Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Brokerzy giełdowi » Dlaczego warto mieć kilka kont maklerskich?

Dlaczego warto mieć kilka kont maklerskich?

Dlaczego warto mieć kilka kont maklerskich?
Źródło: DCStudio na Freepik.com

Jest sprawą powszechnie wiadomą, że, aby zacząć inwestowanie na rynkach finansowych, należy zaopatrzyć się we właściwe konto maklerskie. Mamy w tym zakresie mnóstwo rozmaitych opcji wyboru. Swoje domy maklerskie prowadzą praktycznie wszystkie większe banki, na czele z takimi firmami jak chociażby PKO Bank Polski, Alior, czy mBank. Jeżeli zaś ktoś nie chce prowadzić tradycyjnego rachunku maklerskiego w oparciu o infrastrukturę bankową, to może skorzystać z rozmaitych brokerów giełdowych, takich jak na przykład XTB, Trading 212, eToro albo Degiro. Jak zatem widać, wybór konkretnego usługodawcy jest niezmiernie duży, a o uwagę i kapitał inwestora walczy wiele firm.

Inwestowanie jest coraz popularniejsze, a dostęp do różnych papierów wartościowych i platform tradingowych staje się coraz łatwiejszy. Jednym z kluczowych wyborów, przed którymi staje każdy inwestor, jest zaś z pewnością wybór odpowiedniego brokera oraz konta maklerskiego.

Skoro fundusze inwestycyjne zachęcają do powierzania im swoich oszczędności i tworzą coraz lepsze narzędzia inwestycyjne, nie ma się co dziwić, że liczba inwestorów na rynkach z roku na rok rośnie. Mówimy tu zresztą zarówno o inwestowaniu w akcje, jak i inne walory, takie jak całe indeksy giełdowe czy fundusze ETF. Dla wielu osób może się wydawać, że jedno konto maklerskie jest wystarczające, ale tak naprawdę, to istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć posiadanie kilku takich kont. W tym artykule omówimy zatem, dlaczego warto mieć kilka kont maklerskich i jakie korzyści można z tego czerpać.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Jednym z głównych powodów, dla których warto mieć kilka kont maklerskich, jest możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Rozmaici brokerzy oferują dostęp do różnych instrumentów finansowych i rynków. Posiadając kilka kont, inwestor ma możliwość inwestowania w różne klasy aktywów, takie jak akcje, obligacje, surowce czy kryptowaluty, korzystając z różnych platform handlowych. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko związane z konkretnym rynkiem lub sektorem, a także zwiększyć potencjalne zyski. Niektórzy brokerzy ograniczają się przykładowo do podstawowych polskich indeksów, takich jak WIG20, podczas kiedy wielu z nas chciałoby inwestować także w niewielkie spółki z przysłowiowego trzeciego i czwartego szeregu Giełdy Papierów Wartościowych.

Generalnie warto wyjść z założenia, że o ile akcje, instrumenty pochodne i pary walutowe forex można rozgrywać u klasycznego brokera, takiego jak na przykład Bossa, to jednak kryptowaluty najlepiej nabywać na wyspecjalizowanych giełdach kryptowalut. Stąd też, warto rozważyć założenie konta chociażby na Binance lub Coinbase. Tam bowiem, zamiast kontraktu na różnicę kursową (CFD), możemy kupić prawdziwe kryptowaluty, aby docelowo wyjść z nimi z giełdy i przechowywać je na specjalnym portfelu sprzętowym.

Prowadzenie inwestycji w odmiennych celach

Każdy inwestor ma swoje unikalne cele i zamiary inwestycyjne. Niektórzy handlują na giełdzie, uprawiając day-trading, a inni wybierają długoterminowe budowanie kapitału emerytalnego. Posiadanie kilku kont maklerskich umożliwia wykorzystanie różnych strategii inwestycyjnych na jednocześnie. Na jednym koncie można realizować długoterminowe inwestycje, trzymając aktywa przez wiele lat, podczas gdy na innym koncie można prowadzić aktywny handel krótkoterminowy, wykorzystując zmienność, to jest wahania cen na rynku. Dzięki temu można lepiej dostosować swoje działania do zmieniających się warunków rynkowych. Idealnym przykładem są chociażby fundusze IKE i IKZE prowadzone właśnie w formie odrębnych kont maklerskich!

Fundusz emerytalny IKE
Warto posiadać IKE w postaci konta maklerskiego
Źródło: gov.pl

Jeżeli nie chcemy korzystać z gotowych ofert towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI), ani ubezpieczycieli, takich jak na przykład PZU lub Generali, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć konto maklerskie jako IKE i drugie analogiczne konto, na którym będziemy prowadzili indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Wówczas tak naprawdę, do prowadzenia pozostałej części inwestycji, na przykład w zakresie przekraczającym limit wpłat na IKE i IKZE, będziemy wykorzystywać trzeci, odrębny rachunek maklerski. Powyższe stanowi dobitny przykład na to, że warto mieć kilka kont inwestycyjnych!

Ograniczanie ryzyka wystąpienia problemów z daną instytucją finansową

Na koniec, warto jeszcze z dziennikarskiego obowiązku wspomnieć, że posiadanie kilku kont maklerskich u różnych brokerów może pomóc w zarządzaniu ryzykiem inwestycyjnym. W przypadku, gdyby jeden z brokerów miał problemy finansowe lub doświadczył awarii technicznej, inwestor nadal ma dostęp do innych kont i nie traci władzy nad całością swojego portfela inwestycyjnego. To zwiększa bezpieczeństwo inwestycji, jak i pozwala uniknąć potencjalnych strat. Niestety, sytuacje takie jak upadek giełdy FTX lub bankructwo banków lokalnych w USA zdarzają się od czasu do czasu i warto być zawczasu przygotowanym na tego rodzaju okoliczność!

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo