Adobe Systems to jedna z najbardziej znanych i cenionych firm na świecie w dziedzinie kreatywności itechnologii cyfrowej. Od ponad czterdziestu lat firma Adobe Systems dostarcza innowacyjne narzędzia i rozwiązania dla profesjonalistów i twórców z różnych branż. Wielu wie, że misją spółki Adobe jest umożliwienie ludziom wyrażania swojej kreatywności oraz wspieranie procesów projektowych i produkcyjnych na różnych platformach. Zdecydowanie mniej osób zdaje sobie sprawę jednak z faktu, iż Adobe należy do wąskiego grona spektakularnie skutecznych spółek giełdowych!
Od dnia debiutu giełdowego Adobe na amerykańskim indeksie giełdowym akcje tej firmy podrożały o astronomiczne 220 000 procent! Oznacza to, że każdy zainwestowany na początku dolar przyniósłby grubo ponad dwa tysiące dolarów zwrotu! Tego rodzaju stopy zwrotu nie wygenerowały nawet tuzy takie jak Tesla, czy Apple!
Co ciekawe, w roku 2022, kiedy to na skutek opisywanej przez nas drastycznej zmiany sentymentu rynkowego, indeksy NASDAQ oraz S&P 500 znacznie spadły, Adobe straciło praktycznie połowę swojej wyceny! Powyższe zbiegło się z istnym dramatem akcjonariuszy na wielu innych spółkach. Trzeba przyznać, że nie każda historia skończyła się optymistycznie. Jednak rynek od czasu do czasu lubi dowieść swojej efektywności i często dobre, ale przecenione firmy mają tendencję do nadrabiana spadków. Tak też się stało w przypadku Adobe. Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać – inwestorzy nadal wierzą w spółkę. Dowodem tego był wyśmienity rajd walorów Adobe na przestrzeni całego dotychczasowego 2023 roku, w wyniku którego akcje podrożały aż o prawie 50%!
Mocne wyniki Adobe w trakcie niedawnego sezonu wynikowego w USA
W ramach handlu na giełdzie, wielu inwestorów opiera swoje decyzje na podstawie publikowanych przez spółki wyników. Dobre dane finansowe oraz podwyższone prognozy skłaniają z reguły do zaangażowania się w dany walor, chociażby kupując jego akcje u brokera takiego jak XTB, czy eToro. W tym zakresie za miłą wiadomość należy uznać fakt, iż niedawny sezon wynikowy w USA przyniósł zaskakująco dobre wiadomości na temat Adobe!
Niedawne wyniki finansowe Adobe były zdumiewająco dobre. Kwartalne przychody przekroczyły 4,82 miliarda dolarów wobec oczekiwanej przez rynek sumy 4,77 mld dolarów. Zysk na akcję w wysokości 3,91 USD również przekroczył ostrożne szacunki wskazujące na 3,79 USD.
Dane te dowodzą przede wszystkim, że Adobe cieszy się zaufaniem swoich klientów, którzy szybko nie zamierzają przerzucić się na konkurencyjne, dostępne na rynku rozwiązania. Zapewne duża w tym zasługa “lepkich” ze swojej natury rozwiązań chmurowych. Adobe Creative Cloud oferuje usługi w chmurze, które umożliwiają przechowywanie, udostępnianie i synchronizację projektów między różnymi urządzeniami. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo przenosić swoje projekty i pracować nad nimi z dowolnego miejsca, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym środowisku pracy zdalnej.
Adobe oferuje szeroką gamę wysokiej jakości produktów i oprogramowania, które są niezwykle popularne w branży kreatywnej. Ich flagowym produktem jest Adobe Creative Cloud, który obejmuje narzędzia takie jak Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere Pro, After Effects i wiele innych. Te narzędzia są uznawane za standardy w swoich dziedzinach i są często wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów dosłownie na całym świecie. Trzeba też przyznać, że Adobe zapewnia silne wsparcie dla swoich użytkowników. Oferują oni obszerną dokumentację, samouczki i inne zasoby, które pomagają użytkownikom w rozwiązywaniu problemów i zdobywaniu wiedzy.
Notatka
Na bazie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, potęgowanym przez wejście na rynek słynnego już Chat-a GPT, Adobe także opracowuje i wdraża własne rozwiązania z zakresu AI. Mowa tu o Adobe Firefly, czyli generatywnej sztucznej inteligencji zdolnej do tworzenia obrazów na podstawie pisemnego polecenia.
Adobe cieszy się również dobrą reputacją w branży i jest uznawane za wiarygodnego i solidnego partnera. Spółka, na ile to możliwe, prowadzi także zrównoważoną politykę akwizycji innych, mniejszych podmiotów. Obecnie dużo mówi się o podejmowanych przez Adobe próbach wykupienia dynamicznie rozwijającego się studia Figma, oferującego konkurencyjne usługi graficzne i projektowe. Nic zatem dziwnego, że rynek wycenia obecnie Adobe na grubo ponad 200 miliardów dolarów. Wieloletnio budowane zaufanie rodzi w końcu odpowiednie efekty!
Model subskrypcyjny to często strzał w przysłowiową dziesiątkę!
Trzeba jeszcze dodać, że w przypadku firmy takiej jak Adobe, niezwykłym sukcesem okazało się przejście z modelu licencyjnego (wykup określonej wersji oprogramowania) na model subskrypcyjny (dostęp do rozwijanych usług za okresowymi opłatami). O tym, że generalnie model subskrypcyjny wydaje się być efektywniejszy u wielu gigantów technologicznych przekonują chociażby przykłady Microsoftu czy Netflixa. Nie inaczej jest w przypadku Adobe, gdzie zdecydowana większość usług została opakowana w brand Creative Cloud z miesięcznymi lub rocznymi opłatami dostępowymi.
Subskrybenci Adobe Creative Cloud mają dostęp do regularnych aktualizacji i nowych funkcji, które są wprowadzane do programów. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z najnowszych narzędzi i technologii, co pozwala im utrzymać się na czele w dziedzinie projektowania i tworzenia treści. Tym samym Model subskrypcyjny Adobe zapewnia użytkownikom ciągłe uaktualnienia, elastyczność, szeroki wybór narzędzi i dodatkowe usługi, co sprawia, że jest to atrakcyjne rozwiązanie dla wielu osób i firm działających w branży kreatywnej. Nic zatem dziwnego, że od jakiegoś czasu popyt na akcje Adobe u wielu brokerów giełdowych zdaje się wyłącznie rosnąć!
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.