Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

NBP agresywnie zwiększa rezerwy złota do rekordowego poziomu

Opublikowano:
NBP agresywnie zwiększa rezerwy złota do rekordowego poziomu
Zdj.: depositphotos.com

Analizując ruchy na rynkach metali szlachetnych i surowców, trzeba stwierdzić, że Narodowy Bank Polski agresywnie zwiększa swoje rezerwy złota, których wartość na koniec listopada wyniosła 23,5 mld USD. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z 21,83 mld USD odnotowanymi w październiku. W samym listopadzie NBP dodał około 0,6 miliona uncji złota do swoich rezerw, co stanowi wzrost o 18 ton, zwiększając nasze całkowite narodowe rezerwy złota do 11,532 miliona uncji, w porównaniu z 10,93 miliona uncji na koniec października.

Notatka

WAŻNE! Zaopatrywanie się przez Polski bank centralny w złoto przypada na czas silnego umacniania się złotówki na rynku forex. Generalnie, im więcej złotego kruszcu posiada dane państwo, tym za rzetelniejszy podmiot prawa międzynarodowego uchodzi.

Uważa się, że znaczna część polskiego złota jest przechowywana za granicą, prawdopodobnie w skarbcach Banku Anglii, a szacunki wskazują, że około jedna trzecia złota jest przechowywana w kraju. Rezerwy złota NBP, wyceniane na blisko 93,56 mld zł (około 21,5 mld euro) na koniec listopada, są świadectwem proaktywnego podejścia banku do ochrony stabilności finansowej kraju poprzez dywersyfikację i inwestycje w bezpieczne aktywa.

Dokupywanie złota stało się konsekwentną polityką NBP

Zdj.: nbp.pl
Adam Glapiński
Prezes NBP konsekwentnie dokupuje złoto

Ten wzrost zasobów złota wpisuje się w szerszy trend wśród banków centralnych, w tym NBP, które gromadziły złoto w ostatnich latach. Prezes NBP, Adam Glapiński, wyraził ambicję, aby złoto stanowiło 20% rezerw banku. Obecnie złoto stanowi ponad 12% całkowitych aktywów rezerwowych NBP, a jego zasoby przekraczają 350 ton.

To strategiczne posunięcie mające na celu zwiększenie rezerw złota odzwierciedla przenikliwość rynkową NBP, szczególnie widoczną przy zakupie 100 ton złota po około 1350 USD za uncję w czerwcu 2019 roku.

Jednak pomimo początkowej deklaracji zakupu dodatkowych 100 ton złota, dane wskazały, że zasoby złota NBP na koniec listopada 2022 roku wynosiły 7,352 miliona uncji, czyli tyle samo co na początku poprzedniego roku, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę masowe zakupy złota przez inne banki centralne w 2022 r., co oznacza największy roczny wzrost rezerw złota od co najmniej 55 lat, wynoszący łącznie 1 135,7 ton. Kurs złota oddaje przy tym światowe tendencje popytowe.

Ponieważ banki centralne na całym świecie nadal gromadzą zapasy złota, działania NBP odzwierciedlają szerszy trend wzmacniania bezpieczeństwa finansowego w niepewnych czasach gospodarczych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.