Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Zmiana sentymentu pozwoliła na spektakularne odbicia cen

Zmiana sentymentu pozwoliła na spektakularne odbicia cen

Zmiana sentymentu pozwoliła na spektakularne odbicia cen
Źródło: palantir.com/newsroom/media/

Banałem jest stwierdzić, że rynek kapitałowy, zwłaszcza zaś rynek akcji cechuje się wysoką zmiennością. Dużo trudniejsze jest z pewnością przekucie powyższej specyfiki na swoją korzyść. Wymaga to opanowania zmiennych emocji, wypracowania pewnej świadomości inwestycyjnej i trafnego rozeznania w specyfice aktywów finansowych, którymi handlujemy na giełdzie. O tym, jak szybko zmieniają się upodobania i oceny inwestorów na giełdzie, mówi nam często pojęcie sentymentu rynkowego.

Wraz z dynamiczną zmianą wspomnianego sentymentu, równie szybko mogą zmienić się wyceny poszczególnych walorów inwestycyjnych. Dobitny przykład na prawdziwość tego twierdzenia daje nam chociażby spojrzenie na amerykański indeks NASDAQ, który cechuje się dużo większą zmiennością niż chociażby "spokojniejszy” indeks S&P500. Giełda NASDAQ może momentami przyprawiać wręcz o palpitacje serca, jak chodzi o zmienność!

Skoro zatem zdajemy sobie sprawę z dynamiczności rynku akcji, pora przyjrzeć się analitycznym okiem na niedawne przypadki olbrzymich aprecjacji cen poszczególnych walorów giełdowych. Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło bowiem kilka niezwykłych szans inwestycyjnych, z których zapewne niejeden inwestor lokujący wówczas swoje oszczędności skwapliwie skorzystał.

Powiedziawszy powyższe, trzeba jeszcze z dziennikarskiego rozsądku dodać, że przeszłe wyniki nigdy nie są gwarancją sukcesu w przyszłości, a im wyżej pnie się kurs danej spółki, tym większe ryzyko "realizacji zysków” przez godziwie zarobionych inwestorów. Pamiętajmy zatem, aby z rozwagą podchodzić do omawianej dziś tematyki i mądrze korzystać z zasad dywersyfikacji giełdowej.

Carvana, czyli przykład, że sentyment może odwrócić się wprost spektakularnie

Amerykańska firma Carvana to innowacyjny gracz na rynku handlu samochodami. Jej działalność skupia się na sprzedaży samochodów używanych, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych salonów samochodowych, Carvana działa wyłącznie w modelu sprzedaży online. To unikalne podejście do motoryzacji zdobyło popularność wśród klientów, którzy cenią sobie wygodę, przejrzystość i bezpieczeństwo w procesie zakupu auta.

Wykres akcji spółki Carvana
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Założyciele spółki Carvana mieli wizję stworzenia nowoczesnej platformy, która zmieni sposób, w jaki ludzie kupują używane samochody. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii internetowych, Carvana umożliwia klientom dokonanie pełnego procesu zakupu online, bez konieczności odwiedzania tradycyjnego salonu samochodowego.

Kluczowym elementem działalności Carvana jest innowacyjny model zakupu i dostawy aut. Klienci mogą wybierać spośród szerokiej gamy samochodów używanych dostępnych na stronie internetowej Carvana. Każde auto jest dokładnie opisane, a dołączone są do niego zdjęcia i raporty dotyczące historii pojazdu.

Jedna z placówek spółki Carvana.
Akcje Carvany w pół roku wzrosły o 1000% !
Źródło: wikipedia.org

Szybki rzut oka na kurs Carvany nie pozostawia wątpliwości – inwestorzy z Wall Street i innych zakątków świata na nowo rozbudzili swoje marzenia, związane z tym projektem. Absolutnie spektakularne, przekraczające 1000% wybicie sprawiło, że Ci, którzy regularnie inwestowali swoje środki w akcje tej spółki w okresie przełomu 2022 i 2023 roku są na gigantycznym plusie. Niektórzy uważają jednak, że wzrosty na Carvanie to efekt tak zwanego wyciśnięcia shortujących, czyli short squeezu i sytuacja rychło może się odwrócić. Tak czy inaczej, skala wzrostów mogła pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej optymistycznie nastawionych do firmy inwestorów.

Palantir – jedna z najgorętszych firm poprzedniej hossy pozytywnie zaskoczyła

Palantir Technologies to przedsiębiorstwo o unikatowej specjalizacji, której działalność skupia się na analizie danych oraz dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań analitycznych dla klientów z różnych branż. Została założona w 2003 roku przez Petera Thiela, Alexandra Karp i Joe Lonsdale. Od tego czasu firma stała się jednym z kluczowych graczy w dziedzinie analizy danych i sztucznej inteligencji z ambicjami, aby pewnego dnia dołączyć do grupy "Big tech”.

Wykres akcji Palantir
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Głównym obszarem działalności Palantir jest tworzenie oprogramowania i platform analitycznych, które pozwalają na agregację, analizę i wizualizację dużej ilości danych. Firma skupia się na obszarach takich jak bezpieczeństwo narodowe, obrona, finanse, opieka zdrowotna, przemysł oraz rządowe instytucje. Jej technologie i rozwiązania są stosowane w różnych dziedzinach, w których analiza danych ma kluczowe znaczenie dla podejmowania strategicznych decyzji. Co ciekawe, spółka Palantir obsługuje już niektóre polskie, rządowe sektory administracji!

Jakkolwiek pod względem półrocznej stopy zwrotu Palantir ustępuje omówionej wyżej Carvanie, to jednak skok kursu cen akcji o ponad 300% robi piorunujące wrażenie. Najwyraźniej inwestorzy zakładają, że ta niemłoda już w końcu firma zacznie regularnie wykazywać dochód netto, a z czasem może stanie się nawet zaufanym płatnikiem dywidend?

SoFi radzi sobie lepiej niż nieźle, a wielu chciało już stawiać na niej krzyżyk…

Spółka SoFi, czyli Social Finance Inc., oferuje szeroki zakres usług i produktów finansowych klientom indywidualnym i firmom. SoFi miała na celu zmienić tradycyjne podejście do sektora finansowego, dostarczając nowoczesne i spersonalizowane rozwiązania. Głównym obszarem działalności SoFi jest pożyczanie pieniędzy i refinansowanie kredytów. Firma oferuje różnorodne produkty kredytowe, w tym kredyty studenckie, hipoteczne, osobiste i pożyczki dla małych firm.

SoFi wyróżnia się na rynku dzięki swoim korzystnym warunkom finansowania, które są oparte na indywidualnej ocenie ryzyka klienta, a nie tylko na tradycyjnych miarach kredytowych.

SoFi to jednak nie tylko firma kredytowa. Firma rozszerzyła swoją ofertę o szereg innych produktów finansowych. Oferuje także konta oszczędnościowe, konta inwestycyjne, ubezpieczenia, programy emerytalne oraz doradztwo finansowe.

To kompleksowe podejście do zarządzania finansami pozwala klientom korzystać z różnych usług pod jednym dachem. Innowacyjne podejście SoFi do finansów obejmuje także platformy edukacyjne i narzędzia do zarządzania finansami. Jak widać po wzroście cen akcji SoFi o ponad 250% w nieco ponad pół roku, sentyment wokół niej zaczyna być skrajnie pozytywny!

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo