Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Gdzie na polskim rynku szukać dobrej dywidendy za 2022 rok?

Opublikowano:
Gdzie na polskim rynku szukać dobrej dywidendy za 2022 rok?
Zdj.: Depositphotos.com

Dla wielu osób inwestujących w akcje, podstawowym założeniem jest długoterminowe ulokowanie określonego kapitału w walorach danej firmy, tak, aby corocznie czerpać benefity z tytułu wypłacanej dywidendy. Zarówno w Polsce, jak i na świecie bardzo cenione są firmy, których wewnętrzne zasady określają stałe, regularne (a najlepiej wręcz: rosnące z roku na rok!) dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Tego rodzaju spółki dywidendowe stanowią podstawę mądrze skonstruowanego portfela niejednego inwestora. Efekt kuli śnieżnej pozwala bowiem na gromadzenie coraz większego majątku. Tak od lat czyni chociażby sam Warren Buffet za sprawą akcji Coca-Coli.

Notatka

WAŻNE! Samo uchwalenie przez spółkę obiecującej polityki dywidendowej, o niczym jeszcze nie przesądza! Dla przykładu, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. szczyci się polityką dywidendową zakładającą wypłatę 30% zysku. Tymczasem ta górnicza firma niedawno ogłosiła, że mimo rekordowych zysków, nie przekaże swoich akcjonariuszom ani złotówki!

Co ważne, ciekawe spółki dywidendowe możemy odnaleźć nie tylko handlując na giełdach zagranicznych, takich jak NASDAQ czy w ramach indeksu S&P500, ale również na naszym, lokalnym, warszawskim podwórku! Giełda Papierów Wartościowych, w tym indeks WIG20 zawiera całkiem sporo ciekawych opcji dywidendowych. Pora zatem odpowiedzieć wprost na pytanie sformułowane w tytule niniejszego artykułu, a więc: w które spółki z polskiego parkietu warto się zaangażować pod kątem podziału zysku za zeszły rok? Nie przeciągając ani chwili dłużej, zapraszamy do lektury!

XTB S.A. – prężny polski fintech to uznana, dywidendowa marka

Jeżeli mówić o wysokich zwrotach z tytułu dywidendy, to jednym z najpewniejszych wyborów jest spółka XTB. Zresztą, już na jesień ubiegłego roku w artykule poświęconym spółkom o potencjalnie wysokiej stopie dywidendy, polecaliśmy X-Trade Brokers pod tym względem! XTB za rok 2022 r. pokazało wprost wyśmienite wyniki. Firma chwali się zyskiem netto w wysokości aż 776 milionów złotych! To wartość aż trzykrotnie wyższa, niż w roku 2021 r. Okazuje, się, że polski broker, pomimo sporych wydatków na marketing i angażowania do swoich spotów tak znanych osobistości jak Conor McGregor czy Iker Casillas, jest w stanie regularnie notować setki milionów złotych dochodu.

Notatka

Warto pamiętać, że otrzymanie dywidendy rodzi konsekwencje podatkowe! Podział zysku obarczony jest 19% podatkiem pobieranym bezpośrednio przez brokera giełdowego. Szczegółowe informacje na temat podatku od gry na giełdzie zawarliśmy w naszym kompleksowym poradniku o podatkach od akcji!

Dodatkowo, w raporcie bieżącym nr 4/2023 spółka XTB ogłosiła, że zamierza wypłacić naprawdę sowitą dywidendę w wysokości 50% osiągniętego zysku. Z kolei kolejne 25% wypracowanych dochodów ma być zaś przeznaczone na wartościowy dla akcjonariuszy program skupu akcji własnych. Buy-backi generują niezawodny popyt na akcje, dowodem czego jest chociażby firma Apple i jej setki miliardów dolarów przeznaczone na przestrzeni lat na skup walorów z rynku. Przekładając powyższe informacje na konkretne liczby, XTB wypłaci dywidendę w wysokości 3,25 zł brutto za akcję oraz przeznaczy 188,7 milionów zł na skup akcji własnych. W tej sytuacji trudno się dziwić, że kurs akcji XTB znajduje się praktycznie na historycznym szczycie!

Bank Handlowy – dywidendowy lider sektora bankowego płaci grubo powyżej 10%

O ile banki, za sprawą niedawnego bankructwa SVB i Signature Banku radzą sobie ostatnio gorzej, niż przeciętnie, o tyle miłym zaskoczeniem jest sytuacja fundamentalna Banku Handlowego. Ten, założony ponad 160 lat temu bank komercyjny, stanowiący obecnie część potężnej grupy finansowej Citi, zakomunikował bardzo solidne wyniki finansowe. Roczny zysk netto banku przekroczył 1,5 miliarda złotych. Bank handlowy, którego akcjonariuszami są w dużym stopniu fundusze inwestycyjne, to mądrze zarządzany podmiot.

W negatywnym otoczeniu sektora bankowego i ryzykach prawnych dotyczących kredytów frankowych, Bank Handlowy radzi sobie nadzwyczaj wprost dobrze. Pozwoli to na wypłatę bardzo godnej dywidendy.

Co więcej, Bank szczyci się wyjątkowym jak na polskie warunki indywidualnym zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego, pozwalającym na wypłatę 100% dywidendy. KNF jednoznacznie doceniła jakość portfela aktywów Banku Handlowego. Ostatecznie, Zarząd Banku Handlowego zdecydował, że na dywidendę zostanie przeznaczone 75% zysku wygenerowanego w roku 2022. Daje to niezmiernie atrakcyjne 9 zł brutto na akcję. Przy aktualnym kursie spółki oscylującym poniżej 80 zł na akcję, mówimy więc o dwucyfrowej stopie zwrotu. Obok XTB to jedna z najbardziej racjonalnych ofert dywidendowych na rynku.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.