Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Banki centralne nadal krytycznie wypowiadają się o kryptowalutach

Ostatnio w kontekście kryptowalut mówi się niemal wyłącznie pozytywnie. Fundusze ETF, halving, hossa... Dla ochłody warto przedstawić krytyczne spojrzenie bankiera centralnego!

Opublikowano:
Banki centralne nadal krytycznie wypowiadają się o kryptowalutach
Zdj.: Depositphotos.com

Gubernator banku centralnego Nowej Zelandii, Adrian Orr, wyraził obawy dotyczące rentowności kryptowalut, w szczególności stablecoinów i Bitcoina, jako potencjalnych substytutów tradycyjnego pieniądza fiducjarnego (fiatów).

Zalety stablecoinów

Stablecoiny, czyli tokeny kryptowalutowe powiązane z wartością stabilnych aktywów, takich jak kursy walut, są często chwalone za ich potencjał do zapewnienia stabilności na bardzo zmiennym rynku kryptowalut.

Orr podkreśla jednak, że stabilność ta jest iluzoryczna, zakorzeniona bardziej w percepcji niż rzeczywistości finansowej. Mówi: “Stablecoiny to największy błąd i oksymoron. Są tak dobre, jak bilans osoby oferującej stablecoiny”.

Zarzut numer jeden: krypto to nie pieniądz

Zdj.: depositphotos.com
Telefon z logotypem USDT na wyświetlaczu
Tether to największy stablecoin

Ponadto Orr wyraził głębokie obawy co do roli kryptowalut w szerszym ekosystemie finansowym, kwestionując ich zdolność do pełnienia kluczowych ról pieniądza, w tym bycia środkiem wymiany, magazynem wartości i jednostką rozliczeniową.

Jest głęboko przekonany, że Bitcoin i inne kryptowaluty nie spełniają tych aspektów, stwierdzając: “Bitcoin nie jest środkiem wymiany, magazynem wartości ani jednostką rozliczeniową, ale ludzie próbują go używać jako takiego”.

Pomimo tych obaw, łączna kapitalizacja rynkowa stablecoinów osiągnęła roczny szczyt, przekraczając 137 miliardów dolarów, co wskazuje na utrzymujące się zainteresowanie inwestorów tymi aktywami.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych regulacje dotyczące stablecoinów wydają się być na skraju znaczącej zmiany. Kongresmenka Maxine Waters wskazała, że regulacje dotyczące kryptowalut są bliskie ukończenia.

Ponieważ debata wokół roli i regulacji kryptowalut trwa, spostrzeżenia Orra służą jako otrzeźwiające przypomnienie wyzwań i złożoności związanych z integracją tych nowych form pieniądza z tradycyjnym systemem finansowym.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.