Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN
trezor-logo
Portfel kryptowalutowy Trezor – Recenzja, porównanie i opinie
trezor-logo
Trezor
trezor-logo

Portfel kryptowalutowy Trezor – Recenzja, porównanie i opinie

Autor recenzji
Najnowsza aktualizacja
29. 2. 2024
trezor-logo

Ocena Finlio.pl

- 1. miejsce -
93 %
Najnowsza aktualizacja
29. 2. 2024

Portfel sprzętowy Trezor Model One + Model T

Wysokiej jakości portfel sprzętowy z dużą liczbą obsługiwanych kryptowalut. Jest nieco skomplikowany w obsłudze, ale z drugiej strony posiada znakomite zabezpieczenia.

trezor-logo

Ocena Finlio.pl

- 1. miejsce -
93 %
Przyjazność dla Polaków
Firmę oceniono nie tylko pod kątem dostępności języka polskiego i wsparcia klienta, ale również jakości i niezawodności tłumaczeń, wpłat, wypłat i handlu w polskich złotych lub obecności oddziału w Polsce.

60%

Przyjazność platformy
Platformę oceniono przede wszystkim pod kątem jej przyjazności dla klienta, logiki interfejsu, nowoczesności designu, szybkości reakcji oraz dostępności rachunku demonstracyjnego.

95%

Opłaty
W ocenie uwzględniono średnie spready, opłaty za otwarcie/zamknięcie pozycji, swapy, opłaty za wpłatę/wypłatę środków i inne. Pod uwagę brana jest nie tylko średnia, ale i minimalna wartość opłaty.

100%

Dostępne opcje
Ocena obejmuje liczbę klas instrumentów w ofercie, łączną liczbę instrumentów, możliwość handlu polskimi akcjami, dostępne narzędzia handlowe i inne ponadstandardowe funkcje.

100%

Wiarygodność marki
Ocena wiarygodności obejmuje historię, wielkość bazy użytkowników, opinie naszych czytelników, przewinienia w przeszłości (np. grzywny) oraz oceny naszych czytelników.

100%

Bezpieczeństwo portfela
Kryterium to obejmuje nie tylko ogólne bezpieczeństwo portfela, ale także poszczególne zabezpieczenia, w tym długość frazy seed, możliwość dodania passphrase oraz to, czy portfel miał w przeszłości jakiekolwiek problemy.

100%

Podstawowe informacje na temat Trezor

W j. polskim? Nie, niedostępne
Cena portfela kryptowalut 300 - 900 złotych
Obsługiwane kryptowaluty Wszystkie podstawowe kryptowaluty i tysiące innych tokenów

Trezor to pierwszy na świecie sprzętowy portfel kryptowalutowy. W Czechach jest to najczęściej używane urządzenie tego typu, a za granicą zajmuje drugie miejsce. Recenzje i doświadczenia klientów z Trezorem są w zdecydowanej większości pozytywne, przy tym, że o produkcie o nazwie Trezor głośno na wszystkich forach zajmujących się kryptowalutami.

Ale czy rzeczywiście warto zainwestować w Trezor? Jakie są modele i który z nich wybrać? A ile kosztuje ten portfel?

Tego i wiele więcej dowiesz się z tej niezależnej recenzji Trezora, więc czytaj dalej!

Treść recenzji portfela Trezor

Portfel sprzętowy Trezor

Portfel sprzętowy Trezor jest obecnie uważany za najlepszy sposób na zabezpieczenie kryptowalut przed kradzieżą. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to zwykły pendrive, jednak w obudowie tego niewielkiego urządzenia kryje się zaawansowany komputer.

Zadanie Trezora jest proste – przenieść procesy związane z obsługą kryptowalut poza środowisko potencjalnie zhakowanego komputera.

Zapewne wszyscy przynajmniej raz w życiu doświadczyliśmy tego, że nasz komputer stał się zatłoczony od nadmiaru plików, filmów i gier. W takich sytuacjach bardzo łatwo o złapanie wirusa, który niezauważony prędzej czy później znajdzie do nas drogę. Takie złośliwe programy mogą nieźle narobić – na przykład zmienić adresy kryptowalutowe, rejestrować naciśnięcia klawiszy na klawiaturze itp. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pieniędzy, komputer jest miejscem niezwykle podatnym na skuteczne ataki.

Właśnie z tego powodu powstał Trezor, który swoim istnieniem zmienił od fundamentów całe pole gry.

Historia Trezora

W 2013 roku powstała firma o nazwie SatoshiLabs. Jej założycielami byli Marek “Slush” Palatinus i Pavol “Stick” Rusnák. Ich zainteresowanie kryptowalutami wkrótce przybrało materialną formę, gdyż rok później zadebiutował pierwszy model Trezora – Trezor Model One.

Jedyny w swoim rodzaju, Trezor Model One był całkowitą nowością w świecie kryptowalut i bardzo szybko podbił serca niemalże wszystkich jego pasjonatów. Trezor One oferował otwarty i publicznie dostępny kod źródłowy, standardy na wysokim poziomie i topowe zabezpieczenie.

W 2017 roku przedstawiono światu Trezor Model T, który podniósł poprzeczkę jeszcze o kilka poziomów wyżej. Wraz z wprowadzeniem drugiego modelu Trezora na rynek, panowie z SatoshiLabs przejęli wodze postępu technologicznego, których nie puścili do dziś.

Przyjrzyjmy się teraz, co oferują poszczególne modele tego portfela i jakie są między nimi różnice.

Różne wersje Trezora – Model One i Model T

Pewnie zauważyłeś, że obecnie sprzedawane są dwa rodzaje tego portfela, przy czym jeden jest ponad dwukrotnie droższy od drugiego. Chcesz wiedzieć, jaka jest między nimi różnica?

A) Trezor Model One

trezor-model-one
Trezor Model One

Trezor Model One posiada status pierwszego na rynku sprzętowego portfela kryptowalut. Jego piękno tkwi w prostocie – dwa przyciski, jeden ekran i port Micro USB.

Został stworzony tylko po to, aby bezpiecznie przechowywać kryptowaluty.

Kiedy po raz pierwszy weźmiesz go do ręki, na pierwszy rzut oka może wyglądać jak tani kawałek plastiku, co oczywiście nie budzi zbytniego zaufania, jeśli planujesz trzymać na tym urządzeniu kryptowaluty warte miliony. Naszym zdaniem jest to jedna z największych wad Trezora Model One. Niemniej jednak, chodzi o wadę jedynie estetyczną i subiektywną – nie ma ona wpływu na rzeczywistą funkcjonalność i bezpieczeństwo portfela. Co więcej, wersja w kolorze białym wygląda nawet bardzo fajnie.

Dla fanów techniki przygotowaliśmy konkretną specyfikację:

 • Materiał: Odporne na uderzenia tworzywo ABS
 • Liczba obsługiwanych kryptowalut: Nieco mniej niż Model T, ale łącznie ponad 1 800, uwzględniając wszystkie tokeny
 • Ekran: 128×64 OLED
 • Procesor urządzenia: ARM Cortex-M3
 • Moc procesora: 120 MHz (STM32 F2)
 • Podłączenie: Kabel Micro USB
 • Obsługiwane systemy: Windows 7-10, OS 10.13+, Linux i Android
 • Obsługa Shamir Backup: Brak
 • Cena: Około 300 zł

Zalety i wady

 • Łatwość użytkowania
 • Niska cena (przez pryzmat jakości)
 • Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
 • Wygląd urządzenia, niewzmocniony plastik
 • Kabel Micro USB bez obsługi USB-C
 • Brak obsługi niektórych kryptowalut – podstawowa wersja Trezora Model One nie obsługuje kryptowalut takich jak Cardano, XRP, Tezos, Monero, EOS czy BNB.

B) Trezor Model T

trezor-model-t
Trezor Model T

Trezor Model T to druga – ulepszona – wersja portfela kryptowalutowego SatoshiLabs. Został przedstawiony w listopadzie 2017 roku, a w sprzedaży jest od stycznia 2018 roku. Jest to obecnie najnowszy model firmy obsługujący nieco więcej kryptowalut niż starszy od niego Trezor Model One.

Jednocześnie Model T przyniósł znaczące ulepszenia pod względem przyjazności dla użytkownika, gdyż posiada ekran dotykowy, który znacząco ułatwia korzystanie z niego.

Poniżej przedstawiamy specyfikację techniczną.

 • Materiał: Wzmocnione tworzywo ABS+PC
 • Liczba obsługiwanych kryptowalut: Nieco więcej niż w przypadku Trezora Model One
 • Ekran: 240×240 LCD, dotykowy
 • Procesor urządzenia: ARM Cortex-M4
 • Moc procesora: 168 MHz (STM32 F4)
 • Podłączenie: kabel USB-C + karta pamięci
 • Obsługiwane systemy: Windows 7-10, OS 10.13+, Linux i Android
 • Obsługa shamir backup: Tak
 • Cena: Około 900 zł

Zalety i wady

 • Ekran dotykowy i związane z nim nieco wyższe bezpieczeństwo
 • Mocniejsza obudowa
 • Znacznie ładniejszy design
 • Złącze typu USB-C
 • Trzykrotnie wyższa cena
 • Użytkownik płaci głównie za wygląd oraz za uproszczenie niektórych procesów, jak np. logowanie

Porównanie: Trezor Model One i Trezor Model T

Główną różnicą między dwoma modelami Trezora jest przede wszystkim wyświetlacz. Trezor Model One posiada mniejszy, czarno-biały ekran, podczas gdy wyświetlacz Modelu T jest większy i kolorowy. Za największą zaletę ekranu Modelu T można jednak uznać fakt, że jest on dotykowy, co oznacza łatwiejszy proces logowania do portfeli kryptowalutowych.

Podczas gdy Trezor Model One wymaga wprowadzenia kodu PIN i passphrase na komputerze, właściciele Modelu T mogą wykonać wszystkie te kroki na samym Trezorze. Fakt ten niesie z sobą bonus w postaci lepszego zabezpieczenia, ponieważ wyeliminowany został słaby punkt, który mógłby stać się przedmiotem potencjalnego ataku hakerów.

Pozostałe różnice są raczej niewielkie i mniej ważne:

 • Model T obsługuje większą ilość kryptowalut od Modelu One
 • Kabel USB-C w przypadku Modelu T jest dla wielu użytkowników lepszą opcją niż wariant Micro USB Modelu One
 • Model T pozwala na korzystanie z Shamir Backup, który jest “inną formą” wprowadzania frazy seed, oznaczającą dodatkowe zabezpieczenie, dodatkowe opcje pracy z frazą seed itp
 • Trezor Model T posiada slot na kartę micro SD

Jeśli chcesz, możesz sam sprawdzić wszystkie różnice między oboma modelami na oficjalnej stronie Trezora.

Który model Trezora wybrać?

Decyzja zależy od tego, czego oczekujesz od portfela kryptowalut. Nie można się pomylić z żadnym z nich, a z punktu widzenia bezpieczeństwa są one najlepszymi urządzeniami tego typu na rynku.

Pozostałe czynniki zależą wyłącznie od preferencji i upodobań użytkownika.

Trezor Model One stanowi świetne narzędzie dla początkujących, którzy nie chcą wydawać setek złotych na urządzenie, które prawdopodobnie będzie leżało w szufladzie, czekając na odpowiednią okazję. Warto również zaznaczyć, że Model One jest bardziej opłacalny dla inwestorów długoterminowych, których działalność na rynku ogranicza się do sporadycznych jednorazowych zakupach kryptowalut na giełdzie i przesyłaniu ich na własny portfel.

