przedmiotem publicznego obrotu, o ograniczonej podaży, w który można inwestować.

Ceny aktywów materialnych zwykle poruszają się w przeciwnym kierunku niż ceny akcji i obligacji. Nic więc dziwnego w tym, że wielu inwestorów zaczyna interesować się surowcami takimi jak srebro, kiedy na rynkach akcji grasują niedźwiedzie lub w czasach recesji gospodarczej i wstrząsów politycznych. Ponieważ srebro podlega różnym wpływom, może stanowić świetny sposób na dywersyfikację i zrównoważenie portfela inwestycyjnego wobec akcji lub innych papierów wartościowych.

Oto niektóre z wielu powodów, dla których ludzie inwestują w srebro:

  • Zabezpieczenie przed inflacją: W niepewnych ekonomicznie czasach i przy rosnących cenach ludzie często zwracają się ku srebru jako sposobowi na zabezpieczenie swojego portfela inwestycyjnego przed stratami. Wynika to z faktu, że srebro było historycznie mniej zmienną inwestycją, a także jest towarem, który w dzisiejszych czasach posiada wiele zastosowań, co z kolei czyni je konserwatywną alternatywą inwestycyjną.
  • Srebro można uznać za bezpieczną przystań: Inwestorzy poszukujący bezpiecznego miejsca do ulokowania swoich pieniędzy historycznie zwracali się ku srebru (podobnie jak złotu) jako bezpiecznej przystani.
  • Dywersyfikacja: Dywersyfikacja polega nie tylko na posiadaniu różnego rodzaju akcji w portfelu inwestycyjnym. Oznacza również dywersyfikację w ramach wielu klas aktywów. Inwestorzy, którzy chcą zdywersyfikować swoje środki pieniężne na wiele klas aktywów, często wybierają srebro jako stabilną opcję, ponieważ jest ono mniej skorelowane z innymi rynkami.
  • Jest to materialny instrument inwestycyjny: Jednym ze sposobów inwestowania w srebro jest zakup srebrnych sztabek lub monet. Wielu ludziom posiadanie materialnych aktywów inwestycyjnych, takich jak srebro, daje poczucie bezpieczeństwa, którego nie odczuwają w przypadku akcji lub obligacji.
  • Posiada wszechstronne zastosowanie: Srebro jest metalem szlachetnym i przemysłowym. Oprócz tego służy również jako środek płatności, posiadając szeroki zakres zastosowań w produkcji wyrobów jubilerskich i przemysłowych.

Srebro dobrze utrzymuje swoją wartość i dobrze sobie radzi, gdy stopy procentowe są niskie, a inwestycje o stałej stopie zwrotu (obligacje) nie są zbyt opłacalne. Pod tym względem srebro odgrywa podobną rolę jak złoto.

Ten połyskujący metal szlachetny ma również znaczące zastosowania w niektórych z najbardziej innowacyjnych branżach przemysłu. Ponieważ srebro ma bardzo dobrą przewodność, jest wykorzystywane w wielu zastosowaniach technologicznych w branży energii słonecznej i pojazdów elektrycznych. Z uwagi na szybki rozwój w tych obszarach, wielu analityków przewiduje, że w nadchodzących latach popyt na srebro odnotuje znaczny wzrost. Dlatego też inwestowanie w srebro może być sposobem na postawienie na postęp technologiczny i ruch na rzecz czystej energii.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w srebro?

Zanim zaczniesz inwestować w srebro, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy, aby uniknąć błędów i nie zaszkodzić swojemu portfelowi inwestycyjnemu. Dodając ten szlachetny, a zarazem przemysłowy metal do swojej kolekcji aktywów, ważne jest, aby zrozumieć ryzyko, na jakie możesz być narażony. Przed zainwestowaniem w srebro należy rozważyć następujące kwestie:

  • Srebro może być świetnym sposobem na dywersyfikację portfela i zabezpieczenie się przed stratami. Podlega ono jednak również prawu podaży i popytu, co może prowadzić do nieprzewidywalnych, gwałtownych wahań jego ceny.
  • Srebro i metale szlachetne są często kupowane za pośrednictwem wszelkiego rodzaju pochodnych instrumentów finansowych i przy zastosowaniu dźwigni, co zwiększa potencjalne straty.
  • Srebro można również kupić jako biżuterię lub monety kolekcjonerskie, ale takie inwestycje mogą mieć niską płynność, a ich wartość może zależeć tylko od tego, ile kupujący jest skłonny za nie zapłacić.
  • Jest ono wrażliwe na recesję, w związku z czym cena srebra, napędzana przez rozwój gospodarczy, w czasach bessy może odnotować wyraźny spadek.
  • Może być podatne na zmiany technologiczne, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że srebro zostanie zastąpione innym metalem. Albo też mogą zajść istotne zmiany w samej branży – patrz upadek błony fotograficznej, której srebro było istotną częścią.
  • W odróżnieniu od obligacji i akcji, srebro jako fizyczny towar nie oferuje odsetek ani dywidendy. Jedyny sposób na osiągnięcie zysku z tego metalu szlachetnego polega na sprzedaży, gdy cena srebra wzrośnie. Oferuje zatem jedynie ograniczony potencjał wzrostu.

Rodzaje inwestycji w srebro

Istnieją dwa główne sposoby inwestowania w srebro: bezpośrednio (kupując sam metal szlachetny) i pośrednio (poprzez zakup papierów wartościowych powiązanych ze srebrem).

Inwestorzy mogą kupować fizyczne srebro w postaci monet, różnej wielkości sztabek inwestycyjnych lub biżuterii. Chodzi o najczystszą formę inwestycji w srebro, która jednak wiąże się z licznymi problemami i wydatkami związanymi z przechowywaniem i niższą płynnością.

Być może mniej atrakcyjne, ale za to bardziej pragmatyczne, jest inwestowanie w instrumenty finansowe związane z tym cennym kruszcem.

Srebrna biżuteria

Srebrny naszyjnik, kolczyki, pierścionek, wisiorek lub cokolwiek innego – wszystko to można uznać za inwestycję w srebro. Wartością dodaną jest tutaj charakterystyka przedmiotu, jaki wykonano z tego metalu. Firma artystyczna może, ale nie musi, podnieść cenę srebra.

biżuteria ze srebraW branży jubilerskiej zwykle używa się srebra próby 925. Liczba ta oznacza czystość srebra, innymi słowy – jego jakość. Skala ma zakres do 1 000, przy czym srebrne sztabki inwestycyjne osiągają czystość 999/1000.

Srebro można spieniężyć w zasadzie w dowolnej jakości, przy czym cena czystszego srebra oczywiście będzie większa. Tak więc cena srebra próby 925 będzie logicznie niższa niż cena srebra w najwyższej możliwej klasie 999/1000.

Srebro inwestycyjne

Podobnie jak złote sztabki inwestycyjne, istnieją również sztabki ze srebra. Na srebrze inwestycyjnym znajduje się znak, który jasno odnosi się do jego jakości. Przy zakupie powinieneś również otrzymać certyfikat potwierdzający jego autentyczność, a dokładniej czystość.

srebro dla inwestycjiKupując srebro inwestycyjne, sprawdź, jaka jest aktualna cena zakupu srebra i porównaj cenę kupna i sprzedaży. Jednocześnie dowiedz się, jak przebiega proces sprzedaży. Zazwyczaj bardziej opłaca się sprzedać srebro tam, gdzie się je kupiło, ale oczywiście można to również zrobić w sklepach innych sprzedawców.

Cena srebra, zarówno w przypadku sprzedaży, jak i kupna, zależy od ceny rynkowej srebra, a zatem podlega ciągłym zmianom. Może więc wystąpić sytuacja, w której będziesz chcieć sprzedać posiadane przez ciebie srebro po wysokiej cenie, ale zanim zdążysz to zrobić, jego cena spadnie.

Za największą wadę kupowania srebra inwestycyjnego można uznać jego cenę. Jest ona bowiem dosyć niska, dlatego przy większych inwestycjach może pojawić się problem z bezpiecznym przechowywaniem nabytych sztabek.

