Z racji polskich wyborów parlamentarnych przypadających na dzień 15 października 2023 roku, całkiem sporo dyskusji w światku giełdowym dotyczyło kwestii oszczędzania na emeryturę. Okazało się, że kwestie podatków należały do najczęstszych postulatów wyborczych wielu komitetów. Zwłaszcza zaś ze strony opozycyjnej podnoszony był pomysł likwidacji podatku Belki (podatku od zysków kapitałowych), którego ewentualne uchylenie z pewnością wpłynęłoby na potrzebę modyfikacji zasad prowadzenia IKE czy IKZE. Jeżeli jednak przyjrzymy się na aktualne upodobania Polaków w kwestii oszczędzania na emeryturę, dostrzeżemy, że “stare, dobre” fundusze inwestycyjne nadal mają się znakomicie.
Notatka
Niezależnie od tego, czy cenimy Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako instytucję, czy też zakładamy, że przyszłe emerytury będą niewysokie, z pewnością powinniśmy się zatroszczyć o budowanie prywatnego kapitału emerytalnego. Pomoże w tym nie tylko regularne odkładanie, ale i fundusze pracownicze, jak PPK i PPE.
Poruszona wyżej popularność funduszy inwestycyjnych może nieco dziwić. Przecież na rynku od wielu lat funkcjonują z powodzeniem liczne fundusze typu ETF, a “marki” takie jak fundusze Vanguarda lub popularne SPDR od State Street zgromadziły kapitał liczone w setkach miliardów dolarów. Okazuje się jednak, że fundusze inwestycyjne są dalej często wybieranym narzędziem do gromadzenia kapitału emerytalnego. W ramach dzisiejszego artykułu zastanówmy się zatem, skąd taka popularność funduszy inwestycyjnych i czy nowoczesne formy inwestowania mają rację bytu na naszym lokalnym rynku?
Jakie zalety ma korzystanie z funduszy ETF?
Na wstępie zastanówmy się w ogóle, dlaczego inwestorzy skłaniają się do angażowania swojego kapitału za pośrednictwem funduszy ETF? Wypada zacząć od tego, że ETFy umożliwiają inwestorom dostęp do różnych aktywów finansowych, co pozwala na efektywną dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Powszechnie podkreśla się także, że ETFy zazwyczaj mają niższe opłaty zarządzania niż tradycyjne fundusze inwestycyjne, co pomaga inwestorom oszczędzać na kosztach.
Prostota inwestowania to także konkretny plus. ETFy są notowane na giełdzie, co oznacza, że można je kupować i sprzedawać tak samo jak akcje, co sprawia, że są łatwo dostępne dla inwestorów.
Już sama struktura ETFów umożliwia inwestorom śledzenie zmian w portfelu aktywów, co przyczynia się do większej przejrzystości inwestycji. Gracze giełdowi cenią tego rodzaju transparentność. Inną zaletą jest także płynność – że inwestorzy mogą łatwo sprzedawać swoje udziały w ETFie na giełdzie.
Argumentów za inwestowaniem za pośrednictwem ETF jest zresztą sporo więcej! Weźmy chociażby różnorodność dostępnych opcji. U brokerów takich jak chociażby Bossa funkcjonuje mnóstwo przeróżnych ETFów, dostępnych na rynku, które obejmują zróżnicowane aktywa. Daje to inwestorom możliwość wyboru funduszu, który najlepiej odpowiada ich celom inwestycyjnym. Granie na rynki wschodzące? Mamy do dyspozycji iShares MSCI Emerging Markets. A może inwestowanie w obligacje korporacyjne? Również i tu pomoże odpowiedni ETF, czyli chociażby iShares USD Corp Bond UCITS. Koniec końców pozostaje jeszcze inna zaleta ETF-ów, czyli wysoka dokładność śledzenia indeksów giełdowych. Nie musimy sami budować portfela, którego wyniki będą zbieżne z kondycją S&P 500 – zrobi to za nas odpowiedni ETF.
Dlaczego mimo to nadal ludzie chętnie korzystają z funduszy inwestycyjnych?
Jak się jednak okazuje, mimo wszystkich, licznych zalet inwestowania w ETF-y, w Polsce nadal przeważa inwestowanie oparte na sprawdzonych funduszach inwestycyjnych, nawet jeżeli lokując w nich środki pieniężne, należy liczyć się z istotnie wyższymi opłatami za zarządzanie. Jak wyjaśnić ten fenomen? Cóż, przede wszystkim, dla szerokiego społeczeństwa marki takie jak Pekao, PKO BP, czy PZU S.A. są znacznie lepiej rozpoznawalne, niż chociażby BlackRock czy State Street. A co jak co, ale zaufanie w świecie inwestycyjnym to rzecz absolutnie kluczowa.
Notatka
CZYTAJ WIĘCEJ! Dla zachowania dziennikarskiego obiektywizmu – nie można powiedzieć, że Polacy nie korzystają z ETF-ów. Na fakt ich rosnącej popularności wskazywaliśmy przecież sami w artykule zatytułowanym: “Dlaczego fundusze ETF stają się coraz bardziej popularne?”. Trudno jednak zaprzeczyć, że nasi rodacy nadal licznie inwestują przez tradycyjne fundusze.
Nic zatem dziwnego, że wedle dostępnych danych, oszczędności Polaków lokowane w rozmaitych funduszach inwestycyjnych przekroczyły już znacząco kwotę 300 miliardów złotych. Tak naprawdę ETF-y stanowią zatem nadal niewielki ułamek całości giełdowych inwestycji, mimo że według rządowej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, z roku na rok powinny zyskiwać one na znaczeniu. Jak jednak wskazaliśmy w artykule poświęconym temu dokumentowi giełdowemu, Polska nadal ma pewne zapóźnienia jak chodzi o wdrażanie nowoczesnych zasad rynku kapitałowego w życie.
O czym pamiętać, wybierając swój fundusz inwestycyjny?
Na koniec przygotowaliśmy, w postaci krótkiej listy typu TODO, kilka podstawowych porad odnośnie tego, jak mądrze wybrać odpowiednią instytucję, której powierzymy zarządzanie naszymi środkami w ramach handlu na giełdzie:
zweryfikuj, do jakiej grupy kapitałowej należy TFI, które wybierasz,
sprawdź, jaką łączną wielkością środków zarządza dana firma inwestycyjna,
upewnij się, czy na pewno rozumiesz, jakie są w danym przypadku prowizje i opłaty oraz czy akceptujesz ich wysokość,
sprawdź politykę inwestycyjną wybranego funduszu, w tym w jakie papiery wartościowe oraz w jakie konkretne indeksy będzie lokowany Twój kapitał,
okresowo weryfikuj, jak radzi sobie Twój fundusz i czy jesteś zadowolony z uzyskiwanej stopy zwrotu.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.