Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Cztery lekcje, jakie można wyciągnąć z minionego półrocza na rynkach

Cztery lekcje, jakie można wyciągnąć z minionego półrocza na rynkach

Cztery lekcje, jakie można wyciągnąć z minionego półrocza na rynkach
Źródło: freepik.com

Świadomy inwestor, nawet jeżeli zaangażowany w aktywny daytrading, powinien uczyć się na własnych błędach, analizować otoczenie rynkowe i wyciągać konstruktywne wnioski na przyszłość. Handel na giełdzie nie należy bowiem bez wątpienia do najłatwiejszych zajęć i stąd niezbędna jest analiza własnych poczynań oraz tego, jak w minionym czasie zachowywał się rynek. Trzeba przy tym wskazać, że jak chodzi o 2023 rok, jego pierwsze półrocze pozwoliło sporo zarobić byczo nastawionym, agresywnie podchodzącym do inwestycji graczom. Stopy zwrotu, zwłaszcza z czołówki indeksu NASDAQ, wielokrotnie przebiły bowiem to, co oferują chociażby lokaty bankowe lub obligacje.

Inwestowanie w papiery wartościowe to nie tylko sposób na pomnażanie kapitału, ale także doskonały sposób na poszerzanie swojej wiedzy. Do inwestowania warto jednak podchodzić świadomie i starać się wyciągać wnioski z angażowania kapitału na rynkach. Sięgając myślą wstecz, można bowiem uświadomić sobie, jak lepiej inwestować na przyszłość.

W ramach niniejszego artykułu wykonajmy zatem analityczne spojrzenie na minione półrocze na rynkach finansowych. Sformułujemy także cztery konkretne lekcje, jakie wyciągnąć można z wydarzeń ostatnich miesięcy. Jak zamierzamy to przedstawić, wnioski dotyczą nie tylko rynku akcyjnego, ale także kryptowalut, surowców i indeksów giełdowych. Tego rodzaju, wszechstronne zbadanie sytuacji rynkowej pozwoli nam lepiej ustalić właściwą strategię inwestycyjną na przyszłość, niezależnie od tego, u jakiego brokera giełdowego budujemy swoje portfolio. Zapraszamy zatem do lektury!

Lekcja pierwsza, czyli Big Tech ma gigantyczne przewagi rynkowe

Patrząc na wydarzenia ostatnich miesięcy, nie można nie uznać, że amerykańscy giganci z nawiązką przebili szeroki rynek. Stopy zwrotu z inwestycji w akcje typu Meta Platforms, Apple, czy Tesla sięgały w najgorszym razie kilkudziesięciu procent. Z jednej strony "winnym” tej sytuacji był fatalny dla tych firm rok 2022, ale z drugiej strony, sporo z nich właśnie w aktualnym roku ustanowiło swoje ATH kursowe. Bez wątpienia inwestorzy, którzy na początku obecnego roku zdecydowali się zainwestować w topowe amerykańskie firmy, nie mają obecnie powodów do narzekań. W dodatku, inwestując w akcje notowane w dolarach, dokonuje się rozsądnej dywersyfikacji walutowej.

Na łamach Finlio.pl regularnie analizujemy wyniki tych rozpalających wyobraźnię inwestorów firm. Przykładowo, nad znakomitą sytuację Microsoftu pochylaliśmy się w momencie, gdy kapitalizacja MSFT przekraczała 2 biliony dolarów. Zwracaliśmy uwagę na lekko niedocenioną przez otoczenie giełdowe, kultową firmę Adobe i jej przewagi rynkowe. W końcu, na czynniki pierwsze rozbiliśmy strukturę przychodów Apple, dostrzegając, jak z producenta uznanego hardware wyrosła prawdziwa korporacja usługowo-finansowa.

Lekcja druga, czyli sztuczna inteligencja istotnie napędza rynek

Logo spółki nVIDIA
nVIDIA odniosła spektakularny sukces
Źródło: nvidia.com

Kolejny wniosek z minionych, rynkowych wydarzeń, to także przekonanie, że jesteśmy świadkami wprowadzania nowej, przełomowej technologii, która pod względem znaczenia gospodarczego może przyćmić nawet chmurę obliczeniową. Mowa tu oczywiście o sztucznej inteligencji, osiągnięciami w której to dziedzinie chwalą się praktycznie wszystkie globalne firmy technologiczne.

I można powiedzieć, że, w odróżnieniu choćby od tokenów NFT czy świata wirtualnego – metaverse, akurat ten nowy trend ma mocne uzasadnienie biznesowe. AI ma w końcu potencjał, aby w potężny sposób wspomagać i odciążać człowieka w jego codziennej pracy.

Oczywiście, wzrosty napędzane generatywną sztuczną inteligencją nie oznaczają, że nie nastąpią określone korekty. Rynek jest pełen wahań, a krótkoterminowe spadki czy wzrosty nie zawsze odzwierciedlają długoterminową perspektywę. Cierpliwość pozwala jednak uniknąć impulsywnych decyzji inwestycyjnych i daje szansę na wykorzystanie pełnego potencjału inwestycji na przestrzeni lat. Tymczasem przykład sukcesu nVidii i innych firm z otoczenia AI pokazuje, że najbliższe lata mogą stać właśnie pod znakiem sztucznej inteligencji.

Wykres akcji Nvidia
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Po trzecie – świat kryptowalut oczekuje na rozwiązania regulacyjne

Jeżeli chodzi o trzecią z istotnych lekcji, jakiej udzielił nam rynek w ubiegłym półroczu, to dotyczy ona kryptowalut. Okazuje się, że zarówno Bitcoin, jak i Ethereum oraz wszystkie pozostałe główne projekty krypto wcale niespecjalnie ruszyły w górę, ramię w ramię ze spółkami typu Big Tech. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że ugrzęźliśmy w swojego rodzaju marazmie i oczekiwaniu na zmiany. A jakież miałyby to być zmiany? Otóż, inwestorzy kryptowalutowi oczekują przede wszystkim jasnego stanowiska organów nadzorczych, na czele z amerykańskim SEC, w sprawie właściwych regulacji kryptowalut.

Aby środowisko krypto, zwłaszcza giełdy kryptowalut, kantory kryptowalutowe i rozmaite przedsięwzięcia DeFi mogły się należycie rozwijać, potrzebna jest właściwa legislacja. Jej zalążki możemy upatrywać chociażby w poprawnym opodatkowaniu zysków z kryptowalut. Inwestorzy i twórcy projektów na blockchainie muszą mieć jednak jasność co do tego, kiedy dany projekt będzie zaliczony jako aktywo ("commodity”), a kiedy jako papier wartościowy ("security”). Ważą się równocześnie losy pierwszego spotowego ETF-a na Bitcoin, gdzie można się spodziewać sporego napływu kapitału od funduszy inwestycyjnych. Jak widać, wiele jeszcze w tej materii przed nami…

Lekcja czwarta: walka z inflacją idzie w dobrym kierunku

Kolejne przemyślenia, do jakich można dojść, patrząc do tyłu, to oczywiście stwierdzenie, że uporczywa fala inflacji z każdym kolejnym miesiącem słabnie. Jest to w zasadzie zasługa dwóch równorzędnych czynników. Mowa tu o aktywnej postawie banków centralnych i prowadzonej, jastrzębiej polityce monetarnej oraz o uwarunkowaniach globalnych polegających na spadku cen surowców. Aby skutecznie walczyć z uporczywą inflacją, należało odejść od luzowania ilościowego (QE) i podnieść koszt pieniądza. W Polsce zadaniem tym zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej.

W otoczeniu spadających stóp procentowych wiele spółek giełdowych może odczuć faktyczny "wiatr w żagle”. Niższe stopy oznaczają między innymi niższy koszt pozyskania kapitału niezbędnego do prowadzenia działalności operacyjnej.

Jeżeli zaś chodzi o dostrzegalne spadki cen surowców, zwłaszcza gazu ziemnego i ropy naftowej, to zgodne z wszelkimi prawidłami ekonomii, jest to nieodłączony znak dezinflacji. Nie oznacza to jednak, że ceny podstawowych produktów na półkach sklepowych z dnia na dzień będą coraz niższe. Na ich wyceny wpływ ma bowiem więcej zewnętrznych czynników, jak chociażby poziom płacy minimalnej. Trzeba jednak uznać, że w wielu krajach najwyższe odczyty inflacji są już przeszłością i coraz częściej będziemy otrzymywać komunikaty o obniżaniu stóp procentowych przez bank centralny, jak chociażby miało to miejsce 6 września 2023 r. w Polsce. Dla osób mających kredyt hipoteczny na zmiennej stopie procentowej to z pewnością dobra wiadomość.

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo