Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
Logo CD Projekt
CDR
Akcje CD Projekt (CDR) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024
Twój kapitał może być zagrożony*

149,1 zł

+5,78 % za 7 dni

Logo CD Projekt

Akcje CD Projekt (CDR) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024

Kurs akcji CD Projekt
CDR wykres

149,1 zł

+5,78 % za 7 dni

Twój kapitał może być zagrożony*

Podana cena i wykres mają jedynie charakter orientacyjny.

Wykres akcji CD Projekt

Aktualne dane o spółce CD Projekt

Kapitalizacja rynkowa 14,73 mld. zł EBITDA 494,3 mln. zł
Następna dywidenda N/A P/BV (cena do wartości księgowej) 4,93
Roczna dywidenda na akcję 1 zł P/E (cena do zysku) 28,85
Stopa dywidendy 0,68 % Zwrot z aktywów 11,92 %
Przychód spółki 1,28 mld. zł Zwrotu z kapitału 22,19 %
Zysk na akcję 12,82 zł Marża operacyjna 35,85 %
Wartość księgowa na akcję 25,09 zł Marża zysku 39,91 %
Wartość przedsiębiorstwa 13,7 mld. zł Cena docelowa na Wall Street 112,2 zł

Informacje o akcjach CD Projekt (CDR)

Zdj.: Cdprojekt.com
Wiedzmin
Wiedźmin

CD Projekt jest jedną z najbardziej znanych polskich firm. Ma prawdziwie światową reputację wśród młodych ludzi, ale co reszta? Jeśli świat akcji i gier wideo jest Ci obcy, prawdopodobnie słyszałeś o czymś takim jak Wiedźmin (po angielsku The Witcher).

No i właśnie Wiedźmin jest najbardziej znanym przedsięwzięciem spółki CD Projekt, jeśli chodzi o gry.

Ale CD Projekt to nie tylko Wiedźmin – spółka ta jest naprawdę duża. Jej roczny obrót wynosi około 900 milionów złotych, dochód netto ponad 200 milionów złotych, a liczba pracowników przekracza tysiąc.

Jeśli chodzi o branżę gier wideo, są to godne podziwu i uznania wyniki, a CD Projekt w rezultacie plasuje się wśród takich firm jak Ubisoft, Sega czy Epic Games.

Czy wiesz, że siedziba tego dużego i ważnego wydawcy i dystrybutora gier wideo mieści się w Warszawie? I warto zaznaczyć, że nie jest to żadne małe, lokalne studio.

Biorąc pod uwagę jego wielkość, nie dziwi fakt, że akcje CD Projekt są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (WSE, Warsaw Stock Exchange). Jeśli chcesz w nie inwestować, potrzebujesz dostępu do giełdy (na przykład za pośrednictwem polskiego brokera XTB). Następnie poszukaj tickera CDR. Akcje CD Projekt można kupować i sprzedawać od poniedziałku do piątku w godziny handlu na GPW, tj. od 9:00 do 16:00.

CD Projekt wchodzi również w skład najważniejszego wskaźnika warszawskiej giełdy – jej indeksu WIG20. Jest to ważony kapitałem indeks giełdowy zawierający 20 największych spółek notowanych na GPW.

Jeśli dopiero niedawno wszedłeś w świat inwestowania, zacznij od przeczytania naszego obszernego artykułu na temat akcji. Nie potrzebujesz do tego żadnej wstępnej wiedzy – wyjaśniamy w nim wszystko, a po przeczytaniu uzyskasz dobre podstawy, aby zorientować się w świecie akcji.

Treść artykułu

CD Projekt w pigułce

CD Projekt to polska firma zajmująca się tworzeniem, wydawaniem i dystrybucją gier wideo. Firma została założona w 1994 roku i początkowo specjalizowała się wyłącznie w dystrybucji gier wideo, a następnie w ich lokalizacji na rynek polski.

Naturalną koleją rzeczy było przejście od dystrybucji i lokalizacji (najpierw polskie interfejsy i napisy, potem również dubbing) do tworzenia własnych gier. Droga do stworzenia pierwszej gry nie była łatwa, ale ostatecznie zakończyła się sukcesem. CD Projekt w ramach swojego pierwszego przedsięwzięcia postawił na historię Wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Krok ten okazał się strzałem w dziesiątkę, a firma odniosła sukces nie tylko w Polsce, ale niebawem również na całym świecie.

Gry Wiedźmin (2007) i Wiedźmin 2: Zabójcy królów (2011) były dostępne na PC, Mac, PS i Xbox. Na całym świecie sprzedano ponad 7 milionów kopii tych gier.

Kolejna odsłona Wiedźmina zadebiutowała w 2015 roku (Wiedźmin 3: Dziki gon), przy czym powstały również gry na iOS i Androida. Opracowano też wersję planszową – The Witcher Adventure Game. CD Projekt zdecydował postawić wszystko na jedną kartę i choć obecnie poszerza swoje portfolio, to właśnie Wiedźmin sprawił, że o firmie usłyszał cały świat.

CD Projekt nadal zajmuje się lokalizacją i dystrybucją gier, współpracując z takimi gigantami jak Atari, Konami, Sega czy Ubisoft. Za samą produkcję gier odpowiada dział CD Projekt RED. Oprócz Wiedźmina, portfolio CD Projekt obejmuje również szeroko znany Cyberpunk 2077 (który powstał we współpracy z Mikiem Pondsmithem, twórcą legendarnej gry RPG Cyberpunk z 1988 roku).

Zdj.: Cdprojekt.com
Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

CD Projekt i CD Projekt RED uzupełnia trzecia dywizja – GOG czyli Good Old Games, która powstała w 2008 roku. CD Projekt stara się wydawać starsze gry i uruchamiać je na aktualnym sprzęcie i przy użyciu aktualnego oprogramowania.

Zdaniem wielu ludzi projekt GOG już od momentu swoich narodzin był skazany na porażkę. Niemniej jednak, czas pokazał, że gracze są zainteresowani nostalgią i GOG nadal się rozwija. Co więcej, w 2015 roku CD Projekt wydał nawet własnego klienta dla starszych gier o nazwie GOG Galaxy.

CD Projekt sprzedaje dziesiątki milionów sztuk gier własnej produkcji, przy czym kolejne miliony sprzedanych sztuk pochodzą z dystrybucji i lokalizacji. We wszystko to zaangażowanych jest ponad 1 100 pracowników, którzy generują obrót w wysokości około 900 milionów złotych i przychody w wysokości około 200 milionów złotych rocznie). Łączna wartość majątku spółki wynosi ponad 2 miliardy złotych. Są to zdumiewające wyniki, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że CD Projekt zaczynał z 2 000 dolarów w małym mieszkaniu, a jeszcze w 2002 roku nie miał doświadczenia niezbędnego do stworzenia własnej gry.

CD Projekt to prawdziwy gigant z świata gier o bardzo ciekawej historii. Firmie tej udało się wspiąć na światowy poziom i obecnie zajmuje miejsce wśród amerykańskich gigantów z tej branży.

Czy warto jednak inwestować w akcje CD Projekt i czego należy spodziewać się od świata gier? Jakie są tutaj okazje i zagrożenia? I czy CD Projekt nie żyje na chwałę jedynej gry – Wiedźmina?

Historia CD Projekt

Zdj.: Cdprojekt.com
Marcin Iwiński
Marcin Iwiński

Wszystko zaczęło się od jednej osoby – Marcina Iwińskiego. Iwiński był pasjonatem gier komputerowych, lecz w Polsce w czasach socjalizmu wybór nie był zbyt duży, a przynajmniej nie jeśli chodzi o oficjalne kanały. W rezultacie Iwiński wpadł na pewien pomysł – oferować cracknięte wersje zachodnich gier wideo. Takie gry cieszyły się dużym zainteresowaniem, a Iwiński zaczął zarabiać na tym szarym biznesie już w liceum.

No i właśnie w liceum Marcin Iwiński poznał Michała Kicińskiego, który również sprzedawał gry wideo. Obaj panowie połączyli swoje siły i stali się partnerami biznesowymi. Postanowili poważnie podejść do tej sprawy i zamiast crackować gry, zajęli się ich legalną dystrybucją. Był rok 1994 i powstała firma CD Projekt.

Jako pierwsi w Polsce wprowadzili na rynek gry American Laser Games. Wkrótce rozszerzyli swoje portfolio o gry innych znanych wydawców, takich jak Blizzard Entertainment.

CD Projekt jako pierwszy w Polsce wprowadził na rynek gry amerykańskich deweloperów. Dystrybucja odbywała się za pośrednictwem archaicznych już nośników CD-ROM.

Dwa lata po założeniu, w 1996 roku, CD Projekt rozpoczął wydawanie gier z polską lokalizacją. Za kamień milowy w historii firmy można uznać wydanie dwóch gier z serii Baldur’s Gate w pełnej polskiej lokalizacji, łącznie z dubbingiem. W dubbingu wzięli udział znani polscy aktorzy, tacy jak Piotr Frinczewski czy Wiktor Zborowski.

Projekt Baldur’s Gate okazał się na tyle udany, że lokalizacjom CD Projektu na polski rynek zaufali tacy giganci jak Atari, Konami, Sega czy Ubisoft. Fakt ten okazał się kluczowy w dalszym rozwoju firmy.

Po 1997 roku CD Projekt wpadł na pomysł opracowania własnej gry. Zarząd firmy – dumni rodacy – zdecydował trzymać się swoich korzeni i postawił na rodzimy tytuł – Wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Świeżo upieczony producent gier doszedł do porozumienia z Sapkowskim co do praw autorskich i zaczął pracować nad nową grą. Nie miał wtedy jednak jeszcze odpowiedniego doświadczenia, więc zdecydował poszukać partnera. Tym stało się studio Metropolis Software, które rzeczywiście stworzyło pierwszą grywalną wersję – ta jednak zawierała tylko pierwszy rozdział.

Współpraca CD Projektu z Metropolis Software nie była na wymaganym poziomie, w związku z czym CD Projekt odkupił od kontrahenta wszystkie prawa i w 2002 roku założył CD Projekt RED, oddział zajmujący się tworzeniem gier.

Początki pracy nad Wiedźminem można charakteryzować jako proces popełniania błędów i uczenia się z nich. Rok później (2003) 15-osobowy zespół w zasadzie wrócił na sam początek rozwoju, szukając nowych partnerów i pomocy. Pomoc ta przyszła ze strony BioWare. Firma dostarczyła CD Projektowi niezbędnego silnika, zapewniła miejsce na promocję i przyprowadziła inwestorów, którzy zainwestowali w ten projekt ponad 20 milionów złotych. Zespół CD Projekt RED urósł do 100 członków, a prace nad grą ruszyły pełną parę i we właściwym kierunku.

Wiedźmin pojawił się w świecie gier w 2007 roku i od samego początku zbierał głównie dobre recenzje. Kontynuacja była więc oczywistym krokiem i w 2011 roku wydano grę Wiedźmin 2: Zabójcy królów, która była dostępna na PC, Mac, Xbox i PS. Na całym świecie pierwsza i druga odsłona Wiedźmina sprzedały się w ponad 7 milionach egzemplarzy.

Zdj.: Cdprojekt.com
Wiedzmin 3
Wiedźmin 3: Dziki gon

Między pierwszymi dwoma odsłonami Wiedźmina, w 2008 roku, powstał kolejny oddział CD Projektu – GOG. To skrót od good old games, czyli starych dobrych gier. CD Projekt stara się oferować stare gry, w które można grać za pośrednictwem aktualnego sprzętu i oprogramowania. Chociaż początkowo nikt nie ufał temu projektowi, obecnie jest to dział, który nieustannie się rozwija, a ponadto wprowadził na rynek własnego klienta starych gier – GOG Galaxy.

Sukces Wiedźmina kontynuował. Prace nad grą Wiedźmin 3: Dziki gon trwały 3,5 roku i kosztowały 81 milionów dolarów. Trzeci debiut Geralta miał miejsce w 2015 roku, a recenzje gry były wyłącznie pozytywne. Od premiery trzeciego Wiedźmina do końca półrocza pozostało 6 tygodni. W ciągu tych kilku tygodni sprzedano 6 milionów kopii, co przyniosło studiu CD Projekt zysk w wysokości prawie 63 milionów dolarów. Łączna liczba sprzedanych kopii Wiedźmina 3 przekroczyła już 30 milionów.

CD Projekt należy do grupy 20 największych spółek notowanych na GPW, dzięki czemu też wchodzi w skład indeksu WIG20, reprezentującego rozwój rynku akcji w Polsce.

CD Projekt kieruje się modelem biznesowym Rockstar Games, w którym cały zespół pracuje nad jednym projektem, unikając pracy nad wieloma projektami jednocześnie. Niemniej jednak, w marcu 2021 roku strategia ta uległa zmianie i począwszy od 2022 r. trwają prace nad kilkoma projektami gier AAA.

Akcje spółki CD Projekt

Akcje CD Projekt notowane są na GPW od 1 maja 2010 roku. Na poniższym wykresie można zobaczyć, jak kształtowała się ich cena w długim okresie.

Logo CD Projekt
CD Projekt/CDR
Ładowanie
Ładowanie

Patrząc na wykres, nasuwa się wniosek, iż katastrofą dla CD Projektu okazała się pandemia COVID-19, ale to nie do końca prawda. Firma miała wtedy poważne problemy z grą Cyberpunk 2077, dosłownie wypuszczając jedną łatkę za drugą. Gra zawierała wiele problemów technicznych, a pozew zbiorowy z 2021 roku doprowadził do ugody, która kosztowała CD Projekt 1,85 miliona dolarów.

Cyberpunk 2077 był dosłownie koszmarem dla tego polskiego dewelopera. Jednak serial Wiedźmin i ogłoszenie dotyczące kontynuacji serii gier o tej samej nazwie przywracają akcje CD Projektu do gry.

Spory prawne i problemy finansowe to nic nowego w świecie CD Projektu (wspomnijmy na przykład 2008 rok i Metropolis), niemniej jednak poradził sobie ze wszystkim, choć w tamtym czasie oczywiście nie wpłynęło to na cenę akcji.

Dywidenda CD Projekt

W 2022 roku CD Projekt zdecydował wypłacić udziałowcom dywidendę w wysokości 1 złotego na akcję. Należy jednak zaznaczyć, iż dywidenda nie jest powszechnością w przypadku CD Projektu – nie jest to typowa spółka dywidendowa.

W 2022 roku CD Projekt zdecydował wypłacić dywidendę o łącznej wysokości 101 mln złotych, z czego 24 mln trafiło do trzech największych akcjonariuszy, którzy są aktywnie zaangażowani w zarządzanie spółką na jej stanowiskach kierowniczych.

Jeśli szukasz akcji, które prawdopodobnie będą wypłacać dywidendę udziałowcom w dłuższej perspektywie, szukaj w kategorii arystokratów dywidendowych i królów dywidendy, a mianowicie spółek, które wypłacają akcjonariuszom dywidendę nawet od ponad 50 lat.

Inwestycja w akcje CD Projekt

Inwestowanie w akcje CD Projektu, a w zasadzie również w akcje jakiejkolwiek innej spółki, jest dziś bardzo proste. Wystarczy Ci do tego połączenie internetowe i pośrednik – broker. Co więcej, wybierając odpowiedniego brokera, można zostać na polskim rynku i wybrać XTB. Broker ten jest sprawdzony, renomowany, a ponadto akcje tej spółki są notowane również na GPW (akcje XTB).

Zdj.: Xtb.com
cd projekt akcje
CD Projekt zwykłe akcje i CFD (broker XTB)

Jeśli chcesz spekulować na cenie akcji CD Projektu, masz do dyspozycji dwie podstawowe opcje. Pierwsza z nich jest odpowiednia do długoterminowych inwestycji w akcje – tradycyjne, prawdziwe akcje. Druga opcja jest związana z inwestycjami krótkoterminowymi, w przypadku których trader pozostaje w pozycji tylko sekundy, minuty, najwyżej godziny (wyjątkowo nawet kilka dni). W przypadku krótkoterminowego stylu tradingu warto mieć pod ręką takie narzędzia jak dźwignia finansowa, analiza techniczna czy instrument pochodny typu CFD.

Opcja pierwsza: Zakup akcji CD Projektu

Zakup prawdziwych akcji jest najłatwiejszym i często zasadniczo najlepszym sposobem inwestowania. Wszystko opiera się na logice i nie ma tutaj żadnych zbędnych opłat. Osobiście darzę tę metodę sympatią i sam z niej korzystam, ponieważ jest odpowiednia do długoterminowego posiadania akcji i nie jest czasochłonna. Co więcej, moim zdaniem jest to najlepsza metoda dla początkujących, którzy pragną wejść w świat akcji.

Zakup prawdziwych akcji jest również atrakcyjny pod względem finansowym. Nie korzystając z efektu dźwigni, możesz trzymać prawdziwe akcje w XTB bez opłat. Fakt ten należy uznać za znaczącą korzyść, która w dłuższej perspektywie idzie na rękę długoterminowym posiadaczom akcji.

Faworyt redakcji

77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Zalety
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Wady
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych

A jeśli CD Projekt zdecyduje się wypłacić akcjonariuszom kolejną dywidendę, a Ty posiadasz akcje tej spółki (nawet za pośrednictwem brokera), dywidenda ta zostanie przesłana na Twój rachunek handlowy. Następnie tylko od Ciebie zależy, co z nią zrobisz – możesz ją reinwestować, zatrzymać lub wypłacić na swój rachunek bieżący w banku.

Na jakich zasadach działa inwestycja poprzez zakup akcji?

Najlepiej będzie, gdy posłużymy się ilustracyjnym przykładem.

Cena akcji CD Projektu na przełomie czerwca i lipca 2022 roku wynosiła 100 złotych na akcję. Za 5 udziałów zapłacimy więc 500 złotych.

Jeśli cena wzrośnie o 20% do 120 złotych za sztukę, nasza inwestycja wzrośnie o te same 20%. Akcje kupiliśmy za 500 złotych, a teraz możemy je sprzedać z zyskiem 20% – sprzedając je za 600 złotych, nasz zysk wynosi 100 złotych (20 złotych na każdą akcję).

Zysk ten można następnie przesłać na własny rachunek w banku lub zatrzymać u brokera i reinwestować.

Opcja druga: Aktywny handel akcjami CD Projektu

Jeśli chodzi o aktywny handel akcjami, czyli handel krótkoterminowy, w którym czas transakcji wynosi kilka sekund, minut, godzin, a najwyżej dni, traderzy zwykle korzystają z takich narzędzi jak dźwignia finansowa czy finansowe instrumenty pochodne. Można tutaj zarobić dużo pieniędzy nawet na niewielkim wzroście lub spadku kursu akcji.

Powszechnie znanym elementem świata tradingu są kontrakty CFD. Kontraktami CFD można handlować u większości brokerów, przy wykorzystaniu tej samej platformy, na jakiej kupuje się prawdziwe akcje. Na przykład wspomnianego wcześniej XTB, ale możemy też polecić innych brokerów, takich jak Trading212.

Jeśli nadal się wahasz, załóż sobie darmowy rachunek demonstracyjny i zacznij obracać wirtualnymi pieniędzmi (ale na prawdziwych rynkach).

Czym jest dźwignia finansowa?

Handel lewarowany, innymi słowy handel na dźwigni, można rozumieć jako coś w rodzaju pożyczki na transakcje. Pożyczka ta pozwala kupić więcej akcji niż na ile Cię rzeczywiście stać. Pokażemy to na kolejnym przykładzie:

Zasiliłeś swój rachunek handlowy 500 zł (jak w poprzednim przykładzie z prawdziwymi akcjami) i dzięki magii dźwigni finansowej 1:5 możesz obracać w sumie 2 500 złotymi (pięciokrotnością tej kwoty).

Teraz możesz więc kupić nie 5, lecz 25 akcji CD Projektu (po cenie 100 złotych).

Jeśli – podobnie jak w poprzednim przykładzie – cena udziałów wzrośnie o 20%, ze 100 zł do 120 zł na akcję, Twój zysk wyniesie ponownie 20 złotych na jedną akcję. Tym razem jednak masz nie 5, a 25 udziałów, czyli 25×20 = 500 złotych.

Dźwignia finansowa pozwoliła Ci osiągnąć pięciokrotnie wyższy zysk, przy jednoczesnym podwojeniu środków na Twoim rachunku inwestycyjnym. Dlaczego więc nie handlować tylko z dźwignią? Przecież to super! A co, jeśli włożymy w to więcej pieniędzy?

To niesamowite. Tak właśnie działa handel kontraktami CFD. Ale uwaga! To, co dotyczy zysku, dotyczy również potencjalnej straty. Masz pięciokrotnie więcej udziałów, a więc również Twoja potencjalna strata jest pięciokrotnie wyższa.

Ponadto, otwierając transakcje na dźwigni, należy również brać pod uwagę opłaty, których w ogóle nie uwzględniamy w naszych przykładach. W handlu lewarowanym po prostu należy zapłacić za pożyczone pieniądze, za dźwignię. W przeciwieństwie do tego, prawdziwe akcje można trzymać zupełnie za darmo.

Gdzie kupić akcje CD Projektu?

Aby kupować akcje – nie tylko CD Projektu – potrzebny jest broker. My skorzystaliśmy z usług XTB. U większości brokerów, w tym XTB, można handlować zarówno prawdziwymi akcjami, jak i kontraktami CFD. Uważaj więc, co dokładnie kupujesz.

Z technicznego punktu widzenia, potrzebujesz połączenia z Internetem i właśnie rachunku inwestycyjnego u brokera.

Dla nas, Polaków, dostęp do GPW jest naprawdę łatwy. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku mieszkańców innych krajów nie zawsze tak jest. Udostępnienie akcji z konkretnego kraju może wymagać przesłanie określonego dokumentu na adres obsługi klienta, a sam proces udostępnienia może zająć 2-3 dni robocze.

Fakt ten może Ci sprawić problemy również u innych brokerów. Zawsze sprawdzaj z wyprzedzeniem, czy broker oferuje handel danymi akcjami. Jeśli ma je w ofercie, ale nie widzisz ich we własnej platformie handlowej, skontaktuj się z obsługą klienta. Być może będziesz w stanie rozwiązać to poprzez wypełnienie dodatkowego formularza, tak jak w XTB.

Akcje CD Projektu notowane są na GPW. Handel na tej giełdzie ma miejsce od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 16:50.

Zdj.: Cdprojekt.com
Akcie CD Projektu
Akcie CD Projektu – Informacje w XTB

Prowizja w XTB wynosi 0% w przypadku miesięcznego obrotu poniżej 100 000 euro. Minimalna wartość transakcji wynosi 10 euro. W przypadku handlu kontraktami CFD opłaty są wyższe – zależą od długości transakcji i zastosowanej dźwigni finansowej.

Kim jest broker?

Broker jest pośrednikiem, który zapewnia inwestorom dostęp do papierów wartościowych – na giełdę. Powinieneś traktować brokera jako swojego partnera handlowego, ponieważ musisz na nim polegać i ufać, że wykona Twoje zlecenie handlowe.

Jest tak, ponieważ jako osoby fizyczne obracamy tak małymi i nieinteresującymi kwotami, że możemy uzyskać dostęp do rynku jedynie przy pomocy pośrednika. Pośrednik ten gromadzi nasze zlecenia i zapewnia ich wykonanie, a czasami może również stanąć w pozycji naszego kontrahenta. Co tu dużo mówić – nie jesteśmy bankiem ani żadną inną wielką instytucją.

My w Finlio.pl gorąco polecamy usługi wspomnianego już kilkakrotnie brokera XTB. Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji XTB, aby wyrobić sobie własną opinię. Otwierając rachunek w XTB, można handlować akcjami CD Projektu zarówno w tradycyjny sposób, jak i jako kontraktami CFD z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Czy warto zainwestować w akcje CD Projektu? I na co warto zwracać uwagę w przypadku tej spółki?

CD Projekt to znana na całym świecie firma skupiająca się na grach wideo. Oprócz produkcji specjalizuje się również w dystrybucji i lokalizacji (dubbing i napisy) gier autorstwa innych (głównie amerykańskich) studiów. Siedziba spółki znajduje się w Polsce, w Warszawie.

CD Projekt w liczbach:

  • Rok założenia – 1994
  • 1 100 pracowników
  • Dziesiątki milionów sprzedanych kopii gier, głównie Wiedźmina
  • Roczny obrót około 900 milionów złotych
  • Roczny zysk nawet do 200 milionów złotych
  • Debiut na GPW w 2010 roku

CD Projekt to stosunkowo młoda spółka. Została założona w 1994 roku, a jej debiut giełdowy miał miejsce w 2010 roku. Tym bardziej niezwykłe jest to, jak daleko udało jej się zajść. Nie mamy tu na myśli tylko wyników finansowych, ale również rozpoznawalność marki na całym świecie.

CD Projekt zdobył sławę dzięki serii gier Wiedźmin, która jest dostępna na PC, PS, Mac, Xbox i jako gra planszowa. Na całym świecie sprzedano ponad 40 milionów kopii Wiedźmina.

CD Projekt jest wyjątkowy, akcje w branży gier nie są typowo cykliczne – zależy tutaj na powodzie kryzysu. Firma dała do zrozumienia, że podczas globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku doświadczyła spadku przychodów. Znaczący spadek można również zaobserwować podczas pandemii COVID-19, ale bardziej niż sama pandemia, winowajcą złych wyników były problemy z Cyberpunkiem 2077.

To właśnie Cyberpunk, którego debiut miał miejsce 10 grudnia 2020 roku, zapoczątkował wyprzedaż akcji CD Projektu, prowadząc nawet do wypłaty odszkodowania w wysokości 1,85 miliona dolarów.

W przypadku CD Projektu opłaca się śledzić nie tylko wyniki finansowe, ale również ogłoszenia dotyczące nowych gier (takich jak nowa odsłona Wiedźmina), przejęć czy problemów – niepowodzeń gry, problemów technicznych, a nawet pozwów. Gdy tylko studio ogłosiło prace nad nową odsłoną Wiedźmina, akcje natychmiast wyruszyły na północ.

Warto również zauważyć, że w przypadku CD Projektu trzeba śledzić nie tylko starania samej spółki, ale również wyniki innych studiów, dla których zapewnia dystrybucję lub lokalizację na język polski.

CD Projekt to zdecydowanie interesująca spółka. Ponadto, jeśli w Twoim portfelu brakuje akcji z branży gier, zdecydowanie warto rozważyć nabycie w niej udziałów. Branża gier jest nieco inna od innych branż, inaczej reaguje na wpływy gospodarcze i przyczynia się do zdrowej dywersyfikacji.

Czy akcje CD Projektu przypadły Ci do gustu? Czy planujesz zainwestować w tę spółkę, a może już masz ją w swoim portfelu?

Więcej informacji o CD Projekt (CDR)

Nazwa firmyCD Projekt
TickerCDR
Oficjalna strona internetowahttps://www.cdprojekt.com/en/investors/
Data założenia1994
SektorTelekomunikacja
BranżaMedia i usługi interaktywne
Dywidendy
Wypłaca dywidendę
Przychody
Wycena
Rentowność
Wydajność
Opinie analityków
Podział
Oceń akcje CD Projekt
1
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Akcje mogą Cię zainteresować: