Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
logo binance
Binance opinie 2024 – Recenzja giełdy, poradnik, opłaty, prowizje
logo binance
Binance
logo binance

Binance opinie 2024 – Recenzja giełdy, poradnik, opłaty, prowizje

Autor recenzji
Najnowsza aktualizacja
29. 2. 2024
logo binance

Ocena Finlio.pl

- 1. miejsce -
95 %
Najnowsza aktualizacja
29. 2. 2024

Być może najlepsza giełda kryptowalut na rynku!

Giełda Binance już od dawna uchodzi za największą i prawdopodobnie najlepszą giełdę kryptowalut na świecie. Zalety korzystania z jej usług obejmują szeroki zakres aktywów, dużą płynność, możliwość wpłaty i wypłaty środków w walutach fiducjarnych, ponadstandardowe funkcje oraz możliwość handlu na dźwigni finansowej.

logo binance

Ocena Finlio.pl

- 1. miejsce -
95 %
Przyjazność dla Polaków
Firmę oceniono nie tylko pod kątem dostępności języka polskiego i wsparcia klienta, ale również jakości i niezawodności tłumaczeń, wpłat, wypłat i handlu w polskich złotych lub obecności oddziału w Polsce.

85%

Przyjazność platformy
Platformę oceniono przede wszystkim pod kątem jej przyjazności dla klienta, logiki interfejsu, nowoczesności designu, szybkości reakcji oraz dostępności rachunku demonstracyjnego.

95%

Opłaty
W ocenie uwzględniono średnie spready, opłaty za otwarcie/zamknięcie pozycji, swapy, opłaty za wpłatę/wypłatę środków i inne. Pod uwagę brana jest nie tylko średnia, ale i minimalna wartość opłaty.

97%

Dostępne opcje
Ocena obejmuje liczbę klas instrumentów w ofercie, łączną liczbę instrumentów, możliwość handlu polskimi akcjami, dostępne narzędzia handlowe i inne ponadstandardowe funkcje.

97%

Rejestracja i weryfikacja
W ramach tych kryteriów uwzględniono ogólną szybkość i prostotę procesu rejestracji lub procesu weryfikacji, jeśli uwierzytelnienie jest wymagane.

95%

Wiarygodność marki
Ocena wiarygodności obejmuje historię, wielkość bazy użytkowników, opinie naszych czytelników, przewinienia w przeszłości (np. grzywny) oraz oceny naszych czytelników.

100%

Podstawowe informacje na temat Binance

Główna zaleta Najlepsza giełda kryptowalut na rynku!
Opłata za transakcję Do 0,1%, można je obniżyć
Minimalna transakcja 0.0001 BTC

Binance to popularna na całym świecie giełda kryptowalut, która rozwija się w naprawdę zawrotnym tempie. Została ona założona w 2017 roku. W zaledwie pięć miesięcy awansowała na dziesiąte miejsce w rankingu najpopularniejszych platform handlowych, a niedługo potem stała się największą giełdą kryptowalut na świecie. Obecnie nadal zajmuje pozycję lidera w tej branży.

Jakie funkcje oferuje Binance i jak działa ta platforma? Czy Binance jest firmą godną zaufania? Zapraszamy serdecznie do dalszej części tekstu!

Treść recenzji Binance

Giełda kryptowalut Binance – historia i ogólne informacje

Changpeng Zhao
Changpeng Zhao

Założycielem firmy Binance jest Kanadyjczyk pochodzenia chińskiego o imieniu Changpeng Zhao, znany pod inicjałami CZ. Jest to człowiek o ogromnym doświadczeniu w handlu na giełdzie i technologiach internetowych.

Pierwszą pracę znalazł on bezpośrednio na giełdzie papierów wartościowych w Tokio, skąd przeniósł się do znanej amerykańskiej firmy Bloomberg.

Następnie zdecydował się rzucić pracę i założył własną firmę zajmującą się tworzeniem maklerskich systemów handlowych. Jednak plany pokrzyżował mu Bitcoin, z którym spotkał się po raz pierwszy w 2013 roku i którego od razu pokochał.

Zhao zainwestował wszystkie swoje pieniądze w BTC (w tym pieniądze ze sprzedaży swojego domu) i od tego czasu świat kryptowalut stał się całym jego życiem. Na jakiś czas wrócił on do pracy, tym razem w dużych firmach (BijieTech i OKCoin), aby ostatecznie rozpocząć własny projekt kryptowalutowy – giełdę Binance, którą założył w 2017 roku.

Po otwarciu w 2017 r., popularność giełdy Binance zaczęła szybko rosnąć, pomimo faktu, że firma nie posiadała niezbędnych uprawnień do obsługi zwykłych walut, a użytkownicy na Binance mogli jedynie wymieniać różne kryptowaluty między sobą.

Obecnie jednak Binance (oprócz transakcji i transferów kryptowalutowych) obsługuje również szeroką gamę walut fiducjarnych, takich jak euro, dolary i funty.

Choć giełda nie oferuje jeszcze możliwości prowadzenia konta w złotych, można dokonywać wpłat z polskich kont za pomocą karty płatniczej (system automatycznie przelicza złote na dolary lub euro) lub płatności SEPA w euro, gdzie kwota zostanie automatycznie przeliczona na euro przez bank.

Popularność giełdy kryptowalut Binance tkwi głównie w następujących zaletach:

 • szeroka gama kryptowalut w ofercie,
 • niskie opłaty i prowizje,
 • strona dostępna w wielu językach (w tym w j. polskim),
 • łatwa w obsłudze platforma,
 • szeroki zakres oferowanych usług.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki czynią z Binance świetną alternatywę dla starszych i popularnych niegdyś giełd kryptowalut, takich jak Bitfinex (założona w 2012 roku), Bittrex (założona w 2013 roku) lub Kraken (założona w 2011 roku), które najwyraźniej spoczęły na laurach i w rezultacie obecnie powoli podupadają.

Jeśli zaś chodzi o reputację, Binance cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród amatorów inwestowania w kryptowaluty, głównie z uwagi na fakt, że nie padła jeszcze ofiarą żadnego większego ataku hakerskiego, z wyjątkiem 2019 roku, kiedy to straciła prawie 7 000 BTC. Wszyscy poszkodowani otrzymali jednak odszkodowanie.

Platforma giełdy Binance

Bezpośrednio po wejściu na stronę Binance, z pewnością zauważysz ogromną ilość elementów, przycisków i informacji.

Zdj.: Binance.com
Strona główna Binance
Strona główna Binance

I nic w tym dziwnego. Binance jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w tej branży. Giełda ta praktycznie każdego dnia rozszerza swoje usługi.

Z jednej strony można to uważać za ogromną zaletę, ponieważ jako użytkownik Binance masz dostęp praktycznie do wszystkiego, co rynek kryptowalut ma do zaoferowania, i to w jednym miejscu. Z drugiej jednak strony jest to też trochę wada, ponieważ niezliczona ilość funkcji i przycisków może zniechęcić do skorzystania z Binance nowych użytkowników.

Przyjrzyjmy się jednak dokładniej możliwościom oferowanym przez platformę Binance. I zacznijmy od najważniejszej rzeczy – platformy handlowej, na której kryptowaluty są kupowane, sprzedawane lub wymieniane między sobą.

Platformy handlowe giełdy Binance

Binance oferuje kilka sposobów zakupu kryptowalut. Najprościej można to zrobić poprzez opcję Binance Convert. Opcja ta umożliwia łatwą sprzedaż lub kupno kryptowalut bez konieczności wprowadzania skomplikowanych zleceń handlowych.

Strona otworzy się po rozwinięciu menu Handluj i kliknięciu opcji Binance Convert.

Zdj.: Binance.com
Binance Convert
Binance Convert – najprostszy sposób na handel kryptowalutami

Platforma ta działa na naprawdę prostych zasadach, nie ma w tym niczego skomplikowanego. Wybierz, za jaką walutę chcesz kupować (mogą to być kryptowaluty i waluty FIAT) oraz walutę, którą chcesz kupić. Następnie należy wpisać kwotę, którą chcesz wydać lub na odwrót otrzymać z tej transakcji. Reszta zostanie obliczona automatycznie, po czym transakcja zostanie zrealizowana. To wszystko. Po prostu szybki zakup kryptowalut.

Następną opcją jest platforma Spot, która jest znacznie bardziej rozbudowana i zaawansowana. Patrz obrazek poniżej. Dostęp do platformy można uzyskać po rozwinięciu menu Handluj i kliknięciu opcji Spot.

Zdj.: Binance.com
Platforma Spot gieldy kryptowalut Binance
Platforma Spot giełdy kryptowalut Binance

Jak widać, platforma oferuje wszystkie ważne funkcje, które są wystarczające dla 90% wszystkich inwestorów lub handlowców. W kolumnie po lewej stronie znajduje się order book i aktualna cena danej kryptowaluty, a w środku wykres świecowy i formularz do składania zleceń kupna lub sprzedaży.

Klikając przycisk Trading View, można robić rysunki, wstawiać i modyfikować różne wskaźniki, dodawać własne linie oraz korzystać z innych dostępnych funkcji, których jest naprawdę sporo.

W kolumnie po prawej stronie znajdziesz listę innych aktywów (np. jeśli chcesz handlować innymi kryptowalutami) oraz historię transakcji, zarówno swoich, jak i innych traderów.

Notatka

Uwaga: We wcześniejszym interfejsie Binance platforma Spot była podzielona na podstawową i zaawansowaną. Obecnie wszystkie funkcje obu platform można znaleźć razem w platformie Spot.

 

 

Należy zaznaczyć, że Binance często ulepsza i zmienia swój wygląd i funkcje. Dlatego aktualny wygląd platformy, który widnieje na stronie giełdy, może się nieco różnić od zrzutów ekranu w naszej recenzji.

Aplikacja mobilna Binance

Oprócz platform internetowych, które przedstawiono powyżej, Binance oferuje również wysokiej jakości Aplikację mobilną.

Zdj.: Binance.com
Aplikacja mobilna Binance
Aplikacja mobilna Binance

Jak widać na powyższym obrazku, aplikacja daje szeroką gamę możliwości. A ponieważ giełda zdaje sobie sprawę z tego, że świat stale się rozwija, aplikacja oferuje być może jeszcze więcej funkcji niż wersja w przeglądarce. Nie chcemy jednak wchodzić zbytnio w szczegóły – trzeba ją po prostu wypróbować. Zapraszamy do pobrania aplikacji na stronie Binance.

Jak handlować na platformach handlowych Binance?

Wszystkie platformy giełdowe, czy to na Binance, czy gdzie indziej, oferują 3 podstawowe rodzaje zleceń. Oto one:

1. Zlecenie Market
Jest to najprostsze zlecenie kupna/sprzedaży, które pozwala na natychmiastowe kupno lub sprzedaż danej kryptowaluty po najlepszej w tej chwili cenie na rynku. Zlecenie natychmiast trafia na giełdę, gdzie zostaje bezzwłocznie połączone z najlepszą ofertą. Jeśli więc nie chcesz czekać na “lepszą cenę” (która może się już nawet nie pojawić), skorzystaj ze zlecenia MARKET, które jest realizowane natychmiast. Wystarczy wybrać po lewej stronie kwotę EUR, za którą chcesz kupić BTC lub po prawej stronie kwotę BTC, które chcesz sprzedać.

Zdj.: Binance.com
Zlecenie Market na Binance Spot
Zlecenie Market na Binance Spot
Notatka

Uwaga: W chwili pisania tego tekstu, opłaty za handel 13 parami z bitcoinem zostały obniżone do zera.

2. Zlecenie Limit
Drugim rodzajem zlecenia jest zlecenie Limit, które oferuje możliwość wprowadzenia konkretnej ceny, po której chcesz kupić lub sprzedać określoną ilość kryptowaluty. Platforma następnie przetworzy Twoje zlecenie kupna lub sprzedaży, umieszczając go w “księdze zamówień” – order book. Twoje zamówienie będzie tam czekać, dopóki nie znajdzie się jakiś inny trader, który zgodzi się na Twoją ofertę. W tym momencie nastąpi wymiana między wami. Może to nastąpić w ciągu kilku minut, ale zlecenie może też nigdy nie dojść do skutku – zależy to od wprowadzonej przez Ciebie ceny i notowań w przyszłości. W przeciwieństwie do zlecenia typu Market, tutaj należy również wprowadzić poziom cenowy, przy którym zlecenie Limit zostanie wykonane. Ustawia się ją w polu Cena.

Zdj.: Binance.com
Zlecenie Limit na Binance Spot
Zlecenie Limit na Binance Spot

3. Stop-limit
Zlecenie STOP-LIMIT można rozumieć jako zlecenie Limit do potęgi drugiej. Służy ono do składania zleceń Limit, ale tylko w przypadku, gdy cena wybranej kryptowaluty osiągnie z góry określoną wartość.
Innymi słowy, w przypadku zlecenia Stop-Limit ustawiasz cenę (Stop-Price), po której zlecenie zostanie przyjęte do order book i dopiero wtedy staje się ono zwykłym zleceniem Limit (patrz wyżej). Cenę, po której zlecenie zostanie utworzone, można ustawić w kolumnie Stop, a samą pożądaną cenę zakupu lub sprzedaży w kolumnie Limit. Działa ona właściwie tak samo jak kolumna Cena w przypadku zwykłego zlecenia Limit.

Zdj.: Binance.com
Zlecenie Stop-limit na Binance Spot
Zlecenie Stop-limit na Binance Spot

Rejestracja na giełdzie Binance – Jak zacząć?

Zanim zabierzesz się za kupowanie i sprzedawanie kryptowalut na Binance, najpierw musisz założyć konto. Rejestracja nowego konta jest bezpłatna. Można to zrobić za pośrednictwem tego linku lub zielonego przycisku powyżej. Zarejestrowanie nowego konta jest niezwykle proste i intuicyjne.

Trzeba jednak liczyć się z weryfikacją tożsamości – ale o tym później.

Jak się zarejestrować na Binance

 1. Na pierwszym etapie należy uzupełnić swój e-mail i wprowadzić hasło w formularzu rejestracyjnym, a następnie potwierdzić, że nie jesteś robotem. Potem trzeba kliknąć link weryfikujący, wysłany na podany przy rejestracji adres e-mail (nie zamykaj strony z formularzem rejestracyjnym!), co powinno nastąpić w ciągu kilku sekund, maksymalnie minut.
 2. Znajdziesz w nim sześciocyfrowy kod, przy pomocy którego konto zostanie aktywowane.
 3. To wszystko. Twoje konto zostało aktywowane!
 4. Teraz należy je zabezpieczyć. Co zresztą zaproponuje Ci sama giełda. Zalecamy w szczególności skorzystanie z opcji 2FA za pomocą aplikacji Google Authenticator lub SMS.

Zasada uwierzytelnienia dwuskładnikowego (2FA) polega na dwukrotnym potwierdzeniu tożsamości użytkownika podczas logowania do systemu. Jest to zazwyczaj kombinacja czegoś, co znasz (hasła) i czegoś, co posiadasz (np. kodu wysłanego na Twój telefon).

Aplikacja Google Authenticator używana do 2FA generuje jednorazowe kody dostępu, które należy wpisać po wprowadzeniu hasła. Oznacza to, że aby dostać się na Twoje konto, haker potrzebowałby nie tylko Twojego hasła, ale także dostępu do Twojego telefonu.

Bezpośrednio po zarejestrowaniu się na Binance, giełda poprosi Cię o zweryfikowanie swojej tożsamości za pomocą procesu KYC. Wcześniej giełda Binance nie wymagała weryfikacji tożsamości, ale z uwagi na coraz bardziej surowe przepisy AML (europejskie przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy), jest teraz zobowiązana do powszechnej kontroli swoich klientów.

Dopóki więc proces weryfikacji Twojej tożsamości nie zostanie zakończony, giełda nie pozwoli Ci na dostęp do konta. Weryfikację tożsamości należy przeprowadzić bezpośrednio po założeniu konta.

Zdj.: Binance.com
Weryfikacje tozsamosci binance
Weryfikację tożsamości należy przeprowadzić bezpośrednio po założeniu konta

Weryfikacja konta Binance (weryfikacja KYC)

Jeśli chcesz w jakikolwiek sposób korzystać z Binance – tzn. wpłacać i wypłacać pieniądze lub kryptowaluty, handlować, korzystać z narzędzi analitycznych giełdy itp., musisz przejść przez proces tzw. weryfikacji KYC.

Proces weryfikacji KYC na Binance polega na przesłaniu firmie pełnego imienia i nazwiska, kraju pochodzenia, płci, skanu dokumentu tożsamości oraz dodatkowo selfie, aby udowodnić, że to naprawdę Ty.

Jak przejść weryfikację KYC na Binance?

 1. Najpierw należy potwierdzić swój kraj zamieszkania.
 2. Następnie prześlij zdjęcie swojego dokumentu tożsamości (przód i tył).
 3. Na następnym etapie zrób sobie zdjęcie za pomocą kamery lub telefonu, aby pokazać, że dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport przesłany w poprzednim kroku jest rzeczywiście Twój.
 4. I to wszystko! Teraz wystarczy już tylko zaczekać, aż system zweryfikuje Twoją tożsamość. W większości przypadków proces weryfikacji trwa kilka godzin, ale w zależności od różnych czynników może to potrwać nawet kilka dni. Binance zastrzega sobie 10 dni jako maksymalną długość tego okresu.
 5. WSKAZÓWKA: W komentarzach pod niniejszą recenzją niektórzy czytelnicy wspominali o tym, że mieli problem z weryfikacją za pośrednictwem komputera. W takim przypadku zaleca się dokonać weryfikacji za pomocą aplikacji mobilnej Binance, ponieważ ma ona nieco inne oprogramowanie, co czasami ułatwia ten proces.
Zdj.: Binance.com
Wybór dowodu tożsamości na Binance
Wybór dowodu tożsamości na Binance
Notatka

Uwaga: Jeśli chcesz wypłacać więcej niż 100 BTC dziennie, spróbuj uzgodnić indywidualne warunki z działem obsługi klienta.

Wpłata pieniędzy na Binance

Aby móc zacząć inwestować w kryptowaluty na Binance, potrzebne Ci będą środki pieniężne. Możesz je wpłacić na swoje konto za pośrednictwem przycisku Wpłać (Deposit), który znajdziesz pod zakładkami Portfel (Wallet) > Przegląd (Overview).

Choć kiedyś na Binance nie dało się zdeponować niczego innego niż kryptowaluty, teraz sytuacja jest zupełnie inna. Użytkownicy mają możliwość wpłaty środków w euro i dolarach za pomocą przelewu bankowego lub karty płatniczej, a nawet w złotych za pośrednictwem usługi ZEN.

Należy zauważyć, że wpłata środków za pomocą karty płatniczej, podobnie jak zakup kryptowalut za pomocą karty płatniczej, są tutaj obciążone opłatą. Kwota ta od czasu do czasu ulega zmianom w zależności od dostawcy bramki płatniczej, a także różnych promocji, ale spodziewaj się opłaty w wysokości mniej więcej 1,8%.

Zdj.: Binance.com
Możliwe sposoby wpłaty środków na Binance
Możliwe sposoby wpłaty środków na Binance
Notatka

Uwaga: Jeśli chcesz od razu kupić jakieś kryptowaluty, możesz wybrać opcję zakupu kryptowalut bezpośrednio za pomocą karty kredytowej/debetowej.

 

Inną opcją jest zawarcie transakcji poprzez rynek P2P. Oznacza to, że sam znajdziesz kontrahenta, od którego kupisz kryptowaluty bezpośrednio na Binance. Chodzi jednak o bardziej zaawansowaną formę zakupu, ponieważ każdy sprzedawca wymaga tutaj dogłębnej weryfikacji. Niemniej jednak, w przypadku transakcji o bardzo dużym wolumenie i pod warunkiem wyboru uczciwego sprzedawcy, opcja peer-to-peer może się opłacić z uwagi na niższe opłaty.

Wpłata walut fiat

Wybierając opcję Wpłać fiat, masz do wyboru kilka metod (patrz obrazek poniżej). Zalecane metody obejmują płatność SEPA, płatność kartą kredytową oraz ZEN. W sekcji z innymi metodami znajdziesz m.in. wspomniany wcześniej wariant P2P.

Zdj.: Binance.com
Sposoby wpłaty walut fiat na Binance
Sposoby wpłaty walut fiat na Binance
Notatka

Uwaga: Wpłacając na konto pieniądze w jednej z walut fiducjarnych, należy zawsze wysyłać je z konta prowadzonego pod tym samym nazwiskiem, co Twoje konto w Binance!

Wpłata kryptowalut

Jeśli wybierzesz opcję Wpłać krypto, masz do wyboru kilkaset kryptowalut obsługiwanych przez Binance. Nieważne, czy chodzi o BTC, ETH, MANA czy na przykład YFI – możesz wpłacić prawie wszystko.

Zdj.: Binance.com
Wpłata BTC na Binance
Wpłata BTC na Binance

Na powyższym obrazku widać przykład wpłaty środków w bitcoinach. Po wybraniu kryptowaluty (BTC) i sieci (Bitcoin) pokaże nam się adres i jednocześnie liczba potwierdzeń, po których będziemy mogli zacząć obracać naszymi kryptowalutami (2).

Podczas wpłaty jakiejkolwiek kryptowaluty, Binance automatycznie wygeneruje dla Ciebie adres, na który je prześlesz. Należy pamiętać, że adres może się różnić w zależności od tego, z jakiej sieci wysyłasz kryptowalutę. Na przykład, kryptowaluta MATIC przesłana z blockchainu Ethereum będzie miała inny adres niż kryptowaluta przesłana z rodzimej sieci Polygona.

Notatka

WSKAZÓWKA: Wybór odpowiedniej sieci kryptowalutowej to niezmiernie ważna sprawa. Jeśli przypadkowo wyślesz swoje kryptowaluty do innej sieci niż tej reprezentowanej przez adres, stracisz je na zawsze.

Wypłata pieniędzy lub kryptowalut z Binance

Niezależnie od tego, czy chcesz przesłać pieniądze z Binance na swoje konto bankowe, czy wysłać kryptowaluty do swojego portfela, proces ten jest stosunkowo łatwy.

Wypłata walut fiat

Zacznij od zalogowania się na swoje konto, a następnie przejdź do swojego portfela. Wybierz opcję Portfel – Przegląd. Następnie kliknij przycisk Wypłać.

Zdj.: Binance.com
Wypłata walut fiducjarnych na giełdzie Binance
Wypłata walut fiducjarnych na giełdzie Binance

Powinieneś zostać automatycznie przekierowany do formularza Wypłać Fiat. Między procedurami wypłaty w poszczególnych walutach są pewne różnice. Pieniądze z konta można wypłacić na przykład w dolarach za pośrednictwem systemu płatności SWIFT (w tym przypadku należy liczyć się z nieco wyższą opłatą). Wystarczy podać swój IBAN, a pieniądze otrzymasz w ciągu kilku dni. Wypłacając pieniądze w euro, najłatwiejszym sposobem jest przelew bankowy poprzez płatność SEPA.

Notatka

Uwaga: W zależności od wybranej przez Ciebie opcji (szczególnie jeśli chodzi o płatności SEPA) możesz zostać poproszony o podanie dodatkowych informacji, takich jak dowód adresu.

Wypłata kryptowalut

Jeśli natomiast chcesz wypłacić środki z konta w kryptowalutach, kliknij przycisk Wypłać Krypto, po czym otworzy się inny formularz. Powinieneś teraz znaleźć się na stronie, na której wybierzesz, które z posiadanych przez Ciebie kryptowalut chcesz wypłacić ze swojego konta.

Zdj.: Binance.com
Wypłata kryptowaluty USDT na Binance
Wypłata kryptowaluty USDT na Binance

Po wybraniu kryptowaluty, np. USDT, należy podać adres, na który zostaną wysłane Twoje wirtualne monety/tokeny. Można w ten sposób wysłać kryptowaluty np. na inną giełdę (gdzie adres portfelu = adres do depozytów) lub na adres własnego portfela kryptowalutowego, czy to sprzętowego, czy mobilnego.

Notatka

Uwaga: Giełda Binance niedawno wdrożyła nową funkcję o nazwie Zaufana lista adresów do wypłat. Działa to w ten sposób, że Binance zapamiętuje adres Twojego portfela kryptowalutowego razem z jego siecią i w przyszłości pozwoli Ci wypłacić kryptowaluty tylko na jeden z podanych przez Ciebie, zweryfikowanych adresów.

 

Eliminuje to ryzyko literówek podczas wpisywania haszu adresu lub wyboru sieci.

Wybór sieci jest obowiązkowy. Chodzi o blockchain, na którym istnieje wybrana przez Ciebie kryptowaluta. Jest więc różnica między tokenem USDT w blockchainie Ethereum, a USDT w blockchainie Solana, Avalanche czy TRON, gdzie on również istnieje. Sieci te nie komunikują się ze sobą (poza specjalnym połączeniem przez mosty blockchainowe), dlatego musisz wybrać właśnie tę, na której znajduje się Twój portfel.

Powtarzamy, że jeśli wybierzesz złą sieć, Twoje kryptowaluty zostaną bezpowrotnie utracone.

Jeśli więc masz np. MetaMask istniejący w natywnej sieci Ethereum i wypłacasz właśnie Ethereum, musisz wybrać prawidłową sieć (ERC-20). Wybierając inną sieć (np. BEP-20 lub TRON), Twoje kryptowaluty przepadną na zawsze.

Binance w odpowiedzi na wiele negatywnych doświadczeń użytkowników dodało do interfejsu opcję wykrywania rodzajów poszczególnych adresów, dlatego wybór blockchainu powinien przebiec automatycznie. Mimo to zawsze sprawdzaj je, dla pewności.

Następnie potwierdź wypłatę kodem z maila, smsa lub aplikacji (w zależności od ustawień Twojego profilu), a kryptowaluty zostaną wysłane na Twój portfel w ciągu kilku minut.

Opłaty i prowizje na Binance

Binance oczywiście pobiera pewne opłaty za świadczone przez siebie usługi (pośrednictwo w wymianie kryptowalut). Podstawowa opłata wynosi 0,1 % od każdej transakcji, w związku z czym Binance oferuje jedne z najniższych opłat i prowizji na rynku.

Notatka

Uwaga: Z dniem 8 lipca 2022 roku opłaty za handel BTC w jego 13 parach na rynku Spot zostały całkowicie zniesione (do odwołania).

Prowizje można jednak radykalnie zmniejszyć, i to na kilka sposobów.

Obniżenie opłat w Binance – płatność w BNB

Pierwszy sposób na obniżenie opłat w Binance poleca na ich zapłaceniu za pomocą BNB. Binance posiada swoją własną kryptowalutę o nazwie BNB. Wystarczy kupić tę kryptowalutę za kilka dolarów, trzymać ją w portfelu i włączyć opcję opłat w BNB w dolnej części Panelu sterowania konta lub na stronie z listą opłat.

Zdj.: Binance.com
Opłaty za handel na Binance
Opłaty za handel na Binance

Opłata za każdą następną transakcję zostanie zapłacona/automatycznie odliczona właśnie w BNB. W zamian otrzymasz 25% zniżki na opłaty, co jest nie małą kwotą!

Notatka

Uwaga: Chyba nie trzeba zaznaczać, że zawsze należy się upewnić, że masz na koncie wystarczającą ilość BNB na pokrycie danej opłaty. W przeciwnym wypadku nie można skorzystać z tej zniżki.

Obniżenie opłat dzięki większemu wolumenowi obrotu

Innym sposobem na obniżenie opłat na Binance jest… handlowanie tylko na Binance! W skrócie, platforma oferuje bonusy dla wiernych jej traderów. Im więcej opłat zapłacisz, tym bardziej giełda je obniży (patrz zdjęcie struktury opłat poniżej).

Trzeba jednak przyznać, że wolumeny są dosyć wysokie i jest też warunek, że użytkownicy muszą posiadać określoną ilość BNB. Na przykład, aby osiągnąć stanowisko VIP 3 i opłaty 0,07% dla zleceń typu maker i 0,1% dla zleceń typu taker, łączny wolumen handlu musi wynosić powyżej 20 000 000 BUSD , a klient musi trzymać powyżej 250 BNB.

Zdj.: Binance.com
Stawka opłaty w zależności od osiągniętego stanowiska
Stawka opłaty w zależności od osiągniętego stanowiska

Opłaty za wpłaty i wypłaty kryptowalut

Oprócz opłat za handel, Binance pobiera również pewne opłaty za wypłaty, których nie można się “pozbyć”. Są to bowiem opłaty danej sieci kryptowalutowej za stworzenie transakcji i zapisanie jej w blockchainie.

Zdj.: Binance.com
Opłaty za wypłatę binance
Opłaty za wypłatę

Opłaty te obowiązują tylko dla wypłat, wpłaty są całkowicie darmowe. Powód jest bardzo prosty. Wpłacając kryptowaluty na giełdę, to Ty jesteś osobą inicjującą transakcję w blockchainie, a zatem również płatnikiem opłaty transakcyjnej. Jednak wypłacając kryptowaluty na swój portfel, inicjatorem transakcji jest giełda, a więc to ona musi uiścić opłatę. Właśnie w celu zrekompensowania tej straty wypłata środków w Binance jest obciążona opłatą.

Notatka

Pełną listę opłat i prowizji za wypłatę kryptowalut znajdziesz na oficjalnej stronie giełdy Binance.

Recenzje innych produktów i funkcji Binance

Binance już od dawna nie jest jedynie prostą giełdą kryptowalut, na której użytkownicy wymieniają ze sobą kryptowaluty i tokeny. Oprócz tego Binance.com oferuje produkty takie jak:

Margin

Zdj.: Binance.com

binance-margin

Oferta giełdy Binance obejmuje również “margin trading”, co oznacza po prostu handel z wykorzystaniem efektu dźwigni finansowej. Platforma do handlu na dźwigni jest praktycznie identyczna jak ta do rynku spot, co znacząco ułatwia przełączanie się między nimi.

Dostęp do tego typu transakcji można uzyskać albo klikając zakładkę Margin w sekcji Handluj (bezpośrednio pod opcją Spot), albo bezpośrednio z platformy Spot, klikając zakładki dla zleceń łączonych (Cross Margin) lub izolowanych.

Zdj.: Binance.com
Opcja Margin na Binance.com
Opcja Margin na Binance.com

Transakcje typu Margin i Spot mają osobne portfele na kontach klientów. Dlatego najpierw będziesz musiał przenieść swoje środki z portfela Spot do portfelu Margin, klikając przycisk Transfer.

Zdj.: Binance.com
Interfejs Binance Margin
Interfejs Binance Margin

Jak działa margin trading na Binance?

Załóżmy, że cena 1 BTC jest równa 10 000 dolarów. Ty chcesz kupić 1 BTC, ale posiadasz tylko 2 000 dolarów. Nie przejmuj się! Wystarczy zastosować pięciokrotną dźwignię. Możesz użyć swoich 2 000 dolarów jako zabezpieczenia, aby pożyczyć kolejne 8 000 dolarów i kupić dokładnie 1 BTC.

Jeżeli cena 1 BTC wzrośnie do 15 000 dolarów, a Ty zamkniesz transakcję, na Twoim koncie pozostanie około 7 000 dolarów (Twoje 2 000 dolarów oraz zysk z zagrania w wysokości 5 000 dolarów). Ale uwaga – jeżeli cena bitcoina wyruszy w odwrotnym kierunku i spadnie do 8 000 dolarów, Twoja pozycja zostanie zlikwidowana, a Ty odnotujesz stratę w wysokości 2 000 dolarów.

Notatka

Transakcje na dźwigni działają w dwóch trybach – Izolowanym i Cross Margin. Różnica między nimi polega jedynie na sposobie wykorzystania dostępnych aktywów – jeżeli zdecydujesz się na otwarcie pozycji dla danej pary kryptowalut w trybie izolowanym, to ewentualne upłynnienie i rozliczenie marży będzie pochodzić tylko ze środków przeznaczonych na daną pozycję. W przypadku Cross Margin marża zależy od całego rachunku. Pozwala to na ustawienie niższego progu likwidacji (upłynnienia) pozycji (jeśli trzymasz na koncie więcej środków niż ile przeznaczono na daną pozycję), ale także naraża na ryzyko całe saldo Twojego konta.

 

Jeżeli Twoja pozycja zostanie upłynniona w trybie Cross Margin, utracisz wszystkie swoje środki.

W przypadku transakcji w trybie Cross Margin można skorzystać z dźwigni 3:1, jednak dla transakcji izolowanych dostępna jest dźwignia w wysokości nawet 10:1. Spodobała Ci się idea handlu na dźwigni, ale dźwignia 3:1 wydaje Ci się zbyt mała? Z Binance Futures możesz handlować na dźwigni nawet 50:1!

Binance Futures

Zdj.: Binance.com

binance futures

Oferta Binance obejmuje również platformę transakcyjną do handlu kontraktami terminowymi Binance Futures, która umożliwia inwestorom stosowanie dźwigni finansowej nawet 50:1 na większości par i otwieranie zarówno pozycji kupna (long), jak i sprzedaży (short).

Platforma do handlu kontraktami terminowymi jest bardzo podobna do tej dla rynku spot, co znacząco ułatwia przełączanie się między nimi. Binance oferuje kontrakty kwartalne lub wieczyste rozliczane zarówno w kryptowalutach, jak i w walutach fiducjarnych (a dokładniej w stablecoinach USDT i BUSD).

Wpisz kod finexcz przy zakładaniu konta i uzyskaj 5% zniżki na opłaty!
Zdj.: Binance.com
Platforma Binance Futures
Platforma Binance Futures

W przypadku niektórych par na Binance Futures można zastosować dźwignię w wysokości nawet 125:1, szczególnie jeśli chodzi o parę BTC/USDT.

W praktyce oznacza to, że aby kupić 1 BTC na platformie Binance Futures, wystarczy Ci do tego kwota równa cenie około 0,008 BTC.

Jeśli więc cena 1 BTC = 20 000 dolarów, a Ty masz na koncie tylko 160 dolarów, możesz dokonać transakcji w wysokości nawet do 1 BTC.

Wzrost ceny 1 bitcoina do 21 000 dolarów oznaczałby dla Ciebie zysk w wysokości 1 000 dolarów. Ale uwaga! Wystarczy, że cena bitcoina spadnie do 19 840 dolarów, a Twoja pozycja zostanie zamknięta i miałbyś zero na koncie.

Co z tego wynika? Kontrakty terminowe (futures) są dobrym sposobem na wykorzystanie dużych ruchów na rynku na swoją korzyść. Jednakże, w przypadku, że cena wyruszy w przeciwną stronę, mógłby się to dla Ciebie skończyć katastrofalną stratą.

Zdj.: Binance.com
binance
Na platformie Futures można ustawić wysokość dźwigni według własnych upodobań

Giełda Binance stale poszerza swoją ofertę aktywów (par). W kwietniu 2022 roku traderzy mieli do dyspozycji ponad 500 par handlowych, przy tym, że najbardziej popularnymi parami są oczywiście BTC-USDT i ETH-USDT. Niemniej jednak, oferta tego brokera zadowoli również amatorów obracania altcoinami, ponieważ obejmuje również ADA, YFI, ETC, AAVE, DOGE i wiele innych.

Wpisz kod finexcz przy zakładaniu konta i uzyskaj 5% zniżki na opłaty!

Binance Earn

Zdj.: Binance.com

binance-earn

Jednym z innych ciekawych narzędzi, które znajdziesz na Binance jest sekcja Binance Earn.

Stakowanie na Binance

Sekcja ta działa jako swego rodzaju kryptowalutowe konto oszczędnościowe lub lokata terminowa. Można tutaj “zablokować” swoje kryptowaluty i zarabiać na odsetkach. Kiedy tak zrobisz, dajesz je do dyspozycji giełdzie, która może następnie użyć ich według własnego uznania (np. do transakcji klientów stosujących dźwignię), ale w momencie, gdy chcesz je z powrotem, giełda zwróci je na Twoje konto.

Można w ten sposób zarobić nawet 20% rocznie, dlatego uważamy, że zdecydowanie warto przynajmniej rozważyć tę opcję. W zasadzie można to traktować jako wariant yield farmingu i stakowania bezpośrednio na scentralizowanej giełdzie.

Do ostatnich nowości ze świata Binance należą m.in. Farming Płynności dla niektórych par handlowych oraz Inwestycje Automatyczne.

Zapewnienie płynności

Należy zaznaczyć, sama giełda Binance wykorzystuje zablokowane przez klientów środki do zwiększenia płynności na rynku, jednak dzięki tej opcji użytkownicy mogą samodzielnie wybrać parę, której płynność chcą zwiększyć.

Zdj.: Binance.com
Farming Plynnosci na Binance
Farming Płynności na Binance w przypadku mniej popularnych par
Notatka

Uwaga: W przypadku dużych puli płynności popularnych kryptowalut, takich jak ETH/DAI czy MATIC/BUSD, stopa zwrotu porusza się w zakresie 5-20%. Stanowi to rozsądny kompromis między potencjalną stopą zwrotu a ryzykiem inwestycyjnym.

 

Wysoka stopa zwrotu, z którą można się spotkać szczególnie w przypadku mniej znanych par o małej płynności, jest okupiona wysokim ryzykiem zmiany ceny samego tokena, innymi słowy zjawiskiem nazywanym impermanent loss, którego nie można uniknąć nawet na scentralizowanej giełdzie.

 

Z bardzo niskim ryzykiem można się liczyć w pulach płynności stablecoinów oraz tokenów opakowanych – nie ma tutaj prawie żadnych wyraźnych wahań cen. Jest to jednak również powód, dla którego pary te cechują się niewielką stopą zwrotu, która zwykle nie przekracza 3%.

Inwestycje Automatyczne

Pod tą dosyć dziwną nazwą kryją się po prostu zwykłe, regularne zlecenia kupna jakiejś kryptowaluty. W sekcji Inwestycji Automatycznych można znaleźć przejrzystą listę wszystkich kryptowalut, dla których można utworzyć zlecenie, a także sprawdzić historyczny zwrot z inwestycji (ROI) dla wszystkich aktywów.

Zdj.: Binance.com
Inwestycje Automatyczne na Binance
Inwestycje Automatyczne na Binance
Notatka

Kupując regularnie Ethereum przez ostatnie 3 lata, osiągnąłbyś stopę zwrotu w wysokości niespełna 200%.

Na zakupionych w ten sposób kryptowalutach można dodatkowo zarabiać za pośrednictwem opisanych wyżej opcji.

Binance NFT

Zdj.: Binance.com

binance nft

Począwszy od lata 2021 roku, portfel produktów Binance obejmuje również rynek NFT.

Chodzi o platformę, na której użytkownicy mogą tworzyć, kupować i sprzedawać NFT. Na Binance NFT można obracać niewymienialnymi tokenami zarówno na BNB Smart Chain (BSC), jak i na blockchainie Ethereum. W przyszłości można również spodziewać się dodania innych blockchainów.

Zdj.: Binance.com
Rynek NFT
Rynek NFT na giełdzie Binance

Binance NFT to rynek oferujący NFT z kilku kategorii, w tym gier, sportów, rozrywki, sztuki, a nawet tzw. Mystery Boxów, które pozwalają użytkownikom Binance zbierać NFT z różnymi rarytasami i nagrodami. Niestety, w chwili pisania tej recenzji nie znajdziesz na nim największych i najciekawszych kolekcji NFT, takich jak Crypto Punks czy Bored Ape Yacht Club. Mamy nadzieję, że to się wkrótce zmieni.

Opcje na Binance

Wachlarz produktów w ofercie Binance obejmuje również platformę do handlu opcjami, przy tym, że można na niej obracać opcjami europejskimi.

Kupując taką opcję, płacisz prowizję (premium) za prawo zakupu lub sprzedaży danego instrumentu bazowego (BTC lub ETH) po z góry ustalonej cenie w przyszłości. Jeśli więc cena instrumentu wyraźnie wzrośnie, a ty posiadasz prawo do zakupu tego instrumentu po niższej cenie, to jest to na Twoją korzyść.

Zdj.: Binance.com
binance
Interfejs do handlu opcjami na Binance

Prawdą jest, że chodzi o dosyć zaawansowaną funkcję, z której skorzystają tylko równie zaawansowani traderzy. Jednocześnie jest to jeden z powodów, dla których opcja handlu opcjami na Binance nie jest dostępna w języku polskim.

Binance Simple Earn

Aby produkty Margin Trading i Futures mogły w ogóle działać, innymi słowy – aby ktoś mógł pożyczać traderom pieniądze potrzebne do realizacji zagrań na dźwigni, potrzebny jest jeszcze jeden produkt.

Dzięki funkcji Binance Simple Earn można zablokować swoje niewykorzystane tokeny na pewien czas, aby udostępnić je innym traderom. W nagrodę za to otrzymasz udział w opłatach ponoszonych przez klientów Binance od pożyczonych pieniędzy. Binance traktuje więc zdeponowane przez Ciebie środki podobnie jak każdy inny bank – pożycza je innym klientom i pobiera za to dodatkowe opłaty, a następnie wypłaca Ci część z tego w postaci odsetek.

Zdj.: Binance.com
binance
Elastyczne i ograniczone czasowo oszczędzanie na Binance
Notatka

Wyjaśnienie: Choć istnieje wiele sposobów na zarabianie na kryptowalutach (staking, yield farming, oszczędzanie, dostarczanie płynności), to dla użytkowników Binance wszystkie działają w zasadzie tak samo.

 

Są jednak pewne różnice w tym, co giełda Binance robi ze środkami swoich klientów. W niektórych przypadkach pożycza zablokowane środki innym klientom, w innych zaś środki klienta są zablokowane bezpośrednio w protokołach. Jeśli zaś chodzi o Farming Płynności, użytkownik wie dokładnie, do jakiej pary handlowej dostarcza płynność.

 

We wszystkich przypadkach otrzymuje jednak określone odsetki. W praktyce jedyną różnicą między tymi produktami z punktu widzenia użytkownika jest poziom i rodzaj ryzyka.

Binance DEX

Zdj.: Binance.com

binance dex

Binance DEX to zdecentralizowana giełda o otwartym kodzie źródłowym, założona na blockchainie BNB Beacon Chain, forku sieci Cosmos. Jest to jeden ze starszych produktów Binance, który jednak wciąż działa.

Chodzi o niezbyt popularną zdecentralizowaną giełdę, której dzienne wolumeny obrotu według agregatorów wynoszą w chwili pisania tego tekstu mniej niż pół miliona dolarów.

Notatka

Dla porównania: Średni dzienny wolumen obrotu na Uniswap rutynowo przekracza 60 milionów dolarów, przy tym, że mowa o jego starszej, mniejszej wersji (v2). Na jego nowej wersji (v3) codziennie obraca się ponad 1 miliardem dolarów. To bardzo duża różnica w porównaniu do jedynie setek tysięcy dolarów na Binance DEX.

Różnica między giełdami Binance i Binance DEX jest jasna – korzystając z DEX, przez cały czas masz swoje środki (coiny i tokeny) w swoim portfelu kryptowalutowym. W przypadku giełdy scentralizowanej musisz je powierzyć samej giełdzie.

Binance Incubation Labs

Zdj.: Binance.com

binance labs

Kolejnym produktem z portfela Binance jest tzw. program inkubacyjny Binance Labs, który ma na celu pomoc twórcom nowych projektów.

Binance Labs zapewniają wybranym projektom wszelkie niezbędne wsparcie i mentoring – od założenia startupu, przez kwestie regulacyjne i prawne, rekrutację pracowników, realizację techniczną i pozyskiwanie funduszy, aż po marketing/PR i inne.

Portfel Trust Wallet

Zdj.: Binance.com

binance-trust-wallet

Binance posiada również własny, oficjalny portfel mobilny o nazwie Trust Wallet, który sami używamy i gorąco polecamy.

W portfelu Trust Wallet można przechowywać zarówno tradycyjne kryptowaluty takie jak Bitcoin, Litecoin,  Ethereum i wiele innych, jak i wszystkie tokeny ERC-20 oraz tokeny działające na BNB Smart Chain. Ponadto, Trust Wallet posiada wiele zabezpieczeń i jest niezwykle łatwy w obsłudze.

Ekosystem BNB Chain

W marcu 2022 roku giełda Binance zmieniła nazwę swojego Binance Smart Chain na BNB Smart Chain, a także swojego drugiego Binance Chain na BNB Beacon Chain. Te dwa blockchainy zostały ujednolicone pod zbiorczą nazwą BNB Chain. 

Giełda podjęła ten radykalny krok marketingowy z tego powodu, aby jej własny ekosystem lepiej nadążał za najnowszymi trendami w świecie kryptowalut, do których należą na przykład rozwijający się świat DeFi, gry Play 2 Earn, GameFi, NFT i metaverse. Chociaż nie doszło do wielu zmian z technicznego punktu widzenia, użytkownicy mają teraz wszystko z BSC w jednym miejscu.

Zdj.: Binance.com
BNB Chain
Jeden z projektów BNB Chain – DappBay

Na portalu bnbchain.org można znaleźć informacje o nowych, nadchodzących projektach w sieci BNB Chain sprawdzonych przez samo Binance, jak również wiele przydatnych narzędzi, np. oceny różnych dApps, kolekcji NFT, tokenów i tym podobnie.

Wiarygodność, bezpieczeństwo, referencje i doświadczenia z Binance

Jak chyba wszystkim znanym dużym giełdom kryptowalut, ani Binance nie udało się uniknąć ataków hakerów. Należy jednak zaznaczyć, że ma pod tym względem stosunkowo dobre wyniki w porównaniu z innymi giełdami.

Braki w zabezpieczeniu

Od swojego założenia w 2017 roku giełda Binance przeszła tylko jeden poważny atak, który miał miejsce w kwietniu 2019 roku. Skradziono wtedy 7 000 bitcoinów o łącznej wartości ponad 40 milionów dolarów. Przy tym, że poszkodowanym natychmiast wypłacono odszkodowanie. W ciągu lat giełda odparła szereg innych ataków hakerów.

Aktywa giełdy są ubezpieczone od ataków do 1 miliarda dolarów, a o bezpieczeństwo dba własny zespół bezpieczeństwa Binance.

Notatka

Uwaga: Dzięki zespołowi bezpieczeństwa Binance ujawniono m.in. dowody na włamanie do bazy danych policji w Szanghaju w czerwcu 2022 roku. Napastnicy oferowali na darkwebie tożsamości niespełna 1 miliarda ludzi – ponad 23 TB danych, za które chcieli 10 bitcoinów.

Giełda Binance cierpi również z tego powodu, że hakerzy często próbują przemycać przez nią skradzione pieniądze. Jak podaje agentura Reuters, do 2022 roku przez Binance przeszło ponad 2 miliardy dolarów w skradzionych kryptowalutach. Choć Binance stara się na bieżąco weryfikować tożsamość swoich klientów, hakerzy to sprytna paczka.

Giełda stara się w każdy możliwy sposób walczyć z hakerami, zwracając skradzione środki ich właścicielom. Na przykład, po ataku hakerów na Ronin w 2022 roku, w rezultacie którego skradziono ponad 600 milionów dolarów, Binance znalazło część z nich i zwróciło je poszkodowanym.

Skargi użytkowników

Należy wspomnieć, że w dyskusjach internetowych można znaleźć kilka doniesień o użytkownikach, których konta na Binance zostały opróżnione ze środków. Są to jednak odosobnione przypadki, w których wina najprawdopodobniej leży na barkach czynnika “pomiędzy krzesłem a klawiaturą” – użytkownicy mieli za słabo zabezpieczone konta, nie korzystali z 2FA lub używali prymitywnych haseł typu “haslo123”.

Z trzymaniem środków kryptowalutowych na Binance jest podobnie jak w przypadku innych giełd lub kantorów. Podobnie jak one, Binance raczej nie nadaje się do trzymania środków przez dłuższy czas – do tego celu najlepszy jest sprzętowy lub mobilny portfel kryptowalutowy. Do jednych z najlepszych portfeli sprzętowych na dzisiejszym rynku zalicza się Trezor.

Notatka

WSKAZÓWKA: W tym miejscu należy zaznaczyć, że dla niektórych użytkowników (szczególnie niedoświadczonych) trzymanie kryptowalut na Binance może być bardziej odpowiednie niż we własnym portfelu.

Jeśli wystarczająco zabezpieczysz swoje konto na Binance, nikt nie powinien być w stanie na nie wejść, z racji czego być może jest to lepsza opcja niż założenie własnego portfela sprzętowego i narażanie się na ryzyko utraty kryptowalut np. w rezultacie zgubienia frazy seed.

Binance – Opinie i doświadczenia

Opinie i doświadczenia użytkowników odnośnie do giełdy Binance są w większości bardzo pozytywne.

Sporadycznie można natrafić na doniesienia o zaatakowanych i opróżnionych ze środków kontach, ale przy dużej liczbie rachunków jest to raczej znikoma ilość. Co więcej, można założyć, że wina leżała zapewne głównie po stronie użytkownika. Należy jednak wspomnieć, że zdarzały się również przypadki kradzieży z powodu słabości zabezpieczeń samej giełdy. Jednak poszkodowani użytkownicy zostali niemal natychmiast zrekompensowani przez Binance. Ponadto, mowa tutaj o wydarzeniach z pierwszych lat działalności giełdy na rynku.

My w Finlio jesteśmy aktywnymi użytkownikami Binance i jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy choćby jednego problemu z wpłatami, wypłatami ani z samym handlem. Przy tym, że jesteśmy stałymi klientami tej giełdy i handlujemy na niej niemal codziennie już od 2017 roku. Dlatego więc z czystym sumieniem możemy polecić usługi tej giełdy.

Obecnie do doskonałości brakuje jej tylko jednego – możliwości wpłacania pieniędzy z polskich rachunków bankowych w polskich złotych bez konieczności przeliczania środków na euro (nie wliczając w to ZENu). Wierzymy jednak, że i to wkrótce się zmieni. Bo przecież mowa o Binance.

Najczęściej zadawane pytania na temat Binance (FAQ)

Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie najczęściej zadawanych pytań dotyczących giełdy Binance i odpowiedzi na nie.

1️⃣ Czy giełda Binance jest wiarygodna?

Krótka odpowiedź: Tak. W świecie kryptowalut trudno o giełdę z lepszym podejściem do biznesu i klientów. Chociaż prawdą jest, że niektórzy użytkownicy Binance w przeszłości padli ofiarą kradzieży, giełda ta zawsze zrekompensowała ich straty, a na dodatek każdy z tych incydentów sprawił, że stała się jeszcze silniejsza i bezpieczniejsza. Między innymi właśnie dlatego jest to prawdopodobnie najlepsza obecnie giełda kryptowalut. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź pełną recenzję giełdy Binance na Finlio.pl

2️⃣ Czy mogę kupić bitcoiny na Binance?

Tak, oczywiście możesz kupić bitcoiny na Binance. Możesz je nawet kupić za pieniądze w jednej z walut fiducjarnych (dolarach lub euro), które wpłacisz na swoje konto na Binance przelewem lub za pomocą karty płatniczej. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź pełną recenzję giełdy Binance na Finlio.pl

3️⃣ Jak mogę wpłacić pieniądze na Binance?

Metody wpłaty środków na konto w Binance obejmują przelew bankowy, karty płatnicze oraz wpłatę w kryptowalutach, jeśli już jakieś posiadasz. Binance nie obsługuje jeszcze polskich złotych, dlatego będziesz musiał dokonać depozytu w euro, co może wiązać się z dodatkowymi opłatami za przewalutowanie.

4️⃣ Jak zacząć handlować na Binance?

Założenie rachunku na Binance to kwestia zaledwie kilku minut. Jeśli już posiadasz jakieś kryptowaluty, możesz je przenieść na swoje konto Binance w kilka kliknięć. Jeśli zaś nie jesteś jeszcze właścicielem kryptowalut, możesz je tutaj kupić. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź pełną recenzję giełdy Binance na Finlio.pl

5️⃣ Czym jest BNB (dawniej Binance Coin)?

BNB (dawniej Binance Coin) to kryptowaluta powiązana z giełdą Binance i jej własnym blockchainem o nazwie BNB Smart Chain. Monety BNB mogą być wykorzystane np. do opłacenia opłat i prowizji związanym z obracaniem kryptowalutami na tej giełdzie, w rezultacie czego użytkownicy mogą uzyskać łącznie do 50% zniżki za opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź pełną recenzję giełdy Binance na Finlio.pl

Więcej informacji o Binance

Nazwa spółkiBinance
Główna zaletaNajlepsza giełda kryptowalut na rynku!
W j. polskim?
Wdrożenie usługi2017
Siedziba spółkiKajmany
Oficjalna strona internetowahttps://www.binance.com/pl
Podstawowe informacje o spółce
Nadzór KNF
Nadzór NBP
Waluta rachunkuEUR, USD, Kryptowaluty
Opłata za transakcjęDo 0,1%, można je obniżyć
Minimalny depozyt1 satoshi
Minimalna transakcja0.0001 BTC
Informacje o wpłatach i wypłatach
Opłata za wpłatęOpłata za wpłatę kartą ok. 1,8%", "Opłata za przelew (SEPA) 1 euro", "Opłata za wpłatę w kryptowalutach zależy od opłat sieci
Opłata za wypłatęOpłata za przelew (SWIFT) 15 dolarów", "Opłata za wypłatę w kryptowalutach zależy od opłat sieci
Metody wpłat Kryptowaluty, karta płatnicza, przelew bankowy
Metody wypłatKryptowaluty, karta płatnicza, przelew bankowy
Informacje dotyczące handlu
Dźwignia1:20
Liczba aktywów600
Obsługiwane kryptowalutyBitcoin, Ethereum, BNB oraz 270+ innych
Usługi w ofercieWymiana, handel, pożyczki, karta płatnicza i zarabianie na odsetkach
Własny tokenBNB
Aplikacja mobilna
Wersje internetowe
Wsparcie klienta
Czat
TelefonNieobsługiwany
E-mailNieobsługiwany
Oceń Binance
1
1

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.