Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Dywersyfikacja to podstawa w trakcie inwestowania w 2023 roku!

Dywersyfikacja to podstawa w trakcie inwestowania w 2023 roku!
Zdj.: Depositphotos.com

Rok 2022 powoli przechodzi już do historii. W pamięci inwestorów giełdowych zapisze się on przede wszystkim jako czas soczystej czerwieni i intensywnych spadków na wielu rynkach. Mocno potaniały kryptowaluty (w czym udział miały również problemy giełd kryptowalutowych), spadały ceny obligacji (ten słynny “wzrost rentowności” obligacji wynika właśnie ze spadku ich nominalnych wycen!), a większość akcji również przyprawiała przede wszystkim o mocny ból głowy. Rozważni inwestorzy nie pozwalają sobie jednak na załamywanie się nad tym, co było, lecz snują już konkretne plany i wizje, jak najlepiej podejść do rozgrywania rynku w nadchodzącym roku.

Trudno udzielać rekomendacji, co do tego, w co zainwestować w 2023 roku. Można jednak z dużą dozą pewności stwierdzić, że kluczem do pomyślności w inwestycjach w nadchodzącym roku będzie mądrze przeprowadzona dywersyfikacja. Formalnie pod tym pojęciem rozumie się racjonalne zróżnicowanie składu portfela inwestycyjnego, jednak cały sekret tkwi przede wszystkim w praktycznym podejściu, jak konkretnie zdywersyfikować swoje inwestycje? Postarajmy się odpowiedzieć na tak postawione pytanie!

Trudno o jednoznaczne rady, jak inwestować w 2023 roku. Zdecydowanie warto pamiętać jednak o trzymaniu się zasad mądrej dywersyfikacji!

Pamiętajmy o dywersyfikacji geograficznej

Niekiedy bywa tak, że osoby, które rozpoczynają handel na giełdzie, skupiają się wyłącznie na akcjach spółek mających siedzibę i notowanych w kraju, z którego ci początkujący adepci inwestowania pochodzą. To duży błąd, przez który można odciąć się od możliwości zakupu naprawdę wartościowych aktywów tylko z tego względu, że pochodzą one z innej części świata, niż akurat przyszło nam żyć. Drugie zagrożenie wynikające z braku dywersyfikacji geograficznej wiąże się z możliwością odnotowania kolosalnych strat w przypadku, gdy z jakiegoś powodu sentyment na rynku pogorszy się akurat względem kraju lub regionu, z którego pochodzą nasze akcje.

Najbardziej dobitnym przykładem jest oczywiście kondycja funduszu ETF iShares MSCI Russia, którego strata rok do roku przekroczyła 99%, a w dodatku z dniem 1 czerwca 2022 roku, fundusz ten został całkowicie zamknięty. Również i rynek chiński popadł w mocną niełaskę inwestorów, na co złożyła się zarówno restrykcyjna, obciążająca gospodarkę polityka zero-covid, jak również narastające problemy wokół giganta branży nieruchomości, holdingu Evergrande. Zatem, można śmiało powiedzieć, że dywersyfikacja geograficzna to we współczesnym, zglobalizowanym świecie absolutna podstawa!

Przywiązanie wyłącznie do jednego rynku może nas słono kosztować, o czym boleśnie przekonali się chociażby inwestorzy skupiający się na, zdawałoby się, atrakcyjnie wycenionym rynku rosyjskim lub chińskim!

Równie ważna jest dywersyfikacja klas aktywów

Oprócz wspomnianej wyżej dywersyfikacji geograficznej, równie istotna jest dywersyfikacja klas aktywów, w które angażujemy nasze środki przeznaczone na inwestycje. Cóż bowiem z tego, że zdecydujemy się na przykład na zakup akcji z różnych zakątków świata, jeżeli przyszły rok okaże się kolejnym fatalnym okresem dla rynku akcyjnego, ujmowanego globalnie? Dobrym przykładem jest chociażby szybki rzut oka na znany ETF globalnego rynku akcji Vanguard FTSE All-World UCITS, który w przeciągu roku potaniał prawie o 20%. Okazuje się zatem, że nawet dywersyfikacja geograficzna nie uchroniła inwestorów przed ujemną stopą zwrotów.

Skuteczne inwestowanie nie polega wyłącznie na dywersyfikowaniu się pod względem geograficznym. To także sztuka doboru odpowiednich i należycie zróżnicowanych klas aktywów!

Jak zatem podejść do dywersyfikacji klasowej? Korzystnym jest zbadać bliżej co najmniej kilka innych rynków inwestycyjnych w stosunku do tego, na którym na co dzień operujemy. Ciekawą alternatywą na trudne czasy wydają się zwłaszcza surowce. Inflacja, którą odczuwamy na co dzień ma bowiem istotny wpływ na notowania surowców. Dobrze jest także nie polegać wyłącznie na jednej walucie, gdyż i na rynku forex sytuacja jest ostatnio bardzo zmienna. Przykładowo, z pewnością osoby, które na początku 2022 roku wymieniły sporą część złotówek na dolary są obecnie z tego ruchu zadowolone. Z kolei, inwestorzy pragnący uzupełnić swoje portfolio o aktywa cechujące się dużą zmiennością, mogą wybrać chociażby Bitcoina. Mądrze skonstruowane portfolio inwestycyjne powinno zawierać w każdym razie zarówno bardziej defensywne, jak i nieco agresywniej nastawione składniki.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.