Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Gwałtowny spadek cen miedzi: Jakie są przyczyny i co dalej dla inwestorów?

Ostatnie zawirowania na rynku miedzi sprawiły, że inwestorzy i analitycy kwestionują trwałość niedawnego wzrostu cen. Miedź, często uznaje się za barometr kondycji gospodarczej!

Gwałtowny spadek cen miedzi: Jakie są przyczyny i co dalej dla inwestorów?
Zdj.: depositphotos.com

Spadek ten nastąpił po niezwykłym wzroście, który prawie doprowadził ceny do 11 000 USD za tonę, znacznie przekraczając poziom 10 000 USD, który wielu analityków przewidywało na ten rok.

KOREKTA, CZY TRWAŁY RUCH

Nagły spadek wywołał debatę: czy jest to tymczasowe załamanie, czy początek znaczącej korekty? Spadek cen miedzi został przypisany połączeniu realizacji zysków przez spekulantów i obaw o popyt, zwłaszcza ze strony Chin.

Niedawny wzrost był w znacznym stopniu napędzany działalnością spekulacyjną, a inwestorzy wykorzystywali sprzyjające warunki rynkowe.

Chiński popyt, kluczowy czynnik wpływający na ceny miedzi, również odegrał rolę w ostatniej dynamice rynku. Wysokie ceny miedzi osłabiły popyt, a dobrze zaopatrzone chińskie magazyny dodatkowo przyczyniły się do zmienności rynku.

Trzeba zwrócić uwagę na pozycję dolara!

Zdj.: depositphotos.com
trzymanie miedziaka
Miedź ma masę zastosowań

Dodatkowo, silny dolar amerykański spotęgował presję na ceny miedzi, czyniąc metal droższym dla posiadaczy innych walut. Z technicznego punktu widzenia miedź uruchomiła sygnał sprzedaży, przebijając się poniżej przedziału 10 500 USD i kierując się w stronę 9 400 USD.

Chociaż nadal nie ma pewności, czy cena w pełni powróci do tego poziomu, jasne jest, że wokół tego punktu cenowego istnieje znaczące wsparcie, potencjalnie zachęcające do nowych zakupów tego kluczowego surowca.

Jeśli jednak ceny miedzi ulegną odwróceniu, jest mało prawdopodobne, aby cena akcji KGHM pozostała bez zmian. Oczekuje się, że akcje KGHM będą podążać za innymi spółkami wydobywczymi miedzi, ale nie ma pewności, czy będą wykazywać relatywnie większą czy mniejszą wrażliwość na zmiany cen miedzi.

Podsumowując, rynek miedzi znajduje się obecnie w okresie podwyższonej zmienności spowodowanej działalnością spekulacyjną, obawami o popyt i szerszymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak inflacja.

Inwestorom zaleca się zachowanie ostrożności, ponieważ krótkoterminowy kierunek rynku pozostaje niepewny.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.