Trezor Model One oferuje naprawdę dużo funkcji za niewiele pieniędzy.

A Trezor Model T? To ucieleśnienie perfekcjonizmu. Ekran dotykowy, wytrzymała konstrukcja, dużo ładniejszy design – jeżeli Trezor Model One wygląda trochę jak zabawka, to Model T przybiera postać nie do włamania sejfu. Oczywiście, sejf ten możesz nosić zawsze przy sobie i będzie Ci z nim znacznie wygodniej.

Tak na marginesie, widzimy tu praktyczne zastosowanie zasady Pareto. Trezor Model One oferuje 80% wartości za około 400 złotych.

Trezor Model T będzie Cię kosztował prawie 4 razy tyle, ale posiadając to urządzenie, staniesz się właścicielem najlepszej na rynku technologii w dziedzinie portfeli kryptowalutowych.

Jak korzystać z portfela Trezor?

Omówmy teraz podstawy korzystania z portfeli Trezor. Jedyne czego będziesz potrzebował to portfel i komputer, do którego podłączysz go za pomocą kabla USB.

Notatka

Wyjaśnienie: Należy zauważyć, że Twoje kryptowaluty nie są w rzeczywistości przechowywane w portfelu. Portfel służy jedynie do przechowywania kluczy prywatnych i publicznych. Z klucza publicznego wywodzi się adres kryptowalutowy Twojego portfela, a klucz prywatny to swego rodzaju podpis lub hasło służące do potwierdzania transakcji.

 

Tak więc, samo urządzenie – w połączeniu z pewnym oprogramowaniem – pozwala jedynie na połączenie się z siecią kryptowalutową, na której znajdują się adresy i kryptowaluty oraz na dokonywanie z nimi transakcji.

Oprócz portfeli, producenci Trezora stworzyli również program o nazwie Trezor Suite, który służy jako świetny klient do pracy z oboma modelami tego portfela. Jest on dostępny w dwóch wersjach – jako samodzielny program w wersji komputerowej oraz w postaci aplikacji internetowej. Nie ma znaczenia, którą z nich wybierzesz, gdyż sposób użytkowania i wygląd obu są identyczne. Jedyne różnice polegają tutaj na płynności działania, ponieważ wersja internetowa może być znacznie wolniejsza oraz na poziomie zabezpieczenia, które teoretycznie jest lepsze w przypadku wersji komputerowej, chociażby z racji potencjalnie niebezpiecznych plug-inów zainstalowanych w przeglądarce.

Trezor Suite – pierwszej klasy klient dla pierwszej klasy portfeli

Trezor Suite jest dostępny na stronie jego twórców – suite.trezor.io. Można go tutaj pobrać jako samodzielną aplikację na komputer. Program nie zajmuje dużo miejsca, więc jeśli masz taką opcję i odrobinę czasu, to polecamy wybrać tę właśnie wersję. Firma bezpośrednio zachęca do tego za pomocą dużego zielonego przycisku na środku ekranu na wspomnianej wcześniej oficjalnej stronie.

Dostęp do Trezor Suite w postaci aplikacji internetowej jest nieco ukryty – przycisk znajduje się tuż obok zielonego.

Zdj.: Trezor Suite
suite trezor io
Strona główna suite.trezor.io
Notatka

Uwaga: Na potrzeby tego artykułu wykorzystane zostaną zrzuty ekranu z samodzielnej aplikacji, jednak klient internetowy wygląda i działa identycznie.

Jeżeli pobrałeś już aplikację i jest ona gotowa do uruchomienia lub jeśli korzystasz z aplikacji internetowej, możesz przejść do kolejnego punktu. Na pierwszym obrazku widnieje strona główna aplikacji. Po podłączeniu Trezora do komputera, pojawi się okno na drugim obrazku.

Jak widać, po podłączenia Trezoru Model T, aplikacja wymaga hasła – PINu. Wybór hasła to jeden z kroków podczas zakładania nowego portfela.

