Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
crypto-com-logo
Crypto.com opinie 2024 – Recenzja giełdy, opłaty, Syndicate, stakowanie
crypto-com-logo
Crypto.com
crypto-com-logo

Crypto.com opinie 2024 – Recenzja giełdy, opłaty, Syndicate, stakowanie

Najnowsza aktualizacja
15. 1. 2024
Autor recenzji
Najnowsza aktualizacja
15. 1. 2024
crypto-com-logo

Ocena Finlio.pl

- 3. miejsce -
86 %

Podstawowe informacje na temat Crypto.com

Główna zaleta Giełda kryptowalut z doskonałymi funkcjami
Opłata za transakcję 0,04 % - 0,16 %
Minimalna transakcja 0.0001 BTC

Crypto.com to giełda kryptowalut uruchomiona przez ekosystem kryptowalutowy o tej samej nazwie w listopadzie 2019 roku. Platforma ta oferuje handel ponad 200 kryptowalutami w parze z BTC, USDT i CRO, specjalne promocje na nowe tokeny, dobry poziom zabezpieczenia i solidną pozycję pod względem regulacji. Giełda jest również powiązana z blockchainem Cronos, kompatybilnym z EVM smart chainem z rozwijającym się ekosystemem DeFi.

I tak już stosunkowo niskie opłaty można dodatkowo obniżyć poprzez trzymanie i stakowanie tokenów CRO, natywnej kryptowaluty całego ekosystemu, która daje również swoim posiadaczom ekskluzywny dostęp do airdropów i inne korzyści. Wadą giełdy są zaś stosunkowo niska płynność w przypadku niektórych par kryptowalutowych i powolne reakcje obsługi klienta.

Treść recenzji giełdy Crypto.com

Platforma handlowa Crypto.com – Co oferuje?

Giełda Crypto.com to jedna z wiodących scentralizowanych giełd kryptowalut, znana z silnego marketingu i blockchaina Cronos, który zapewnia jej obecność w dziedzinie DeFi. Interfejs giełdy został przetłumaczony na język polski. Na platformie można handlować ponad 200 kryptowalutami w 435 parach handlowych.

Dzienny obrót wynosi tutaj około 50 milionów dolarów (kwiecień 2023 roku), co może się wydawać wysoką liczbą, lecz – w porównaniu z największymi giełdami na świecie – jest to jedynie marginalna kwota. Dla porównania, dzienny obrót na Binance, największej na świecie giełdzie kryptowalut, wynosi około 7,5 miliarda dolarów, i to nawet podczas bessy na rynku.

Sama platforma handlowa giełdy Crypto.com ma klasyczną formę: na wykresie można ustawić interwał czasowy i okres rozwoju ceny, dodawać wskaźniki techniczne i modyfikować rodzaj wyświetlanej krzywej (domyślnie ustawiony jest wykres świecowy) lub jej właściwości (parametry siatki, odstępy między krzywymi itp.).

Głębokość rynku można znaleźć pod przyciskiem w prawym górnym rogu wykresu, przy czym księgi zamówień (order book) i zrealizowanych transakcji należy szukać w prawym górnym kwadrancie. Powyżej tej pary okien znajdują się dostępne pary walutowa, a poniżej formularze do samego tradingu.

Zdj.: crypto.com
Crypto.com platforma
Platforma handlowa giełdy Crypto.com

Giełda Crypto.com umożliwia trading przy użyciu zleceń typu limit (zakup czy sprzedaż kontraktów po wybranej lub lepszej cenie) i market (natychmiastowe kupno lub sprzedaż po najlepszej cenie/ofercie rynkowej).

Platforma ta zmieniła się dosyć radykalnie od czasu jej powstania, co dotyczy szczególnie instrumentów handlowych, które przeszły istotną transformację. Oprócz wspomnianych wcześniej par, w platformie Crypto.com można również handlować kontraktami terminowymi (wieczystymi, miesięcznymi i kwartalnymi) oraz przeprowadzać transakcje z depozytem zabezpieczającym.

Handel kontraktami terminowymi

Platforma Crypto.com pozwala na handel zarówno kontraktami futures z bezterminowym wygaśnięciem (perpetual), jak i z miesięcznym lub kwartalnym wygaśnięciem. Jeśli chodzi o kontrakty kwartalne, miesiąc wygaśnięcia jest zawsze określony – chodzi o marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień.

Platforma umożliwia handel tylko dwoma kontraktami terminowymi z terminem wygaśnięcia, którymi są BTCUSD i ETHUSD. Jeśli zaś jest się traderem preferującym kontrakty wieczyste, oferta jest naprawdę szeroka – kontrakty wieczyste są dostępne dla ponad 100 kryptowalut, a mianowicie dla Cronos, XRP, Chainlink, Solana, Curve Finance, Dogecoin czy Cosmos.

Handel warrantami

Warranty to kontrakty podobne do opcji, które umożliwiają użytkownikom zakup prawa do zakupu lub sprzedaży instrumentu bazowego (np. BTC lub ETH) po z góry określonej cenie (cena wykonania) w określonym dniu (cena wygaśnięcia). Warranty Call dają nabywcowi prawo do zakupu, podczas gdy Warranty Put dają nabywcowi prawo do sprzedaży.

Warrantami na Crypto.com handluje się w USD, a o terminach ich wygaśnięcia można dowiedzieć się w ich szczegółach. Czas wygaśnięcia każdego warrantu to zawsze 8:00 UTC w dniu wygaśnięcia kontraktu.

Zdj.: crypto.com
Warrant na crypto.com
Podgląd opisu warrantu dla BTC/USD

Margin trading

Margin trading to bardzo popularny styl handlu, praktykowany np. na rynku forex. Celem margin tradingu jest umożliwienie traderom handlować kryptowalutami przy użyciu zabezpieczenia lub zastawów, co z kolei pozwala im handlować wolumenami, na które w przeciwnym razie nie mieliby wystarczających środków. Margin trading pozwala również na otwieranie pozycji krótkich, tzn. realizowanie transakcji typu short.

W przypadku margin tradingu traderzy mogą korzystać z efektu dźwigni finansowej, który pozwala na maksymalizację zysków, ale może również powielić straty. Dlatego też narzędzie to powinno być używane ostrożnie i wyłącznie w ramach przetestowanej wcześniej strategii handlowej. Aby móc korzystać z dźwigni finansowej, należy włączyć tę opcję na platformie. Można to zrobić w interfejsie terminalu handlowego, co pokazano na poniższym obrazku.

Zdj.: crypto.com
dźwignia na crypto
Przykładowa transakcja na dźwigni w platformie Crypto.com

Oczywiście, pożyczone pieniądze należy zwrócić firmie. Po potwierdzeniu transakcji na dźwigni (lewarowanej), należna kwota pokaże się w portfelu jako ujemne saldo. Następnie sprzedawca zwraca pożyczoną kryptowalutę poprzez proste uzupełnienie salda na swoim portfelu.

Trader zostanie obciążony odsetkami z pożyczki tylko w przypadku, gdy jego zabezpieczenie przekroczy kwotę 30 000 dolarów. W przypadku jakiejkolwiek mniejszej kwoty, odsetki nie będą naliczane.

Zdj.: crypto.com
Rozliczenie dźwigni
Procedura rozliczenia kwoty należnej z tytułu transakcji na dźwigni

Rejestracja na Crypto.com

Jak już wspomnieliśmy, Crypto.com zawsze stara się przestrzegać wszystkich niezbędnych przepisów, w związku z czym wymaga pełnej rejestracji od każdego nowego użytkownika. W ramach rejestracji należy wypełnić kilka prostych formularzy, zaczynając od tego przedstawionego poniżej.

Po ich wypełnieniu klient otrzyma kod potwierdzający w wiadomości e-mail, który następnie należy wprowadzić do platformy. Częścią procesu rejestracji jest również podanie numeru telefonu, na który również otrzyma się kod weryfikacyjny.

Zdj.: crypto.com
Rejestracja na crypto.com
Formularz rejestracji na platformie Crypto.com

Weryfikacja tożsamości

Kolejnym warunkiem uzyskania dostępu do platformy handlowej jest weryfikacja tożsamości. Weryfikacja ta jest wielopoziomowa – przygotuj sobie dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy).

Następnie klient musi przesłać swoje zdjęcie, z którego system pobierze dane biometryczne o jego twarzy, a na koniec należy przesłać do systemu również selfie, na którym – oprócz twarzy – musi być widoczna pierwsza strona dowodu tożsamości i ręcznie napisana nazwa Crypto.com z datą rejestracji.

Po zakończeniu procesu weryfikacji należy poczekać kilka dni na zweryfikowanie danych przez personel Crypto.com. O wyniku tego procesu zostaniesz powiadomiony e-mailem.

Stakowanie i Crypto Earn

Oprócz samego tradingu, użytkownicy Crypto.com mogą również skorzystać z innych możliwości zarabiania i otrzymywać dodatkowe rabaty. Giełda oferuje dwa rodzaje stakingu:

 • Soft Lockup – przechowywanie BTC, LTC, ETH, EOS i innych kryptowalut (i tokenów CRO do kwoty 1 000 CRO).
  • Roczne zwroty w przypadku Soft Lockup (przy depozycie na co najmniej 180 dni) różnią się w zależności od pożyczonej kryptowaluty – wynoszą od 0,25% (BTC) do 4% (USDT lub np. ATOM). Odsetki są wypłacane codziennie, zawsze o godz. 00:00 UTC. W okresie depozytu użytkownik nie ma możliwości handlu swoimi tokenami.
 • CRO Lockup – depozyt 1 000 i więcej tokenów CRO.
  • Ten rodzaj stakingu pozwala osiągnąć roczny zwrot na poziomie nawet do 8%. Należy jednak zablokować tokeny na co najmniej 180 dni. Wiąże się to z pewnymi korzyściami, takimi jak obniżone opłaty transakcyjne lub dostęp do Syndicate. W okresie depozytu użytkownik nie ma możliwości handlu swoimi tokenami.

Zalety Soft Lockup

 • Możliwość zarabiania na kryptowalucie bez ustalonego okresu zamknięcia.
 • Elastyczna opcja stakowania, w której kwota dziennych nagród zależy wyłącznie od ilości kryptowaluty na koncie klienta.
 • Stakując również CRO w programie CRO Lockup, można zdobyć nagrody bonusowe.

Zalety CRO Lockup

 • Obniżone opłaty, w zależności od liczby zablokowanych CRO.
 • Wyższy APR w przypadku depozytu ponad 50 000 CRO.
 • Uprawnienie do wyższego poziomu karty płatniczej i dostęp do usług bonusowych (Spotify, Netflix, wyższy cashback…).
 • Dostęp do Syndicate.

Crypto Earn

Usługa Crypto Earn to w zasadzie implementacja offchain stakowania. Jest to kolejny sposób na zarabianie pieniędzy poprzez proste posiadanie kryptowalut. Zasada jest tutaj bardzo prosta. Jeśli posiadasz jakieś kryptowaluty, możesz zaoferować je giełdzie, która wprowadzi je z powrotem do obiegu, zwiększając w ten sposób płynność na rynku. Chodzi w zasadzie o pożyczanie tokenów, a klient zarabia w podobny sposób jak w przypadku bankowych lokat terminowych. W ramach Crypto Earn możesz pożyczać swoje tokeny giełdzie w trzech przedziałach czasowych:

 • Stakowanie na elastyczny okres czasu (najmniejsze nagrody).
 • Stakowanie na 1 miesiąc.
 • Stakowanie na 3 miesiące (największe nagrody).

Stakowanie poszczególnych kryptowalut można dowolnie łączyć – można na przykład przesłać Bitcoiny na miesiąc, Ethereum na 3 miesiące i Tether czy Solanę na elastyczny okres czasu. Jedynym ograniczeniem jest całkowita kwota środków przeznaczonych do stakowania, która jest ograniczona w zależności od ilości tokenów CRO zamkniętych w ramach programu CRO Lockup, a tym samym uprawnień do poziomu karty płatniczej Crypto.com Card:

 • Obsidian – nawet 2 000 000 USD.
 • Frosted Rose Gold & Icy White – nawet 1 000 000 USD.
 • Wszystko poniżej Rose Gold & Icy White (w tym Midnight Blue) – do 500 000 USD.

W przypadku alokowania kryptowalut na giełdę obowiązuje jednak minimalna wartość depozytu. Te minimalne wartości można sprawdzić TUTAJ.

Zdj.: crypto.com
Tabela nagród prowizyjnych
Tabela nagród ważna od 1 lutego 2023 r.

Nagrody za depozyt kryptowalut są przyznawane codziennie w przypadku elastycznego wariantu, zawsze o godz. 00:00 UTC i raz na 7 dni w przypadku alokacji miesięcznych. Nagrody są wypłacane w stakowanych kryptowalutach, tzn. jeśli wpłacisz BTC, otrzymasz nagrody również w BTC.

Crypto.com Syndicate

Specjalnością giełdy Crypto.com jest platforma The Syndicate, na której można łatwo kupić nowo notowane kryptowaluty z rabatem nawet do 50%. Jest to zatem swego rodzaju launchpad. Warunkiem jest przeznaczenie określonej ilości tokenów CRO na stakowanie.

Po zamknięciu wystarczającej ilości CRO w protokole stakowania, można wziąć udział w niektórej ze sprzedaży. Wystarczy zarezerwować nowe tokeny w danym wydarzeniu w interfejsie giełdy Crypto.com za pomocą własnych monet CRO ze stakingu. Przed rozpoczęciem wydarzenia giełda zwykle ogłasza procentową zniżkę na notowane tokeny, umożliwiając w ten sposób ich zakup za stakowane CRO. Po zakupie nowe tokeny trafią do portfela klienta i będą w pełni zbywalne.

Przykład – Syndicate PAXG, w którym wziął udział autor tego artykułu:

Zdj.: crypto.com
PAXG
Wydarzenie PAXG na Syndicate
 • Łącznie wśród wszystkich uczestników rozdystrybuowano 245 PAXG.
 • Autor artykułu zablokował w Syndicate 6 000 CRO.
 • Otrzymał za to 0,0226 PAXG (o wartości 276 CRO).
 • Otrzymał z powrotem 5 862 CRO (stracił 138 CRO).
 • Jego całkowity zysk: 138 CRO (22 dolarów w chwili pisania tego tekstu).

Supercharger

Supercharger to interesujący sposób na zarabianie na własnych kryptowalutach, który platforma Crypto.com oferuje swoim klientom. W tym przypadku klienci mogą wykorzystać swoje wolne CRO, aby wziąć udział w “superładowaniu”, w którym otrzymują nagrody za stakowane tokeny. Wydarzenia te odbywają się przez 7 do 45 dni, po których upływie należy zaakceptować i wykorzystać nagrody. Nagrody są wypłacane użytkownikom zgodnie z wielkością ich depozytu – wielkość ta jest obliczana w następujący sposób:

 • Nagroda = A/B

A: Łączny depozyt użytkownika w czasie trwania wydarzenia
B: Całkowita wielkość funduszu w trakcie trwania wydarzenia

Zdj.: crypto.com
Supercharger na crypto.com
Przykład dwóch przebiegających okresów Superchargera

Crypto.com robi snapshot kryptowalut włożonych do Superchargera co godzinę w trakcie wydarzenia, z czym wiąże się fakt, że użytkownicy praktycznie kiedykolwiek podczas aktywnego okresu charging (okresu, w którym stakowanie jest aktywne i gdy obliczana jest ostateczna nagroda) mogą przeznaczać swoje tokeny na stakowanie lub je wycofywać. Ostateczna nagroda jest następnie obliczana proporcjonalnie do każdej godziny całego okresu charging, w którym użytkownik miał zablokowane tokeny CRO w stakowaniu.

Notatka

Przykład: Podczas 30-dniowego wydarzenia użytkownik wkłada do Superchargera 100 CRO od 1. do 10. dnia na 24 godziny dziennie. Od 11. do 20. dnia wycofuje tokeny ze Superchargera, a od 21. do 30. dnia ponownie przesyła je do puli, tym razem jednak tylko na 10 godzin dziennie.

 • Średni depozyt użytkownika w czasie trwania wydarzenia = (100 CRO*10 dni*24 godziny)+(0 CRO*10 dni*24 godziny)+(200 CRO*10 dni*10 godzin) = 44 000 CRO

Następnie Crypto.com oblicza wielkość całej puli w okresie naliczania, podchodząc do obliczeń w ten sam sposób, tym razem jednak sumując depozyty od wszystkich uczestników. Załóżmy, że przez całe 30 dni użytkownicy zdeponowali w puli łącznie 3 168 000 000 CRO. Dzieląc depozyt użytkownika przez wielkość całej puli, okazuje się, że użytkownik ma w tym 0,0014% udziału. I taka sama jest też wysokość jego nagrody wypłaconej z puli nagród.

Tak więc, jeśli w puli nagród znajduje się np. 50 BTC, użytkownik otrzyma z niej 0,0007 BTC, co w chwili pisania tego tekstu wynosi około 20 dolarów.

Jedną z głównych wad Superchargera jest fakt, że wysokość nagrody zależy od liczby uczestników wydarzenia. Im więcej klientów weźmie w nim udział, tym mniejsza część całkowitej puli nagród zostanie wypłacona poszczególnym użytkownikom. Konieczne jest również zaakceptowanie nagrody przed rozpoczęciem okresu nagradzania w interfejsie giełdy lub aplikacji, w przeciwnym razie ona przepadnie.

Ekosystem Crypto.com ogólnie

Crypto.com to nie tylko giełda kryptowalut, ale również mniej więcej spójny zestaw kilku aplikacji i usług ze świata kryptowalut, połączonych z blockchainem Cronos. Podsumujmy więc również inne projekty Crypto.com i przedstawmy, co oferują użytkownikom.

 • Aplikacja Crypto.com
  • Platforma do łatwej wymiany kryptowalut i obsługi karty płatniczej Crypto.com Za pośrednictwem tej aplikacji można kupować nowe kryptowaluty, ale także przesyłać je do stakingu.
 • Portfel Crypto.com
  • Pełnowartościowy portfel kryptowalutowy, który działa jako w pełni zdecentralizowane repozytorium – tylko Ty masz dostęp do zdeponowanych na nim tokenów. Posiadasz frazę seed i własne klucze prywatne.
  • Portfel ten pozwala również na korzystanie z funkcji DeFi Earn i staking swoich kryptowalut. DeFi Earn to produkt Crypto.com, pełniący funkcję optymalizatora DeFi – pozwala zarabiać na własnych kryptowalutach za pośrednictwem szeregu zdecentralizowanych protokołów. Na przykład VVS Finance, Aave, Compound czy natywnego stakingu na Cosmosu lub łańcuchu Crypto.com.
 • Sieć Cronos
  • Cronos to blockchain obsługujący EVM i działający równolegle do blockchaina Crypto.org. Można na nim znaleźć obszerny ekosystem DeFi z wieloma opcjami zarabiania na kryptowalutach.

Karta Crypto.com

Jedna z najciekawszych zalet korzystania z Crypto.com. Użytkownicy aplikacji mogą zakupić za swoje CRO kartę płatniczą wydaną przez spółkę VISA, która – oprócz płatności zbliżeniowych – oferuje też wiele innych korzyści.

Zdj.: crypto.com
karty na crypto.com
Korzyści z karty Crypto.com w zależności od poziomu

Poziom korzyści z poszczególnych kart płatniczych zależy od ilości monet CRO przesłanych do stakingu w ramach programu CRO Lockup. Poziomy kart nie są jednak oparte na stałej liczbie CRO, ale na ich aktualnej cenie, o czym należy pamiętać.

karty Crypto.com
Poszczególne poziomy karty Crypto.com

Boty handlowe na giełdzie Crypto.com

Boty handlowe to jedna z największych nowości, jakie platforma ta oferuje swoim użytkownikom. Mogą być one wykorzystywane do automatycznego wchodzenia lub wychodzenia z pozycji handlowych na podstawie z góry określonych parametrów. Platforma oferuje dwa rodzaje botów handlowych: DCA (Dollar-Cost-Avereging) Bot a Grid Trading Bot.

DCA Bot

Pierwszy bot działa na prostej zasadzie – na bieżąco kupuje lub sprzedaje kryptowaluty w określonych odstępach czasu. Można go więc wykorzystać do automatyzacji strategii uśredniania kosztów, oszczędzając w ten sposób czas spędzony na ręcznym wprowadzaniu zleceń handlowych.

Strategia DCA jest jedną z najbezpieczniejszych i dla wielu – zwłaszcza niedoświadczonych – traderów również jedną z najbardziej dochodowych strategii handlowych. Zamiast kupić czy sprzedać kryptowaluty jednorazowo, rozkładasz transakcję na kilka mniejszych i w dłuższym okresie czasu, w którym może również dojść do zmiany ceny aktywa bazowego. Nie ma więc tutaj ryzyka, że dokonasz zakupu tylko na samym szczycie ceny.

Zdj.: crypto.com
robot handlowy
Formularz do stworzenia robota handlowego DCA

Parametry robota DCA można zmienić w dowolnym momencie po jego aktywacji. Możliwe jest również naruszenie stałego procesu regularnych zakupów i zawieszenie bota lub jego usunięcie. Wszystkie te operacje są dostępne dla użytkowników z głównego pulpitu w zakładce Boty.

Grid Trading Bot

Celem tego bota handlowego jest automatyzacja procesu zakupu i sprzedaży, tak aby trader kupował kryptowaluty tanio i sprzedawał je drogo, odnosząc w ten sposób zysk. Grid Trading Bot działa w oparciu o siatki cenowe, w których użytkownik wprowadza poziomy cen, na których zrealizowane zostaną poszczególne zlecenia handlowe.

Zdj.: crypto.com
tworzenie grid bota
Formularz do stworzenia Grid Trading Bota

Zasada działania Grid Bota jest ponownie prosta. Podczas jego konfiguracji należy wybrać kilka parametrów:

 • parę handlową (np. BTC/USDT),
 • górny limit ceny, przy którym Grid Bot będzie aktywny (np. 32 000 USDT),
 • dolny limit ceny (np. 30 000 USDT),
 • liczbę siatek (gridów), np. 10.

Ostatnim parametrem jest aktualna cena kryptowaluty (np. 30 900 USDT). Po wprowadzeniu parametrów Grid Bot tworzy w określonym przedziale (30 000 – 32 000 USDT) siatkę zleceń kupna o 10 zleceniach z równymi interwałami, tj. po 200 USD każda. Na dolnej granicy każdej komórki tworzone jest zlecenie kupna, podczas gdy na górnej system automatycznie składa zlecenie sprzedaży, jak tylko zlecenie kupna w tej komórce zostanie wypełnione. Wypełniane zleceń i składanie nowych odbywa się automatycznie i na bieżąco w miarę zmian ceny kryptowaluty. Po wypełnieniu zlecenia sprzedaży, na dolnej granicy komórki tworzy się nowe zlecenie kupna i odwrotnie.

Notatka

Przykład: Jeśli stworzysz Grid Bota na podstawie powyższych parametrów, powstanie 10 komórek, w których zostanie utworzonych 10 zleceń kupna (jednocześnie). Ponieważ aktualna cena kryptowaluty wynosi 30 900 USDT, pierwsze 5 zleceń kupna z komórek utworzonych od 32 000 USDT w dół zostanie natychmiast wypełnionych i zostaną przeciwko nim utworzone zlecenia sprzedaży, zawsze o 200 USDT wyżej (górna granica poszczególnych komórek).

Kolejne zlecenia kupna zaczynające się od 30 800 USDT pozostaną aktywne i nie zostaną jeszcze uruchomione. Jeśli cena kryptowaluty spadnie np. o 200 USDT do 30 700 USDT, uruchomione zostanie kolejne zlecenie kupna i dojdzie do stworzenia zlecenia sprzedaży na poziomie 31 000 USDT. Jeśli kryptowaluta wzrośnie do tego poziomu cenowego, zrealizowane zostanie zlecenie sprzedaży, trader odniesie zysk w wysokości 200 USDT (czyli dokładnie 1 BTC), a Grid Bot ponownie utworzy zlecenie kupna na poziomie 30 800 USDT. Grid Bot działa w ten sposób nieprzerwanie, dopóki nie zostanie dezaktywowany lub dopóki cena kryptowaluty porusza się w określonych granicach (tzn. 30 000 do 32 000 USDT).

Należy pamiętać, że w przypadku utworzenia siatki zgodnie z interwałami opisanymi w powyższym przykładzie, zostaną natychmiast wypełnione zlecenia kupna 5 siatek powyżej bieżącej ceny kryptowaluty z ustawionymi poziomami sprzedaży na 31 200, 31 400, 31 600, 31 800 i 32 000 USDT. Jeśli nie chcesz dokonać tak obszernego zakupu, ustaw zakres siatki poniżej aktualnej ceny kryptowaluty.

Warto również zauważyć, że korzystanie z Grid Bota nie gwarantuje automatycznie zwrotów.

Jeśli utworzysz siatki podczas bessy na rynku, robot stopniowo zrealizuje zlecenia kupna na wszystkich poziomach siatki, oczywiście nie realizując żadnych zleceń sprzedaży, a Ty nie będziesz miał innego wyboru, jak tylko poczekać, aż cena powróci do wyższych poziomów lub dezaktywować robota i sprzedać kryptowalutę ze stratą.

Notatka

Uwaga: Korzystanie z robotów jest całkowicie darmowe dla wszystkich użytkowników platformy – za korzystanie z botów nie są pobierane żadne opłaty.

Zakup, wpłata i wypłata kryptowalut na giełdzie Crypto.com

Obsługa kryptowalut na giełdzie Crypto.com jest bardzo prosta. Po kliknięciu zakładki Portfel w menu głównym zostaniesz przeniesiony do interfejsu swojego portfela użytkownika. Na górnym pasku zobaczysz podsumowanie salda swojego portfela – całkowite saldo, a w sekcji poniżej zobaczysz listę posiadanych przez Ciebie kryptowalut. Klikając pola w prawej górnej części ekranu, możesz dokonać depozytu lub wypłaty kryptowalut.

Zdj.: crypto.com
Portfel crypto.com
Portfel użytkownika na giełdzie Crypto.com

Wpłaty kryptowalut na konto Crypto.com można dokonać poprzez skopiowanie adresu zewnętrznego portfela lub zeskanowanie kodu QR do zewnętrznej aplikacji, z której kryptowaluty mają zostać przesłane. Po pomyślnym zdeponowaniu kryptowalut w portfelu otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem transakcji. Wpłata kryptowalut jest bezpłatna.

Niestety, giełda Crypto.com nie obsługuje opcji wpłaty środków pieniężnych za pośrednictwem walut fiducjarnych, ani nie można wypłacać kwot w walutach fiducjarnych z platformy. Ponieważ wypłata kryptowalut to w zasadzie transakcja z kryptowalutami, która za każdym razem obciążona jest opłatą sieciową, nie jest ona bezpłatna. Opłaty te omówimy ponownie w jednym z późniejszych rozdziałów.

Zdj.: crypto.com
Przesyłanie kryptowalut
Formularz do przesłania kryptowaluty do portfela
Notatka

Uwaga: W trakcie depozytu i wypłacania kryptowalut należy zwrócić szczególną uwagę na sieć, z której i do której przesyłane są kryptowaluty. Jeżeli bowiem sieć nie zostanie prawidłowo sparowana, transakcja nie dojdzie do skutku, a Twoje kryptowaluty przepadną bezpowrotnie.

Tak więc, jeśli na przykład wypłacasz USDT na swój portfel kryptowalutowy istniejący w sieci Ethereum, musisz wybrać tę sieć (w tym przypadku ERC 20). Wybierając jakąkolwiek inną sieć (np. Tron, Arbitrum czy BNB Smart Chain), stracisz swoje kryptowaluty.

Wypłata kryptowalut jest możliwa dopiero po włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Jeśli użytkownik nie ma go włączonego, zostanie automatycznie przekierowany do sekcji, w której można to zrobić.

Limity na giełdzie Crypto.com

Na giełdzie nie ma minimalnej kwoty depozytu, przy czym w przypadku wypłat obowiązują pewne różnice w zależności od konkretnej kryptowaluty – na przykład 0,003 BTC, 0,02 ETH, 0,05 LTC lub 10 USDT. Konkretne kwoty można znaleźć pod tym linkiem (klikając zakładkę Withdrawal fees w lewym górnym rogu). Kwoty te różnią się ze względu na różne ceny poszczególnych tokenów i warto zaznaczyć, że mają one na celu wyłącznie pokrycie kosztów poniesionych przez giełdę w celu realizacji wypłaty.

Opłaty w sieci blockchain są zawsze uiszczane przez stronę wysyłającą transakcję, którą w przypadku wypłaty środków na portfel użytkownika jest giełda. Opłaty te więc pozwalają jej odzyskać poniesione koszty. Minimalne kwoty depozytu obowiązują w przypadku stakingu (pełna lista tutaj).

Notatka

Uwaga: W odróżnieniu od aplikacji Crypto.com App, giełda Crypto.com jak na razie nie obsługuje wpłat walut fiducjarnych. Jeśli więc chcesz wpłacić na swoje konto giełdowe jakieś waluty fiat, musisz to zrobić za pośrednictwem aplikacji i następnie wymienić w niej waluty fiducjarne na stablecoiny (takie jak USDT), w przypadku których nie ma żadnych ograniczeń co do depozytu na giełdę.

Opłaty na giełdzie Crypto.com

Chociaż Crypto.com nie pobiera opłat za depozyt, to niestety nie dotyczy to wypłat środków. Wysokość opłaty różni się w zależności od kryptowaluty. Jak już wspomnieliśmy powyżej, przy wypłacie kryptowalut giełda jest podmiotem realizującym transakcję, a zatem również płatnikiem wszelkich opłat transakcyjnych. Pobór opłaty za wypłatę ma na celu jedynie pokrycie tych kosztów. Kilka przykładów podsumowano w poniższej tabeli:

Kryptowaluta Opłata za wypłatę
Bitcoin 0,0005 BTC
Ethereum 0,004 ETH
Litecoin 0,001 LTC
Tether 10 USDT

W ramach handlu giełda pobiera opłaty od 0,075% za zlecenia typu maker (zlecenia z limitem ceny) i 0,075% za zlecenia typu taker (zlecenia typu Market). O ostatecznej kwocie decyduje jednak szereg innych czynników:

 • wolumen obrotu w ciągu ostatnich 30 dni – im więcej handlujesz, tym niższe opłaty pobiera giełda,
 • ile tokenów CRO zamknąłeś w stakingu – im większy wolumen, tym niższa opłata (na przykład, w przypadku stakingu ponad 50 000 CRO, wszystkie opłaty typu maker wynoszą 0),
 • czy uiszczasz opłatę w tokenach CRO, czy w innej kryptowalucie – korzystając z CRO, płacisz mniej.
Zdj.: crypto.com
Opłaty za handel
Opłaty za handel na giełdzie Crypto.com

Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić, jakie zniżki w opłatach przysługują Ci w związku z liczbą tokenów CRO przesłanych przez Ciebie na staking, odwiedź oficjalną stronę giełdy.

Cronos (CRO) – Kryptowaluta giełdy

Podobnie jak Binance czy Huobi, giełda Crypto.com wprowadziła na rynek swój własny token – CRO. W przeszłości korzystała również z tokenów MCO, lecz zrezygnowała z tego i począwszy od sierpnia 2020 roku zmienia je posiadaczom na tokeny CRO.

Nic nie znaleziono!

CRO (Cronos) jest tokenem blockchaina giełdy, pełniącym funkcję infrastruktury własnej sieci płatniczej. Jeśli przeczytałeś całą recenzję aż do tego miejsca, prawdopodobnie wiesz, że Crypto.com mocno promuje i reklamuje swój token. Daje to posiadaczom CRO szereg korzyści:

 • wyższe zwroty ze stakowania innych kryptowalut,
 • nawet 8% APR za staking CRO,
 • niższe opłaty transakcyjne,
 • możliwość ekskluzywnego zakupu nowo notowanych kryptowalut.

W dniu 10 grudnia 2022 roku liczba monet CRO w obrocie wynosi ponad 30 miliardów. Oprócz głównego łańcucha Crypto.com, CRO jest również główną kryptowalutą smartchaina kompatybilnego z EVM, Cronos. Występuje tutaj jako główny środek do uiszczania opłat transakcyjnych, podobnie jak np. BNB na łańcuchu BNB Smart Chain. Cronos jest obecnie domem bogatego ekosystemu DeFi, a tokeny CRO znajdują zastosowanie w wielu zdecentralizowanych aplikacjach.

Bezpieczeństwo i obsługa klienta giełdy Crypto.com

Giełda Crypto.com, jak sama mówi, stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Środki klientów są przechowywane zarówno w sprzętowych, jak i w mobilnych portfelach kryptowalut i giełda zawsze zabezpiecza je w 100%, co potwierdza za pośrednictwem swoich Proofs of Reserves, które są oceniane przez niezależną firmę Mazars Group. O tym, że Twoje środki są w pełni zabezpieczone, możesz się przekonać nawet sam. Co więcej, giełda Crypto.com opublikowała również adresy swoich głównych portfeli programowych.

Notatka

Uwaga: Proof of Reserves giełdy Crypto.com mają jednak pewną zasadniczą wadę, a mianowicie fakt, że firma jak na razie nie uwzględnia w nich kryptowalut takich jak CRO czy VET. Giełda dała jednak do zrozumienia, że planuje uwzględnić ich weryfikację w przyszłych audytach (aktualizacja kwiecień 2023 r.).

Jeśli chodzi o samą firmę, Crypto.com posiada szereg międzynarodowych certyfikatów potwierdzających wysoki poziom bezpieczeństwa organizacji i miejsca pracy, cyberbezpieczeństwa i ochrony prywatnych danych użytkowników. Jej blockchainy zostały również poddane audytowi zrealizowanemu przez firmę Krudelski Security. Wkład w bezpieczeństwo mogą mieć nawet sami użytkownicy – giełda ma profil na Hacker One, gdzie oferuje programy bug bounty o wysokości nawet do 80 000 dolarów.

Oczywiście są też tradycyjne elementy bezpieczeństwa, z którymi można się spotkać u wszystkich innych giełd, takie jak ochrona przed nieautoryzowaną wypłatą środków czy opcja uwierzytelniania dwuskładnikowego. Obsługa klienta jest dostępna całodobowo w formie czatu na stronie firmy – niestety, giełda nie oferuje numeru telefonu ani adresu e-mail na standardowe pytania kierowane do obsługi. Niemniej jednak, użytkownicy mogą znaleźć wiele odpowiedzi w szczegółowej bazie wiedzy.

Doświadczenia z giełdą Crypto.com

Nasze doświadczenia nie tylko z giełdą, ale również w całym ekosystemem Crypto.com są zdecydowanie pozytywne. Osobiście wzięliśmy udział w kilku Syndicates i Superchargerach, korzystamy z opcji stakowania CRO na giełdzie, posiadamy i korzystamy z kart płatniczych Crypto.com, a na samej giełdzie dokonaliśmy transakcji z kryptowalutami o wartości dziesiątek tysięcy złotych. Wszystko zawsze działało tak, jak powinno i nigdy nie doświadczyliśmy żadnych błędów ani awarii platformy.

W tym miejscu należy jednak wspomnieć kilka wad tej giełdy. Pierwszą z nich jest słaby poziom obsługi klienta, który jest również powodem często negatywnych opinii klientów. Bardzo długi czas odpowiedzi dotyczących przedłużających się wypłat walut fiducjarnych lub zablokowanych kont klientów niestety nie może zrekompensować nawet bogata baza wiedzy.

Kolejną istotną wadą jest niska płynność – jeśli chodzi o wolumen transakcji, Crypto.com z łatwością przewyższają wszystkie znane giełdy, takie jak Coinbase, Kraken, Binance, Bitstamp, Bitfinex, Huobi czy nawet Gemini.

Czy masz doświadczenie z giełdą Crypto.com? A może masz jakieś pytania? Daj nam znać w dyskusji pod artykułem!

Więcej informacji o Crypto.com

Nazwa spółkiCrypto.com
Główna zaletaGiełda kryptowalut z doskonałymi funkcjami
W j. polskim?
Wdrożenie usługi2016
Siedziba spółkiHong Kong
Oficjalna strona internetowahttps://crypto.com
Podstawowe informacje o spółce
Nadzór KNF
Nadzór NBP
Waluta rachunkuKryptowaluty, Stablecoiny, PLN, USD, EUR +22 inne
Opłata za transakcję0,04 % - 0,16 %
Minimalny depozyt1 satoshi
Minimalna transakcja0.0001 BTC
Informacje o wpłatach i wypłatach
Opłata za wpłatęDepozyt jest darmowy
Opłata za wypłatę0,0004 BTC lub 1 USDT
Metody wpłat Przelew kryptowalut
Metody wypłatPrzelew kryptowalut, karta płatnicza Crypto.com
Informacje dotyczące handlu
Dźwignia1:100
Liczba aktywów300
Obsługiwane kryptowalutyBitcoin, Ethereum, CRO oraz 200+ innych
Usługi w ofercieWymiana, handel, pożyczki, karta płatnicza i zarabianie na odsetkach i inne
Własny tokenCRO
Aplikacja mobilna
Wersje internetowe
Wsparcie klienta
Czat
TelefonNieobsługiwany
E-mailNieobsługiwany
Oceń Crypto.com
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.