Ceny kluczowego surowca gospodarczego, czyli miedzi stale rosną na Londyńskiej Giełdzie Metali, zbliżając się do najwyższego poziomu od prawie pięciu miesięcy. Obecnie cena miedzi wynosi 8 615,50 USD za tonę, co oznacza wzrost o 0,5%, podczas gdy na Comex w Nowym Jorku miedź jest wyceniana na 3,9250 USD za funt, co oznacza wzrost o 0,59%. Ruchy te zbiegają się z rosnącym zaufaniem inwestorów do potencjalnej obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (FED), przy czym niektórzy spekulują, że może to nastąpić już w marcu przyszłego roku.
Notatka
Nastroje rynkowe odzwierciedlają przewidywaną obniżkę stóp procentowych przez Fed o 160 punktów bazowych w 2024 r., co powinno pozytywnie wpłynąć na ceny metali nieszlachetnych, w tym miedzi.
Miedź od dawna uchodzi za jeden z kluczowych wskaźników, pokazujących bezbłędnie jakość światowej koniunktury gospodarczej. Osoby, którzy nie chcą inwestować w ten surowiec chociażby poprzez kontrakty CFD u brokera typu XTB czy Degiro i wolą handlować na giełdzie, mogą wybrać chociażby akcje KGHM. Inna istotna korelacja miedzy dotyczy zaś zależnościod stóp procentowych.
Póki co Inwestorzy przewidują potencjalne cięcia stóp procentowych Fed, z 71,1% prawdopodobieństwem cięcia o 25 punktów bazowych w marcu i oczekiwaniem ponad 125 punktów bazowych cięć do września przyszłego roku.
Kontekst ekonomiczny wspiera ruch na miedzi
Pomimo sprzecznych sygnałów ze strony przedstawicieli Fed i oczekiwań rynkowych, rozbieżność utrzymuje się, jak podkreślili analitycy Deutsche Bank. Kontekst ekonomiczny wspierający te oczekiwania rynkowe obejmuje raport Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych o wzroście PKB o 4,9% kwartał do kwartału w trzecim kwartale, w ujęciu rocznym skorygowanym sezonowo (SAAR). Ponadto liczba pierwszych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 205 000, poniżej oczekiwanych 215 000, aczkolwiek nieco więcej niż zrewidowane 203 000 w poprzednim tygodniu.
Wyniki rynku miedzi służą jako krytyczny wskaźnik kondycji gospodarczej, często nazywany “Dr. Copper” przede wszystkim ze względu na jego zdolność do przewidywania punktów zwrotnych w globalnej gospodarce. Dlatego też ruchy cen metalu są ściśle monitorowane przez inwestorów i analityków, oferując wgląd w szersze trendy gospodarcze i potencjał zmian polityki banku centralnego, takich jak te pochodzące z Rezerwy Federalnej.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.