Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Na czym zarabia największa firma na świecie – Rzut oka na wyniki Apple

Na czym zarabia największa firma na świecie – Rzut oka na wyniki Apple
Zdj.: Depositphotos.com

Założona w 1976 roku firma Apple wymieniana jest wśród najlepiej zarządzanych przedsiębiorstw na świecie. Amerykanie dumnie określają ją jako jeden z tak zwanych “diamentów w koronie” giełdy w USA. Bynajmniej nie bez powodu – udział akcji o tickerze AAPL w indeksie NASDAQ jest naprawdę niebagatelny. Spółka zarządzana przez Tima Cooka co kwartał prezentuje naprawdę wyśrubowane wyniki finansowe. Warto jednak zadać sobie pytanie, jakie konkretnie elementy składają się na potężne przychody Apple?

Notatka

Trochę ponad miesiąc temu przedstawiliśmy w tym artykule, że, w odróżnieniu od innych gigantów z Doliny Krzemowej, Apple prowadzi od lat niesłychanie racjonalną politykę kadrową i nie musi obecnie zajmować się procedurą masowych zwolnień!

Gdyby bowiem zapytać na ulicy losowego przechodnia, co stanowi o sile firmy Apple, zapewne uzyskalibyśmy odpowiedź, że jej potężna kapitalizacja wynika z bycia czołowym producentem sprzętu elektronicznego. Jak się okazuje, to tylko część prawdy o Apple. Bazując na opublikowanych niedawno kwartalnych wynikach Apple, widzimy, jak ambitnie “Gigant z Cupertino” poczyna sobie także na innych polach. Mówiąc krótko, ta firma ma jeszcze naprawdę sporo do zaproponowania zarówno klientom, jak i przede wszystkim inwestorom giełdowym! Przyjrzymy się zatem bliżej, jak wyglądają fundamenty spółki z charakterystycznym logo nadgryzionego jabłka!

Produkty, które odpowiadają za największe przychody Apple

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że, patrząc od strony przychodowej, największą część tortu stanowi dla Apple sprzedaż smartfonów iPhone. Najnowsze wyniki kwartalne pokazują bardzo solidny wzrost aż o 8% rok do roku, co pozwoliło wygenerować całe 65.8 miliardów dolarów! Nie gorzej wygląda sprzedaż peryferiów takich jak słuchawki AirPods, czy zegarki Apple Watch, która również wzrosła o analogiczne 8% rok do roku, zasilając kasę Apple kwotą rzędu 13.5 miliardów dolarów.

Notatka

CIEKAWE! Apple, jako firma absolutnie globalna, musi na bieżąco dostosowywać ceny swoich produktów na poszczególnych rynkach krajowych do sytuacji na rynku walutowym. Nic zatem dziwnego, że wobec radykalnego osłabienia się złotówki względem do dolara, ceny produktów Apple tak bardzo u nas podrożały.

Brokerzy giełdowi, którzy często uzasadniają wysoką wycenę Apple (wskaźnik C/Z w okolicach 25) faktem jej dalszych, dynamicznym wzrostów, ucieszą się zaś z tego, że sprzedaż iPadów oraz MacBooków wzrosła rocznie o oszałamiające 30% i 29%! W przypadku laptopów odpowiada to za 7.7 miliardów dolarów, a tabletów – aż 9.4 miliardów! Jak zatem widać, przy takich rezultatach akcje Apple mają stały potencjał do wzrostu.

Apple to także prężna firma usługowa!

Bardzo pokaźna część przychodów Apple płynie także z coraz liczniejszych usług. W ramach ostatniego sprawozdania kwartalnego spółka pochwaliła się, że po raz pierwszy kwartalne przychody z ich usług przekroczyły 20 miliardów dolarów i wyniosły dokładnie 20.8 miliardów USD, przy wzroście 6% w ujęciu rok do roku! Usługi Apple to naprawdę szeroka paleta świadczeń dla konsumentów, począwszy od muzyki, oferowania przestrzeni w chmurze, Apple TV, czy prowizji od aplikacji z AppStore. Bez wątpienia główny akcjonariat Apple, czyli fundusze inwestycyjne, przyjęły tą informację z dużym zadowoleniem. W końcu usługi są o wiele bardziej marżowe, niż sama tylko produkcja sprzętu komputerowego.

O sile marki Apple świadczy fakt, że potrafi ona na długie lata przywiązać do siebie konsumentów i niemalże uzależnić ich od swojego rozbudowanego ekosystemu. Nie byłoby to oczywiście możliwe gdyby nie fakt, że świadczą oni usługi naprawdę wysokiej jakości!

Ci z nas, którzy regularnie handlują na giełdzie, doskonale zdają sobie sprawę, że wyceniana obecnie na ponad 2,3 biliona dolarów spółka Apple to nie do końca typowa spółka dywidendowa. Owszem, dzieli się ona z akcjonariuszami zyskiem, ale stopa zwrotu na poziomie niewiele ponad 0,6% nie robi szczególnego wrażenia. Siłę Apple widać za to po niezmiernie ambitnym, kultywowanym od lat programie skupu akcji własnych, za sprawą którego z rynku z roku na rok znika coraz więcej walorów AAPL. Biorąc zaś pod uwagę wagę tej firmy w indeksach giełdowych i jej obecność w niezliczonej ilości globalnych oraz technologicznych ETF-ów, o jej przyszłość powinniśmy być spokojni!

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.