Srebrne monety

moneta ze srebraSrebrne monety pełnią podobną funkcję do sztabek srebra, ale mają również wartość kolekcjonerską. Członkowie naszego zespołu są w posiadaniu kilku takich monet – są miłe dla oka, łatwe w przechowywaniu i niedrogie.

Srebrne monety mogą również służyć jako ciekawy prezent dla mężczyzny lub kobiety. Nadają się na rocznice, wydarzenia życiowe lub inne uroczystości.

Srebrne kontrakty terminowe

Kontrakty terminowe na srebro to łatwy sposób na zarabianie na wzroście lub spadku ceny srebra bez posiadania fizycznego srebra. W przypadku kontraktów futures można nawet wejść w posiadanie fizycznego srebra, choć nie jest to typowa motywacja osób spekulujących na rynkach tych instrumentów inwestycyjnych.

Kontrakty terminowe na srebro stanowią interesujący sposób gry na rynku srebra, gdyż oferują wysoką dźwignię finansową. Innymi słowy, wystarczy nawet niewielka kwota, aby posiadać stosunkowo dużą pozycję w tym metalu szlachetnym. Jeśli kontrakty terminowe na srebro podążą we właściwym kierunku, bardzo szybko zarobisz dużo pieniędzy, choć równie szybko możesz je stracić, jeśli popełnisz błąd.

Krótko mówiąc, jeśli rynek zrobi ruch na Twoją niekorzyść, będziesz musiał włożyć więcej pieniędzy w swoją inwestycję, aby móc pozostać w pozycji. A jeśli nie będziesz w stanie tego zrobić, broker zamknie pozycję, a Ty odniesiesz stratę. Kontrakty terminowe są zatem dosyć ryzykowne i w rezultacie bardziej odpowiednie dla doświadczonych traderów.

Fundusze ETF w posiadaniu srebra

Jeśli nie chcesz bezpośrednio posiadać fizycznego srebra, ale jednocześnie jesteś zainteresowany mniej ryzykownymi metodami niż w przypadku kontraktów terminowych, możesz zainwestować w giełdowe fundusze inwestycyjne (ETF-y), które są w posiadaniu tego metalu szlachetnego. Taka inwestycja pozwala czerpać korzyści z możliwego wzrostu ceny tego kruszcu, a jednocześnie wiąże się z mniejszym ryzykiem. Fundusz ETF, który jest w posiadaniu srebra, zapewni Ci zwrot pomniejszony o wskaźnik kosztów.

ETF-y posiadają również inne zalety. Będziesz mógł sprzedać swoje srebro po cenie rynkowej, ponieważ udziały w tych funduszach cechują się wysoką płynnością. W związku z tym będziesz mógł sprzedać swoją inwestycję po cenie rynkowej, i to w dowolnym dniu w godzinach handlu na giełdzie.

Dwa największe fundusze ETF posiadające fizyczne srebro to iShares Silver Trust i Aberdeen Standard Physical Silver Shares ETF. Inwestorzy mogą również uzyskać ekspozycję na srebro za pośrednictwem ETF-ów będących w posiadaniu kontraktów terminowych, na przykład ProShares Ultra Silver, chociaż z uwagi na strukturę tego funduszu lepiej jest wykorzystać go do krótkoterminowych spekulacji niż do długoterminowego inwestowania.

Akcje spółek wydobywających srebro

Kolejnym sposobem na zarabianie na srebrze jest inwestycja w akcje spółek, które zajmują się wydobyciem tego metalu szlachetnego.

Posiadanie takich udziałów daje dwie istotne korzyści:

  • Jeśli cena srebra rośnie, to razem z nią powinny również rosnąć zyski spółki. Należy zaznaczyć, iż zyski spółek wydobywających srebro zazwyczaj rosną szybciej niż jego cena.
  • Co więcej, w zależności od sytuacji wydobywca może dodatkowo zwiększyć produkcję, zarabiając tym samym jeszcze więcej pieniędzy. Jest to kolejny sposób na czerpanie korzyści ze wzrostu cen srebra, ale uwaga!

Zawsze, gdy inwestuje się w pojedynczą spółkę, należy przeprowadzić dogłębną analizę jej działalności, aby upewnić się, że kupuje się spółkę wysokiej jakości, która może odnieść sukces. Wiele spółek-wydobywców srebra można uznać za ryzykowne, przy czym niektóre z nich nie wykopały jeszcze nawet dziury w ziemi, nie mówiąc już o wydobywaniu z niej srebra. Ponadto, ponieważ ich zyski zależą od wahań cen srebra, akcje wydobywców tego kruszcu mogą być dość zmienne. Do spółek wydobywających ten metal szlachetny należą m.in. First Majestic Silver Corp i Pan American Silver.

Notatka

Uwaga: Jeśli nie chcesz zajmować się analizą spółek wydobywających srebro, ale nadal chcesz czerpać korzyści z posiadania takich przedsiębiorstw, możesz zainwestować w fundusze ETF, które są właścicielami spółek wydobywających srebro. Pozwala to uzyskać zdywersyfikowaną ekspozycję na górników przy niższym ryzyku niż w przypadku posiadania jednej lub dwóch pojedynczych akcji. Przykłady takich funduszy ETF obejmują Silver Miners ETF, iShares MSCI Global Silver Miners ETF i Prime Junior Silver Miners ETF.

Kontrakty CFD na srebro

Jeśli nie chcesz przechowywać kilogramów srebra ani kolekcjonować monet i biżuterii, rozważ spekulowanie ceną srebra (trading). Najlepiej jest to zrobić za pośrednictwem brokera on-line i z wykorzystaniem kontraktów CFD.

Kontrakty CFD doskonale odwzorowują cenę srebra, pozwalając spekulować na jej wahaniach. Co więcej, oferuje je znacznie więcej brokerów niż kontrakty terminowe. Cała sprawa jest w miarę szybka i prosta. Kontrakty CFD są jednym z najczęściej wykorzystywanych i popularnych sposobów na czerpanie zysków z krótkoterminowych wahań ceny srebra.

Sposobów na inwestowanie w srebro jest rzeczywiście bez liku – każdy powinien tutaj znaleźć coś dla siebie.

Porównanie srebra i złota jako inwestycji

Porównywanie inwestycji w srebro i złoto jest naturalne. Oba te metale szlachetne stanowią przeciwwagę dla akcji i rynków akcji, bezpieczną przystań przed wstrząsami społeczno-politycznymi i zabezpieczenie przed inflacją. Między tymi popularnymi instrumentami inwestycyjnymi są jednak również pewne zasadnicze różnice.

Srebro jest tańsze od złota

Srebro jest tańsze od złota. Znacznie tańsze. W XXI wieku jego cena na rynku finansowym nigdy nie przekroczyła 50 USD za uncję. Z kolei cena złota porusza się około poziomu 2 000 dolarów. Srebro jest zatem znacznie bardziej przystępne cenowo: Za tyle samo pieniędzy można kupić znacznie więcej srebra niż złota, przy czym srebro może zaoferować inwestorowi większy zysk.

Złoto jest łatwiejsze do przechowywania niż srebro

Co tu dużo mówić – inwestując tę samą kwotę w srebro i złoto, srebro zajmuje dużo więcej miejsca. Oznacza to, że przechowywanie srebra będzie kosztować dużo więcej pieniędzy na przechowywanie i transport.

Srebro jest bardziej zmienne niż złoto

Rynek srebra jest znacznie mniejszy niż rynek złota. Ponieważ obrót nim jest mniejszy niż złotem, srebro może wykazywać znacznie większą zmienność lub wahania cen niż jego błyszczący kuzyn – na przykład spadek ceny o 13% w ciągu jednego dnia.

Srebro jest mniej płynne niż złoto

Ci, którzy chcą sprzedać srebro, mogą mieć większe problemy ze znalezieniem nabywców niż ci, którzy sprzedają złoto. Rynek złota jest po prostu bardziej znany i zrozumiały. Oferuje szerszy zakres bezpieczniejszych i bardziej renomowanych miejsc do inwestowania.

Złoto jest lepszym zabezpieczeniem niż srebro

Ponieważ srebro jest metalem przemysłowym, jest bardziej podatne na recesję i presję wywieraną na jego producentów. Czynniki te mogą wpływać na złoto, które również ma swoje zastosowania przemysłowe, ale ogólnie głównym czynnikiem wpływającym na jego cenę są nastroje inwestorów. Złoto działa zatem jako lepsze, czystsze zabezpieczenie przed spadkami gospodarczymi i giełdowymi.

Notatka

Wskazówka: Więcej informacji na temat złota znajdziesz w tym obszernym artykule.

Cena srebra – wykres (rozwój w czasie)

W ciągu ostatnich stu lat cena srebra wzrosła niemal trzydziestokrotnie, z około 68 centów za uncję w 1922 roku do 18,07 USD za uncję w dniu 1 września 2022 roku. W rzeczywistości, jeśli weźmiemy pod uwagę inflację, cena tego metalu szlachetnego w ciągu ostatnich 100 lat wzrosła o około 67%.

Niestety, w przypadku srebra nie można mówić o stabilności. W 1931 roku, podczas Wielkiego Kryzysu, cena srebra spadła nawet do 5,31 dolara za uncję (licząc w cenach z 2022 roku). W październiku 2001 roku, podczas spowolnienia gospodarczego po atakach terrorystycznych z 11 września, zaś spadła do 7,04 dolara (ponownie w cenach z 2022 roku).

Co więcej, w ciągu minionych stu lat cena srebra doświadczyła również kilku znaczących koniunktur i upadków. Za szczyt cenowy srebra (pomijając inflację) można uznać rok 1980, w którym to bracia Bunker i William Hunt starali się opanować światowy rynek tego metalu szlachetnego. Bracia Hunt ostatecznie kupili mniej więcej 100 milionów uncji srebra, podnosząc jego cenę do 52,5 dolara za uncję, co w 2022 roku wyniosłoby około 169,5 dolara.

Trend cenowy srebra można więc uznać za rosnący, ale jednocześnie charakteryzujący się znacznymi wzlotami i upadkami. Ostatnio cena srebra gwałtownie wzrosła w 2010 roku. Było to spowodowane bańką na rynku, która powstała w wyniku kryzysu gospodarczego z 2008 roku. Oczywiście bańka ta pękła, a wraz z nią spadła również cena srebra. W rezultacie we wrześniu 2022 r. cena srebra jest mniej więcej taka sama, jak w 2010 r.

Jest to jednak świetna wiadomość dla inwestorów. Na rynku doszło do nielogicznego wzrostu ceny, co może się zdarzyć, po czym nastąpiła korekta. Moment ten jest wspaniałym czasem na inwestowanie, nawet jeśli można również spekulować na spadku ceny srebra i zarabiać w chwilach, gdy jego cena podąża na południe.

Logo Srebro
Srebro/SILVER
Ładowanie
Ładowanie

W poprzednich akapitach już kilkakrotnie porównaliśmy srebro do złota i nie inaczej będzie w tym przypadku. Jak zapewne zauważyłeś, powyżej podaliśmy ceny w dolarach za uncję srebra, podobnie jak dla złota. Na tym jednak nie koniec.

Między złotem a srebrem istnieje bardzo silna korelacja.

Chociaż ceny złota i srebra są na całkiem odmiennych poziomach, to gdy cena złota rośnie, rośnie również cena srebra i odwrotnie. W ponad 70% przypadków ceny złota i srebra poruszają się w tym samym kierunku. Pozostałe 30% wynika ze specyficznych wymagań branżowych dotyczących srebra i innych zjawisk rynkowych.

Zdj.: stooq.pl
korelacja złota i srebra
Korelacja złota i srebra na przestrzeni ostatniej dekady.

Z odrobiną przesady można więc powiedzieć, że to, czy kupimy srebro, czy złoto, nie ma znaczenia – cena będzie się zachowywać dość podobnie. W przypadku srebra zaletą jest jednak niższa cena, szerszy zakres zastosowań przemysłowych oraz wynikający z tego większy potencjał na przyszłość.

W każdym razie inwestowanie w srebro oraz wzrost ceny tego metalu szlachetnego to sprawa wymagająca dużo czasu. O ile nie chcesz czekać lat, a raczej dekad, skorzystaj z usług brokerów i oferowanych przez nich instrumentów finansowych. Konkretnym brokerom, których możesz użyć do handlu srebrem, przyjrzymy się poniżej.

Czynniki wpływające na cenę srebra

Cena srebra jest zwykle podawana w dolarach amerykańskich. Z naszej perspektywy to właśnie dolar będzie miał znaczący wpływ na ogólną cenę srebra. Srebro, podobnie jak złoto, cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim w czasach niepewności gospodarczej, a zatem w cenie tego metalu szlachetnego będzie odzwierciedlony obecny cykl gospodarczy.

Na cenę srebra oczywiście wpływają również czynniki takie jak popyt w przemyśle, jak również jego ograniczone zasoby. Powinny one zostać wyczerpane najpóźniej do 2044 roku. Obecnie trwają poszukiwania surowca, który mógłby je zastąpić, a wyczerpanie jego zapasów nie nastąpi z dnia na dzień. Stopniowo, bazując tylko na tym fakcie, cena srebra powinna rosnąć przy jednoczesnym spadku jego konsumpcji.

W przypadku inwestycji fizycznych nie możemy zapominać ani o podatkach, VAT. Jako osoba fizyczna musisz zapłacić podatek VAT od zakupu srebra inwestycyjnego. Fakt ten może okazać się decydujący dla inwestora, skłaniając go do wybrania łatwiejszej drogi, a mianowicie handlu srebrem za pośrednictwem brokerów.

Jakiego brokera wybrać, na co zwracać uwagę w trakcie jego wyboru i jak właściwie rozpocząć handel? Tego dowiesz się na następujących linijkach.

Jak i gdzie można handlować srebrem?

Fizyczne srebro można łatwo kupić w wybranych sklepach jubilerskich lub wyspecjalizowanych sklepach internetowych. Srebrne monety i sztabki można kupić na przykład w sklepie internetowym Mennicy Polskiej. Pamiętaj, że cena srebra inwestycyjnego zmienia się regularnie co kilka minut i jest na bieżąco aktualizowana przez jego sprzedawców. Jeśli aktualna cena Ci się podoba, nie wahaj się złożyć zamówienia.

Przy wyborze zwróć również uwagę na jakość srebra i nazwę jego sprzedawcy/producenta! 

Jeśli jednak chcesz przede wszystkim spekulować ceną srebra (aby czerpać zyski z wahań jego ceny), możesz kupować i sprzedawać srebro on-line za pośrednictwem brokera, korzystając z kontraktów CFD, ETF-ów lub kontraktów terminowych.

To właśnie wspomniane wcześniej kontrakty CFD należą do najczęściej wykorzystywanych. Kontrakty CFD to kontrakty na różnicę kursową. Znajdziesz je w ofertach wielu brokerów. W przypadku ETF-ów cena jest powiązana na przykład z funduszem posiadającym srebro lub akcjami powiązanymi ze srebrem i kontraktami terminowymi na nie. Jest to w zasadzie umowa między dwoma stronami na kupno i sprzedaż danego towaru.

Cena towaru w platformie inwestycyjnej brokera jest zawsze oparta na cenie rynkowej srebra, idealnie ją kopiując. Niezależnie od tego, jakim instrumentem zdecydujesz się handlować, najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego brokera – z wysokiej jakości pośrednikiem można handlować z całkowitym spokojem.

Jeśli inwestor nie rozumie rynków i nie posiada jeszcze odpowiedniego doświadczenia w handlu, bardzo trudno będzie mu wybrać odpowiedniego brokera. Ale bez obaw – skorzystaj z usług jednego z popularnych i sprawdzonych brokerów wymienionych poniżej. Z nimi nie można się pomylić!

Polecani brokerzy CFD

Faworyt redakcji

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Zalety
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Wady
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
68 % rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Przykład transakcji z CFD ze srebrem

Aby lepiej zrozumieć, jak może wyglądać handel srebrem, jak na nim zarabiać i jak w praktyce działają kontrakty CFD, sprawdź poniższy przykład, na którym przedstawiono jedną taką transakcję.

Transakcja ta została przeprowadzona za pośrednictwem wymienionego w powyższej tabeli brokera XTB.

Zacznijmy od jednostek. W platformie inwestycyjnej brokera nie handluje się bezpośrednio kilogramami lub uncjami, ale tzw. lotami. Musisz więc wiedzieć, jaką ilość towaru jeden taki lot reprezentuje. Przykładowo, jeśli chodzi o złoto, 1 lot to 100 uncji. Dla srebra – 5 000 uncji.

Pozostańmy przy brokerze XTB i załóżmy, że chcemy kupić 0,1 lota. Oznacza to 500 uncji srebra. Przy cenie 17 dolarów za uncję odpowiada to 8 500 dolarom = wartość kontraktu. XTB oferuje na srebro dźwignię finansową na poziomie 1:10, w związku z czym na samą transakcję wystarczy Ci dziesięciokrotnie mniejsza kwota, czyli 850 dolarów = depozyt zabezpieczający (margin).

Zdj.: xtb.com
CFD na kurs srebra
Przykład transakcji CFD w XTB

Jeśli więc masz na swoim rachunku handlowym około 4 000 złotych, możesz spokojnie otworzyć pozycję z 0,1 lota srebra w XTB, ale uwaga! Wiedz, że w rzeczywistości trzymasz pozycję o wartości 8 500 dolarów, czyli mniej więcej 36 000 złotych i nie przestrzegasz zasad zarządzania pieniędzmi.

Dźwignia finansowa to wspaniała rzecz, ale nie należy zapominać o jej konsekwencjach. Wahania cen instrumentów bazowych, w naszym przypadku srebra, są obliczane na podstawie pełnej kwoty (8 500 dolarów). Konieczne jest posiadanie wystarczającej ilości wolnych środków na rachunku lub handlowanie jeszcze mniejszą kwotą, np. 0,01 lota.

Notatka

WSKAZÓWKA: Czy interesuje Cię złoto i handel tym metalem szlachetnym? Jeśli tak, sprawdź ten szczegółowy artykuł na jego temat.

Jak zacząć handlować srebrem?

Mamy nadzieję, że powyższa przykładowa transakcja ze srebrem była dla Ciebie jasna i zrozumiała. Tak mniej więcej wygląda zarabianie na wahaniach cen różnych surowców giełdowych!

Jeśli zdecydujesz się na handel srebrem lub jakimkolwiek innym towarem, zdecydowanie polecamy zacząć od wypróbowania rachunku demonstracyjnego, który oferuje na przykład wspomniany wcześniej broker XTB. Rachunek demo pozwala na handel bez ryzyka, obracanie wirtualnymi pieniędzmi, przetestowanie własnych strategii i otwarcie pozycji “na brudno”.

Kiedy już nabierzesz odpowiedniego doświadczenia i zechcesz otworzyć rachunek rzeczywisty, możesz to zrobić właśnie w XTB. Założenie rachunku i zasilenie go środkami pieniężnymi zajmuje zaledwie kilka minut, po czym można od razu zabrać się za pomnażanie swoich środków pieniężnych.

W przypadku funduszy ETF można polecić na przykład brokera Lynx. A jeśli jesteś naprawdę bardzo konserwatywny i uważasz złoto za bezpieczną przystań dla swoich wolnych pieniędzy, wybierz fizyczne srebro – sztabki i monety. Chociaż w takiej inwestycji nie ma dźwigni finansowej, a kupno i i sprzedaż są bardziej skomplikowane, fizyczne srebro to po prostu fizyczne srebro.

Notatka

WSKAZÓWKA: Czy jesteś zainteresowany zarabianiem pieniędzy na wahaniach cen? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj ten obszerny artykuł, w którym znajdziesz wszystkie istotne informacje.

Jaką strategię wybrać, jeśli chcę handlować srebrem?

Z uwagi na ograniczone zapasy srebra oraz niską cenę tego metalu szlachetnego, jednym z najlepszych sposobów na zarabianie na nim są inwestycje długoterminowe, tzn. strategia buy and hold.

W przypadku handlu za pośrednictwem brokera można również utrzymywać mniejszą pozycję (na przykład tylko 0,05 lota) przez dłuższy czas, a krótkoterminowa spekulacja może przebiegać w obie strony.

Podsumowanie – czy warto inwestować w srebro?

Pomimo przystępnej ceny i szerokiego zakresu zastosowań przemysłowych, srebro nadal posiada stosunkowo niski prestiż, zwłaszcza w porównaniu ze złotem. Popyt ze strony inwestorów składa się jedynie na około 15% zapotrzebowania na srebro, przy czym resztę stanowią zastosowania przemysłowe, co sugeruje, iż surowiec ten jest niedostatecznie wykorzystywany i niedoceniany. Surowiec ten pozostaje również stosunkowo tani – szczególnie w porównaniu ze złotem – co stwarza więcej możliwości zakupu dla inwestorów.

Srebro jest jednak mniej płynne od złota, a jego cena cechuje się wyraźną zmiennością. Z uwagi na te czynniki oraz zależność srebra od zapotrzebowania na nie w różnych branżach przemysłu, bardzo trudno jest przewidzieć, jak rynek srebra będzie wyglądał za 10 minut, nie mówiąc już o 10 latach. Z powyższych powodów początkujący inwestorzy prawdopodobnie powinni unikać srebra i trzymać się starego, dobrego złota, jeśli szukają bezpiecznej przystani przed kaprysami rynku. Jeśli jednak jesteś nieco bardziej doświadczony i masz odpowiedni apetyt na ryzyko, srebro może być dla Ciebie dobrym wyborem.

Doświadczeni inwestorzy mogą rozważyć inwestycję w srebro zwłaszcza w następujących okolicznościach:

  • Podaż i popyt są rozbieżne: Jeśli podaż srebra nie nadąża za popytem na nie, może to spowodować wzrost jego ceny.
  • Pojawia się spółka o atrakcyjnej cenie: Jeśli znajdziesz firmę-producenta srebra, który zwiększa produkcję lub jest w stanie wykorzystać rosnące ceny srebra, może to być dobry moment na zakup.
  • Szukasz zabezpieczenia przed inflacją: Niektórzy inwestorzy patrzą na towary takie jak srebro jako na sposób na zabezpieczenie się przed inflacją.
  • Chcesz rozszerzyć swój portfel o towary: Srebro może stanowić część alokacji towarowej w portfelu, pomagając zdywersyfikować inwestycje i zmniejszyć ryzyko inwestycyjne.

Jak już wiesz z tego artykułu, srebro można nabyć w formie fizycznej – na rynku dostępne są sztabki, monety lub biżuteria. Możesz nim również handlować on-line za pośrednictwem brokerów. Z pewnością doceni to każdy, kogo interesuje przede wszystkim spekulacja cenami tego metalu szlachetnego i chce zarabiać pieniądze w perspektywie krótko- i średnioterminowej. A jeśli nie jesteś zainteresowany srebrem, srebrna moneta może służyć jako świetny pomysł na prezent dla mężczyzn lub – oczywiście – dla kobiet.

Inwestycja w srebro nie jest wolna od ryzyka, co jednak dotyczy również każdej innej. Rozważ więc wszystko dokładnie, decyzja należy do Ciebie.

Co sądzisz o inwestowaniu w srebro? Myślisz, że jego cena wzrośnie? Czy jesteś już w posiadaniu tego cennego metalu? Daj nam znać w komentarzach.

Inne źródła informacji:

Więcej informacji o Srebro

SurowiecSrebro
Jednostka1 uncja srebra
Oceń forex Srebro
0
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Surowce mogą Cię zainteresować: