Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rafako na krawędzi bankructwa, a Prezes ostrzega przed tragicznymi skutkami

Opublikowano:
Rafako na krawędzi bankructwa, a Prezes ostrzega przed tragicznymi skutkami
Zdj.: nowiny.pl

Rafako, długoletni podmiot na polskiej giełdzie, stoi w obliczu niepewnej przyszłości, ponieważ główne instytucje finansowe odrzuciły jego wniosek o bezwarunkową konwersję zadłużenia na akcje. Odmowa ta, w połączeniu ze sprzeciwem wobec odroczenia rat płatności, może mieć poważne konsekwencje dla przetrwania spółki.

Notatka

Ceny akcji spółki spadły w tym roku o 58%, a niedawne Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy miało kluczowe znaczenie dla powodzenia planu ratunkowego Rafako, w szczególności konwersji zadłużenia na akcje, czemu obecnie sprzeciwiają się wierzyciele.

Prezes spółki, Robert Kuraszkiewicz, wyraził poważne zaniepokojenie konsekwencjami decyzji instytucji finansowych, ostrzegając przed tragicznymi konsekwencjami dla spółki, jej pracowników, podwykonawców i Skarbu Państwa, który posiada większościowe udziały w trzech z niezgadzających się instytucji finansowych. Zaangażowanie Skarbu Państwa, w tym nabycie obligacji Rafako za 100 mln zł i otwartej linii kredytowej na ponad 60 mln zł, dodatkowo komplikuje sytuację finansową spółki. Kurs spółki zaś wyraźnie dołuje!

Rafako ma aż pół miliarda długu!

Zdj.: gov.pl
Były premier RP
O stabilizację sytuacji wokół Rafako zabiegał między innymi były premier Morawiecki

Rafako jest obciążone długiem w wysokości około 500 mln zł i ujemnym kapitałem własnym, co prowadzi do zwolnień grupowych i utrudnia pozyskanie inwestora strategicznego. Gotowość spółki do współpracy z kontrahentami i niedawne powołanie nowego zarządu podkreślają jej determinację w radzeniu sobie z trudną sytuacją.

Odmowa instytucji finansowych co do wyrażenia zgody na bezwarunkową konwersję wierzytelności stanowi jednak istotną przeszkodę dla przetrwania Rafako.

Rafako od lat balansuje na krawędzi bankructwa, z konfliktami wśród większościowych akcjonariuszy i częstymi zmianami w zarządzie.

Nowy zarząd podkreśla, że oddłużenie spółki jest kluczowe dla przyciągnięcia potencjalnych inwestorów, ale zależy to od osiągnięcia porozumienia z instytucjami finansowymi. Zbliżające się decyzje Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy będą kluczowe dla restrukturyzacji i oddłużenia spółki, dając promyk nadziei na jej uratowanie i zachowanie setek miejsc pracy.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.