Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
bitfinex
Bitfinex opinie 2024 – Recenzja giełdy, opłaty, opinie klientów
bitfinex
Bitfinex
bitfinex

Bitfinex opinie 2024 – Recenzja giełdy, opłaty, opinie klientów

Marcin Kosecki
Imię Nazwisko
Opis autora
Informacje o symbolu zastępczym autora
Autor recenzji
Najnowsza aktualizacja
15. 12. 2023
bitfinex

Ocena Finlio.pl

- 4. miejsce -
82 %
Najnowsza aktualizacja
15. 12. 2023

Podstawowe informacje na temat Bitfinex

Główna zaleta Znana i sprawdzona marka
Opłata za transakcję 0-0,2% w zależności od wolumenu obrotu
Minimalna transakcja W zależności od instrumentu (10-25 USD)

Bitfinex to giełda kryptowalut założona i mająca siedzibę w Hongkongu już od 2012 roku. Oferta tej pierwotnie czysto bitcoinowej platformy obejmuje obecnie niemal 200 kryptowalut, przy czym jeszcze na początku 2018 roku liczyła ona tylko około 15 aktywów. Z punktu widzenia wolumenu handlu na platformie, Bitfinex należy do czołówki światowych giełd kryptowalut, a jeszcze nie tak dawno był największą z nich.

Platforma Bitfinex jest jedną z bardziej zaawansowanych platform handlowych na rynku, w szczególności dzięki zaawansowanym narzędziom do analizy wykresów cenowych i wszelkiego rodzaju zleceniom handlowym. W niniejszym artykule opiszemy tę platformę, przedstawimy proces zakładania konta handlowego i ocenimy zalety i wady giełdy Bitfinex, aby każdy inwestor kryptowalutowy mógł zorientować się, czy jest dla niego właściwym wyborem.

Treść recenzji giełdy Bitfinex

Platforma inwestycyjna Bitfinex

Platforma inwestycyjna Bitfinex jest bardzo udana, a dzięki zaawansowanym funkcjom i narzędziom zostanie doceniona zwłaszcza przez doświadczonych traderów. Można ją ustawić zgodnie z własnymi preferencjami, co dotyczy również okna z wykresem dostarczonego przez znanego dostawcę oprogramowania TradingView.

Do wykresu można dodawać pomocnicze wskaźniki, linie trendu itp. Nawet jeśli jest się początkującym traderem, opanowanie platformy nie zajmuje dużo czasu, a te dodatkowe funkcje i narzędzia stanowią skuteczną pomoc w tradingu.

Zdj.: bitfinex.com
Bitfinex
Podgląd platformy inwestycyjnej giełdy Bitfinex

Platforma Bitfinex umożliwia kupowanie i sprzedawanie ponad 180 kryptowalut w około 450 parach handlowych, w tym oczywiście kryptowalut o największej płynności, takich jak Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin itp. Użytkownicy mają również do dyspozycji dużą liczbę altcoinów, którymi można handlować w parze albo z walutami fiducjarnymi, np. dolarem lub funtem, albo innymi kryptowalutami, w szczególności Bitcoinem (BTC), Ethereum (ETH) i Tetherem (USDT).

Notatka

Uwaga: Oprócz standardowej platformy internetowej, użytkownicy Bitfinex mogą również skorzystać z aplikacji. Jest ona dostępna zarówno na Androida, jak i iOS, dzięki czemu inwestorzy mogą zawsze mieć oko na swoje transakcje i sytuację na rynku.

.

Jak handlować na Bitfinex?

Na pierwszy rzut oka interfejs Bitfinex może wyglądać podobnie do każdej innej giełdy – wykres aktywa pośrodku, lista kryptowalut po lewej stronie, bezpośrednio poniżej ustawianie zleceń handlowych, w tym lista aktywnych, a na dole strony order book z wizualizacją głębokości rynku.

Jeśli jednak skupimy się na obszarze dostępnych zleceń handlowych, szybko przekonamy się, że mamy tutaj wiele interesujących opcji, których nie ma na innych giełdach bardziej nastawionych na niedoświadczonych użytkowników.

Zdj.: bitfinex.com
Bitfinex ustawienia
Interfejs do ustawiania zleceń handlowych na giełdzie Bitfinex

Podstawowymi zleceniami są oczywiście zlecenia rynkowe (market) i zlecenia z limitem ceny (limit). Są one również bazami dla wszystkich pozostałych zleceń.

Notatka

Podstawowym elementem każdej giełdy są 2 rodzaje zleceń rynkowych:

 • Market order Wprowadzając zlecenie typu market, kupujesz aktywa natychmiast, po aktualnej cenie i przy wyższej opłacie – jesteś tzw. takerem (odbiorcą) najlepszej oferty, która właśnie znajduje się w księdze zamówień (order book).
 • Limit order Wprowadzając zlecenie z limitem ceny, zostanie ono zrealizowane dopiero w momencie osiągnięcia z góry określonego poziomu cenowego – ceny, po której rzeczywiście chcesz kupić kryptowalutę. Zanim do tego dojdzie, Twoja transakcja trafia do order booku (księgi zamówień) i czeka na kontrahenta. Jesteś tzw. market makerem (twórcą rynku) i płacisz niższe opłaty od takerów. Przykład takiego zlecenia pokazano na powyższym obrazku, na którym trader kupiłby 1 bitcoina, gdyby jego cena spadła do 19 500 USD z obecnych 20 254 USD (cena zakupu).

Bardziej zaawansowane zlecenia – Jak one działają?

Lista zleceń dostępnych w platformie Bitfinex obejmuje jednak wiele innych niż tylko zlecenia limit czy market. Być może nigdy wcześniej nie słyszałeś o niektórych z nich. Dlatego w kolejnych podrozdziałach przyjrzymy się każdemu z nich i wyjaśnimy, jak działają.

Stop lossy – Stop, Stop-limit, Trailing Stop

Do bardziej zaawansowanych zleceń należy zlecenie stop, które zostanie złożone dopiero po osiągnięciu wybranej lub gorszej ceny. Oznacza to, że jeśli np. kupisz Bitcoina za 20 000 dolarów przy jednoczesnym ustawieniu zlecenia stop na poziomie 19 000 dolarów, Twoje zlecenie zacznie się realizować dopiero po przekroczeniu tej ceny. Uwaga, Twoje zlecenie może spokojnie wypełnić się nawet po niższej cenie – np. w wypadku, że pierwszy trader chcący kupić Twój bitcoin znajdzie się dopiero na poziomie 18 950 dolarów.

Chodzi o zlecenie znane również jako stop loss, które może występować zarówno w wariancie rynkowym, jak i limitowym.

Zlecenie stop limit działa podobnie jak zlecenie z limitem ceny, ale z tą różnicą, że zostanie umieszczone w księdze zamówień wtedy i tylko wtedy, gdy cena kryptowaluty osiągnie tzw. poziom stop. Zlecenia typu stop limit są wykorzystywane głównie przez profesjonalnych traderów w celu realizacji zysków i redukcji strat z wcześniej zaplanowanych transakcji swingowych czy scalpingowych.

Zdj.: bitfinex.com
Bitfinex trailing stop
Trailing stop

Trailing stop jest ostatnim wariantem stop lossa w ofercie Bitfinex. Charakteryzuje się tym, że porusza się wraz ze wzrostem lub spadkiem ceny (w zależności od tego, czy jest tworzony dla pozycji kupna czy sprzedaży), a następnie wykorzystuje parametr odległości cenowej (na obrazku distance USD) do swojej realizacji.

Działa w taki sposób, że jeśli użyjesz go na przykład z długą pozycją BTC otwartą po 19 000 USD i ustawisz odległość na 500 USD, to jeśli cena natychmiast spadnie do 18 500 USD, zlecenie zostanie zrealizowane. Jeśli jednak cena wzrośnie do np. 21 000 USD, stop przesunie się do 20 500. I tak w koło Macieju, dopóki cena Bitcoina nie wzrośnie lub nie spadnie poniżej 500 USD od lokalnego maksimum.

Fill or Kill (FOK) i Immediate or Cancel (IOC)

Inne zaawansowane zlecenia to Fill or Kill (FOK) i Immediate or Cancel (IOC). Zlecenia IOC i FOK to również zlecenia przeznaczone raczej dla profesjonalistów. Działają w ten sposób, że w momencie ich realizacji wybrana ilość kryptowaluty musi zostać kupiona/sprzedana za jednym razem. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że w przypadku FOK kupuje lub sprzedaje się wszystko albo nic, a w przypadku IOC kupuje lub sprzedaje się to, “co się zdąży”, przy czym reszta zostaje anulowana.

Hidden order

Hidden order to, jak sama nazwa wskazuje, ukryte zlecenie. W momencie utworzenia zlecenia ukrytego zostanie ono umieszczone w księdze zamówień – podobnie jak każde inne zlecenie limitowe – ale z tą różnicą, że pozostanie ono ukryte dla innych traderów. Dlaczego niektórzy traderzy tak robią i co dobrego z tego wynika?

Wiele strategii inwestycyjnych zależy od listy pozycji w księdze zamówień, a jeśli zamówienie, które składasz, jest wystarczająco duże, może ono zainteresować równie dużą liczbę handlowców. Tworząc zlecenie ukryte, możesz naruszyć strategie handlowe innych traderów, co może iść na Twoją korzyść – oczywiście zakładając, że wiesz co robisz.

Zdj.: bitfinex.com
BTC / USDT para
Księgi zamówień pięciu największych giełd dla pary BTC/USDT

Na powyższym obrazku można zobaczyć wizualizację zagregowanej księgi zamówień dla pary BTC/USDT z pięciu największych giełd kryptowalut – Binance, Bitstamp, Coinbase, FTX i Kraken. Cieplejsze kolory oznaczają zwiększoną koncentrację limitowych zleceń handlowych – największa liczba zleceń została złożona w okolicach ceny 30 000 dolarów za bitcoina. Jeżeli trader zdecyduje złożyć zlecenie ukryte, nie zostanie ono umieszczone w tym wykresie, a inni inwestorzy nie będą mogli podejmować decyzji na jego podstawie.

Jednak zakłócanie strategii biznesowych innych osób i zwiększanie anonimowości nie jest za darmo.

Ukryte zlecenia są obciążane opłatami taker, niezależnie od tego, czy są wypełniane w całości, czy tylko częściowo.

Ponadto, odbiorca Twojego zlecenia często płaci tylko opłaty typu maker. Należy również pamiętać, że zwykłe zlecenia z limitem ceny mają pierwszeństwo przed zleceniami ukrytymi.

Post-only order

Zlecenie typu post-only jest bardzo podobne do zwykłego zlecenia typu limit, ale z tą różnicą, że czeka w księdze zamówień dopóty, dopóki nie znajdzie się kontrahent, który zechce je wypełnić w całości, a nie tylko częściowo.

Jeżeli bowiem standardowe zlecenie typu limit zostanie wypełnione tylko częściowo, trader może zostać obciążony opłatą typu taker z jego pierwszej części, a za resztę zapłaci zwykłą opłatę typu maker. W przypadku zlecenia post-only masz więc pewność, że zapłacisz tylko opłatę typu maker, przy tym, że prawdopodobnie będziesz musiał dłużej czekać na jego realizację.

One-Cancels-the-Other (OCO)

Na ten rodzaj zlecenia handlowego w rzeczywistości składają się dwa różne zlecenia, które są ze sobą powiązane. Po całkowitym lub częściowym wypełnieniu jednego z nich, drugie jest automatycznie anulowane. Technicznie rzecz biorąc, tworzone jest jedno zlecenie limit i jedno zlecenie stop.

Dzięki temu zleceniu handlowemu można jednocześnie zapewnić sobie sprzedaż po określonej cenie i ustawić stop loss, aby ograniczyć stratę, gdy cena pójdzie w złym kierunku.

Time-in-Force (TIF)

Nie jest to zlecenie handlowe jako takie, a jedynie dodatek, przez jaki okres czasu zlecenie ma pozostać aktywne. Na przykład, można ustawić, że jeśli zlecenie z limitem, które ustawiłeś np. na zakup Ethereum po cenie 1000 USD, nie zostanie zrealizowane w ciągu tygodnia, zostanie automatycznie anulowane.

Scaled order

Zlecenie skalowane pozwala stworzyć wiele zleceń jednocześnie i rozdystrybuować je do danego obszaru zgodnie z różnymi parametrami, które można ustawić. Jest to naszym zdaniem jedna z najlepszych funkcji oferowanych przez Bitfinex i jednocześnie coś, czym każda giełda powinna się inspirować.

Wielu bardziej doświadczonych traderów nie sprzedaje ani nie kupuje danego aktywa na raz i po jednej cenie, ale stopniowo w danym obszarze. Jednak utworzenie na przykład 10 zleceń zamiast 1 może zająć niepotrzebną ilość czasu, ale dzięki zleceniu skalowanemu można to zrobić w kilka sekund.

W polu konfiguracji wystarczy wybrać ilość kryptowaluty, liczbę faktycznie utworzonych zleceń, zakres cen i dodatkowe informacje, takie jak gęstość zleceń w danym przedziale cenowym lub możliwe odchylenia, z których algorytm może skorzystać podczas obliczeń. Wynik można sprawdzić przed wprowadzeniem go do księgi zamówień, naciskając przycisk Preview.

Handel z depozytem zabezpieczającym

Bitfinex umożliwia handel z wykorzystaniem pożyczonych pieniędzy, tj. z depozytem zabezpieczającym. Aby to zrobić, możesz użyć nawet dziesięciokrotnej dźwigni finansowej, aby stworzyć pozycję handlową dziesięciokrotnie większą niż Twoja inwestycja. Chociaż taka pozycja handlowa może przynieść znacznie wyższe zyski, jest również znacznie bardziej ryzykowna – więc uważaj. Handel z wykorzystaniem depozytu zabezpieczającego jest dostępny za pośrednictwem zakładki Margin w sekcji, gdzie ustawiane są zlecenia.

Ponieważ traderzy pożyczają sobie pieniądze nawzajem, klienci-kredytobiorcy są obciążani dziennymi odsetkami, które w rzeczywistości są nagrodą dla tych traderów, którzy pożyczają pieniądze. Aby korzystać z usług handlu z depozytem zabezpieczającym, nowi klienci muszą osiągnąć co najmniej trzeci poziom weryfikacji tożsamości – Intermediate. Poziomy weryfikacji zostaną omówione poniżej.

W ramach samego handlu dodano tutaj tylko opcję kliknięcia parametru Reduce-only, który modyfikuje utworzone pozycje z marżą, blokując wszelkie dalsze zlecenia, które w jakikolwiek sposób zwiększają już otwartą pozycję. Wybranie tej opcji znacznie zmniejsza ryzyko inwestycyjne. Tak na marginesie, jest to modyfikacja zlecenia, którą na przykład Binance wdraża automatycznie. Jest ona również stosowana w przypadku kontraktów terminowych (futures).

Kontrakty terminowe na Bitfinex

Kontrakty terminowe są dostępne za pośrednictwem zakładki Derivatives w górnej części – Bitfinex oferuje dużą liczbę kontraktów na większość kryptowalut, przy czym chodzi o kontrakty wieczyste, nie podlegające wygaśnięciu. Z uwagi na ich bezterminowy charakter, inwestorzy są obciążani stawkami finansowania (funding rates) 3× dziennie.

Zdj.: bitfinex.com
Kontrakt terminowy Bitfinex
Kontrakt terminowy

Bitfinex oferuje kontrakty głównie na USDT, 7 kontraktów na BTC i 2 na EURT (dla Bitcoina i Ethereum). Użytkownicy platformy mogą skorzystać z dźwigni finansowej nawet do 100× – Bitfinex zawsze pokaże Ci oczekiwany poziom likwidacji natychmiast po ustawieniu parametrów zlecenia. Możesz używać tych samych zleceń handlowych, co na rynku spot.

W lewym dolnym rogu pod ustawieniami zlecenia można również zobaczyć specyfikacje analizowanego kontraktu, w tym czas do następnego zasilenia i przewidywany kurs. A jeśli jesteś prawdziwym profesjonalistą i w ramach swojego handlu używasz połączenia za pośrednictwem API, możesz również wyświetlić wszystkie specyfikacje kontraktu za pomocą przycisku SPECS.

Jak założyć konto i zweryfikować swoją tożsamość w Bitfinex?

Proces rejestracji rachunku jest bardzo szybki i prosty. Rejestracja nie wiąże się z dużymi wymaganiami wobec użytkownika – wystarczy wprowadzić nazwę użytkownika, adres e-mail, hasło i numer telefonu komórkowego dla dodatkowego bezpieczeństwa.

Zalecamy również aktywację tak zwanego uwierzytelniania dwuskładnikowego – 2FA. Następnie możesz pobrać na swój smartfon aplikację generującą kody (taką jak Google Authenticator), którą będziesz potrzebować do potwierdzenia ważnych kroków, takich jak wypłata pieniędzy lub zmiana hasła. W rezultacie Twoje konto stanie się bezpieczniejsze przed atakami hakerów.

Po utworzeniu konta automatycznie zostanie Ci przypisany poziom klienta Basic Access, który da Ci dostęp do interfejsu giełdy, ale żadna aktywność nie zostanie Ci udostępniona. Będziesz mógł jedynie rozglądać się po interfejsie. Aby rozpocząć handel na Bitfinex, należy przejść weryfikację tożsamości przynajmniej na poziomie Basic Plus.

Notatka

Uwaga: Od 9 listopada 2022 r. nowi użytkownicy, którzy utworzyli konto po tej dacie i nie przeszli jeszcze weryfikacji tożsamości na giełdzie, nie mogą kupować ani sprzedawać kryptowalut, mogąc jedynie śledzić wydarzenia na giełdzie. Pierwotny poziom Basic, który wcześniej pozwalał na handel kryptowalutami bez KYC, nazywa się teraz Basic Access i nie daje użytkownikowi praktycznie żadnych uprawnień.

Dla użytkowników, którzy utworzyli konto w 2021 roku lub wcześniej, nic się nie zmienia.

Proces weryfikacji tożsamości (KYC)

Aby uzyskać możliwość zdeponowania kryptowalut na giełdę i rozpoczęcia handlu, po otwarciu konta należy przejść proces weryfikacji tożsamości (KYC). Po dostarczeniu dowodu tożsamości, selfie, adresu zamieszkania i numeru telefonu, użytkownik zostanie podniesiony do poziomu Basic Plus, w ramach którego może:

 • Wpłacać i wypłacać kryptowaluty, w tym stablecoiny z rodziny Tethera (innych stablecoinów nie można wpłacać ani wypłacać na tym poziomie)
 • Handlować kryptowalutami na rynku spot
 • Korzystać z usług stakowania i pomnażać swoje kryptowaluty na giełdzie
 • Kupować kryptowaluty za pomocą karty płatniczej
 • Korzystać z programów afiliacyjnych

Jeśli chcesz uzyskać dostęp również do innych funkcji, takich jak wpłaty lub wypłaty w walutach fiducjarnych lub handel z depozytem zabezpieczającym, będziesz musiał podać giełdzie więcej informacji. Oprócz wszystkiego, co przesłałeś giełdzie w ramach poziomu Basic Plus, musisz dołączyć jedno dodatkowe zdjęcie, dokument potwierdzający adres zamieszkania (np. rachunek za ogrzewanie), a na koniec wypełnić kwestionariusz finansowy. Następnie status Twojego konta użytkownika zostanie zmieniony na Intermediate, z którym można:

 • Wpłacać i wypłacać waluty fiducjarne za pomocą karty płatniczej i w ramach płatności SEPA
 • Handlować z depozytem zabezpieczającym i na rynkach instrumentów pochodnych
 • Korzystać z opcji finansowania w ramach handlu z depozytem zabezpieczającym i kontraktami terminowymi
 • Wpłacać i wypłacać stablecoiny inne niż Tether (w przypadku poziomu Basic Plus można to robić tylko z wariantami Tethera)

Dla wielu użytkowników ten poziom jest całkowicie wystarczający. W ramach poziomu Intermediate ma się dostęp do wszystkiego, czego się realistycznie potrzebuje. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo przesłać giełdzie wyciąg z rachunku w banku, aby osiągnąć maksymalny poziom Full. Otworzy Ci to opcję wpłacania i wypłacania walut fiducjarnych za pośrednictwem konta bankowego w przypadku transakcji międzynarodowych. Dla użytkowników z Polski znacznie wygodniejsze jest jednak korzystanie z płatności SEPA, w związku z czym na tym poziomie nie uzyskają żadnych znaczących korzyści.

Zdj.: bifinex.com
KYC w Bitfinex
Nowe poziomy weryfikacji tożsamości, ważne od 9 listopada

Na powyższym obrazku można zobaczyć przegląd poziomów wymaganych dla różnych kategorii handlowych. Jeśli założyłeś konto na Bitfinex między styczniem a marcem 2022 r., dla punktów oznaczonych ✔² wystarczy Ci poziom Basic Plus. A jeśli utworzyłeś konto jeszcze przed początkiem 2022 roku, nie potrzebujesz żadnej weryfikacji dla kategorii z tym oznaczeniem. Pełne porównanie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej giełdy.

Depozyt na Bitfinex

Na rachunek inwestycyjny w Bitfinex można wpłacić praktycznie każdą z prawie 180 kryptowalut obsługiwanych przez giełdę. Nie ma tutaj żadnych wymagań co do minimalnego depozytu, ale niektóre kryptowaluty wymagają co najmniej drugiego poziomu weryfikacji, czyli przesłania dokumentu potwierdzającego adres pobytu użytkownika. Dostęp do sekcji wpłat można uzyskać za pomocą przycisku Wallet → Deposit.

Zdj.: bitfinex.com
Depozyt na Bitfinex
Opcje depozytu na giełdzie Bitfinex

Można wybrać spośród czterech wariantów depozytu. Jeśli zamierzasz zdeponować kryptowaluty, kliknij przycisk Cryptocurrency lub Tether tokens, aby przesłać dowolny wariant Tethera – czy to USDT, EURT, czy nawet XAUT. Deponowanie poszczególnych Tetherów jest jednak możliwe dopiero po weryfikacji konta.

Poniższy obrazek pokazuje przykład zdeponowania Bitcoinów z adresami poszczególnych portfeli na Bitfinex – do handlu spot, z depozytem zabezpieczającym oraz do finansowania. Jeśli nie widzisz adresu w dowolnym wierszu, użyj dwóch przycisków strzałek po prawej stronie, aby wygenerować nowy. Bitfinex poda Ci zalecaną stawkę opłaty, a także liczbę potwierdzeń, po których będziesz mógł obracać swoimi Bitcoinami.

Zdj.: bitfinex.com
Wpłata na Bitfinex
Wpłata Bitcoina na Bitfinex

Opcja depozytu walut fiducjarnych, czy to za pośrednictwem konta bankowego, czy karty płatniczej, jest dostępna tylko po przejściu uwierzytelnienia co najmniej na drugim lub trzecim poziomie. Nie dotyczy to jednak kupowania kryptowalut za pomocą karty płatniczej, co można zrobić bezpośrednio po zweryfikowaniu swojej tożsamości na poziomie pierwszym. Jest to szybka, ale kosztowna opcja – patrz opłaty poniżej.

Opłaty na Bitfinex

Użytkownicy tej platformy muszą uiszczać stosunkowo dużą liczbę opłat, których wysokość jest obliczana na podstawie wolumenu obrotu w ciągu ostatnich 30 dni. Mówiąc prościej, im więcej się handluje, tym mniej się płaci.

Opłaty transakcyjne

Jeśli chodzi o handel na rynku spot, opłaty za zlecenia typu maker wahają się od 0,1% do 0%, osiągając zero w przypadku obrotu o wartości 7,5 miliona USD lub więcej na Bitfinex w ciągu jednego miesiąca. Opłaty typu taker stopniowo spadają z 0,2% do 0,055%. Jednak wymienione dwie dziesiąte procenta mają zastosowanie aż do 7,5 miliona dolarów – spadek następuje dopiero po przekroczeniu tej kwoty.

Zdj.: bitfinex.com
Tabela opłat transakcyjnych
Opłaty transakcyjne

Na rynku instrumentów pochodnych opłaty są na niższych poziomach – w przypadku zleceń typu maker spadają z 0,02% do wartości ujemnych po przekroczeniu wolumenu obrotu na poziomie 30 milionów dolarów. W przypadku opłat typu taker kwota opłaty spada z 0,065% przy zerowym wolumenie obrotu do 0,02% przy obrocie na poziomie 30 milionów dolarów.

Jeśli powyższa lista jest dla Ciebie nieprzejrzysta, Bitfinex oferuje kalkulator poszczególnych opłat w zależności od wolumenu obrotu.

Opłaty można również dodatkowo obniżyć w zależności od liczby posiadanych tokenów LEO. W zależności od liczby tokenów LEO, zniżki są podzielone na trzy poziomy. Jeśli posiadasz w swoim portfelu tokeny LEO o wartości co najmniej 1 USDT, kwalifikujesz się do 15% zniżki na opłaty taker podczas handlu na rynku spot i margin między kryptowalutami między sobą oraz między kryptowalutami i stablecoinami. Za pośrednictwem dodatkowych poziomów można również uzyskać zniżki na transakcje między kryptowalutami a walutami fiducjarnymi oraz transakcje na rynku instrumentów pochodnych

Opłaty pobierane od finansowania

Jeśli zdecydujesz się pożyczyć część swoich kryptowalut innym traderom na transakcje z depozytem zabezpieczającym, Bitfinex zatrzyma 15% Twoich zarobków lub 18%, jeśli trader, któremu pożyczasz pieniądze, handluje przy użyciu ukrytych zleceń (hidden orders).

Notatka

Przykład: Jeśli zdecydujesz się pożyczyć komuś na przykład 10 000 USD z oprocentowaniem 0,06%, zarobisz około 6 dolarów dziennie, ale Bitfinex pobierze 15% z tej kwoty (o ile trader nie użył ukrytego zlecenia), czyli 0,9 USD, więc twój zysk netto wyniesie 5,1 USD.

Jeśli stoisz po drugiej stronie, czyli w roli kredytobiorcy, płacisz tylko odsetki – co sekundę – przez cały czas trwania pożyczki, przy czym minimalny czas spłaty to jedna godzina.

Opłaty za depozyt i wypłatę

Depozyt kryptowalut jest wolny od wszelkich opłat. W przypadku wpłaty za pośrednictwem rachunku bankowego, Bitfinex pobiera opłatę w wysokości 0,1%, przy czym obowiązuje tutaj minimalna kwota w wysokości 60 dolarów lub 60 euro. Jeśli jednak zdecydujesz się skorzystać z płatności SEPA, która jest najlepszą opcją dla klientów z Polski, zapłacisz tylko 0,5 EUR za transakcję.

Jeśli zaś chodzi o wypłaty kryptowalut, w Bitfinex obowiązuje zmienna opłata dla każdej kryptowaluty osobno, w zależności od obciążenia sieci i aktualnej ceny rynkowej. Na przykład, jeśli wypłacisz BTC w momencie pisania tej recenzji (listopad 2022 r.), zapłacisz dodatkowe 0,0004 BTC.

Opłaty za wypłatę w walutach fiducjarnych są naliczane w taki sam sposób jak depozyty – 0,1% przy minimalnej wartości 60 dolarów/euro. W przypadku płatności ekspresowych opłata wzrasta do 1% przy minimalnej kwocie 100 euro/dolarów. Jeśli zaś chodzi o płatności SEPA, opłata ponownie wynosi 0,5 euro za transakcję.

Czy giełda Bitfinex jest godna zaufania? Bezpieczeństwo, obsługa klienta

Prawdopodobnie najtrudniejszym okresem dla giełdy okazał się sierpień 2016 roku, kiedy to Bitfinex padł ofiarą ataku hakerów. W rezultacie tego ataku skradziono 119 756 Bitcoinów o łącznej wartości około 72 milionów dolarów.

To właśnie z powodu udanych działań hakerów, a w szczególności skali, na jaką je przeprowadzono, Bitfinex stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Zatrudnia wielu techników i specjalistów, którzy reagują na nowe zagrożenia za pomocą najróżniejszych środków zapobiegawczych. Bitfinex chroni zdecydowaną większość środków (99,5%) w repozytoriach off-line, przy czym tylko resztę (0,5%) przechowuje w portfelach on-line.

Platforma wykorzystuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które może również zintegrować klucz sprzętowy, na przykład YubiKey. Standardem jest również szyfrowanie wszystkich kanałów, a także sprawdzanie adresów IP podczas wypłat i logowania – w przypadku nagłej zmiany system odetnie dostęp do konta. Jeśli chodzi o wypłaty, wprowadzono również białą listę adresów kryptowalut, które wybiera sam użytkownik, a podejrzane wypłaty są zawsze ręcznie sprawdzane przez upoważnionego pracownika.

Bazy danych giełdy są nieustannie replikowane w czasie rzeczywistym na zaszyfrowane dyski przechowywane w różnych częściach świata, przy czym komunikacja pocztą elektroniczną podlega szyfrowaniu GBP. Giełda twierdzi również, że posiada solidną ochronę przed atakami DDoS.

Wszystkie procedury dotyczące konfiguracji różnych funkcji bezpieczeństwa można znaleźć w sekcji wsparcia platformy Bitfinex. Wszystkie dodatkowe funkcje bezpieczeństwa można znaleźć poniżej:

 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), w tym U2F (klucz sprzętowy).
 • Lista zatwierdzonych adresów do wypłaty.
 • Lista zatwierdzonych adresów IP.
 • Blokowanie kolejnych wypłat przez 24 godziny.
 • Frazy kontrolne dla wypłat.
 • Dezaktywacja “automatycznego logowania” do platformy.

Obsługa klienta

Obsługa klienta Bitfinex działa bez przerwy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym warto wspomnieć o jej godnej podziwu szybkości – stara się rozwiązać wszelkie żądania klientów w ciągu 12 godzin. Często jednak obsługa klienta Bitfinex jest przytłoczona żądaniami użytkowników, w rezultacie czego odpowiedź może jej zająć więcej czasu. Z tego powodu warto zapoznać się z sekcją bazy wiedzy, w której można znaleźć odpowiedzi na większość pytań.

Kryptowaluta Tether (USDT)

Tether (czy to z tickerem USDT dla dolara amerykańskiego, czy EURT dla euro lub XAUT dla złota) jest prawdopodobnie najbardziej znanym stablecoinem na świecie. Został on stworzony już w 2014 roku, pierwotnie pod nazwą Realcoin, działając na blockchainie Bitcoina za pośrednictwem protokołu Omni Layer. Twórcami Tethera są Brock Pierce, Craig Sellars i Reeve Collins. Tether jest pionierem wśród tak zwanych stablecoinów IOU, w przypadku których zabezpieczenie jest zapewniane przez rezerwy posiadane przez emitenta monety – tutaj chodzi o Tether Limited.

Bitfinex był pierwszą giełdą, która w 2015 roku zaczęła korzystać z Tethera. Tether Limited dzieli z giełdą Bitfinex dużą liczbę członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, przy czym obie firmy są zarządzane przez iFinex Inc. Nie dziwi więc fakt, że Bitfinex oferuje tak szerokie wsparcie dla Tethera.

Historyczne dane dotyczące wydajności są wyraźnie po stronie Tethera – w porównaniu z innymi stablecoinami, jego związek z ceną jednego dolara jest dość silny. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o jego reputacji, która doznała poważnego uszczerbku ze względu na długotrwałą walkę o faktyczną kwotę funduszy przeznaczonych na zabezpieczenie tego stablecoina.

Doświadczenia użytkowników z giełdą Bitfinex

Giełda kryptowalut Bitfinex jest popularna wśród użytkowników ze względu na stosunkowo niskie opłaty w przypadku wyższego wolumenu obrotu i szereg dostępnych opcji. Właśnie ze względu na jej popularność, łatwo jest znaleźć wiele opinii na jej temat, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

My w Finlio do tej pory dokonaliśmy transakcji na giełdzie Bitfinex w wyższych dziesiątkach BTC i wszystko odbyło się bez najmniejszego problemu, więc z naszej strony możemy ją tylko polecić.

Jest to sprawdzona giełda oferująca szeroki zakres opcji, wysokie bezpieczeństwo i znaczną płynność.

Z drugiej jednak strony, niewiele wiadomo o operatorze giełdy, firmie iFinex Inc, która jest zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i ma siedzibę w Hongkongu. Z tego powodu, jako klient, lepiej być ostrożnym i nie używać Bitfinex jako repozytorium kryptowalut. Rozsądne jest zatem przechowywanie określonej ilości kryptowalut na Bitfinex do celów tradingu, trzymając resztę w portfelu kryptowalutowym, najlepiej sprzętowym, takim jak Trezor czy Ledger.

W tym miejscu należy ponownie wspomnieć o incydencie z 2016 roku, w którym z kont klientów zniknęło 119 756 Bitcoinów o przybliżonej wartości 72 milionów dolarów. Giełda Bitfinex postanowiła rozwiązać ten problem dzieląc stratę pomiędzy wszystkich użytkowników, a następnie zrekompensowała ją tworząc tokeny BFX, przy czym 1 token kosztował 1 USD. Być może właśnie dlatego Bitfinex był w stanie utrzymać swoją pozycję w czołówce wszystkich giełd kryptowalut.

Bitfinex – podsumowanie

Bitfinex to jedna z bardziej zaawansowanych platform handlowych na rynku, pozwalająca handlować prawie 200 kryptowalutami. Inwestorzy mogą również korzystać z instrumentów pochodnych i handlować na rachunkach z depozytem zabezpieczającym. Podstawowe funkcje platformy obejmują zaawansowane zlecenia handlowe, takie jak trailing stop oraz pełną księgę zleceń z wizualizacją głębokości rynku. Założenie konta handlowego i zdeponowanie środków na giełdzie jest bardzo proste. Co więcej, firma nie wymaga już aktywacji konta za pomocą depozytu w wysokości 10 000 USD.

Jeśli jednak inwestor chce skorzystać z większej liczby usług platformy, wymagane są wyższe poziomy weryfikacji tożsamości. Niemniej, jeśli chodzi o tradycyjny handel kryptowalutami weryfikacja jest wymagana tylko w postaci dostarczenia selfie, zdjęcia dowodu osobistego i numeru telefonu. Użytkownicy mogą również skorzystać ze zniżek na opłaty. Jest to jednak uzależnione od posiadania określonej ilości tokenów LEO w portfelu.

Podstawowe funkcje platformy są bardzo intuicyjne, dzięki czemu Bitfinex jest odpowiedni dla początkujących traderów. Reputacja Bitfinex doznała uszczerbku w rezultacie ataku hakerów na platformę w 2016 r. i zamieszanie związane z faktyczną ilością rezerw stablecoina Tether, z którym giełda ma powiązania ze względu na tę samą firmę macierzystą.

Czy giełda Bitfinex nie przypadła Ci do gustu? W takim razie sprawdź również inne godne zaufania opcje, takie jak Binance, Crypto.com, Kraken, BitMex czy BitStamp.

Więcej informacji o Bitfinex

Nazwa spółkiBitfinex
Główna zaletaZnana i sprawdzona marka
W j. polskim?
Wdrożenie usługi2012
Siedziba spółkiHongkong
Oficjalna strona internetowahttps://www.bitfinex.com
Podstawowe informacje o spółce
Nadzór KNF
Nadzór NBP
Waluta rachunkuEUR, USD, GBP, Kryptowaluty
Opłata za transakcję0-0,2% w zależności od wolumenu obrotu
Minimalny depozyt1 satoshi
Minimalna transakcjaW zależności od instrumentu (10-25 USD)
Informacje o wpłatach i wypłatach
Metody wpłat Kryptowaluty, przelew bankowy
Metody wypłatKryptowaluty, przelew bankowy
Informacje dotyczące handlu
Dźwignia1:100
Liczba aktywów200
Obsługiwane kryptowalutyBitcoin, Ethereum oraz 200+ innych
Usługi w ofercieWymiana, handel, pożyczki, karta płatnicza i zarabianie na odsetkach i inne
Własny tokenUNUS SED LEO
Aplikacja mobilna
Wersje internetowe
Wsparcie klienta
Czat
TelefonNieobsługiwany
E-mailNieobsługiwany
Oceń Bitfinex
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.