Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Euro zamiast złotówki w Polsce? Sprzeciw okazuje się naprawdę olbrzymi!

W związku z 20. rocznicą członkostwa Polski w Unii Europejskiej, debata na temat przyjęcia euro jako waluty krajowej nadal budzi emocje wśród społeczeństwa. Poznaj wyniki badania!

Euro zamiast złotówki w Polsce? Sprzeciw okazuje się naprawdę olbrzymi!

Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej, prawie połowa Polaków (49%) jest przeciwna przyjęciu euro.

Sprzeciw ten jest szczególnie wyraźny wśród określonych grup demograficznych, w tym osób w wieku 55-64 lat (54%), mieszkańców mniejszych miast (61%), osób z wykształceniem podstawowym (68%), rolników (81%) oraz osób o miesięcznych dochodach netto do 1999 zł (62%).

PRAWICOWY ELEKTORAT NIE CHCE EURO

Badanie ujawnia również rozbieżność poglądów wśród zwolenników różnych partii politycznych. Tylko 1% wyborców PiS i żaden z sympatyków Konfederacji nie opowiada się za szybkim przejściem na euro w ciągu najbliższych trzech lat.

Z kolei 28% wyborców Koalicji Obywatelskiej i 25% zwolenników Lewicy opowiada się za przyjęciem euro w ciągu trzech lat. Patrząc w perspektywie 10 lat, poparcie dla euro wśród sympatyków PiS wynosi 10%, a Koalicja Obywatelska cieszy się 42% poparciem, natomiast Lewica gromadzi jedną trzecią zwolenników przyjęcia euro w ciągu dekady.

Brak harmonogramu wejścia do strefy euro

Zdj.: flickr.com
Szefowa Komisji Europejskiej
Czy Unia narzuci euro Polsce?

Chociaż Polska zobowiązała się do ostatecznego przyjęcia euro po przystąpieniu do UE, nie ustalono konkretnego harmonogramu tego przejścia.

W miarę jak debata trwa, oczywiste jest, że potencjalne przejście na euro jest złożoną i emocjonalnie naładowaną kwestią, przy czym znaczna część populacji zdecydowanie sprzeciwia się temu pomysłowi.

Dyskurs wokół euro w Polsce wykracza poza zwykłą ekonomię i walutę; przeplata się z tożsamością narodową, suwerennością i skłonnościami politycznymi.

Rozbieżność opinii w grupach wiekowych, regionach, poziomach wykształcenia i przedziałach dochodowych podkreśla wieloaspektowy charakter tej kwestii.

Podczas gdy Polska zmaga się z decyzją, czy i kiedy przyjąć euro, zróżnicowane punkty widzenia w krajobrazie politycznym i wśród obywateli bez wątpienia ukształtują przyszłą politykę pieniężną kraju.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.