Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Dlaczego warto obecnie zwrócić uwagę na kryptowalutę Solana?

Opublikowano:
Dlaczego warto obecnie zwrócić uwagę na kryptowalutę Solana?
Zdj.: cryptonomist.ch

Trzeba jednoznacznie przyznać, że w ostatnim czasie swój naprawdę dobry czas przeżywają kryptowaluty, czego przykładem jest między innymi opisywany przez nas spektakularny rajd ceny Bitcoina. Aby być jednak precyzyjnym, wypada stwierdzić, że obok tej czołowej światowej kryptowaluty, wyśmienicie radzi sobie także wiele innych alt-coinów, których tygodniowe i miesięczne zwroty z inwestycji okazują się jeszcze większe, niż ma to miejsce w przypadku BTC. Jest to oczywiście pochodna ich niższej kapitalizacji.

Notatka

Rok 2023 był w głównej mierze czasem srogiej bessy kryptowalutowej, jednak obecnie widzimy już wyraźne oznaki zmiany sentymentu i przechylanie się inwestycyjnej szali z poziomu strachu do zwiększonej chciwości.

Jednym z projektów krypto, który zyskuje ostatnimi czasy duże zainteresowanie inwestorów śledzących notowania kryptowalut, jest bez wątpienia Solana. Ta, wyceniana łącznie na około 30 miliardów dolarów, kryptowaluta już od dłuższego czasu plasowana jest w ścisłej czołówce projektów krypto, słusznie należąc do prestiżowego “TOP 10” rankingu CoinMarketCap. Wydaje się jednak, że zwłaszcza obecnie rynek zaczął dostrzegać wiele zalet Solany. Ustalmy zatem, czym wyróżnia się ten projekt na tle wielu innych tak zwanych walut wirtualnych?

Skalowalność i szybkość to główne przewagi Solany

Zdj.: solana.org
logo Solana
Solana służy do budowania skalowalnych aplikacji biznesowych

Już sam tylko szybki wgląd w whitepaper Solany informuje nas, że w zamyśle jej twórców ma to być platforma blockchain oparta na niezmiernej wydajności. W istocie, dzięki zastosowaniu technologii “Proof of History” (PoH), Solana osiąga imponującą prędkość potwierdzania transakcji. PoH działa jako niezależny zegar, umożliwiając szybkie i precyzyjne uporządkowanie operacji.

Im bardziej zaś szeroki rynek wierzy w użyteczność tego projektu, tym wyższą wycenę na rozmaitych giełdach kryptowalutowych notuje token SOL, którego cena poszybowała ostatnio wyraźnie do góry.

Co równie istotne, Solana naprawdę imponuje swoją skalowalnością. Dzięki zastosowaniu technologii opracowanej przez założyciela Anatolija Yakovenko, Solana może obsługiwać znacznie więcej transakcji niż większość platform blockchainowych. To rozwiązanie eliminuje problemy związane z przeciążeniem sieci i wysokimi opłatami transakcyjnymi, co stanowi istotną przewagę konkurencyjną. Docelowo sprzyja to także budowaniu licznych zdecentralizowanych projektów (DeFi) właśnie w oparciu o Solanę. Solana staje się po prostu atrakcyjną opcją zarówno dla indywidualnych inwestorów, jak i dużych instytucji finansowych.

Czy zatem rośnie nam poważny konkurent dla Ethereum?

Przyszłość każdego projektu krypto zależy od umiejętności budowania wokół siebie trwałego ekosystemu użytkowników. Tymczasem, Solana oferuje konkretne narzędzia dla programistów, umożliwiając rozwijanie własnych projektów opartych na blockchainie. To otwarte podejście do współpracy przyczynia się do dynamicznego rozwoju ekosystemu Solany. Podobnie obiecująco wyglądają zresztą takie projekty jak chociażby Polygon czy Casper Network.

Solana wyróżnia się szeregiem innowacji, sprawiając, że zyskuje ona coraz większą uwagę społeczności kryptowalutowej. Nic dziwnego, że wielu dostrzega w niej naturalnego konkurenta samego Ethereum!

Podsumowując, kryptowaluta Solana wyróżnia się skalowalnością, efektywnością czasową, otwartością na rozwój oraz niskimi kosztami transakcyjnymi. Te cechy sprawiają, że Solana staje się istotnym projektem na rynku kryptowalut, zyskując coraz większe uznanie wśród inwestorów i entuzjastów technologii blockchain, a to ma oczywiście przełożenie na jej rosnącą giełdową wycenę. I chociaż trudno stwierdzić, aby miała ona zdetronizować Bitcoina, to jak najbardziej można ją uznać za ciekawą alternatywę chociażby dla Ethereum.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.