Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Gwałtowny spadek TrueUSD! Traderzy krypto wstrzymują oddech – co dalej?

Zadaniem stablecoinów jest ciągłe zachowywanie tak zwanego pegu, czyli wymienności 1:1 na walutę bazową. Szok wywołał jednak fakt, że kurs TrueUSD spada, odrywając się od dolara!

Opublikowano:
Gwałtowny spadek TrueUSD! Traderzy krypto wstrzymują oddech – co dalej?
Zdj.: depositphotos.com

TrueUSD (TUSD), stablecoin związany z biznesmenem i propagatorem blockchaina, Justinem Sunem, doświadczyła spadku wartości poniżej zamierzonego, stałego poziomu 1 USD. Kryptowaluta ta spadła do 0,984 USD, a następnie osiągnęła wartość 0,988 USD, co stanowiło 1,3% odchylenie od celu.

Stablecoin, który traci peg jest bezużyteczny, stąd rynek spogląda nerwowo na TUSD. Raz utracone zaufanie bywa trudne w odbudowie.

Deprecjacja TrueUSD zbiegła się w czasie z gwałtownym wzrostem wolumenu obrotu na giełdzie Binance, a traderzy zrzucili TUSD o wartości ponad 339,2 miliona dolarów w ciągu ostatnich 24 godzin, co z kolei spowodowało realny odpływ netto w wysokości 42,3 miliona dolarów. Zaistniały depeg rzuca się w oczy na wykresie TUSD.

Załamanie TrueUSD – dlaczego rynek reaguje tak niepewnie?

Zdj.: wikipedia.org
kryptowaluta Terra Luna
Utrata pega przywodzi na myśl krach na Lunie

Obawy o stabilność TrueUSD pojawiły się w związku z doniesieniami o trudnościach w dostarczaniu poświadczeń rezerw w czasie rzeczywistym, co wzbudziło podejrzenia o niedostateczne zabezpieczenie. System doświadczył błędów w swoim API, przez co nie był w stanie dostarczyć dokładnych wartości w dolarach amerykańskich dla swoich aktywów zabezpieczających. Od razu wielu nabrało skojarzenia z głośnym upadkiem projektu Terra (Luna).

UWAGA!

Problemy z TrueUSD wyszły na jaw, gdy użytkownik zwrócił uwagę na znaczącą możliwość arbitrażu z udziałem TUSD. Analizowana sytuacja kieruje naszą uwagę na ryzyko związane ze stablecoinami, uwypuklając znaczenie solidnego audytu i przejrzystości w ekosystemie stablecoinów.

Niedawna deprecjacja TrueUSD przyciągnęła uwagę traderów i inwestorów na rynku kryptowalut, skłaniając do bliższej oceny jej szerszych implikacji dla stabilności innych stablecoinów, na czele z Tetherem oraz opracowaną przez giełdę Coinbase walutą USDC. Biorąc pod uwagę zmienność rynku, zaleca się ostrożność i dokładną analizę przed zaangażowaniem się w jakikolwiek stablecoin lub inne aktywo wirtualne. Tymczasem sprawę TrueUSD monitorujemy na bieżąco!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.