Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » TSUE broni frankowiczów, polskie banki są w opałach

TSUE broni frankowiczów, polskie banki są w opałach

TSUE broni frankowiczów, polskie banki są w opałach
Źródło: Depositphotos.com

Kondycja głównych polskich indeksów giełdowych, czyli WIG20 oraz mWIG40 jest w dużym stopniu uzależniona od sytuacji w sektorze bankowym. Kapitalizacja spółek akcyjnych, które prowadzą działalność stricte bankową jest w tych dwóch indeksach tak duża, że w istotny sposób "ciążą one” na zachowaniu całego rynku. Ostatnio zaś w segmencie WIG-Banki było zdecydowanie więcej powodów do niepokoju, niż radości.

Spory wpływ na sentyment w polskiej branży bankowej mają oczywiście sprawy frankowe. Mowa tu o prowadzonych przed sądami powszechnymi w całej Polsce procesach sądowych o unieważnienie lub zmianę treści umów kredytowych denominowanych lub indeksowanych wedle kursu pary walutowej PLN/CHF. Znaczne powodzenie "frankowiczów” przed sądami spowodowało między innymi szybki wzrost wartości giełdowej firmy Votum, wyspecjalizowanej w tego rodzaju procesach. Obecnie zaś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przysporzył bankom kolejnych problemów!

Na czym polega problem banków z orzecznictwem TSUE?

Orzeczenia sądów w sprawach frankowych, i tak już w zdecydowanej większości negatywne dla banków, mogą wkrótce jeszcze bardziej zaboleć te spółki. Rzecznik Generalny TSUE Anthony Michael Collins wydał bowiem oficjalną opinię prawną, która w całości idzie po myśli kredytobiorców. Mówi ona o tym, że po tym, jak dana umowa frankowa zostanie unieważniona, banki nie mogą domagać się od byłego kredytobiorcy niczego więcej jak tylko zwrotu nominalnej kwoty kredytu. Odbiera to bankom szanse na tak zwane "wynagrodzenie za korzystanie z kapitału” i może oznaczać wymierny cios finansowy!

O sporządzenie opinii prawnej na temat tego, co powinno dziać się po unieważnieniu umowy kredytu frankowego zwrócił się do TSUE Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

Niejasności, potęgowane przez brak odpowiednich przepisów były rzeczywiście spore. W wydanej opinii, Rzecznik generalny TSUE poparł w zasadzie w całości stanowisko osób fizycznych, co godzi wprost w interes bankierów.

Oczywiście, pod względem formalnym, sama opinia prawna Rzecznika Generalnego TSUE nie ma jeszcze tej mocy prawnej, co oficjalny wyrok luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Praktyka pokazuje natomiast, że w zdecydowanej większości TSUE wydaje swoje orzeczenie zgodnie z linią interpretacyjną wskazaną właśnie w uprzedniej opinii prawnej. Dlatego po tym jak Rzecznik Collins wydał powyższą, głośną opinię w sprawie C-520/21, banki na GPW zareagowały niemal paniczną wyprzedażą!

Które spółki bankowe najbardziej obciąża kierunek obrany przez sądy?

Chociaż poszczególne banki zawiązały już potężne rezerwy finansowe na poczet mnożących się z roku na rok spraw frankowych, to i tak dalsze, negatywne orzeczenia pociągają w dół ich wyceny. Najbardziej narażonym na ryzyka frankowe polskim bankiem jest bezspornie Bank Millennium. Niebagatelną część portfela kredytowego zajmują one także w przypadku PKO BP, Alior, czy Banku Pekao SA oraz Santander Bank Polska. Nic zatem dziwnego, że obecnie indeks sektora bankowego zdaje się dołować i oddawać sporą część zysków intensywnie wypracowanych na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Co jednak warte podkreślenia, inwestycje w spółki sektora bankowego nadal mogą okazać się dobrym pomysłem, zwłaszcza, jeśli nastawimy się na budowanie kapitału w długim terminie. Prędzej, czy później handlujący na giełdzie w pełni uwzględnią w cenach wszelkie problemy banków związane z kwestionowanymi kredytami frankowymi. Zapewne za kilka lat ryzyko walutowe będzie się kojarzyło głównie z rynkiem forex, a nie z nieszczęśliwymi kredytami hipotecznymi. Póki co jednak trudno się dziwić, że w obliczu niekorzystnej opinii unijnej, banki silnie tracą!

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo