Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Decyzje FED-u mocno osłabiają dolara!

Opublikowano:
Decyzje FED-u mocno osłabiają dolara!
Zdj.: flickr.com

Dolar amerykański osiągnął nowe czteromiesięczne minimum, wskazując na potencjalną zmianę w polityce stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Zmiana ta, odzwierciedlona w najnowszych prognozach gospodarczych, sugeruje możliwość niższych kosztów finansowania zewnętrznego w 2024 roku. Prognozy Fed obejmują obecnie obniżkę stóp procentowych o co najmniej 50 punktów bazowych w przyszłym roku, w połączeniu z obniżonymi oczekiwaniami inflacyjnymi.

Wczorajsze wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella wskazywały na zakończenie cyklu zacieśniania, co doprowadziło do dyskusji na temat potencjalnych cięć stóp procentowych.

Rynek walutowy reaguje na komunikat FED

Zdj.: wikipedia.org
Waluta USD
USD zaliczył globalne spadki

Spadek dolara wpłynął na liczne pary walutowe i klasy aktywów, przy czym euro i brytyjski funt szterling szczególnie zyskały na wartości w stosunku do osłabionego dolara amerykańskiego. Po gołębim stanowisku Fed, także jen gwałtownie wzrósł, na krótko przekraczając 141 jenów za USD po raz pierwszy od lipca.

Tymczasem po drugiej stronie globu, dolar australijski osiągnął ponad czteromiesięczny szczyt na poziomie 0,6728 dolara po znacznym wzroście zatrudnienia netto w listopadzie, przekraczającym oczekiwania rynku.

Pomimo nieoczekiwanego spadku w gospodarce Nowej Zelandii w trzecim kwartale, dolar nowozelandzki, znany jako kiwi, okazał się najsilniejszym graczem, zyskując 1,04% w stosunku do dolara amerykańskiego do 0,6238 dolara. W końcu i polski złoty również skorzystał ze słabości dolara, a para USD/PLN spadła poniżej poziomu 4 zł, oscylując wokół 3,94 zł, podczas gdy EUR/PLN tymczasowo spadł poniżej 4,30 zł.

FED jednoznacznie opowiedział się za utrzymaniem stóp

Decyzja Rezerwy Federalnej o utrzymaniu stóp procentowych w przedziale 5,25-5,50% była jednomyślna i zgodna z oczekiwaniami rynku. Oznacza to najbardziej agresywne tempo podwyżek od początku lat 80-tych pod rządami ówczesnego prezesa Fed Paula Volckera.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Dwa miesiące temu informowaliśmy o wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych przez FED. Obecnie zaś rynek rozgrywa już wręcz przyszłoroczne cięcia stóp.

W oświadczeniu po posiedzeniu Fed podkreślił, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej będzie zależało od danych, ze szczególnym uwzględnieniem warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej, sytuacji finansowej i międzynarodowej. Ostatnie dane sugerują, że aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych spowolniła z wysokiego tempa w trzecim kwartale.

Wzrost zatrudnienia spowolnił, ale pozostaje silny, a stopa bezrobocia jest niska. Inflacja spadła w ciągu ostatniego roku, ale pozostaje na wysokim poziomie.

Zauważono również, że chociaż amerykański system bankowy (wystarczy popatrzeć na BlackRock czy JP Morgan) pozostaje solidny, zaostrzenie warunków finansowych i kredytowych może wpłynąć na aktywność gospodarczą, zatrudnienie i inflację, chociaż zakres tych skutków pozostaje niepewny.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.