Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Jak mądrze wykorzystać okres bessy kryptowalutowej

Opublikowano:
Jak mądrze wykorzystać okres bessy kryptowalutowej
Zdj.: Depositphotos.com

Osoby, które inwestują w kryptowaluty bez trudu dostrzegą, że lata 2022 i 2023 zdecydowanie nie były dla tej branży tak owocne, jak chociażby lata poprzednie. Po samym kursie spółki Coinbase widać, jak mocno inwestorzy zdyskontowali słabszy czas dla rynku krypto. Okres bessy kryptowalutowej, czyli czas spadków i niepewności na rynku kryptowalut, może być sporym wyzwaniem, zarówno dla długoterminowych inwestorów, jak i dla nastawiających się na szybkie zagrania rynkowe traderów.

Notatka

Szczególnie dużym ciężarem wizerunkowym dla świata kryptowalut było bez wątpienia głośne bankructwo giełdy FTX. W artykule: “Bankructwo giełdy FTX to cenna lekcja” opisaliśmy, jakie wnioski powinniśmy wszyscy wyciągnąć z tego na przyszłość.

Bessa z samej swojej definicji jest oczywiście zjawiskiem jednoznacznie negatywnym. Niemniej jednak, istnieje kilka rozsądnych podejść i sposobów, które mogą pomóc w optymalnym wykorzystaniu tego okresu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie sprawdzonych porad i przemyśleń, stosowanie się do których może przynieść konkretne zyski w momencie, kiedy Bitcoin, Ethereum i kursy innych kryptowalut zgodnie, kolejny raz ruszą na północ!

Postaw na naukę i poszerzaj swoją wiedzę!

Wykorzystaj czas rynkowego marazmu, aby lepiej zrozumieć technologię łańcucha bloków (szerzej znaną jako blockchain). Pogłębiaj też swoją wiedzę o różnych projektach kryptowalutowych, ich fundamentach i potencjale. Im lepiej zrozumiesz ten zaawansowany technicznie system, tym bardziej świadomie decyzje inwestycyjne będziesz podejmował.

Zdj.: Wikimedia

Warto orientować się w nowinkach ze świata krypto, gdyż mogą dać one wymierną okazję do zarobku. Przykładowo, zarówno tokeny NFT, jak i zdecentralizowane finanse to obszerne dziedziny wiedzy, w których nadal mało osób rzeczywiście się specjalizuje.

Jeśli zaś jesteś traderem, wykorzystaj okres spadków do nauki nowych strategii, analizy rynku lub doskonalenia swoich umiejętności technicznych. Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności może ci pomóc w przyszłych okresach wzrostu rynku. Z pewnością przyda się także praktyczna wiedza z zakresu obsługi narzędzi takich jak kantory kryptowalutowe.

Zadbaj o dywersyfikację portfela inwestycyjnego

W czasie, gdy rynek nie jest jeszcze rozgrzany do czerwoności, rozważ dywersyfikację swojego portfela kryptowalut. Inwestowanie w różne kryptowaluty może pomóc zminimalizować ryzyko i zwiększyć potencjał zysków w dłuższej perspektywie czasowej. Pamiętaj jednak, że dywersyfikacja sama w sobie nie stanowi gwarancji nie zysków i powinieneś również skrupulatnie analizować każdą wybraną kryptowalutę. Inwestowanie w altcoiny nieodłącznie wiąże się z dużym ryzykiem!

Notatka

Rada odnośnie dywersyfikacji nie tyczy się jedynie rynku kryptowalutowego! Jak wykazaliśmy w artykule: “Dywersyfikacja to podstawa w trakcie inwestowania w 2023 roku”, obecne czasy wymuszają równoważenie portfolio także handlując na giełdach klasycznych.

Skwapliwie wykorzystaj pojawiające się na rynku okazje

Okresy bessy często oferują atrakcyjną możliwość zakupu kryptowalut po niższych cenach. Jeśli posiadasz zatem wolne środki do zainwestowania i pokładasz nadzieję w długoterminowy potencjał rynku kryptowalut, to możesz rozważyć zakup dodatkowych jednostek podczas spadków cenowych. Nowoczesne platformy giełdowe krypto, takie jak Binance, pozwalają wyświetlać kompleksowe dane na temat uśrednionej w ten sposób wartości pakietu walorów. Chroń jednak własne oszczędności i trzymaj się zasady, aby nie inwestować więcej, niż jesteś gotów stracić.

Ustal odpowiedni plan inwestycyjny i trzymaj się go

Bez względu na to, czy rynki są w okresie wzrostu czy spadków, ważne jest ustalenie spójnego planu inwestycyjnego. Szczególnie jednak w czasie rynku niedźwiedzia inwestorzy zaczynają wątpić w jakość podjętych uprzednio decyzji. Określ zatem precyzyjnie swoje cele inwestycyjne, strategię wejścia i wyjścia z rynku oraz ewentualnie także stop loss, czyli poziom straty, który jesteś gotów ponieść. Zarządzanie ryzykiem to w końcu podstawa każdego udanego przedsięwzięcia. Trzymaj się swojego planu, nawet jeśli rynek wydaje się nieprzewidywalny. Rozsądnie zarządzaj przy tym dźwignią finansową, pamiętając, że działa ona w dwie strony.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.