Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Zmiana sentymentu pozwoliła na spektakularne odbicia cen

Opublikowano:
Zmiana sentymentu pozwoliła na spektakularne odbicia cen
Zdj.: palantir.com/newsroom/media/

Banałem jest stwierdzić, że rynek kapitałowy, zwłaszcza zaś rynek akcji cechuje się wysoką zmiennością. Dużo trudniejsze jest z pewnością przekucie powyższej specyfiki na swoją korzyść. Wymaga to opanowania zmiennych emocji, wypracowania pewnej świadomości inwestycyjnej i trafnego rozeznania w specyfice aktywów finansowych, którymi handlujemy na giełdzie. O tym, jak szybko zmieniają się upodobania i oceny inwestorów na giełdzie, mówi nam często pojęcie sentymentu rynkowego.

Wraz z dynamiczną zmianą wspomnianego sentymentu, równie szybko mogą zmienić się wyceny poszczególnych walorów inwestycyjnych. Dobitny przykład na prawdziwość tego twierdzenia daje nam chociażby spojrzenie na amerykański indeks NASDAQ, który cechuje się dużo większą zmiennością niż chociażby “spokojniejszy” indeks S&P500. Giełda NASDAQ może momentami przyprawiać wręcz o palpitacje serca, jak chodzi o zmienność!

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! Szybkie odbicia notowań akcji nie są niczym nadzwyczajnym w sytuacji, gdy poprzedzała je bessa lub co najmniej okres wyraźnego ochłodzenia nastrojów giełdowych. A z takim pesymizmem, przekładającym się chociażby na opisywany przez nas marazm giełdy chińskiej lub spadki cen akcji w USA mieliśmy do czynienia praktycznie przez cały ubiegły rok!

Skoro zatem zdajemy sobie sprawę z dynamiczności rynku akcji, pora przyjrzeć się analitycznym okiem na niedawne przypadki olbrzymich aprecjacji cen poszczególnych walorów giełdowych. Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło bowiem kilka niezwykłych szans inwestycyjnych, z których zapewne niejeden inwestor lokujący wówczas swoje oszczędności skwapliwie skorzystał.

Notatka

Wielu inwestorów, szukając dodatkowo okazji do powiększenia możliwych do wygenerowania zysków (kosztem podwyższonego ryzyka!) decyduje się rozgrywać ruchy cen akcji poprzez handel CFD. Dźwignia finansowa stosowana przez poszczególnych brokerów giełdowych pozwala na naprawdę agresywne inwestowanie.

Powiedziawszy powyższe, trzeba jeszcze z dziennikarskiego rozsądku dodać, że przeszłe wyniki nigdy nie są gwarancją sukcesu w przyszłości, a im wyżej pnie się kurs danej spółki, tym większe ryzyko “realizacji zysków” przez godziwie zarobionych inwestorów. Pamiętajmy zatem, aby z rozwagą podchodzić do omawianej dziś tematyki i mądrze korzystać z zasad dywersyfikacji giełdowej.

Carvana, czyli przykład, że sentyment może odwrócić się wprost spektakularnie

Amerykańska firma Carvana to innowacyjny gracz na rynku handlu samochodami. Jej działalność skupia się na sprzedaży samochodów używanych, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych salonów samochodowych, Carvana działa wyłącznie w modelu sprzedaży online. To unikalne podejście do motoryzacji zdobyło popularność wśród klientów, którzy cenią sobie wygodę, przejrzystość i bezpieczeństwo w procesie zakupu auta.

Założyciele spółki Carvana mieli wizję stworzenia nowoczesnej platformy, która zmieni sposób, w jaki ludzie kupują używane samochody. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii internetowych, Carvana umożliwia klientom dokonanie pełnego procesu zakupu online, bez konieczności odwiedzania tradycyjnego salonu samochodowego.

Kluczowym elementem działalności Carvana jest innowacyjny model zakupu i dostawy aut. Klienci mogą wybierać spośród szerokiej gamy samochodów używanych dostępnych na stronie internetowej Carvana. Każde auto jest dokładnie opisane, a dołączone są do niego zdjęcia i raporty dotyczące historii pojazdu.

Zdj.: wikipedia.org
Jedna z placówek spółki Carvana.
Akcje Carvany w pół roku wzrosły o 1000% !

Szybki rzut oka na kurs Carvany nie pozostawia wątpliwości – inwestorzy z Wall Street i innych zakątków świata na nowo rozbudzili swoje marzenia, związane z tym projektem. Absolutnie spektakularne, przekraczające 1000% wybicie sprawiło, że Ci, którzy regularnie inwestowali swoje środki w akcje tej spółki w okresie przełomu 2022 i 2023 roku są na gigantycznym plusie. Niektórzy uważają jednak, że wzrosty na Carvanie to efekt tak zwanego wyciśnięcia shortujących, czyli short squeezu i sytuacja rychło może się odwrócić. Tak czy inaczej, skala wzrostów mogła pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej optymistycznie nastawionych do firmy inwestorów.

Palantir – jedna z najgorętszych firm poprzedniej hossy pozytywnie zaskoczyła

Palantir Technologies to przedsiębiorstwo o unikatowej specjalizacji, której działalność skupia się na analizie danych oraz dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań analitycznych dla klientów z różnych branż. Została założona w 2003 roku przez Petera Thiela, Alexandra Karp i Joe Lonsdale. Od tego czasu firma stała się jednym z kluczowych graczy w dziedzinie analizy danych i sztucznej inteligencji z ambicjami, aby pewnego dnia dołączyć do grupy “Big tech”.

Głównym obszarem działalności Palantir jest tworzenie oprogramowania i platform analitycznych, które pozwalają na agregację, analizę i wizualizację dużej ilości danych. Firma skupia się na obszarach takich jak bezpieczeństwo narodowe, obrona, finanse, opieka zdrowotna, przemysł oraz rządowe instytucje. Jej technologie i rozwiązania są stosowane w różnych dziedzinach, w których analiza danych ma kluczowe znaczenie dla podejmowania strategicznych decyzji. Co ciekawe, spółka Palantir obsługuje już niektóre polskie, rządowe sektory administracji!

Notatka

Jednym z głównych produktów oferowanych przez Palantir jest oprogramowanie o nazwie Palantir Gotham. Gotham pozwala na integrację, analizę i wizualizację danych pochodzących z różnych źródeł. Drugim Kolejnym kluczowym produktem Palantir jest zaś platforma o nazwie Palantir Foundry. Foundry to narzędzie do analizy danych dla przedsiębiorstw, które pozwala na odkrywanie ukrytych wzorców i trendów na użytek stricte biznesowy. Portfolio produktów Palantir pozwala tej firmie na konkurowanie między innymi ze spółką Snowflake.

Jakkolwiek pod względem półrocznej stopy zwrotu Palantir ustępuje omówionej wyżej Carvanie, to jednak skok kursu cen akcji o ponad 300% robi piorunujące wrażenie. Najwyraźniej inwestorzy zakładają, że ta niemłoda już w końcu firma zacznie regularnie wykazywać dochód netto, a z czasem może stanie się nawet zaufanym płatnikiem dywidend?

SoFi radzi sobie lepiej niż nieźle, a wielu chciało już stawiać na niej krzyżyk…

Spółka SoFi, czyli Social Finance Inc., oferuje szeroki zakres usług i produktów finansowych klientom indywidualnym i firmom. SoFi miała na celu zmienić tradycyjne podejście do sektora finansowego, dostarczając nowoczesne i spersonalizowane rozwiązania. Głównym obszarem działalności SoFi jest pożyczanie pieniędzy i refinansowanie kredytów. Firma oferuje różnorodne produkty kredytowe, w tym kredyty studenckie, hipoteczne, osobiste i pożyczki dla małych firm.

SoFi wyróżnia się na rynku dzięki swoim korzystnym warunkom finansowania, które są oparte na indywidualnej ocenie ryzyka klienta, a nie tylko na tradycyjnych miarach kredytowych.

SoFi to jednak nie tylko firma kredytowa. Firma rozszerzyła swoją ofertę o szereg innych produktów finansowych. Oferuje także konta oszczędnościowe, konta inwestycyjne, ubezpieczenia, programy emerytalne oraz doradztwo finansowe.

To kompleksowe podejście do zarządzania finansami pozwala klientom korzystać z różnych usług pod jednym dachem. Innowacyjne podejście SoFi do finansów obejmuje także platformy edukacyjne i narzędzia do zarządzania finansami. Jak widać po wzroście cen akcji SoFi o ponad 250% w nieco ponad pół roku, sentyment wokół niej zaczyna być skrajnie pozytywny!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.