Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Ekscytujące wieści z giełdy: KGHM podbija rynek akcji, czy to trwałe odbicie?

KGHM, wiodący światowy producent miedzi i srebra, zwrócił na siebie uwagę ze względu na wzrost cen surowców. Zobacz, czym wyróżnia się ten ceniony polski gigant giełdowy!

Opublikowano:
Ekscytujące wieści z giełdy: KGHM podbija rynek akcji, czy to trwałe odbicie?
Zdj.: depositphotos.com

Polski rynek akcji odnotował w ostatnim czasie znaczny wzrost, a indeksy warszawskiej giełdy osiągnęły rekordowe poziomy po tygodniu wzrostów. Pomimo ostrożnego początku piątkowej sesji, indeksy zakończyły dzień tydzień, napędzane dobrymi wynikami spółek Skarbu Państwa, takich jak KGHM, JSW i Orlen.

SYTUACJA KGHM JEST POZYTYWNA

Skorygowana EBITDA spółki za pierwszy kwartał 2024 r. przekroczyła oczekiwania i wyniosła 1,55 mld zł, choć była niższa niż w poprzednim roku i wyniosła 1,8 mld zł. KGHM nie ma jednak poważniejszych problemów i może optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Przychody spółki spadły z 9,6 mld zł do 8,3 mld zł, co było bezpośrednio związane z wahaniami cen miedzi i kursów walut. Pomimo tych wyzwań, prezes KGHM Andrzej Szydło wyraził zadowolenie z obecnych cen miedzi i stabilnej produkcji spółki zgodnie z planami.

Dbałość o koszty, inwestycje w OZE

Zdj.: depositphotos.com
sztaby miedzi
KGHM jest uzależniony od cen miedzi

KGHM nadal koncentruje się na zwiększaniu efektywności kosztowej, opracowywaniu scenariuszy rozwoju aktywów zagranicznych oraz rozbudowie bazy zasobowej.

Ponadto spółka planuje większe inwestycje w odnawialne źródła energii i rozważa budowę małych reaktorów modułowych (SMR) we współpracy z amerykańską firmą NuScale.

Z innych spółek, na uwagę zasługują akcje JSW gdzie fundusze shortujące zmniejszają zaangażowanie oraz Orlenu, który zyskuje na wycenie przy rosnących obrotach. Sektor bankowy pozostawał jednak w tyle, stając się największym hamulcem dla WIG20, a Pekao i PKO odnotowały spadki cen akcji.

Ogólnie rzecz biorąc, pozytywna dynamika na polskim rynku akcji odzwierciedla zaufanie inwestorów, zwłaszcza do przedsiębiorstw państwowych i spółek powiązanych z surowcami, takich jak KGHM, które odegrały kluczową rolę w wyniesieniu indeksów na nowe szczyty.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.