W przypadku Trezora Model One, na ekranie portfela zobaczysz losowo rozrzuconą siatkę liczb od 1 do 9. Program pokaże Ci na komputerze ślepą siatkę, którą widać na powyższym obrazku. PIN wprowadzasz klikając w odpowiednie pola na komputerze zgodnie z położeniem cyfr na siatce na ekranie portfela.

W przypadku Modelu T różnica polega na tym, że PIN możesz wprowadzić bezpośrednio na ekranie dotykowym urządzenia.

Po wprowadzeniu prawidłowego PIN-u, aplikacja zaoferuje Ci opcję wprowadzenia frazy passphrase.

Zdj.: Trezor Suite
Trezor Suite i wprowadzanie passphrase

Co to jest passphrase? Zasadniczo jest to rozszerzenie frazy seed o zestaw znaków wybranych przez samego użytkownika. Należy zwrócić uwagę na pewną ważną różnicę – nie jest to hasło do Trezora, chodzi jedynie o przedłużenie frazy seed.

Notatka

Fraza seed to kombinacja 12 lub 24 słów służących jako hasło dostępu do Twoich adresów. Jeśli zapomnisz lub stracisz te słowa, tracisz również możliwość odzyskania portfela w przypadku jego skasowania lub zniszczenia. Nie ma na świecie żywej duszy ani programu, który mógłby odzyskać te słowa.

Dlatego zawsze zapisz sobie frazę seed na kartkę papieru i przechowuj w bezpiecznym miejscu, aby nigdy jej nie zgubić.

Co z tego wynika? Jeśli nie pamiętasz kodu PIN, wystarczy zresetować Trezor, wprowadzić ponownie frazę seed i sprawa załatwiona. Ponieważ jednak passphrase służy jako przedłużenie frazy seed, obowiązują tu te same zasady, co do samej frazy seed. Utrata, kradzież, zniszczenie, zapomnienie passphrase – wszystko to oznacza niemożność odzyskania portfela i narażenie siebie na ekstremalnie wysokie ryzyko utraty kryptowalut.

W przypadku Trezoru Model One należy wprowadzić passphrase na klawiaturze komputera, podczas gdy Trezor Model T umożliwia wprowadzenie passphrase za pośrednictwem ekranu dotykowego urządzenia.

Po tym kroku wystarczy potwierdzić wprowadzenie passphrase na Trezorze, a aplikacja zaloguje Cię do portfela.

Interfejs portfela

Jeśli udało Ci się zalogować do portfela, to teraz pora przejść do ciekawszej części – do samego interfejsu urządzenia i funkcji, które ono oferuje.

Zdj.: Trezor Suite
Trezor Suite
Interfejs portfela Trezor Suite

Jeśli chodzi o interfejs Trezor Suite, polecamy samodzielne zaznajomienie się z jego tajnikami. Nie ma sensu wymieniać tutaj każdego okna i opisywać co pokazuje. Jeśli jest to Twój pierwszy portfel, na którym nie ma jeszcze żadnych kryptowalut, polecamy usiąść wygodnie i poświęcić czas na wypróbowanie wszystkich jego funkcji. Zapoznaj się z całą aplikację, przetestuj poszczególne opcje i pobaw się trochę programem.

My opiszemy teraz jego podstawową, ale jednocześnie najważniejszą funkcję – odbieranie i wysyłanie kryptowalut.

Odbieranie kryptowalut

Załóżmy, że chcesz przesłać na swój portfel jakąś kryptowalutę, na przykład Bitcoin. Na górnym pasku ekranu głównego kliknij pole Portfel. Aplikacja przeniesie Cię do następującego okna. Tutaj kliknij przycisk Odbierz.

Zdj.: Trezor Suite
Aktywacja nowej kryptowaluty
Odbiór kryptowalut w Trezor Suite

Gdy to zrobisz, wyświetli się okno z adresem. Zielone pole obok adresu pozwala na wyświetlenie całego adresu. Aby skopiować adres, będziesz musiał potwierdzić go na swoim fizycznym urządzeniu.

Następnie wystarczy przejść do miejsca, z którego wysyłasz kryptowalutę (np. giełda) i wpisać adres w odpowiednie pole.

Wysyłanie kryptowalut

Wysyłanie kryptowalut jest nieco bardziej pracochłonne. Bezpośrednio obok pola odbierz znajduje się opcja Wyślij. Na następującym obrazku widać kilka pól, które należy wypełnić.

Zdj.: Trezor Suite
Wysylanie kryptowalut w Trezor Suite
Wysyłanie kryptowalut w Trezor Suite
 • Adres odbiorcy – zawsze upewnij się, że wysyłasz monety na właściwy adres, ponieważ transakcje są nieodwracalne!
 • Kwota, którą chcesz wysłać – czy to w koronach, czy w danej kryptowalucie. Konwersja jednej waluty na drugą zostanie wykonana automatycznie przez system
 • Następnie wybierz wysokość opłaty – im niższa opłata, tym dłużej może trwać transakcja. W przypadku wprowadzenia niskiej opłaty, transakcja może zająć kilka dni, a nawet tygodni

Po wypełnieniu wszystkich pól kliknij przycisk Wyślij.

Trezor obsługuje kryptowalutę, ale nie widzę jej w Trezor Suite. Jak to jest możliwe?

Może tak być z jednego z dwóch poniższych powodów.

Kryptowaluta jest tokenem (np. ERC-20)

Pierwszym z nich jest ten, że chodzi o kryptowalutę w postaci tokenu, która działa w sieci innej kryptowaluty. Do najbardziej rozpowszechnionych należą tokeny ERC-20 działające w sieci Ethereum. Dostęp do nich uzyskasz poprzez aktywowanie Ethereum w portfelu. Po kliknięciu pola z plusem szybko zrozumiesz, o czym mowa.

Zdj.: Trezor Suite
Aktywacja nowej kryptowaluty

Po otwarciu konta Ethereum wybierz opcję Tokeny, a z rozwijanego menu w postaci trzech kropek wybierz opcję Dodaj tokeny.

Zdj.: Trezor Suite

Jak dodać token ERC-20 do Trezor Suite?

System poprosi Cię o podanie adresu tokena, który można znaleźć w Internecie. Znajdziesz go np. na stronie coinmarketcap.com. Załóżmy, że chcesz dodać do portfela token USDC. W takim przypadku wejdź na stronę Coinmarketcap i znajdź dany token w wyszukiwarce. Następnie na jego stronie znajdź zakładkę Contracts.

Notatka

Uwaga: Tokeny mogą istnieć w różnych sieciach i w różnych standardach, niekoniecznie tylko na blockchainie Ethereum. Ponieważ Twoim zamiarem jest dodanie do portfela kontraktu kryptowaluty z sieci Ethereum, upewnij się, że wprowadzony przez Ciebie adres posiada odpowiedni format (jak na obrazku poniżej).

Zdj.: Coinmarketcap.com
usdc coinmarketcap
Adres kontraktu USDC w sieci Ethereum

Teraz wystarczy już tylko skopiować adres do portfela i wszystko powinno być gotowe.

Konieczne jest użycie aplikacji innej firmy

Z jakiegoś powodu możliwe jest, że Trezor Suite nie obsługuje danej kryptowaluty, ale Twoje urządzenie sprzętowe może ją obsługiwać w klientach innych aplikacji.

Niektóre kryptowaluty posiadają własne portfele, co wiąże się z koniecznością użycia ich natywnego programu. Jednak Trezor często może być używany również do tych obcych programów. Będzie on miał dokładnie te same funkcje (przechowywanie kluczy prywatnych). Jedyną różnicą będzie to, że użytkownik nie będzie korzystać z Trezor Suite.

Trezor i jego zabezpieczenia

Jak wiadomo, portfele kryptowalutowe generalnie służą do bezpiecznego przechowywania kryptowalut, dlatego wysoki poziom bezpieczeństwa powinien być oczywistością.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z portfela w postaci aplikacji, czy wolisz sprzętowy, wszystkie mają jedno tylko zadanie – zabezpieczyć Twoje kryptowaluty, a portfele sprzętowe są jednym z najlepszych i godnym zaufania sposobów, jak to zrobić. Powód jest prosty – większość procesów pracujących z frazą seed lub kluczami prywatnymi zostaje przeniesiona poza środowisko online i odbywa się na samym urządzeniu. Oczywiście, między poszczególnymi portfelami kryptowalutowymi są duże różnice.

Co więc oferują oba warianty Trezora pod względem zabezpieczeń?

Zabezpieczenia Trezora

 • Przechowywanie frazy seed, a w przypadku Modelu T opcja Shamir Backup
 • Zaawansowane szyfrowanie obejmujące całe urządzenie
 • Własny procesor wewnątrz portfela – urządzenie działa niezależnie od komputera
 • U2F – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe, PIN i passphrase
 • SSH – Bezpieczny protokół komunikacyjny
 • GPG – Oprogramowanie kryptograficzne

Jak wiadomo, nasze komputery są bardzo podatne na ataki hakerów i wszelkiego rodzaju wirusy. Do największych zagrożeń z punktu widzenia bezpieczeństwa kryptowalut należą keyloggery – programy rejestrujące naciśnięcia klawiszy na klawiaturze i przekazujące je dalej.

Zaletą portfela sprzętowego jest wspomniany wcześniej samodzielny interfejs, a tym samym izolacja wszystkich procesów obejmujących wprowadzanie danych dostępu. Żaden wirus nie może się zadomowić na portfelu, a skoro wszystkie procesy odbywają się właśnie tam, możesz być pewny, że korzystając z portfelu sprzętowego, Twoje kryptowaluty są bezpieczne.

Skoro jednak kwestia bezpieczeństwa Twoich kryptowalut zależy od samego Trezora, to co się stanie, gdy Twoje urządzenie zostanie skradzione?

Kradzież portfela Trezor

Trezor, a raczej jego zawartość, można skraść tylko poprzez oszukanie jego właściciela lub kradzież samego urządzenia wraz z kodem PIN.

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli ktoś ukradnie Twój Trezor, to bez frazy seed i kodu PIN nie miałby żadnego sposobu na uzyskanie dostępu do Twoich kryptowalut.

Jak już bowiem wspomnieliśmy, na portfelach sprzętowych przechowywane są tylko frazy seed, które służą jako dane dostępu do sieci. Jeśli fraza seed nie jest zapisana w portfelu, Trezor jest bezużyteczny. Jeśli jest chroniony przez PIN, którego złodziej nie zna, Twoje kryptowaluty są bezpieczne.

Dlatego nigdy nie zapisuj kodu PIN do portfela ani frazy seed nigdzie na komputerze. Zawsze używaj do tego tylko kartki papieru, którą otrzymasz w pudełku razem z Trezorem.

Kolejną opcją jest wygrawerowanie frazy seed na stali ogniotrwałej.

Notatka

WSKAZÓWKA: Aby dodatkowo zwiększyć poziom zabezpieczenia portfela, możesz również stosować tzw. passphrase, czyli kolejne słowo, bez którego nie można używać urządzenia.

Nie musimy chyba zaznaczać, że nie powinieneś zostawiać kartki z zapisaną frazą seed lub kodem PIN nigdzie w pobliżu samego Trezora. Seed to po prostu zabezpieczona kopia zapasowa Twojego Trezora w postaci kilku słów w języku angielskim. Jeśli zgubisz swój Trezor lub ktoś Ci go skradnie, możesz w ten sposób odzyskać dostęp do swoich kryptowalut.

Dlaczego warto kupić właśnie portfel Trezor?

Nadal nie jesteś przekonany, że Trezor to najlepsza możliwa opcja? Oto podsumowanie podstawowych faktów.

 • Trezor obsługuje ponad 1 800 kryptowalut.
 • Jest to sprawdzone i przetestowane urządzenie, które jest dostępne na rynku już od 2014 roku.
 • Posiada kilka warstw zabezpieczeń i środków bezpieczeństwa.
 • Ma nowoczesny i intuicyjny interfejs.

Faworyt redakcji

Zalety
 • Jeden z najbezpieczniejszych portfeli
 • Stworzony przez czeską firmę
Wady
 • Może być skomplikowany dla początkujących
 • Jest droższy niż inne portfele, zwłaszcza Model T

Jesteś właścicielem portfela Trezor i masz jakieś pytania? A może nie posiadasz jeszcze tego urządzenia i potrzebujesz pomocy? Daj nam znać w komentarzach, a my postaramy się pomóc jak najszybciej to możliwe.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie

1️⃣ Czy Trezor to bezpieczny portfel Bitcoin?

Na to pytanie istnieje krótka i zwięzła odpowiedź: Tak. Z racji zasady, na jakiej działa, Trezor jest jednym z najbezpieczniejszych (i jednocześnie najbardziej przyjaznych dla użytkownika) sposobów na przechowywanie kryptowalut. Jeśli jednak zlekceważysz bezpieczeństwo swoich cyfrowych pieniędzy, Twój Trezor może zostać łatwo opróżniony ze wszystkich środków. Najczęstszy błąd użytkowników polega na niewystarczającym zabezpieczeniu frazy seed lub sytuacji, w której niektórzy właściciele Trezora wprowadzają swoje seedy na oszukańczej stronie phishingowej. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

2️⃣ Jakie kryptowaluty można przechowywać w portfelu Trezor?

W Trezorze Model One lub Trezorze T można przechowywać około 1 800 różnych kryptowalut, do których należy m.in. Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin, Dogecoin, Cardano itp. Ale uwaga – niektóre z wymienionych kryptowalut są obsługiwane tylko przez Model T. Większość kryptowalut jest przechowywana jako tokeny ERC-20, a do przechowywania innych konieczne jest użycie oprogramowania stron trzecich. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

3️⃣ Czy są jakieś różnice między Trezorem Model One a Trezorem Model T?

Rzeczywiście, między tymi urządzeniami istnieją pewne różnice. Model One jest tańszy, nie posiada ekranu dotykowego i obsługuje mniejszą liczbę kryptowalut. Z kolei Model T jest droższy, ale łatwiejszy w obsłudze i można do niego wysyłać kryptowaluty, których nie obsługuje Model One. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

4️⃣ Gdzie mogę kupić portfel sprzętowy Trezor?

Polecamy zakup Trezora bezpośrednio u producenta. Będziesz w ten sposób mieć pewność, że urządzenie jest naprawdę tym, czym być powinno – z kupnem portfeli sprzętowych z drugiej ręki wiąże się pewne ryzyko. Zwróć też uwagę, czy opakowanie, w którym Trezor dotrze do Twojego domu, jest nienaruszone. Można go jednak kupić także u autoryzowanych sprzedawców. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

Więcej informacji

Więcej informacji o Trezor

Nazwa spółkiTrezor
OperatorTrezor company s.r.o.
Główna zaletaBardzo bezpieczny portfel
W j. polskim?
Wdrożenie usługi2013
Siedziba spółkiPraga, Republika Czeska
Oficjalna strona internetowahttps://shop.trezor.io
Waluta rachunkuZłoty, euro, dolar i inne
Inne opłatyBez opłat
Minimalny depozyt1 satoshi
Minimalna transakcja1 satoshi
Informacje o wpłatach i wypłatach
Metody wpłat Tylko w kryptowalutach
Metody wypłatTylko w kryptowalutach
Obsługiwane kryptowalutyWszystkie podstawowe kryptowaluty i tysiące innych tokenów
Aplikacja mobilna
Wersje internetowe
Wsparcie klienta
Czat
Oceń Trezor
0
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.