Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Dlaczego warto mieć kilka kont maklerskich?

Dlaczego warto mieć kilka kont maklerskich?
Zdj.: DCStudio na Freepik.com

Jest sprawą powszechnie wiadomą, że, aby zacząć inwestowanie na rynkach finansowych, należy zaopatrzyć się we właściwe konto maklerskie. Mamy w tym zakresie mnóstwo rozmaitych opcji wyboru. Swoje domy maklerskie prowadzą praktycznie wszystkie większe banki, na czele z takimi firmami jak chociażby PKO Bank Polski, Alior, czy mBank. Jeżeli zaś ktoś nie chce prowadzić tradycyjnego rachunku maklerskiego w oparciu o infrastrukturę bankową, to może skorzystać z rozmaitych brokerów giełdowych, takich jak na przykład XTB, Trading 212, eToro albo Degiro. Jak zatem widać, wybór konkretnego usługodawcy jest niezmiernie duży, a o uwagę i kapitał inwestora walczy wiele firm.

Inwestowanie jest coraz popularniejsze, a dostęp do różnych papierów wartościowych i platform tradingowych staje się coraz łatwiejszy. Jednym z kluczowych wyborów, przed którymi staje każdy inwestor, jest zaś z pewnością wybór odpowiedniego brokera oraz konta maklerskiego.

Skoro fundusze inwestycyjne zachęcają do powierzania im swoich oszczędności i tworzą coraz lepsze narzędzia inwestycyjne, nie ma się co dziwić, że liczba inwestorów na rynkach z roku na rok rośnie. Mówimy tu zresztą zarówno o inwestowaniu w akcje, jak i inne walory, takie jak całe indeksy giełdowe czy fundusze ETF. Dla wielu osób może się wydawać, że jedno konto maklerskie jest wystarczające, ale tak naprawdę, to istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć posiadanie kilku takich kont. W tym artykule omówimy zatem, dlaczego warto mieć kilka kont maklerskich i jakie korzyści można z tego czerpać.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Jednym z głównych powodów, dla których warto mieć kilka kont maklerskich, jest możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Rozmaici brokerzy oferują dostęp do różnych instrumentów finansowych i rynków. Posiadając kilka kont, inwestor ma możliwość inwestowania w różne klasy aktywów, takie jak akcje, obligacje, surowce czy kryptowaluty, korzystając z różnych platform handlowych. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko związane z konkretnym rynkiem lub sektorem, a także zwiększyć potencjalne zyski. Niektórzy brokerzy ograniczają się przykładowo do podstawowych polskich indeksów, takich jak WIG20, podczas kiedy wielu z nas chciałoby inwestować także w niewielkie spółki z przysłowiowego trzeciego i czwartego szeregu Giełdy Papierów Wartościowych.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Do dywersyfikacji, podobnie jak do każdej strategii inwestycyjnej, trzeba podchodzić rozważnie. W naszych artykułach doradzamy, kiedy dywersyfikacja portfela ma sens. Przestrzegamy jednak przed typowymi błędami, jakie można popełnić, dywersyfikując kapitał.

Generalnie warto wyjść z założenia, że o ile akcje, instrumenty pochodne i pary walutowe forex można rozgrywać u klasycznego brokera, takiego jak na przykład Bossa, to jednak kryptowaluty najlepiej nabywać na wyspecjalizowanych giełdach kryptowalut. Stąd też, warto rozważyć założenie konta chociażby na Binance lub Coinbase. Tam bowiem, zamiast kontraktu na różnicę kursową (CFD), możemy kupić prawdziwe kryptowaluty, aby docelowo wyjść z nimi z giełdy i przechowywać je na specjalnym portfelu sprzętowym.

Prowadzenie inwestycji w odmiennych celach

Każdy inwestor ma swoje unikalne cele i zamiary inwestycyjne. Niektórzy handlują na giełdzie, uprawiając day-trading, a inni wybierają długoterminowe budowanie kapitału emerytalnego. Posiadanie kilku kont maklerskich umożliwia wykorzystanie różnych strategii inwestycyjnych na jednocześnie. Na jednym koncie można realizować długoterminowe inwestycje, trzymając aktywa przez wiele lat, podczas gdy na innym koncie można prowadzić aktywny handel krótkoterminowy, wykorzystując zmienność, to jest wahania cen na rynku. Dzięki temu można lepiej dostosować swoje działania do zmieniających się warunków rynkowych. Idealnym przykładem są chociażby fundusze IKE i IKZE prowadzone właśnie w formie odrębnych kont maklerskich!

Zdj.: gov.pl
Fundusz emerytalny IKE
Warto posiadać IKE w postaci konta maklerskiego

Jeżeli nie chcemy korzystać z gotowych ofert towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI), ani ubezpieczycieli, takich jak na przykład PZU lub Generali, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć konto maklerskie jako IKE i drugie analogiczne konto, na którym będziemy prowadzili indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Wówczas tak naprawdę, do prowadzenia pozostałej części inwestycji, na przykład w zakresie przekraczającym limit wpłat na IKE i IKZE, będziemy wykorzystywać trzeci, odrębny rachunek maklerski. Powyższe stanowi dobitny przykład na to, że warto mieć kilka kont inwestycyjnych!

Notatka

Każdego roku możemy zasilić nasze konta IKE i IKZE jedynie do ustawowo określonego limitu. Sumy limitów nie przechodzą na kolejne lata, zatem należy pamiętać o wykonaniu wpłat na IKE i IKZE! Z podatkowego punktu widzenia brak wykorzystania limitu w sytuacji gdy posiadamy wolne środki na cele oszczędnościowe, byłby sporym błędem!

Ograniczanie ryzyka wystąpienia problemów z daną instytucją finansową

Na koniec, warto jeszcze z dziennikarskiego obowiązku wspomnieć, że posiadanie kilku kont maklerskich u różnych brokerów może pomóc w zarządzaniu ryzykiem inwestycyjnym. W przypadku, gdyby jeden z brokerów miał problemy finansowe lub doświadczył awarii technicznej, inwestor nadal ma dostęp do innych kont i nie traci władzy nad całością swojego portfela inwestycyjnego. To zwiększa bezpieczeństwo inwestycji, jak i pozwala uniknąć potencjalnych strat. Niestety, sytuacje takie jak upadek giełdy FTX lub bankructwo banków lokalnych w USA zdarzają się od czasu do czasu i warto być zawczasu przygotowanym na tego rodzaju okoliczność!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.