Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

NBP zwiększa rezerwy złota o prawie pół miliona uncji – zobacz, dlaczego to ważne!

Narodowy Bank Polski kontynuuje swoją strategię zwiększania rezerw złota jako część długoterminowego planu wzmocnienia stabilności finansowej kraju. Poznaj skalę zakupów!

NBP zwiększa rezerwy złota o prawie pół miliona uncji – zobacz, dlaczego to ważne!
Zdj.: depositphotos.com

Od początku roku do końca maja, NBP zakupił łącznie ponad 0,48 mln uncji złota. W samym maju zasoby złota wzrosły o 0,331 mln uncji.

Wartość złota posiadanego przez NBP na koniec maja wyniosła 110,86 mld zł, co odpowiada ponad 28,1 mld dolarów lub prawie 25,98 mld euro.

CEL NBP

NBP zamierza kontynuować nabywanie złota aż do osiągnięcia 20% udziału złota w rezerwach walutowych, wobec obecnych ponad 13%.

Plan zwiększenia zasobów złota do 20% rezerw walutowych został ogłoszony już na początku lutego tego roku.

Wiceprezes NBP, Marta Kightley, potwierdziła, że NBP będzie kontynuować zwiększanie rezerw złota zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. Celem jest wzmocnienie stabilności finansowej kraju.

Dlaczego właściwie NBP dokupuje złoto?

Zdj.: depositphotos.com
mężczyzna trzymający sztabkę
Cały świat inwestuje w złoto

Złoto jest uważane za bezpieczną przystań w czasach niepewności gospodarczej. Może stanowić zabezpieczenie przed inflacjąhttps://finlio.pl/inflacja/ oraz fluktuacjami na rynkach walutowych. Zwiększenie zasobów złota w rezerwach walutowych ma na celu wzmocnienie stabilności walutowej.

Pomimo niewielkiego spadku ogólnej wartości rezerw, wzrost zasobów złota podkreśla strategiczne znaczenie tego kruszcu w polityce finansowej NBP. Złoto pozostaje kluczowym aktywem, w które zaopatrują się banki.

NBP planuje kontynuować zakupy złota, aby osiągnąć docelowy poziom 20% udziału w rezerwach walutowych. Ta strategia jest zgodna z globalnym trendem, w którym wiele banków centralnych zwiększa swoje rezerwy złota w odpowiedzi na rosnące ryzyko geopolityczne i gospodarcze.

Podsumowując, NBP konsekwentnie realizuje swoją strategię zwiększania rezerw złota. Dzięki temu Polska może lepiej zabezpieczyć się przed niepewnością na rynkach globalnych i wzmocnić swoją pozycję w międzynarodowym systemie finansowym.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.