Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rozporządzenie w sprawie rynku kryptoaktywów coraz bliżej

Opublikowano:
Rozporządzenie w sprawie rynku kryptoaktywów coraz bliżej
Zdj.: Depositphotos.com

W jednym z naszych niedawnych artykułów poświęconych kryptowalutom, zwracaliśmy uwagę, że obserwowalny jest coraz mocniejszy docisk regulacyjny na rynku krypto. Potwierdzeniem tego faktu jest chociażby postęp we wdrażaniu unijnego rozporządzenia w sprawie kryptoaktywów, czyli słynnego już projektu rozporządzenia MiCa. W połowie maja 2023 roku projekt tego aktu prawnego pomyślnie zaopiniowała Rada ECOFIN, co daje swoistego rodzaju “zielone światło” do wdrażania prawa kryptowalutowego na terenie całej Unii Europejskiej.

Notatka

Wspomniana wyżej, unijna Rada ECOFIN to inaczej Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych. Jest ona swojego rodzaju forum spotkań ministrów gospodarki oraz ministrów finansów ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Zaopiniowanie danego projektu na tak wysokim szczeblu politycznym oznacza w praktyce, że państwa członkowskie porozumiały się w wybranej kwestii.

Co ciekawe, rozporządzenie MiCa będzie obejmowało nie tylko ściśle kryptowaluty, ale także między innymi tokeny NFT i inne usługi blockchain, takie jak zdecentralizowane finanse. Emitenci tokenów będą wręcz musieli posiadać siedzibę na terenie UE. Jak wskazywaliśmy już na łamach Finlio, wielu wskazuje, że środowisko kryptowalut powinno być dostatecznie uregulowane prawnie co najmniej z kilku powodów. W ramach dzisiejszego artykułu przyjrzyjmy się zatem, pod kątem planowanego unijnego rozporządzenia, dlaczego regulacja rynku krypto może być dla zarówno dla Bitcoina, jak i pozostałych kryptowalut jednoznacznie opłacalna!

Rozporządzenie MiCa zapewni stabilność, utrudniając przy tym popełnianie przestępstw

Krytycy wprowadzania kolejnych wspólnotowych dokumentów podkreślają, że zabierają one wolność i godzą w swobody obywatelskie. Trzeba jednak stwierdzić, że nierzadko to właśnie brak regulacji prowadzi do wzrostu nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy, oszustwa finansowe i finansowanie terroryzmu. Bez odpowiednich przepisów i nadzoru, trudniej jest ścigać przestępców i zapewnić ochronę inwestorom. Wiele osób nie ma przecież wystarczającej wiedzy na temat kryptowalut i może paść ofiarą oszustw lub manipulacji. Przepisy prawa mogą tymczasem zapewnić ochronę przed nieuczciwymi praktykami, a także wymagać przejrzystości i odpowiedzialności ze strony kantorów krypto i giełd kryptowalutowych.

Jeżeli ekosystem kryptowalut ma być docelowo bezpiecznym, cieszącym się zaufaniem miejscem, niezbędne są jasne i uczciwe regulacje oraz transparentne zasady opodatkowania krypto. Unijne Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady “MiCa” ma szanse zapewnić takie właśnie otoczenie prawne.

Rozporządzenie MiCa ma zatem na celu uregulowanie rynku kryptowalut i jako takie, jest istotne dla ochrony inwestorów Trzeba też przyznać, że brak regulacji stwarza ryzyko dla stabilności finansowej. Kryptowaluty, zwłaszcza te o dużej kapitalizacji rynkowej, jak chociażby Ethereum, Litecoin, czy Ripple, mogą wpływać na tradycyjne rynki finansowe. Bez właściwego uregulowania, nie ma tymczasem mechanizmów zarządzania ryzykiem, które mogą chronić przed nagłymi wahaniami wycen i niestabilnością godzącą w finanse osobiste.

Zaufanie inwestorów to rzecz bezcenna, zwłaszcza na wysoce innowacyjnym rynku

Regulacje mogą przyczynić się do większego zaufania do kryptowalut jako klasy aktywów. Rozporządzenie MiCa zakłada, że do kryptowalut będzie się stosowało chociażby dotychczasowe procedury AML, ograniczające ryzyko prania brudnych pieniędzy. Niektóre spółki, jak chociażby Binance, już dzisiaj przykłada wagę do przepisów AML. Nadal jednak wiele osób obawia się inwestowania w kryptowaluty ze względu na brak dostatecznej kontroli i związane z tym ryzyko utraty środków. Wspomnienia po sytuacjach takich jak upadek giełdy FTX są zbyt silne, aby tak łatwo wyprzeć je z pamięci. Przejrzyste i skuteczne przepisy mogą pomóc więc w budowaniu zaufania inwestorów i przyciąganiu większej liczby uczestników na rynek.

Zdj.: Crypto.com, World Bank
Jak podaje Bank Światowy, rynek krypto rozwija się w tempie porównywalnym do tego, jak dwadzieścia pięć lat temu rozwijał się Internet.
Notatka

Firmy działające na rynku blockchain i crypto zmagają się z działaniami regulatorów, niezależnie od szerokości i długości geograficznej. Analizowaliśmy chociażby przypadek spółki Coinbase, która podejmuje prawną batalię z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Ujęliśmy to w artykule: “Giełda Coinbase zmaga się z amerykańskim regulatorem”.

Wreszcie, regulacje mogą pomóc w zapewnieniu równowagi między innowacją a ochroną interesów publicznych. Kryptowaluty i technologia blockchain mają potencjał do rewolucji w wielu dziedzinach, ale jednocześnie stwarzają nowe wyzwania i ryzyko. Uregulowanie rynku pozwoli na promowanie innowacji, jednocześnie zapewniając ochronę przed oszustwami. Na te aspekty odnośnie wdrożenia MiCa zwraca między innymi uwagę Bruno Le Maire – francuski minister gospodarki, finansów oraz suwerenności przemysłowo-cyfrowej. Zdaniem ministra, po wdrożeniu przepisów rozporządzenia kryptowalutowego, Unia Europejska stanie się atrakcyjnym terenem dla rozwijania się nowych projektów krypto. Rządzący liczą na to, że już wkrótce na terenie UE pojawią się innowacyjne podmioty typu Zonda lub Egera.

Rozporządzenie kryptowalutowe MiCa wyznaczy europejski standard dla rynku krypto na długie lata

Podsumowując, uregulowanie prawnie rynku kryptowalut jest ważne dla zwalczania przestępczości finansowej, zapewnienia stabilności, ochrony inwestorów, budowania zaufania i znalezienia równowagi między innowacją a ochroną interesów publicznych. Planowane unijne rozporządzenie w sprawie rynku kryptoaktywów obejmie stablecoiny, tokeny NFT i tradycyjne kryptowaluty. Nowe unijne przepisy wprowadzą także obowiązek uzyskania stosownego pozwolenia na świadczenie usług kryptowalutowych przez dostawców tego rodzaju rozwiązań. Wdrożony będzie także publiczny rejestr firm działających w sektorze kryptoaktywów.

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.