Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Które spółki z GPW zyskają na obniżce stóp procentowych?

Które spółki z GPW zyskają na obniżce stóp procentowych?

Które spółki z GPW zyskają na obniżce stóp procentowych?
Źródło: pl.wikipedia.org

Po bardzo negatywnych dla przeciętnego Kowalskiego wydarzeniach roku 2022, kiedy to inflacja niezwykle mocno odcisnęła swoje piętno na portfelach każdego z nas, jesteśmy z reguły wyczuleni na kwestię wzrostu cen oraz wysokości obowiązujących stóp procentowych. Tymczasem, z perspektywy inwestycyjnej, warto zwrócić uwagę, że spółki, zwłaszcza te notowane na giełdach, zazwyczaj lepiej radzą sobie w otoczeniu niskich stóp procentowych.

Niskie stopy procentowe wpływają bowiem korzystnie na przeróżne aspekty działalności firm, które zamierzamy omówić właśnie w ramach dzisiejszego artykułu. Oczywiście, przywołamy też konkretne przykłady akcji z naszego lokalnego, warszawskiego podwórka (WIG-20 i pozostałe indeksy), dla których obniżka stóp procentowych powinna być bardzo dobrą wiadomością.

Dla równowagi, trzeba jednak także wskazać, że niskie stopy procentowe miewają również swoje ograniczenia i ryzyka dla spółek. Na przykład, niska rentowność depozytów bankowych może wpłynąć negatywnie na spółki działające w sektorze finansowym, które czerpią zyski z różnicy między oprocentowaniem depozytów a oprocentowaniem kredytów udzielanych klientom. Ponadto, niskie stopy procentowe mogą w długim terminie nieuchronnie prowadzić do wyższej inflacji, co może źle wpłynąć na koszty produkcji i marże firm. Gospodarka to przecież żywy organizm i rzadko kiedy działa wedle utartych schematów!

Dlaczego firmy czekają na obniżenie stóp procentowych?

Zacznijmy od tego, że niskie stopy procentowe sprzyjają obniżeniu kosztów zadłużenia. Spółki często korzystają z kredytów i pożyczek rozmaitych funduszy inwestycyjnych, aby finansować swoje inwestycje i rozwijać swoją działalność. Podobnie działają też obligacje korporacyjne, które w otoczeniu wyższych stóp procentowych muszą być stosownie atrakcyjnie oprocentowane, aby ściągnąć kapitał inwestycyjny. Kiedy zaś stopy procentowe są niskie, spółki mogą uzyskać finansowanie w niższych kosztach, co pozwala im na oszczędność na obszarze, który często stanowi znaczący element ich bilansu. Wszystko zależy także od poziomu panującej w danej chwili inflacji!

Po drugie, niskie stopy procentowe sprzyjają ogólnemu wzrostowi konsumpcji. Ucieszeni niższymi ratami kredytów i pożyczek, konsumentom pozostaje więcej pieniędzy do wydania na dobra i usługi oferowane przez spółki. To z kolei napędza popyt na produkty i usługi firm, co z reguły przekłada się na wzrost ich przychodów i zysków. Nietrudno też zauważyć, że o ile podwyższone stopy procentowe określa się mianem "zaciągniętego hamulca”, to niskie stopy procentowe wspierają wzrost gospodarczy. Stymulowanie aktywności gospodarczej może prowadzić do większej liczby inwestycji, zwiększonej produkcji i zatrudnienia. To z kolei sprzyja spółkom, które odnoszą korzyści z rosnącego rynku i wyższego popytu na ich produkty lub usługi.

Kurs CCC już dziś zdaje się dyskontować obniżkę stóp!

CCC jest jednym z wiodących graczy na rynku obuwniczym i odzieżowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej historia sięga lat 90., kiedy to rozpoczęła działalność jako mały zakład produkujący buty. Od tego czasu firma dynamicznie się rozwijała i zdobyła pozycję lidera w branży. Głównym obszarem działalności spółki CCC jest produkcja i sprzedaż obuwia. Firma oferuje szeroki wybór butów dla kobiet, mężczyzn i dzieci, obejmujący różne style, trendy i sezonowe kolekcje marek takich jak Adidas, Reebok czy Nike.

Wykres cen akcji CCC
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX
Wygląd sklepu CCC.
Spółka CCC lepiej radzi sobie w otoczeniu niskich stóp procentowych.
Źródło: corporate.ccc.eu

Buty CCC dostępne w sklepach stacjonarnych CCC zdobyły uznanie klientów ze względu na ich jakość, wygodę i atrakcyjny design. Współczesny rynek wymaga jednakże obecności firm w kanale sprzedaży online. Spółka CCC zaś odpowiedziała na te wymagania, rozwijając swoją platformę internetową i e-sklepy, które, z racji szybkości dostaw, niektórzy nazywają wręcz "polskim Amazonem”. Dzięki temu klienci mogą dokonywać zakupów online, korzystając z wygodnych narzędzi, a dostawy są realizowane na terenie wielu krajów.

CCC stało się synonimem mocno zadłużonej spółki. W pewnym momencie drastyczna przecenia akcji CCC oraz krach wyceny jej obligacji mogły przyprawiać o ból głowy. Teraz jednak umocnienie się złotówki i wizja spadających stóp regulowanych przez Radę Polityki Pieniężnej działają zdecydowanie na korzyść tego legnickiego gracza obuwniczego!

Sektor bankowy i budowlany także odczują ulgę przy niższych stopach!

Inną branżą, która korzysta z niskich stóp procentowych, jest sektor budowlany. Niskie koszty kredytów mogą pobudzać inwestycje w nieruchomości, zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Polskie spółki deweloperskie mogą przy obniżonych stopach procentowych czerpać korzyści z atrakcyjnych warunków finansowych, co sprzyja rozwojowi nowych projektów budowlanych i zwiększa ich potencjał zysków. Firmy z tego sektora to między innymi Echo Investment S.A., Dom Development S.A., Atal S.A. oraz Develia.

Kolejnym zaś segmentem rynkowym, który dobrze radzi sobie przy niskich stopach procentowych, jest sektor bankowy. Banki, jako instytucje finansowe wrażliwe na stopy procentowe, mogą wówczas czerpać korzyści z niższych kosztów kreacji pieniądza. To z kolei umożliwia im oferowanie bardziej atrakcyjnych warunków kredytowych dla klientów, co może prowadzić do zwiększonego popytu na usługi bankowe. W naturalny sposób nasza uwaga powinna zatem kierować się w stronę spółek takich jak Alior Bank S.A., PKO Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A. oraz Pekao S.A., których notowania rosną ostatnio z miesiąca na miesiąc!

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo