Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Ekscytujące wieści! Ceny miedzi rosną – czy warto w nią inwestować?

Opublikowano:
Ekscytujące wieści! Ceny miedzi rosną – czy warto w nią inwestować?
Zdj.: depositphotos.com

Ceny kluczowego surowca gospodarczego, czyli miedzi stale rosną na Londyńskiej Giełdzie Metali, zbliżając się do najwyższego poziomu od prawie pięciu miesięcy. Obecnie cena miedzi wynosi 8 615,50 USD za tonę, co oznacza wzrost o 0,5%, podczas gdy na Comex w Nowym Jorku miedź jest wyceniana na 3,9250 USD za funt, co oznacza wzrost o 0,59%. Ruchy te zbiegają się z rosnącym zaufaniem inwestorów do potencjalnej obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (FED), przy czym niektórzy spekulują, że może to nastąpić już w marcu przyszłego roku.

Notatka

Nastroje rynkowe odzwierciedlają przewidywaną obniżkę stóp procentowych przez Fed o 160 punktów bazowych w 2024 r., co powinno pozytywnie wpłynąć na ceny metali nieszlachetnych, w tym miedzi.

Zdj.: depositphotos.com
Miedź w sztabach
Miedź uznaje się za tak zwany “papierek lakmusowy” gospodarki

Miedź od dawna uchodzi za jeden z kluczowych wskaźników, pokazujących bezbłędnie jakość światowej koniunktury gospodarczej. Osoby, którzy nie chcą inwestować w ten surowiec chociażby poprzez kontrakty CFD u brokera typu XTB czy Degiro i wolą handlować na giełdzie, mogą wybrać chociażby akcje KGHM. Inna istotna korelacja miedzy dotyczy zaś zależności od stóp procentowych.

Póki co Inwestorzy przewidują potencjalne cięcia stóp procentowych Fed, z 71,1% prawdopodobieństwem cięcia o 25 punktów bazowych w marcu i oczekiwaniem ponad 125 punktów bazowych cięć do września przyszłego roku.

Kontekst ekonomiczny wspiera ruch na miedzi

Pomimo sprzecznych sygnałów ze strony przedstawicieli Fed i oczekiwań rynkowych, rozbieżność utrzymuje się, jak podkreślili analitycy Deutsche Bank. Kontekst ekonomiczny wspierający te oczekiwania rynkowe obejmuje raport Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych o wzroście PKB o 4,9% kwartał do kwartału w trzecim kwartale, w ujęciu rocznym skorygowanym sezonowo (SAAR). Ponadto liczba pierwszych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 205 000, poniżej oczekiwanych 215 000, aczkolwiek nieco więcej niż zrewidowane 203 000 w poprzednim tygodniu.

Wyniki rynku miedzi służą jako krytyczny wskaźnik kondycji gospodarczej, często nazywany “Dr. Copper” przede wszystkim ze względu na jego zdolność do przewidywania punktów zwrotnych w globalnej gospodarce. Dlatego też ruchy cen metalu są ściśle monitorowane przez inwestorów i analityków, oferując wgląd w szersze trendy gospodarcze i potencjał zmian polityki banku centralnego, takich jak te pochodzące z Rezerwy Federalnej.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.