Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Grayscale ostrzega – większość funduszy ETF nie przetrwa konkurencji na rynku!

Jeszcze niedawno świat wstrzymywał oddech, czekając na finalne zatwierdzenie pierwszych funduszy ETF na Bitcoina. Teraz okazuje się, że większość z nich czeka nie lada wyzwanie!

Opublikowano:
Grayscale ostrzega – większość funduszy ETF nie przetrwa konkurencji na rynku!
Zdj.: depositphotos.com

Dyrektor generalny Grayscale, Michael Sonnenshein, wyraził ostatnio sceptycyzm co do długoterminowej rentowności większości funduszy ETF Bitcoin zatwierdzonych przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W wywiadzie dla CNBC na Światowym Forum Ekonomicznym, Sonnenshein snuł przewidywania, że większość z 11 zatwierdzonych spotowych funduszy ETF na Bitcoin prawdopodobnie zawiedzie.

11 stycznia 2024 roku ruszyły etf-y na bitcoin

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oficjalnie zatwierdziła 11 funduszy ETF typu spot Bitcoin 10 stycznia, a 10 z nich rozpoczęło handel następnego dnia. Wielu emitentów ETF aktywnie obniża swoje opłaty transakcyjne w celu zwiększenia konkurencyjności, przy czym większość zatwierdzonych funduszy ETF ustala opłaty w przedziale od 0,2% do 0,4%. Ponadto kilku dostawców ETF Bitcoin zaoferowało tymczasowe zwolnienia z opłat.

W przeciwieństwie do tego trendu, Grayscale, największy posiadacz Bitcoina wśród emitentów spot Bitcoin ETF, pobiera aż 1,5% bez żadnych zwolnień. Sonnenshein bronił wyższych opłat, sugerując, że tylko dwa lub trzy spotowe ETF-y Bitcoin prawdopodobnie przetrwają, podczas gdy reszta zostanie wycofana z rynku. Wśród mocnych graczy pozostaje opisywany przez nas ETF ze stajni BlackRock.

Zauważył także : “Myślę, że z naszego punktu widzenia może to czasami kwestionować ich długoterminowe zaangażowanie w tę klasę aktywów […] Nie sądzę, że rynek będzie miał ostatecznie te 11 produktów spotowych, które mamy”.

Ucieczka kapitału z funduszu Grayscale!

Zdj.: Depositphotos.com
Bitcoinowe mity
Bitcoin pozostaje w centrum uwagi zarządzających funduszami ETF

Komentarze Sonnensheina zostały wygłoszone piątego dnia handlu spot Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych. Od czasu uruchomienia handlu, Grayscale był jedynym emitentem agresywnie pozbywającym się Bitcoinów, sprzedając rekordowe 37 947 BTC.

W przeciwieństwie do tego, pozostałych dziewięciu emitentów dodało co najmniej 40 000 BTC do swoich produktów od początku handlu. Rynek kryptowalut pozostaje tymczasem w konsolidacji.

Co ciekawe, M. Greenspan, założyciel Quantum Economics, zgadza się z oceną Sonnensheina, sugerując, że większość emitentów ETF prawdopodobnie będzie walczyć w dłuższej perspektywie, ponieważ inwestorzy mogą preferować przechowywanie swoich aktywów lub zdecydować się na samodzielne przechowywanie. Greenspan stwierdził: “Na razie posiadanie spotowych funduszy ETF jest dobrym sposobem dla niektórych zarządzających portfelami na uzyskanie ekspozycji, która w innym przypadku nie byłaby możliwa. Ale posiadanie 11 z nich jest dość absurdalne. Będzie musiała nastąpić konsolidacja i wszyscy o tym wiedzą, dlatego opłaty są na dnie”.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.