Informacje o akcjach PKO Bank Polski (PKO)
PKO Bank Polski, w pełnej nazwie Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, jest największym polskim bankiem, założonym już w 1919 roku. Głównym obszarem działalności PKO BP jest bankowość detaliczna, dzięki czemu jest on bardzo dobrze znany Polakom i oczywiście szeroko przez nich wykorzystywany.
PKO Bank Polski posiada największą sieć oddziałów w Polsce, liczącą łącznie ok. 1 000 placówek, z czego ponad 900 oddziałów przeznaczonych jest do bankowości detalicznej. Bank ten cieszy się zaufaniem ponad 9 milionów klientów, a w obiegu znajduje się łącznie ponad 10 milionów kart debetowych i 1 milion kart kredytowych związanych z PKO BP.
Wartość aktywów spółki liczona jest w setkach miliardów złotych, a zysk netto w jednostkach miliardów. Za sprawą wszystkich tych świetnych liczb akcje PKO Banku Polskiego są jednym z najbardziej pożądanych instrumentów inwestycyjnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Udziały te można znaleźć na GPW pod tickerem PKO. GPW oferuje te akcje od listopada 2004 roku. Aby móc zainwestować w te akcje lub je sprzedać, należy skorzystać z usług brokera (na przykład XTB), a następnie wyszukać ticker PKO. Akcje PKO można kupować i sprzedawać od poniedziałku do piątku w godziny handlu na GPW, tj. od 9:00 do 16:00.
Po przedstawieniu tych informacji zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że PKO Bank Polski wchodzi w skład najważniejszego indeksu GPW – WIG20. Jest to ważony kapitałem indeks giełdowy zawierający 20 największych spółek notowanych na GPW.
Jeśli dopiero niedawno wszedłeś w świat inwestowania, zacznij od przeczytania naszego obszernego artykułu na temat akcji. Nie potrzebujesz do tego żadnej wstępnej wiedzy – wyjaśniamy w nim wszystko, a po przeczytaniu uzyskasz dobre podstawy, aby zorientować się w świecie akcji.
Treść artykułu
O spółce PKO Bank Polski
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (PKO Bank Polski) jest największym polskim bankiem. Wśród mieszkańców Polski powszechne jest określanie tego banku skrótem PKO lub PKO BP.
PKO Bank Polski skupia się na świadczeniu usług w branży bankowości detalicznej, tj. świadczeniu usług dla osób fizycznych, klientów detalicznych. Obejmuje to prowadzenie rachunków, realizowanie transakcji oraz wszelkiego rodzaju pożyczki i kredyty hipoteczne.
Siedziba spółki znajduje się w Warszawie. Łącznie PKO BP zatrudnia ponad 25 000 pracowników i może pochwalić się największą siecią oddziałów w Polsce – około 1 000. Większość z nich (ponad 900) jest przeznaczona dla klientów detalicznych, ale ponad 30 oddziałów świadczy usługi wyłącznie klientom korporacyjnym.
W całej Polsce znajduje się łącznie 3 000 bankomatów PKO. Bank ma w obiegu około 11 milionów kart, przy czym 10 milionów to karty debetowe, a 1 milion to karty kredytowe. Klienci otworzyli w PKO BP niespełna 9 milionów rachunków. Oznacza to, że mniej więcej każdy czwarty Polak (w tym niemowlaki) posiada konto w PKO (biorąc pod uwagę ok. 38 milionów mieszkańców kraju).
Spółka PKO Bank Polski jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Łącznie 31,39% akcji spółki należy do państwa, a pozostałe udziały są w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych.
PKO BP posiada również kilka spółek zależnych. Działalność większości z nich jest bezpośrednio powiązana z PKO, ale jest też np. jedna firma deweloperska. Lista spółek zależnych PKO:
- PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (administracja funduszem inwestycyjnym, Warszawa)
- PKO BP Bankowy Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA (administracja funduszem inwestycyjnym, Warszawa)
- PKO Leasing SA (usługi leasingowe, Łódź)
- PJSC KredoBank (usługi finansowe, Lwów, Ukraina)
- Inter-Risk Ukraina Sp. z O.O. (usługi windykacji należności, Kijów, Ukraina)
- Finansowa Kompania “Prywatne Inwestycje” Sp. z O.O. (factoring, Kijów, Ukraina)
- PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA (usługi ubezpieczeniowe, Warszawa)
- PKO Finance AB (usługi finansowe, Sztokholm, Szwecja)
- Bankowe Towarzystwo Kapitałowe SA (usługi, Warszawa)
- PKO BP Finat Sp. z O.O. (pośrednictwo finansowe, Warszawa)
- Qualia Development Sp. z O.O. (deweloper nieruchomości, Warszawa)
- Centrum Haffnera Sp. z O.O. (spółka zależna zarządzająca aktywami, Sopoty)
- Merkury (inwestowanie środków od udziałowców w funduszu, Warszawa)
Jak widać, PKO BP ma pewne powiązania z Ukrainą i to właśnie wojna na terenie tego kraju wpłynęła na cenę akcji tej spółki. Nie zmienia to jednak faktu, że główna działalność, główne źródło przychodów i najwięcej klientów firmy znajdują się w Polsce – na głównym i najważniejszym rynku tego banku.
Poniżej można zobaczyć roczny rozwój przychodów i zysku netto PKO BP w latach 2017 do 2021. W ciągu tych 5 lat PKO osiągnęło łącznie 54 miliardów złotych sprzedaży, przy czym zysk netto – pomimo straty w 2020 roku – wynosił 13 miliardów złotych.
W 2020 roku na PKO BP negatywnie wpłynęła pierwsza fala pandemii COVID-19. W tym czasie bank – w ramach programu rozliczeniowego – utworzył również fundusz o wartości 6,7 mld złotych, oferując kredytobiorcom w walutach obcych możliwość rozliczenia się z bankiem. Innymi słowy, bank wziął na siebie ryzyko kursowe kredytów mieszkaniowych, czyli hipotek (głównie w frankach i euro).
Strata w tym trudnym roku ma więc swoje wytłumaczenie i chodziło o wyjątkową sytuację. PKO BP ma generalnie dobre perspektywy dalszego rozwoju, gdyż stara się wejść na rynki zagraniczne, na przykład w Czechy i na Słowację. Czy warto zainwestować w akcje PKO BP?
Historia PKO Banku Polskiego
Historia PKO Banku Polskiego sięga 1919 roku, kiedy to Naczelnik Państwa Józef Piłsudski nakazał utworzenie państwowej Pocztowej Kasy Oszczędności.
Celem ówczesnej Pocztowej Kasy Oszczędności było założenie centrali w Warszawie, otwarcie oddziałów w kilku miastach (w Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach) i zastąpienie marki polskiej (pochodnej marki niemieckiej) złotym polskim.
Wszystkie cele zostały osiągnięte, złoty polski jest w obiegu od 1924 roku, a otwarcie oddziałów również zakończyło się sukcesem. Niemniej jednak Polska, a wraz z nią Pocztowa Kasa Oszczędności, stanęły w obliczu trudnych czasów okupacji niemieckiej. Podczas II wojny światowej Pocztowa Kasa Oszczędności była całkowicie pod kontrolą Niemców, co jednak ostatecznie nie miało wpływu na jej podstawową działalność.
W 1945 roku działalność tej instytucji została w pełni reaktywowana. Pięć lat później agendę Pocztowej Kasy Oszczędności przejmuje Powszechna Kasa Oszczędności – PKO.
W latach 1975-1987 oddziały PKO funkcjonowały w ramach struktur Narodowego Banku Polskiego, zachowując swoją tożsamość. 1 listopada 1987 roku PKO Bank Polski ponownie uzyskał status niezależnego banku. Stało się tak dzięki reformom gospodarczym przeprowadzonym przez komunistyczny rząd Polski w ostatnich latach jego władzy.
PKO następnie rozwijał się i walczył o miejsce w rynkowym środowisku gospodarczym. I trzeba przyznać, iż te wysiłki zakończyły się ogromnym sukcesem. Na początku nowego tysiąclecia zysk netto PKO BP po raz pierwszy przekroczył magiczną granicę 1 miliarda złotych. Bank nie spoczął jednak na laurach – 20 lat później, czyli w 2021 roku, zysk netto PKO BP wynosi już prawie 5 miliardów złotych, a akcjonariusze z niecierpliwością oczekują dalszych dobrych wiadomości.
Wykres ceny akcji PKO Banku Polskiego
Akcje PKO Banku Polskiego notowane są na GPW od listopada 2004 roku. Na poniższym wykresie można zobaczyć, jak kształtowała się ich cena w długim okresie.
Jak widać, cena udziałów jest dosyć zmienna. Po debiucie giełdowym PKO w 2004 roku (IPO) cena akcji rosła, ale reagowała na wpływy gospodarcze. Globalny kryzys gospodarczy z 2008 roku jest wyraźnie widoczny na wykresie, podobnie jak pandemia COVID-19 lub początek wojny na Ukrainie. Warto jednak zauważyć, jak szybko akcje PKO Banku Polskiego wychodzą z tych kryzysów.
Dywidenda PKO BP
PKO Bank Polski wypłaca dywidendę. Ostatnia stopa dywidendy (2022 r.) wynosiła przyzwoite 6,13% na akcję. Nie cieszmy się jednak przedwcześnie – wypłata dywidendy w przypadku PKO BP nie jest gwarantowana. W latach 2011-2020 wypłacono dywidendę łącznie 5 razy, czyli raz na dwa lata.
A jeśli dywidenda zostanie rzeczywiście wypłacona, a Ty będziesz posiadać akcje tej spółki w dniu decydującym co do jej wypłaty, dywidenda ta zostanie zaksięgowana na Twoim rachunku inwestycyjnym. Następnie tylko od Ciebie zależy, co zrobisz z tymi pieniędzmi – czy zlecisz ich wypłatę na własny rachunek w banku, czy też je reinwestujesz.
Jeśli szukasz akcji, które prawdopodobnie będą wypłacać dywidendę udziałowcom w dłuższej perspektywie, szukaj w kategorii arystokratów dywidendowych i królów dywidendy, a mianowicie spółek, które wypłacają akcjonariuszom dywidendę nawet od ponad 50 lat.
Inwestowanie w akcje PKO Banku Polskiego
Inwestowanie w akcje PKO Banku Polskiego, a w zasadzie również w akcje jakiejkolwiek innej spółki, jest dziś bardzo proste. Potrzebujesz jedynie połączenia z Internetem i pośrednika – brokera. Co więcej, wybierając odpowiedniego brokera, można zostać na polskim rynku i wybrać XTB. Broker ten jest sprawdzony, renomowany, a ponadto jego akcje są również notowane na GPW (akcje XTB).
Jeśli chcesz spekulować na cenie akcji PKO BP, masz do dyspozycji dwie podstawowe opcje. Pierwsza z nich jest odpowiednia do długoterminowych inwestycji w akcje – tradycyjne, prawdziwe akcje. Druga opcja jest związana z inwestycjami krótkoterminowymi, w przypadku których trader pozostaje w pozycji tylko sekundy, minuty, najwyżej godziny (wyjątkowo nawet kilka dni). W przypadku krótkoterminowego stylu tradingu warto mieć pod ręką takie narzędzia jak dźwignia finansowa, analiza techniczna czy instrument pochodny typu CFD.
Opcja pierwsza: Zakup akcji PKO BP
Zakup prawdziwych akcji to w miarę prosta sprawa, a do wykonania obliczeń wystarczy zdrowy rozsądek. Wszystko opiera się na logice i nie ma tutaj żadnych zbędnych opłat. Osobiście preferujemy ten sposób i sami z niego korzystamy. Naszym zdaniem jest to najlepszy sposób na długoterminowe posiadanie akcji. Gorąco go polecamy każdemu początkującemu – jest to po prostu logiczne, w miarę bezpieczne, a ponadto pozwala to zaoszczędzić czas.
Zakup prawdziwych akcji jest również atrakcyjny pod względem finansowym. Nie korzystając z efektu dźwigni, możesz trzymać prawdziwe akcje w XTB bez opłat. Fakt ten należy uznać za znaczącą korzyść, która w dłuższej perspektywie idzie na rękę długoterminowym posiadaczom akcji.
Faworyt redakcji
- Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
- Dobra obsługa klienta
- Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
- Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Na jakich zasadach działa inwestycja poprzez zakup akcji?
Najlepiej będzie, gdy posłużymy się ilustracyjnym przykładem.
Cena akcji PKO BP w grudniu 2022 roku wynosiła 30 złotych na akcję. Za 100 udziałów zapłacimy więc 3 000 złotych.
Jeśli cena wzrośnie o 20% do 36 złotych za sztukę, nasza inwestycja wzrośnie o te same 20%. Akcje kupiliśmy za 3 000 złotych, a teraz możemy je sprzedać z zyskiem 20% – sprzedając je za 3 600 złotych, nasz zysk wynosi 600 złotych (6 złotych na każdą akcję).
Zysk ten można następnie przesłać na własny rachunek w banku lub zatrzymać u brokera i reinwestować.
Opcja druga: Aktywny handel akcjami PKO BP
Jeśli chce się dokonywać transakcji, których czas wynosi kilka sekund, minut, godzin, a najwyżej dni, traderzy zwykle korzystają z takich narzędzi jak dźwignia finansowa czy finansowe instrumenty pochodne. Można tutaj zarobić dużo pieniędzy nawet na niewielkim wzroście lub spadku kursu akcji.
Powszechnie znanym elementem świata tradingu są kontrakty CFD. Kontraktami CFD można handlować u większości brokerów, przy wykorzystaniu tej samej platformy, na jakiej kupuje się prawdziwe akcje. Zakupu kontraktów CFD PKO BP można dokonać za pośrednictwem brokera XTB, podobnie jak w przypadku prawdziwych akcji (opcja pierwsza).
Jeśli nadal się wahasz, załóż sobie darmowy rachunek demonstracyjny i zacznij obracać wirtualnymi pieniędzmi (ale na prawdziwych rynkach).
Czym jest dźwignia finansowa?
Handel na dźwigni finansowej (lewarowany) można rozumieć jako handel z pożyczką. Pożyczka ta pozwala kupić więcej akcji niż na ile Cię rzeczywiście stać. Pokażemy to na kolejnym przykładzie:
Zasiliłeś swój rachunek handlowy 3 000 zł (jak w poprzednim przykładzie z prawdziwymi akcjami) i dzięki magii dźwigni finansowej 1:5 możesz obracać w sumie 15 000 złotymi (pięciokrotnością tej kwoty).
Teraz za tę samą cenę (30 zł za akcję) można kupić 500 akcji PKO Banku Polskiego (bez dźwigni było to “tylko” 100 akcji).
Jeśli – podobnie jak w poprzednim przykładzie – cena udziałów wzrośnie o 20%, ze 30 zł do 36 zł na akcję, Twój zysk wyniesie ponownie 6 złotych na jedną akcję. Tym razem jednak masz nie 100, a 500 udziałów, czyli 500×6 = 3 000 złotych.
Dźwignia finansowa pozwoliła Ci osiągnąć pięciokrotnie wyższy zysk, przy jednoczesnym podwojeniu środków na Twoim rachunku inwestycyjnym. Dlaczego więc nie handlować tylko z dźwignią? Przecież to super! A co, jeśli włożymy w to więcej pieniędzy?
To niesamowite! Tak właśnie działa handel kontraktami CFD. Ale uwaga! To, co dotyczy zysku, dotyczy również potencjalnej straty. Masz pięciokrotnie więcej udziałów, a więc również Twoja potencjalna strata jest pięciokrotnie wyższa.
Ponadto, otwierając transakcje na dźwigni, należy również brać pod uwagę opłaty, których w ogóle nie uwzględniamy w naszych przykładach. W handlu lewarowanym po prostu należy zapłacić za pożyczone pieniądze, za dźwignię. W przeciwieństwie do tego, prawdziwe akcje można trzymać zupełnie za darmo.
Gdzie kupić akcje PKO BP?
Akcje są przedmiotem obrotu na giełdach, a aby móc na nich handlować (on-line, z dowolnego miejsca na świecie), potrzebny jest broker. My skorzystaliśmy z usług XTB. U większości brokerów, w tym XTB, można handlować zarówno prawdziwymi akcjami, jak i kontraktami CFD. Uważaj więc, co dokładnie kupujesz.
Technicznie rzecz biorąc, potrzebujesz urządzenia podłączonego do Internetu (najlepiej komputera, ale możesz też handlować przez telefon) i konta u brokera.
Dla nas, Polaków, dostęp do GPW jest naprawdę łatwy. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku mieszkańców innych krajów nie zawsze tak jest. Udostępnienie akcji z konkretnego kraju może wymagać przesłanie określonego dokumentu na adres obsługi klienta, a sam proces udostępnienia może zająć 2-3 dni robocze.
Portfele brokerów są czymś, na co rzeczywiście należy zwracać szczególną uwagę. Zawsze sprawdzaj z wyprzedzeniem, czy broker oferuje handel danymi akcjami. Jeśli ma je w ofercie, ale nie widzisz ich we własnej platformie handlowej, skontaktuj się z obsługą klienta. Być może będziesz w stanie rozwiązać to poprzez wypełnienie dodatkowego formularza, tak jak w XTB.
Akcje PKO Banku Polskiego notowane są na GPW. Handel na tej giełdzie ma miejsce od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 16:50.
Prowizja w XTB wynosi 0% w przypadku miesięcznego obrotu poniżej 100 000 euro. W przypadku handlu kontraktami CFD opłaty są wyższe – zależą od długości transakcji i zastosowanej dźwigni finansowej.
Kim jest broker?
Broker jest firmą, a raczej pośrednikiem, który zapewnia inwestorom dostęp do papierów wartościowych – na giełdę.
Jest tak, ponieważ jako osoby fizyczne obracamy tak małymi i nieinteresującymi kwotami, że możemy uzyskać dostęp do rynku jedynie przy pomocy pośrednika. Pośrednik ten gromadzi nasze zlecenia i zapewnia ich wykonanie, a czasami może również stanąć w pozycji naszego kontrahenta. Nie jesteśmy bankiem ani inną dużą instytucją i dlatego musimy korzystać z usług brokerów.
My w Finlio.pl gorąco polecamy usługi wspomnianego już kilkakrotnie brokera XTB. Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji XTB, aby wyrobić sobie własną opinię. Tak na marginesie, na GPW notowane są również akcje XTB, przy czym można nimi handlować nawet za pośrednictwem platformy tego brokera.
Otwierając rachunek w XTB, można handlować akcjami PKO BP zarówno w tradycyjny sposób, jak i jako kontraktami CFD z wykorzystaniem dźwigni finansowej.
Czy warto zainwestować w akcje PKO Banku Polskiego? I na co warto zwracać uwagę w przypadku tej spółki?
PKO Bank Polski jest największym polskim bankiem, którego historia sięga 1919 roku. Koncentruje się na klientach detalicznych, więc jest bardzo dobrze znany i szeroko wykorzystywany w polskim społeczeństwie.
Siedziba tej spółki znajduje się w Warszawie. Łącznie PKO BP zatrudnia ponad 25 000 pracowników i może pochwalić się największą siecią oddziałów w Polsce – około 1 000. Większość z nich (ponad 900) jest przeznaczona dla klientów detalicznych, ale ponad 30 oddziałów świadczy usługi wyłącznie klientom korporacyjnym.
W całej Polsce znajduje się około 3 000 bankomatów PKO. Bank ma w obiegu około 11 milionów kart, przy czym 10 milionów to karty debetowe, a 1 milion to karty kredytowe. Klienci otworzyli w PKO BP niespełna 9 milionów rachunków. Oznacza to, że mniej więcej każdy czwarty Polak (w tym niemowlaki) posiada konto w PKO (biorąc pod uwagę ok. 38 milionów mieszkańców kraju).
W latach 2017-2021 PKO osiągnęło sprzedaż o wartości 54 miliardów złotych i zysk netto na poziomie 13 miliardów złotych. To świetne wyniki, pomimo negatywnego wpływu straty z 2020 roku (spowodowanej utworzeniem funduszu na pokrycie strat dłużników FX i pandemii COVID-19).
PKO Bank Polski odnotowuje stabilny wzrost i wydaje się, że podąża we właściwym kierunku. Jeśli rozważasz inwestycję w akcje PKO, powinieneś monitorować i brać pod uwagę nie tylko wyniki ekonomiczne samej spółki, ale również polską i globalną gospodarkę. Na wykresie jasno widać skutki globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku, pandemii COVID-19 lub wojny na Ukrainie.
Chociaż wojna na terenie wschodniego sąsiada Polski nie zagroziła podstawowej działalności PKO BP, naruszyła biznes kilku spółek zależnych z portfela tego banku. Co więcej, konflikt ten negatywnie wpływa na globalną gospodarkę, gdyż z uwagi na globalizowany charakter dzisiejszego świata obciąża sektory finansowe większości krajów.
Pozytywne jest jednak to, że najwyraźniej akcje PKO Banku Polskiego bardzo szybko wychodzą z wszelkich kryzysów i ponownie podążają na północ. W latach 2004-2022 cena akcji poruszała się w zakresie od 18 do 50 złotych, a więc nasuwa się pytanie, czy nie warto je kupić w pobliżu dolnej granicy tego korytarza i sprzedać na górze. Jest to jedna z podstawowych idei analizy technicznej. Zdecydowanie trzeba tutaj śledzić rynek i posiadać wiedzę z zakresu analizy technicznej i fundamentalnej.
Warto również rozważyć dywersyfikację. Czy masz dobrze zdywersyfikowany portfel? Ile instytucji finansowych już się w nim znajduje?
Czy akcje PKO Banku Polskiego przypadły Ci do gustu? Czy planujesz zainwestować w tę spółkę, a może już masz ją w swoim portfelu?
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.