Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Bitcoin pokonuje kolejne opory cenowe – czy to już rynek byka?

Opublikowano:
Bitcoin pokonuje kolejne opory cenowe – czy to już rynek byka?
Zdj.: Starline na Freepik.com

Raportując regularnie bieg wydarzeń na rynku kryptowalut, nie da się nie zauważyć, że październik 2023 r. był niezwykle udany dla Bitcoina. Kurs tej kryptowaluty wzrósł aż o 29% na przestrzeni miesiąca, podczas kiedy zarówno notowania akcji, jak i obligacji podążały głównie na południe. Łączna kapitalizacja Bitcoina zbliża się do 700 miliardów dolarów, co czyni ją porównywalną z wyceną całego Bershire Hathaway!

Bessa kryptowalutowa zdaje się powoli odchodzić w zapomnienie, a na rynek krypto wyraźnie pompowany jest nowy kapitał. Gdzie tym razem zawędrujemy i jakie projekty okażą się szczególnie udane? To pokaże przyszłość!

Przyjrzymy się zatem bliżej obecnym uwarunkowaniom, wpływającym na wartość Bitcoina i zastanówmy się wspólnie, gdzie tak naprawdę szukać rzeczywistego uzasadnienia dla tak ambitnych wzrostów? Czy to tylko i wyłącznie spekulacja lub efekt zamykania nadmiernie lewarowanych pozycji? A może optymizm inwestorów ma swoje racjonalne, rynkowe przesłanki?

Jak wygląda sytuacja Bitcoina na jesień 2023 roku?

W chwili pisania tego artykułu za jednego Bitcoina na giełdach kryptowalutowych, takich jak chociażby Binance, trzeba zapłacić około 35.000 USD. Do niedawna wyceny wynosiły zaś prawie dziesięć tysięcy dolarów mniej! Co ciekawe, wzrostom najważniejszej na świecie kryptowaluty towarzyszy wyraźnie byczy sentyment. Wskaźnik “Fear and Greed Index”, publikowany przez serwis CoinMarketCap, momentalnie podskoczył z 30 na 75 punktów, przebywając w poziomach zarezerwowanych dla fazy “chciwości”.

Notatka

Bitcoin pokonał barierę 30.000 dolarów, z którą mierzył się długimi miesiącami, forsując następnie także kolejny opór w okolicy 33.000 dolarów. Wycena tej kryptowaluty odpowiada przy tym aż za 61% wartości całego rynku krypto!

Ramię w ramię z Bitcoinem rosną także kursy skorelowanych z nim akcji spółek giełdowych, notowanych w ramach indeksu NASDAQ-100. Mowa tu przede wszystkim o giełdzie kryptowalutowej Coinbase oraz masowo skupującej Bitcoiny firmie MicroStrategy. Jak widać, pozytywny sentyment oddziałuje nie tylko na wyceny kryptowalut, ale i wybranych akcji. Jeżeli zaś chodzi o świat krypto, to nie można także nie zauważyć wzrostów innych topowych walut wirtualnych, takich jak Ethereum czy Cardano. Wszystko to zaś spowodowane wzrostem wyceny BTC.

Planowane fundusze ETF i nadchodzący halving zapewniają dawkę optymizmu

Zdj.: pl.wikipedia.org
Ilość BTC w obiegu
Wykopano już ponad 19,5 z 21 mln Bitcoinów

O tym, jak korzystnie na kurs kryptowalut może wpłynąć uruchomienie spotowych funduszy ETF na Bitcoina pisaliśmy w artykule: “Spotowy ETF na Bitcoina może dać impuls do wzrostów”. Po dwóch miesiącach od jego publikacji, wydaje się, że jesteśmy jeszcze bliżej celu!

Trzeba wskazać przede wszystkim na niedawne, pomyślne zakończenie sprawy prawnej dotyczącej funduszu inwestycyjnego Grayscale, co otwiera mu drogę do aplikowania o utworzenie funduszu ETF. Podobnie zresztą uczynił między innymi BlackRock czy ARK Investment, pozytywnie wpływając na kurs BTC.

Ostatnie orzeczenia sądowe są generalnie przychylne dla rynku kryptowalut. Warto przypomnieć przede wszystkim o sukcesie prawnym Ripple, który póki co uniknął klasyfikacji XRP jako papier wartościowy. Wielu analityków kryptowalut uważa ponadto, że następnym motorem do wzrostów notowań BTC może być nadchodzący, kolejny, czwarty już halving Bitcoina. Na wiosnę 2024 r. nagroda za wydobycie bloku spadnie z obecnych 6.25 do 3.125 Bitcoina. Powody do wzrostów wydają się zatem całkiem obiecujące!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.