Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Finansowe instrumenty pochodne: CFD – Co to jest CFD? Jakie są korzyści i ryzyko związane z kontraktami CFD?

Opublikowano:
Finansowe instrumenty pochodne: CFD – Co to jest CFD? Jakie są korzyści i ryzyko związane z kontraktami CFD?
Zdj.: Depositphotos.com

Pojawienie się kontraktów CFD w świecie tradingu spowodowało w nim dosłownie rewolucję. Drobni inwestorzy, tacy jak w zasadzie my wszyscy, nagle otrzymali dostęp do rynku, na którym do tej pory mogły handlować tylko duże instytucje.

Udostępnienie, uproszczenie, łatwe spekulacje na spadek cen, transakcje na dźwigni i ryzyko – tak można w skrócie opisać handel kontraktami CFD. Zyski, straty i psychologia tradingu związana z kontraktami CFD dla niektórych mogą być tylko kolejną formą hazardu, ale dla innych ciekawą okazją do pomnożenia swoich pieniędzy. W tym obszernym artykule przyjrzymy się korzyściom i ukrytym ryzykom związanym z handlem kontraktami CFD, nakreślając ich możliwe zastosowania w praktyce.

PODSTAWY HANDLU CFD

  • Kontrakt CFD można rozumieć jako coś w rodzaju zakładu między Tobą a brokerem giełdowym o to, czy cena instrumentu inwestycyjnego (np. złota lub akcji) wzrośnie, czy spadnie. Jeśli prawidłowo odgadniesz sytuację, zarabiasz pieniądze i odwrotnie.
  • Z handlem CFD wiąże się kilka korzyści, w tym łatwość realizacji transakcji, szeroki wybór instrumentów, możliwość spekulacji na wahaniach cen i możliwość handlu lewarowanego.
  • Należy jednak pamiętać o znacznym ryzyku, w tym druzgocących stratach właśnie z powodu handlu z dźwignią finansową.

Treść artykułu

Czym są finansowe instrumenty pochodne?

Zacznijmy od samego początku. Termin instrument pochodny, innymi słowy derywat, wywodzi się od angielskiego czasownika “to derive”. Można powiedzieć, że derywat finansowy jest pochodną innego instrumentu, a raczej pochodną wybranego instrumentu bazowego (złota, ropy naftowej, itp.)

Pokażmy to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że obecnie myślisz, iż cena kukurydzy powinna wzrosnąć i decydujesz się ją kupić, a następnie sprzedać, osiągając w ten sposób zysk. Musisz sprawdzić, na jakich giełdach towarowych faktycznie handluje się kukurydzą, jakie są minimalne warunki handlu i – co najważniejsze – musisz sprzedać swoje zobowiązanie w odpowiednim czasie. Nie chcesz przecież posiadać samej kukurydzy, ale tylko zarobić na zmianie jej ceny. I właśnie te problemy można rozwiązać za pośrednictwem finansowego instrumentu pochodnego.

Instrument pochodny pochodzi od aktywa bazowego i jest od niego w pełni uzależniony. Tak więc derywat na kukurydzę będzie odpowiadać rzeczywistej cenie kukurydzy. Fakt ten pozwala skupić się jedynie na analizie ceny – nie trzeba zajmować się niczym innym, np. transportem czy magazynowaniem towaru. Proste, nieprawdaż?

Finansowe instrumenty pochodne mają zastosowanie w zasadzie w przypadku wszystkich aktywów. Powyższy przykład dotyczy kukurydzy, ale za pomocą derywatów można również handlować towarami, akcjami, walutami, kryptowalutami i indeksami.

Do innych rodzajów derywatów typu CFD należą m.in. Swapy, opcje, forwardy czy kontrakty terminowe.

Teraz przechodzimy do samego handlu kontraktami CFD. Jeśli znasz język angielski, możesz obejrzeć załączony poniżej film, który wyjaśnia wszystko na temat CFD – źródłem jest strona ayondo.com. W razie takiej konieczności możesz również włączyć napisy na YouTube. Wyjaśnienie oczywiście znajdziesz również w tekście pod filmem.

Co to jest CFD?

CFD, innymi słowy contracts for difference, zadebiutowały w 1990 roku. Powodem powstania tych kontraktów były wspomniane wcześniej potrzeby inwestorów, którzy chcieli spekulować tylko na wahania cen instrumentów bazowych, nie chcąc mieć żadnych dodatkowych zobowiązań wynikających z ich rzeczywistego posiadania.

Kontrakt CFD – jako rodzaj finansowego instrumentu pochodnego – jest zawsze związany z określonym instrumentem bazowym. Sam kontrakt CFD jest jednak jedynie umową między traderem a brokerem oferującym handel tymi kontraktami.

Zasadę działania kontraktów CFD trafnie opisuje ich tłumaczenie do j. polskiego – są to kontrakty na różnicę kursową. Jeśli różnica między ceną otwarcia i zamknięcia transakcji jest dodatnia, a Ty spekulowałeś na wzrost, otrzymasz różnicę minus opłaty i prowizje. Jednak w przypadku ujemnej różnicy to Ty płacisz brokerowi różnicę i opłaty.

Umowa określa jedynie, na co zawierany jest kontrakt CFD i kto komu płaci, patrz powyżej. Nigdzie nie wspomina się o faktycznym posiadaniu instrumentu bazowego i w większości przypadków zależy czysto od brokera, jak podejdzie do tej sprawy. Teoretycznie nawet on nie musi faktycznie posiadać instrumentu bazowego.

Plusy CFD

Wprowadzenie kontraktów CFD na rynek dosłownie zrewolucjonizowało świat handlu. Ten finansowy instrument pochodny usunął wiele warunków, czyniąc rynek dostępnym dla absolutnie każdego. Ponadto, inwestorzy zdobyli możliwość spekulować na spadek ceny, i to ponownie bez dodatkowych warunków (pożyczania papierów wartościowych itp.).

Głównymi zaletami CFD są:

  • Łatwość zawierania transakcji
  • CFD niemal doskonale odzwierciedlają notowania instrumentów bazowych
  • Szeroki wybór aktywów (jeden broker może zaoferować nawet ponad tysiąc różnych instrumentów)
  • Możliwość spekulacji na wzrost lub spadek cen aktywów
  • Brak terminu wygaśnięcia kontraktu
  • W rzeczywistości nie posiadasz instrumentu bazowego (akcji, towaru, waluty)
  • Opcja indywidualnych reguł, brak standardowego podejścia
  • Możliwość handlu przy małym kapitale
  • Możliwość handlu na dźwigni finansowej

Opłaty za trzymanie kontraktów CFD zwykle odzwierciedlają instrument bazowy. Za kontrakty CFD na akcje trzymane przez nowy w pozycji długiej płaci się odsetki, ale otrzymujesz również dywidendę. W przypadku pozycji krótkiej to Ty płaciłbyś dywidendę.

Minusy CFD

Jak dotąd, handel kontraktami CFD wydaje się być idealny, ale są też pewne zastrzeżenia. Świadczenie usług CFD pozwala brokerowi w pewnym stopniu oferować zmieniony kurs instrumentu bazowego – zmiana ta ma miejsce na skutek płynności lub tego, jeśli w cenę wliczono już opłaty handlowe. Dobry broker CFD to zatem taki, który jasno określa swój proces kształtowania się ceny CFD, aby jego klient miał możliwość oceny jego zalet i wad.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na opłaty. Standardowo płaci się tzw. spread, czyli różnicę między ceną kupna i sprzedaży kontraktu. Wielkość tego spreadu zależy zwykle od zmienności rynku, ale broker może go również dowolnie zmieniać. Informację o tym, do jakiego stopnia broker może dostosować spread, można znaleźć w umowie lub otrzymać od regulatora – nie ma jednak jednolitej reguły.

Broker może również pobierać inne opłaty, takie jak opłata za trzymanie pozycji przez noc (swap). Te i ewentualnie inne opłaty różnią się w zależności od brokera. W przypadku brokera CFD istotne jest zatem, aby wiedzieć, czym chce się handlować, w jakim stylu (w ciągu dnia, w horyzoncie dni lub tygodni), dokładnie sprawdzić warunki i obliczyć opłaty.

Głównymi wadami CFD są:

  • Różne podejścia do kontraktów, warunków i opłat
  • Słabsza regulacja – chodzi o umowy indywidualne
  • Handel na dźwigni i związane z nim ryzyko zwielokrotnionych strat
  • Brak korzyści wynikających z posiadania instrumentu – np. prawa głosu, dywidendy

Ze względu na istotne ryzyko, handel kontraktami CFD nie jest dozwolony we wszystkich krajach na świecie. Niektóre kraje, m.in. Stany Zjednoczone, nie zezwalają na tę formę działalności handlowej. Jeśli chodzi o handel kontraktami CFD, pierwszeństwo na świecie należy do Europy, w której w rezultacie działa też największa liczba brokerów. Ta odmienna regulacja zmusiła ESMA do wprowadzenia innowacji w warunkach handlu, które pokażemy Ci za chwilę.

Poziom regulacji CFD w różnych krajach.
Poziom regulacji CFD w różnych krajach.

Kontrakty CFD i handel na dźwigni – przykład

Pokażmy teraz handel kontraktami CFD na konkretnym przykładzie – oto popularny kontrakt CFD na złoto u sprawdzonego brokera XTB. Przyjrzyjmy się temu, jak przebiega takie zagranie:

  • 0,1 lota = 10 uncji złota (minimalna wartość transakcji w XTB)
  • Dźwignia finansowa 1:20, czyli do zakupu potrzeba 20× mniej pieniędzy

Jeśli cena wynosi 1 500 dolarów za uncję, to do zakupu 0,1 lota wystarczy Ci 750 dolarów (cena × liczba uncji / dźwignia finansowa -> 1 500 × 10 / 20). Jeśli cena złota w ciągu jednego miesiąca wzrośnie o 50 dolarów za uncję, zainkasujesz zysk w wysokości 500 dolarów (50 dolarów × wielkość pozycji, czyli 10 uncji).

Wkładając w to zagranie 750 dolarów, możesz osiągnąć zysk w wysokości 500 dolarów (a tak na marginesie, wzrost ceny złota o 50 dolarów jest całkiem realny). To jest zwrot na poziomie 66%!

Niemniej jednak, powyższy przykład wyraźnie pokazuje również ryzyko. Jeśli złoto wyruszyłoby w przeciwną stronę, straciłbyś taką samą kwotę. Co z tym robić? Trading za pośrednictwem kontraktów CFD wymaga jasno określonych zasad zarządzania kapitałem – zaleca się ryzykowanie tylko 2-3% konta na jedną transakcję, na przykład ustawiając zlecenia stop loss i take profit bliżej ceny wejścia. A jeśli to wciąż za mało, to należy rozważyć dodatkowe zasilenie swojego konta handlowego lub znalezienie brokera, który pozwoli Ci obracać jeszcze niższymi kwotami (np. 0,01 lota zamiast 0,1 lota itp.).

Zalecany przez nas broker CFD

Faworyt redakcji

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Zalety
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Wady
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych

Regulacja dźwigni finansowej

W 2018 weszły w życie nowe przepisy dotyczące wysokości dźwigni finansowej, jaką brokerzy mogą oferować swoim klientom. Przepisy te zostały wdrożone w celu ochrony funduszy inwestorów detalicznych, którzy wcześniej, przez swoją nieznajomość rynków finansowych i nieodpowiedzialne stosowanie dźwigni finansowej, tracili ogromne kwoty.

Tak więc od 2018 roku wszyscy brokerzy, którzy podlegają regulacji ESMA muszą rozróżniać dwa rodzaje klientów. Są to inwestorzy detaliczni – “zwykli klienci” oraz “klienci profesjonalni”. Różnica w tych dwóch kategoriach jest dosyć znacząca. Klienci, którzy w bazie danych brokera zapisani są jako “detaliczni”, mogą cieszyć się pełną ochroną przed ujemnym saldem kapitału na swoim rachunku handlowym. W wypadku, że zostanie przekroczony określony procent depozytu zabezpieczającego, system brokera automatycznie zacznie zamykać “złe” pozycje. W ten sposób klient detaliczny jest chroniony przed ujemnym saldem.

Z drugiej jednak strony, klienci “detaliczni” są ograniczeni wielkością dźwigni, której maksymalny poziom wynosi 1:20 (w przypadku indeksów giełdowych) i 1:30 w przypadku pozostałych instrumentów pochodnych (towarów, par walutowych, kryptowalut). Z kolei “klienci profesjonalni” uważani są za doświadczonych i znających się na rzeczy uczestników rynku, dlatego mogą handlować na dźwigni nawet do 1:500, przy tym, że broker nie oferuje im ochrony przed ujemnym saldem.

Dla kogo są odpowiednie kontrakty CFD?

Trading za pośrednictwem CFD jest odpowiedni dla wszystkich inwestorów chcących spekulować na zmianę ceny instrumentu bazowego. Jeśli nie zamierzasz brać udziału w zarządzaniu spółką, zostać pełnowartościowym udziałowcem, nie chcesz być ograniczony limitami handlowymi i generalnie skupiasz się tylko na zmianach ceny danego instrumentu, to kontrakty CFD są dla Ciebie idealne.

Zalety, które obejmują również łatwość spekulowania na spadek ceny, przeważają tutaj nad wadami. Jedyne co musisz rozważyć to ryzyko dźwigni finansowej. Jednakże, kiedy liczysz się z ryzykiem inwestycyjnym, może ono stanowić kolejną korzyść. Ostatnim ryzykiem związanym z kontraktami CFD jest mniejsza regulacja i zastrzeżenia co do wiarygodności brokerów, którzy mają do pewnego stopnia wolną rękę.

Jednak nawet to ostatnie ryzyko można skutecznie wyeliminować, korzystając z usług sprawdzonych brokerów (z licencją od NBP lub innego organu regulacyjnego). Lub jeszcze lepiej, polegając na sprawdzonych brokerach CFD. Na szczęście można zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach brokerzy CFD podlegają przynajmniej częściowej regulacji, a liczba oszustw jest już na minimalnym poziomie. Nie należy jednak uznać tego za powód do porzucenia ostrożności.

Gdzie można handlować kontraktami CFD

Poniżej znajdziesz kilka przykładów sprawdzonych brokerów CFD. Na naszej liście nie brakuje brokerów takich jak XTB czy eToro. Jeśli spojrzysz na ofertę XTB, stwierdzisz, że obejmuje tysiące różnych kontraktów CFD. Jest więc w czym wybierać.

Faworyt redakcji

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Zalety
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Wady
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

W niniejszym artykule kilkakrotnie wspominamy o koncepcji zawarcia umowy/kontraktu CFD. W rzeczywistości jest tak, że otwierając rachunek handlowy, wyrażasz zgodę na warunki danego brokera, a zawarcie kontraktu CFD odbywa się za jednym kliknięciem w platformie handlowej.

Chcesz odnieść sukces w handlu kontraktami CFD? W takim razie weź pod uwagę, że nie można tego zrobić w kilka dni. Wymaga to czasu i cierpliwości – musisz to sobie uświadomić zanim jeszcze zaczniesz nimi handlować. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące kontraktów CFD, to zapraszamy do komentarzy poniżej.

Życzymy powodzenia!

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.