Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Pamiętajcie o wpłatach na IKE i IKZE

Opublikowano:
Pamiętajcie o wpłatach na IKE i IKZE
Zdj.: Depositphotos.com

Mamy już grudzień, a to oznacza, że obecny, pełen zawirowań giełdowych rok 2022 nieubłaganie zbliża się do końca. Z kolei końcówka każdego kolejnego roku kalendarzowego to dla wielu osób, zainteresowanych powiększaniem swoich kapitałów emerytalnych, typowy czas na dokonywanie wpłat na dwa podstawowe portfele tworzone z myślą o jesieni naszego życia, a mianowicie:

Warto zatem przypomnieć, że już zaledwie kilka tygodni dzieli nas od niefortunnego zaprzepaszczenia możliwości dokonania wpłat na te dwa fundusze w ramach przysługującego nam ustawowo limitu złotówkowego. Jako zaś, że limit wpłat ani w przypadku IKE, ani też w przypadku IKZE nie przechodzi na kolejny rok, zdecydowanie warto przypomnieć, że pierwsza połowa grudnia to doskonały moment na zasilenie tych dwóch kont!

Limit wpłat na IKE i IKZE nie przechodzi na następny rok.

Do kiedy mamy czas na wpłatę do IKE i IKZE w 2022 roku?

Zgodnie z właściwymi przepisami ustaw, aby wykorzystać dany limit wpłat na określony rok kalendarzowy, wpłata na IKE lub IKZE powinna być zrealizowana jeszcze w trakcie trwania tego roku. Biorąc zaś pod uwagę wymagany czas na zaksięgowanie przez bank samych przelewów po stronie instytucji prowadzonej dla nas IKE lub IKZE, z pewnością z wykonaniem samej wpłaty nie warto zwlekać do ostatniego dnia kalendarzowego!

Dajmy sobie odrobinę spokoju i jeżeli, chcemy zasilić nasze Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego środkami zachowanymi na poczet tegorocznego limitu wpłat, nie realizujmy tej wpłaty w Sylwestra!

Z wykonaniem wpłaty na IKE i IKZE nie warto zwlekać do ostatniego dnia kalendarzowego.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć i wyjaśnić, że jeżeli nasze konto emerytalne (niezależnie, czy mówimy tu o IKE, czy też o IKZE) utworzyliśmy jako prowadzone w formie rachunku maklerskiego w danym domu maklerskim, który oferuje tego rodzaju rozwiązanie, to dla skonsumowania limitu wpłat nie jest bezwzględnie konieczne, aby w danym roku kalendarzowym dokonać nabycia za te pieniądze akcji lub ETF-ów! Liczy się bowiem sam fakt zaksięgowania gotówki na rachunku bankowym skorelowanym z naszym kontem maklerskim, nie zaś to, w co (i kiedy) te pieniądze zainwestujemy!

Ile możemy wpłacić na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w 2022 roku?

Indywidualne Konto Emerytalne jest o tyle proste pod względem konstrukcyjnym, że niezależnie od naszego statusu, wieku, czy innych cech charakterystycznych, każdemu przysługuje dokładnie ten sam roczny limit wpłat na IKE. W 2022 roku ten limit, zgodnie z ogłoszeniem ministerialnym wynosi dokładnie 17.766 złotych, mówimy zatem o całkiem sporej sumie! Przepisy ustawy nie nakładają na nas oczywiście obowiązku zrealizowania tej wpłaty jednorazowo i “do pełna”.

Wspomniany poziom 17.766 zł jest oczywiście zarówno w tym roku, jak i zawsze, limitem, a nie wymogiem. Jest wielu inwestorów długoterminowych, którzy upodobali sobie regularne, chociażby comiesięczne wpłaty na IKE i tym samym inwestowanie w określone aktywa w sposób zrównoważony, małymi porcjami, korzystając z kolejnych realizowanych w z góry założonych odstępach czasu przelewów. Tego rodzaju podejście powoduje de facto uśrednianie ceny nabywanych akcji, obligacji oraz jednostek uczestnictwa w rozmaitych funduszach i przez to wielu uznaje go za bardzo racjonalne.

Jaki jest limit wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego rządzi się nieco innymi, można wręcz powiedzieć, bardziej skomplikowanymi prawami, niż opisane wyżej IKE. W przypadku IKZE bowiem to, jaki mamy roczny limit wpłat, zależy od tego, czy jako osoby fizyczne prowadzimy działalność gospodarczą lub wykonujemy określony wolny zawód, czy też nie. Zwróćmy uwagę, że z prawnego punktu widzenia, bez znaczenia jest chociażby okoliczność, czy posiadamy firmę prowadzoną w formie popularnej spółki z o. o.!

Limit wpłat na IKZE zależy od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą.

Biorąc powyższe wytyczne pod uwagę oraz odnosząc się do aktualnie dostępnych limitów wpłat określonych w oficjalnym publikatorze jakim jest Monitor Polski, można powiedzieć, że w 2022 roku:

  • osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wpłacić na IKZE łącznie 7.106,40 zł,
  • pozostali mogą wykorzystać finansowy limit wpłat w wysokości 10.659,60 zł.
Podobał Ci się ten artykuł?
3
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.