Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
Logo Dogecoin
DOGE
Kurs Dogecoin (DOGE) – Wykres, jak kupić, portfel, kopanie
DOGE chart

$0,14 (0,55 zł)

-22 % za 7 dni

Logo Dogecoin

Kurs Dogecoin (DOGE) – Wykres, jak kupić, portfel, kopanie

Dogecoin kurs
DOGE chart

$0,14 (0,55 zł)

-22 % za 7 dni

Podana cena i wykres mają jedynie charakter orientacyjny.

Wykres Dogecoin

Logo Dogecoin
Dogecoin/DOGE
Ładowanie
Ładowanie

Kalkulator: ile kosztuje 1 Dogecoin w PLN

DOGE
PLN

Podstawowe informacje na temat kryptowaluty Dogecoin (DOGE)

Kryptowaluta Dogecoin powstała pod koniec 2013 roku jako parodia największych wówczas kryptowalut Bitcoin, Litecoin czy Peercoin, które właśnie na przełomie 2013 i 2014 roku przeżywały swój pierwszy globalny boom.

W tamtym czasie nikt, nawet sami twórcy, nie spodziewał się, że kryptowaluta nazwana na cześć popularnego internetowego mema przedstawiająca psa o imieniu Doge zdobędzie status cenionego instrumentu inwestycyjnego, który pokocha najbogatsza osoba na świecie, którym można będzie płacić np. w kinie i który stanie się pierwszą i jedyną jak dotąd kryptowalutą, jaka w przyszłości poleci na Księżyc…

Treść artykułu o Dogecoinie (DOGE)

Wprowadzenie do kryptowaluty Dogecoin (DOGE)

Dogecoin ma daleko do rewolucji finansowej czy technologicznej. Nigdy też nie miał nimi być. Dlaczego więc udało mu się odnieść sukces? Czy doświadcza on inflacji? Czy istnieje nieskończona ilość monet tej kryptowaluty? Ile dogecoinów posiadają założyciele? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym artykule. A jeśli zdołasz przeczytać go do końca, mamy dla Ciebie małą nagrodę.

Jak działa Dogecoin (DOGE)?

Dogecoin jest forkiem nieistniejącej już kryptowaluty Luckycoin, która bazowała na Litecoinie. Podobnie jak Litecoin, wykorzystuje on algorytm haszujący Scrypt, zapisując wszystkie transakcje co 1 minutę do bloków w blockchainie. Dla porównania, Litecoin generuje bloki co 2,5 minuty, a Bitcoin co 10 minut. Dogecoin jest więc szybszy, a transakcje z nim tańsze.

Podobnie jak w przypadku większości starszych kryptowalut, górnicy Dogecoina osiągają konsensus w ramach zdecentralizowanej sieci za pośrednictwem mechanizmu Proof of Work. Uczestnicy sieci pobierają otwarte oprogramowanie na swoje urządzenia i następnie działają jako tzw. full nodes. Weryfikują transakcje, posiadając pełną kopię blockchaina.

Historia Dogecoina (DOGE)

Na początek należy stwierdzić, iż Dogecoin to jedna z niewielu kryptowalut, która zmieniła życie tysięcy ludzi i napisała dziesiątki niewiarygodnych historii. Jego historia rozpoczęła się w grudniu 2013 roku, kiedy to były inżynier oprogramowania IBM Billy Markus i specjalista od marketingu z Adobe Systems Jackson Palmer postanowili kupić domenę dogecoin.com, zaprogramować pierwszy portfel DOGE i w ciągu kilku dni uruchomić również sam blockchain.

Sukces przyszedł niemal natychmiast – jeszcze w tym samym roku wartość 1 monety DOGE zbliżyła się do 0,001 USD. Miesiąc później, w styczniu 2014 roku, Dogecoin osiągnął łączną kapitalizację rynkową na poziomie 60 milionów USD. Tak błyskawiczny wzrost był bezprecedensowy w świecie kryptowalut.

W tym samym miesiącu już wtedy bardzo silna społeczność spotykająca się w sieci społecznościowej Reddit postanowiła zebrać środki w wysokości 50 000 dolarów, aby wesprzeć jamajską drużynę bobslejową, która zakwalifikowała się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, ale nie miała funduszy na podróż. Było to pierwsze charytatywne przedsięwzięcie Dogecoina, przy tym, że nie trzeba było długo czekać na kolejne. Wspomnijmy na przykład samochód kierowcy wyścigowego NASCAR Josha Wisha, dla którego fani Dogecoina zebrali 55 000 dolarów, a on z kolei pokrył swojego Chevroleta naklejkami z motywem DOGE.

Zdj.: Coindesk.com
Chevrolet w NASCAR
Chevrolet w NASCAR sponsorowany przez Dogecoin

Pod koniec 2017 roku Dogecoin stał się jedną z wiodących cyfrowych monet kolejnej hossy na rynku kryptowalut, osiągając nowe ATH na poziomie nieco poniżej 0,02 USD przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 2 miliardy dolarów.

Jednak najlepsze miało dopiero nadejść. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wizjoner i założyciel Tesli Elon Musk wyraził swoją sympatię do Dogecoina już w 2019 roku, co już wtedy spowodowało raptowny wzrost jego ceny. Pozytywne nastawienie społeczności kryptowalutowej do tego meme coina zostało dodatkowo wzmocnione w lipcu 2019 roku, w którym DOGE trafił na giełdę Binance. Jej założyciel wspomniał wtedy na Twitterze zarówno o mocnych stronach samej kryptowaluty, jak i o silnej społeczności i Elonie Musku.

A to jeszcze nie wszystko. Na początku 2021 roku Elon Musk zdecydował trochę poszaleć i zaczął wrzucać na swojego Twittera po kilka postów o tematyce DOGE dziennie. W styczniu 2021 roku cena tej kryptowaluty przekroczyła swój poprzedni szczyt, osiągając nowe maksimum na poziomie 0,7 USD (7 maja 2021 roku). Tego samego dnia Elon pojawił się w Saturday Night Live (SNL), a niektórzy inwestorzy spodziewali się, iż wzmianka o Dogecoinie w tym programie komediowym oglądanym przez miliony ludzi spowoduje szturm ceny DOGE nad próg 1 USD.

Niestety tak się nie stało i chociaż program poświęcił Dogecoinowi cały blok, w którym Elon pojawił się jako Dogefather (Ojciec Doge), na giełdzie miała w tym czasie miejsce istna masakra, a doświadczeni inwestorzy – w tym inwestorzy instytucjonalnizaczęli masowo sprzedawać i otwierać pozycje krótkie na DOGE. W ten sposób zademonstrowali tradycyjne już w świecie kryptowalut podejście “buy the rumours, sell the news”.

Po tej masakrze nastąpił rok ciągłej bessy, w której kryptowaluta DOGE straciła około 90% swojej wartości. Spadek nie zatrzymały nawet wiadomości o rosnącej liczbie przedsiębiorstw przyjmujących płatności w DOGE. Na przykład, począwszy od grudnia 2021 roku można używać Dogecoina do płacenia przy zamawianiu towarów marki Tesla, a od kwietnia 2022 roku można za jego pomocą kupić bilet do ponad 950 multipleksów amerykańskiej spółki AMC.

A co czeka Dogecoina w przyszłości? W czasach jego największej sławy (w maju 2021 roku) Elon ogłosił, że jego spółka SpaceX zabierze Dogecoina na Księżyc. Misja satelitarna o nazwie DOGE-1 została oficjalnie zaplanowana na pierwszy kwartał 2022 roku, ale ostatecznie została przesunięta na nieokreślony jak dotąd, późniejszy termin.

Zdj.: Latoken.com

DOGE

Tokenomika i dystrybucja DOGE

W odróżnieniu od Bitcoina i Litecoina, Dogecoin nie ma ustalonej maksymalnej całkowitej liczby monet, które mogą zostać wykopane.

DOGE jest zatem inflacyjny – co roku powstaje 5,2 miliarda nowych monet, co przy obecnych 135 miliardach oznacza inflację na poziomie mniej więcej 5%. Roczna stopa wzrostu ilości monet w obiegu wyrażona w procentach zatem maleje – na przykład, w 2050 roku, kiedy wydobytych zostanie łącznie już 280 miliardów DOGE, roczna stopa wzrostu liczby Dogecoinów wyniesie mniej niż 2% całości, czyli znacznie mniej niż na przykład w przypadku kryptowalut oferujących stakowanie.

Na początku istnienia Dogecoina nagrody za kopanie były kilkakrotnie wyższe i przez pierwsze kilka miesięcy – podobnie jak w przypadku Luckycoinu, którego Dogecoin jest forkiem – nawet losowe. Tak więc górnik, który zweryfikował blok, mógł otrzymać za swoją pracę milion DOGE, ale równie dobrze mógł nie otrzymać nic.

Jeśli chodzi o dystrybucję, Dogecoin – ponieważ został stworzony tak dawno temu – jest jedną z niewielu kryptowalut, które nie miały żadnych inwestorów zaangażowanych w jego tworzenie, ani też jego założyciele nie próbowali zgromadzić jak największej liczby monet. Wręcz przeciwnie – Billy Markus w 2015 roku sprzedał wszystkie swoje Dogecoiny, a za zarobione w ten sposób 10 000 dolarów kupił używaną Hondę Civic, ale to już całkiem inna historia. Tak więc początkowa dystrybucja odbyła się na uczciwych zasadach – nie było tutaj żadnego pre-mine ani ICO. Jedynym sposobem na zdobycie DOGE było wykopanie tych monet lub ich zakup na wolnym rynku.

Kopanie DOGE

Kopanie Dogecoina nie zawsze było opłacalne dla górników. W szczególności w rezultacie krachu na rynku kryptowalut na początku 2014 roku doszło do wyraźnego osłabienia hashrate sieci, a Dogecoin był zagrożony atakiem.

Po tym wydarzeniu społeczność Dogecoina, na sugestię Charliego Lee (założyciela Litecoina), zdecydowała się zmienić algorytm haszujący Dogecoina na tzw. Auxiliary Proof of Work. AuPoW polega na tym, że praca wykonana na jednym blockchainie może zostać uznana za ważną również na innym blockchainie. Weryfikując transakcje LTC, górnicy Litecoina zaczęli więc zabezpieczać również transakcje DOGE, dzięki czemu pokochany przez wszystkich piesek został uratowany.

Zależność Dogecoina od górników Litecoina zakończyła się w 2021 roku, kiedy to wybuchła mania DOGE, w rezultacie której kryptowaluta ta stała się jedną z najbardziej dochodowych do kopania, przyciągając wielu nowych górników. W rezultacie hashrate Dogecoina przewyższył nawet Litecoina i ustabilizował się na poziomie około połowy wartości hashrate Ethereum.

Zdj.: Pinterest.com

DOGE-mining

Jak zacząć kopać DOGE szybko i łatwo w 5 krokach:

1. Kup sprzęt górniczy

Dogecoin można wydobywać za pomocą procesorów (CPU), kart graficznych (GPU) i tzw. koparek ASIC, czyli wyspecjalizowanych urządzeń, które zostały zaprojektowane wyłącznie do kopania kryptowalut. Koparki ASIC zostały zaprojektowane bezpośrednio do rozwiązywania algorytmów kryptograficznych kryptowalut, opartych na mechanizmie Proof of Work. Jednak zdecydowanie nie jest to tania sprawa – 1 koparka może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

2. Pobierz oprogramowanie górnicze

Pobierz i zainstaluj odpowiednie oprogramowanie niezbędne do uruchomienia koparek CPU/GPU/ASIC. W razie potrzeby należy je regularnie aktualizować. Najpopularniejsze narzędzia można pobrać pod następującymi linkami:

3. Dołącz do puli wydobywczej

Niestety, droga do sukcesu w kopaniu DOGE prowadzi przez współpracę z innymi górnikami. Gdybyś zdecydował się weryfikować transakcje na własną rękę, Twoja szansa na bycie pierwszym, kto zweryfikuje blok i otrzyma za to nagrodę w wysokości 10 000 DOGE, byłaby bardzo mała. Właśnie z tego powodu górnicy gromadzą się w tzw. pulach wydobywczych, w których dzielą się nagrodami po równo. Największymi pulami wydobywczymi są:

4. Załóż portfel DOGE

Aby móc otrzymywać nagrody, musisz mieć gdzie je odbierać. Dlatego pobierz portfel bezpośrednio z oficjalnej strony Dogecoina (lub z innego miejsca – informacje na temat przechowywania DOGE znajdziesz w dalszej części tekstu). Po pobraniu portfela utwórz własny adres – wszystkie zaczynają się na literę D i mają długość 34 znaków.

5. Ciesz się zyskami

W ostatnim kroku pula wydobywcza pobiera niewielką opłatę za swoje usługi (1-3%), a wykopane Dogecoiny są już wysyłane na Twój adres.

Gdzie kupić Dogecoin?

DOGE można kupić w większości polskich kantorów kryptowalut, takich jak Zonda czy Egera.

Faworyt redakcji

Zalety
  • Niskie opłaty dla klientów obracających małymi kwotami
  • Intuicyjny interfejs użytkownika
Wady
  • Opłaty są wyższe w przypadku handlu z walutami fiat
  • Mieszane opinie o aplikacji giełdy

Oprócz tego można nim handlować na wszystkich dużych, globalnych giełdach kryptowalut: Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Kraken, czy Bitfinex. Warto zaznaczyć, że nie zawsze tak było – nawet duże giełdy błędnie oceniły potencjał tej kryptowaluty, a na przykład Coinbase dodała DOGE na listę swoich aktywów dopiero stosunkowo niedawno, w czerwcu 2021 roku.

Faworyt redakcji

Zalety
  • Naprawdę zaawansowana i funkcjonalna platforma
  • Niskie opłaty i prowizje
Wady
  • Skontaktowanie się z obsługą klienta może być trudne
  • Platforma może wydawać się zbyt skomplikowana dla nowych użytkowników

Na Binance Futures lub Bybit Futures można spekulować na wzrost (long) lub spadek (short) ceny tej kryptowaluty, i to nawet przy użyciu dźwigni finansowej.

Jeśli chcesz korzystać ze zdecentralizowanych usług, możesz kupić tę cyfrową walutę na anonimowej giełdzie PancakeSwap działającej na BNB Chain, gdzie DOGE został wdrożony jako token BEP-20.

Który portfel wybrać dla DOGE?

Najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie kryptowalut są bez wątpienia portfele sprzętowe. Do najbardziej znanych portfeli, w których można bezpiecznie przechowywać DOGE, należą Ledger i Trezor.

Faworyt redakcji

Zalety
  • Jeden z najbezpieczniejszych portfeli
  • Stworzony przez czeską firmę
Wady
  • Może być skomplikowany dla początkujących
  • Jest droższy niż inne portfele, zwłaszcza Model T

Ponadto, kryptowalutę tę obsługuje również cała masa portfeli sprzętowych (Coinbase Wallet, Coinomi czy Exodus). Dogecoin opracował również 2 własne portfele – pełnowartościowy portfel Dogecoin Core razem z uproszczonym MultiDoge. Oba są dostępne dla Windows, macOS i Androida i można je bezpłatnie pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony kryptowaluty.

Zalety i wady Dogecoina (DOGE)

Zalety

  • Uczciwa dystrybucja: Początkowo Dogecoin nie był traktowany poważnie, a jego sukcesu nie spodziewali się nawet jego założyciele. Dlatego nie doszło do żadnego wstępnego wybicia monet, nie zrealizowano ICO ani nie było żadnych inwestorów.
  • Długa i interesująca historia: Dogecoin pokazał nam, że jest siłą, z którą należy się liczyć w przyszłości.
  • Szerokie wsparcie i powszechna adopcja: Co tu dużo mówić, Dogecoin cieszy się ogromną popularnością i udało mu się przebić do głównego nurtu. Dogecoin jest fajny, Dogecoin jest na topie. Nie można tego powiedzieć o żadnej innej kryptowalucie.
  • Potencjał jako mema: Such crypto, much wow!

Wady

  • Nieskończona liczba monet: Często krytykowana wada, ale w rzeczywistości nie jest tak źle. Roczna stopa przyrostu nowych monet wynosi już mniej niż 5% łącznej liczby DOGE w obiegu, a z czasem spadnie jeszcze bardziej.
  • Wieczny meme: Dogecoin nie może być traktowany poważnie i prawdopodobnie nigdy nie zmieni świata finansów tak, jak udało się to Bitcoinowi i Ethereum. Na przykład, gdy Timothy Ursich, kandydat na senatora w Kalifornii, przedstawił program, w ramach którego chciał zrobić z DOGE legalny środek płatniczy, wyśmiali go.
  • Brak rozwoju: Ale czy to rzeczywiście problem? Chociaż Dogeoin faktycznie nie posuwa się do przodu, a GitHub projektu nie wykazuje dużej aktywności, to przynajmniej wszystko działa tak, jak powinno. W świecie kryptowalut, zwłaszcza w przypadku niektórych altcoinów, wcale nie można tego uznać za oczywiste.

Podsumowanie

Dogecoin to kryptowaluta o długiej historii. Ten projekt-parodia, którego na początku nikt nie traktował poważnie, powstał już w 2013 roku jako fork nieistniejącej już kryptowaluty Luckycoin. Monety, którym udało się pozostać w obiegu przez tak długi czas, moglibyśmy policzyć na palcach jednej ręki – mowa o Bitcoinie, Litecoinie… i to w zasadzie wszystko. No i właśnie z Bitcoinem Dogecoin ma wiele wspólnego.

W 2019 roku polubił go również najbogatszy człowiek na Ziemi, Elon Musk, który regularnie tweetuje na jego temat, wdrożył go jako metodę płatności do zakupu towarów Tesli, a w przyszłości chce wysłać go na Księżyc w ramach misji satelitarnej DOGE-1.

Przed zainwestowaniem w tę kryptowalutę należy wiedzieć, iż nie ma ona ustalonej całkowitej liczby monet, które można będzie wydobyć. Jednak roczna stopa wzrostu liczby monet w obiegu wynosi obecnie mniej niż 5% i z każdym następnym rokiem spada. Jeśli ta informacja Cię nie zniechęciła, możesz kupić DOGE na wszystkich dużych giełdach, a następnie przechowywać go zarówno w portfelach sprzętowych (takich jak Trezor czy Ledger), jak i w oficjalnym portfelu sprzętowym Dogecoin Core.

Czy pamiętasz, że na wstępie tego artykułu obiecaliśmy Ci nagrodę? Oto ona. 3 najlepsze piosenki DOGE. Z pewnością poprawią Ci nastrój, ale uwaga, są uzależniające!

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie (FAQ)

1️⃣ Czym jest Dogecoin?

Dogecoin to najbardziej popularna, a zarazem najstarsza moneta memowa. Ta kryptowaluta o tematyce psiego mema powstała już w 2013 roku jako parodia największych wówczas kryptowalut Bitcoin, Litecoin i Peercoin. Jest to fork nieistniejącej już kryptowaluty Luckycoin opartej na Litecoinie, ale w przeciwieństwie do Litecoina tworzy nowe bloki mniej więcej raz na minutę. Działa w oparciu o algorytm Scrypt wykorzystujący mechanizm Proof of Work, w związku z czym monety DOGE mogą być wydobywane.

Pierwotnie satyryczna kryptowaluta, Dogecoin stopniowo stał się jedną z najpopularniejszych monet cyfrowych, ale prawdopodobnie nie stałoby się tak bez szerokiego wsparcia gwiazd. Jedną z nich nie jest nikt inny niż najbogatszy człowiek na świecie i CEO firmy Twitter, Elon Musk. Ta charyzmatyczna osobowość, stojąca za założeniem takich firm jak Tesla czy SpaceX, jest często określana mianem “dogefather”, ojciec Dogecoina. To właśnie firma SpaceX stoi za wystrzeleniem w kosmos satelity DOGE-1, zaplanowanym na grudzień 2022 roku (informacja z listopada 2022 roku). Dogecoin zatem stanie się pierwszą na świecie kryptowalutą, która znajdzie zastosowanie poza Ziemią.

2️⃣ Jaki jest kurs Dogecoina?

Aktualny kurs Dogecoina wynosi w przybliżeniu $3,2 ($0,14). Jednak w każdej chwili kurs na poszczególnych giełdach i w kantorach może się nieco różnić, co wynika z różnej wysokości opłat, ale również popytu.

Zasada jest tutaj raczej bardzo prosta. Wartość (cena) Dogecoina jest tworzona w taki sam sposób jak wartość złota, akcji czy jakiegokolwiek innego produktu. Liczy się podaż i popyt. To, ile ludzie są skłonni zapłacić za ETH, tworzy jego cenę. Popularność, potencjalne przyszłe zastosowanie (nie tylko jako środka płatniczego), adopcja kryptowalut – to wszystko i dużo więcej czynników składa się na ich cenę.

3️⃣ Gdzie można kupić Dogecoin?

Dogecoin i inne kryptowaluty najłatwiej kupić na internetowych giełdach kryptowalut. Należą do nich m.in. Egera czy Zonda. Zakup jest zazwyczaj prosty i szybki. Dogecoin również kupić na giełdach kryptowalut, które jednak zwykle wymagają weryfikacji tożsamości klienta (KYC), np. za pomocą wyciągu z konta lub zdjęcia dokumentu tożsamości.

Więcej informacji o Dogecoin (DOGE)

KryptowalutaDogecoin
JednostkaDOGE
Więcej informacji o kryptowalucie
Można kopać?
Aktualna liczba tokenów143 517 386 384
Maksymalna liczba tokenówN/A
Wolumen transakcji (24h)$1 843 383 586
Kapitalizacja rynkowa$20 575 264 117
Zmiana ceny w ciągu 24 godzin-8,8 %
Oceń kryptowalutę Dogecoin
1
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Kryptowaluty mogą Cię zainteresować: