Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Aktualne notowania kolekcji NFT – Lista z wartościami i wykresami

Poniżej można znaleźć listę najbardziej znanych kolekcji NFT wraz z ceną NFT. Najsłynniejsze z kolekcji na liście mają swoją własną recenzję, w której można dowiedzieć się więcej na ich temat.

Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak każda kolekcja różni się od innych, poniżej znajdziesz również opisy poszczególnych ich typów.

 

Kolekcje NFT

NFT Cena Zmiana na 24 godz. wykres 7-dniowy
Filtry
Sortowanie
NFT
Cena
Zmiana na 24 godz.
Zresetuj filtr

Czym są kolekcje NFT?

NFT to skrót od “non-fungible tokens” (niewymienialne tokeny/żetony). NFT można rozumieć jako dowód cyfrowej własności przechowywany w łańcuchu bloków, za pomocą którego można łatwo określić rodzaj przedmiotu i ustalić jego prawowitego właściciela.

Przez przedmiot możemy rozumieć własność cyfrową: sztukę, karty kolekcjonerskie, kolekcje PFP, piosenki, wirtualny świat, domeny, bilety, usługi, przedmioty z gier i wiele innych.

NFT można handlować na scentralizowanych i zdecentralizowanych rynkach NFT i na blockchainach pozwalających na korzystanie z tej nowej technologii.

Chociaż jest to nowa i wysoce spekulacyjna branża, zainteresowanie NFT rośnie w szybkim tempie. W 2021 roku wolumen obrotu NFT przekroczył 40 mld USD, przy czym wiele NFT sprzedano za ponad 1 mln dolarów.

Jakie kolekcje NFT istnieją?

Podział kolekcji według zastosowania

Najbardziej płynnymi kategoriami NFT są kolekcje PFP, sztuka, wirtualne działki (światy) i przedmioty z gier. Oprócz wymienionych, NFT można kolekcjonować, handlować i z nich korzystać jeszcze w ramach kilku innych kategorii, które opisaliśmy poniżej.

Sztuka

Sztuka jest jedną z najpopularniejszych i obecnie najczęściej używanych form NFT. Są to cyfrowe dzieła sztuki, które generalnie przybierają postać obrazów lub krótkich animacji.

NFT pozwalają artystom budować globalną bazę fanów bez pomocy galerii, dystrybutorów czy kuratorów. Do autentyczności dzieł sztuki przyczynia się możliwość umieszczenia podpisu artysty w metadanych NFT.

Najdroższym sprzedanym NFT jest cyfrowe dzieło Everydays: the First 5000 Days autorstwa Beeple, które sprzedało się za niewiarygodnych 69 milionów dolarów.

Niektórzy z najbardziej znanych artystów w branży NFT to: PAK, Xcopy, Fewocious lub właśnie Beeple.

Kolekcje PFP

Są to tak zwane zdjęcia profilowe, które są zbiorem awatarów, zwykle w ilości 10 000 egzemplarzy. Każdy z awatarów ma unikalne, rzadkie cechy, które są losowo generowane i łączone.

Niektóre z najbardziej znanych kolekcji PFP obejmują: CryptoPunks, Bored Ape Yach Club i CloneX.

Korzyści płynące z projektów PFP to połączenie społeczności o podobnych poglądach, specjalne korzyści dla członków i wykorzystanie NFT jako zdjęcia profilowego w mediach społecznościowych.

Kolekcje tego typu często mają na celu zbudowanie ogólnej globalnej marki w branży rozrywkowej lub odzieżowej, ale nierzadko starają się również połączyć swoje awatary z wirtualnymi światami.

Wirtualne światy

Wirtualne światy lub metaverse to trójwymiarowe wersje Internetu, w których można komunikować się, udostępniać dane i cieszyć się rozrywką.

Poszczególne wirtualne światy różnią się między sobą pod względem tego, do czego są przeznaczone. Podczas gdy Second Life zapewnia na przykład przestrzenie i miejsca na koncerty, konferencje i wystawy, SandBox oferuje zastosowania dla gier. NFT w metaverse może mieć formę sprzedaży ziemi, specjalnych wydarzeń metaverse, postaci czy odzieży lub przedmiotów.

Oto kilka przykładów najbardziej znanych wirtualnych światów: Decentraland, Somnium Space, SandBox, NFT Worlds.

NFT związane z grami

NFT gaming (również “play-to-earn” lub w skrócie P2E) zapewnia możliwość tworzenia wartości i otrzymywania nagród w określonym świecie gry. Gracze mogą kupować unikalne przedmioty NFT w środowisku gry (statki, broń, ruchomości) zarówno w celu inwestycji, jak i doświadczenia w grze.

Oto kilka przykładów najbardziej znanych NFT ze świata gier: Axie Infinity, Pegaxy, Splinterlands.

Utility NFT

Posiadanie tak zwanych Utility NFT zapewnia pewne określone prawa członkowskie i korzyści, takie jak nagrody dla posiadaczy, dostęp do prywatnych grup lub zaproszenia na wirtualne i rzeczywiste wydarzenia.

Podobnie jak w przypadku wirtualnych światów (metaverse), zastosowanie Utility NFT jest naprawdę szerokie i można je podzielić na wiele różnych kategorii – do najczęściej spotykanych należą społecznościowe grupy NFT, POAPs lub domeny ENS, które służą do nazywania adresów portfeli, na przykład Finlio.eth zamiast długiego numerycznego adresu portfela itp.

Do najbardziej znanych projektów w dziedzinie Utility NFT należą np.: Premint Collector pass, The Meta Key, PROOF Collective.

Karty “kolekcjonerskie”

Rozwój świata NFT idzie na rękę kart kolekcjonerskich, w przypadku których ważny jest aspekt autentyczności i rzadkości. Dzięki NFT i technologii blockchain wszystkie te właściwości można natychmiast zweryfikować. Została wyeliminowana również funkcja prawdziwego pośrednika, która wcześniej była niezbędna do handlu kartami.

Niektóre z najbardziej znanych kart kolekcjonerskich to: NBA Top Shot, Sorare, Curio Cards.

Podział według określonego łańcucha bloków

Wybór blockchaina do handlu NFT można rozpatrywać w kilku aspektach: liczby użytkowników, miesięcznego wolumenu obrotu (płynności) i wysokości opłat.

Ethereum

Ethereum jest jednym z dominujących blockchainów w handlu NFT. Blockchain ETH oferuje ponad 500 000 aktywnych użytkowników, miesięczny wolumen obrotu w wysokości 2,5 miliarda dolarów, przy czym opłaty wahają się w zakresie 20-150 dolarów (w zależności od aktualnego gas fee).

Solana

Solana stała się drugim najbardziej znanym blockchainem dla NFT i obecnie stopniowo nabiera rozpędu. Liczba aktywnych użytkowników sięga 300 000, miesięczny wolumen obrotu wynosi około 1,5 miliarda dolarów, a opłaty wahają się w granicach kilku dolarów.

Polygon

Polygon działa jako warstwa 2 Ethereum, umożliwiając tworzenie szybszych i skalowalnych rozwiązań przy użyciu autonomicznych inteligentnych kontraktów.

Blockchain Polygona oferuje około 250 000 aktywnych użytkowników, miesięczny wolumen obrotu mieści się w przedziale 40-80 milionów dolarów, a niskie opłaty wynoszą zazwyczaj do kilku dolarów – podobnie jak w przypadku Solany.

Blockchainów korzystających z technologii NFT jest cała masa – Cardano, Tezos, Avalanche, Hathor, Binance Smart Chain, Flow, Ronin i wiele innych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0
Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.