Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Regularne inwestowanie – O co chodzi? Dlaczego jest tak ważne?

Opublikowano:
Regularne inwestowanie – O co chodzi? Dlaczego jest tak ważne?
Zdj.: Depositphotos.com

Kupowanie akcji może być dosyć stresujące. Inwestując zbyt wcześnie, ryzykujesz, że pożałujesz, gdyż cena akcji może jeszcze spaść. Jeśli jednak poczekasz, a cena wzrośnie, to odniesiesz wrażenie, że przegapiłeś “świetną okazję”. Regularne inwestowanie to strategia, która ma na celu zminimalizowanie tego ryzyka poprzez stopniowe budowanie pozycji przez długi czas. Inwestując regularnie, kupujesz papiery wartościowe w stałych odstępach czasu za tę samą kwotę. Zamiast fatalnej próby przewidzenia wydarzeń na rynku, kupujesz dany instrument po różnych cenach – czasami drożej, a czasami taniej.

Podobnie jak w przypadku większości strategii inwestycyjnych, regularne inwestowanie nie jest odpowiednie dla każdego i sprawdza się lepiej w niektórych okresach na rynku akcji niż w innych. Niemniej jednak, może okazać się skutecznym narzędziem, gdyż usuwa niektóre z emocjonalnych barier w inwestowaniu.

Chcesz zabrać się za inwestowanie, ale nie masz zbyt dużo wolnych środków pieniężnych? Nieważne! Inwestuj regularnie i po mniejszych kwotach. Taka strategia inwestycyjna posiada wiele zalet i jest stosowana również przez doświadczonych inwestorów z dużym kapitałem inwestycyjnym. Na czym polega regularne inwestowanie i dlaczego warto się nim interesować? Tego i jeszcze wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Podstawy regularnego inwestowania

 • Regularne inwestowanie polega na kupowaniu instrumentów inwestycyjnych w stałych kwotach i stałych odstępach czasu. Zwykle chodzi o jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub udziały w ETF-ach.
 • Strategia ta nie szuka najlepszego momentu zakupu, ale opiera się na regularności i uśrednianiu kosztów zakupu – inwestor kupuje więcej akcji, gdy ceny są niskie i mniej, gdy ceny są wysokie.
 • Regularne inwestowanie jest uważane za strategię o charakterze długoterminowym i działa najlepiej podczas bessy na rynku lub w przypadku zmiennych papierów wartościowych, pomagając ograniczyć stres emocjonalny związany z inwestowaniem.
 • Jest to pasywna strategia inwestycyjna, polegająca na utworzeniu długoterminowej pozycji w akcjach, ETF-ach lub funduszach inwestycyjnych, w przeciwieństwie do market timingu, który jest aktywną strategią wymagającą stałej analizy rynku.

Treść artykułu

Czym jest regularne inwestowanie?

Regularne inwestowanie to zakup instrumentów inwestycyjnych za stałą kwotę pieniężną i w regularnych odstępach czasu. Zwykle chodzi o inwestycje w fundusze inwestycyjne lub ETF-y. Coraz więcej brokerów akcji oferuje jednak również inwestycje w akcje ułamkowe, co oznacza, że można również kupować (regularnie i za mniejsze kwoty) jeden konkretny udział. Ten rodzaj inwestowania zwykle uważa się za inwestowanie długoterminowe.

Osoba inwestująca regularnie nie szuka najbardziej odpowiedniego momentu na zakup – jej działalność opiera się na regularności i stopniowym rozwadnianiu cen.

Tak więc, jeśli regularna kwota inwestycji jest stała, a cena na rynku wysoka, inwestor kupuje instrument w mniejszej ilości niż wtedy, gdy cena jest niska. Cena zakupu uśrednia się w czasie – i właśnie dzięki temu ten styl inwestowania jest tak bardzo odpowiedni dla inwestorów, którzy planują inwestować długoterminowo. 

Jeśli szukasz sposobu na szybki zarobek i chcesz zgarnąć zysk już w dwa lata, regularne inwestowanie nie jest najlepszym sposobem jak to zrobić. Oczywiście, zależy to od konkretnych wolumenów i instrumentu inwestycyjnego, ale generalnie tak jest.

Dlaczego regularne inwestowanie działa?

Długoterminowy sukces strategii inwestycyjnej polegającej na regularnym inwestowaniu tkwi w usunięciu emocji z procesu inwestowania – zwłaszcza negatywnego wpływu stresu, który jest jego nieodzownym elementem. Zobowiązując się do realizacji ustalonego długoterminowo planu, nie musisz martwić się o to, czy wartość posiadanych przez Ciebie jednostek uczestnictwa w funduszu lub akcji wkrótce wzrośnie, czy na odwrót spadnie.

Weźmy na przykład spółkę XYZ i załóżmy, że przez pięć kolejnych miesięcy kupujemy w niej udziały za 400 złotych. Załóżmy również, że w dniach, w których dokonaliśmy zakupu, cena akcji wynosiła 100, 80, 40, 80 i 100 złotych. Cena jednego udziału po 5 miesiącach inwestowania znalazła się na takim samym poziomie jak na początku tego okresu, jednak po drodze odnotowała dosyć szaleńcze wahania.

Oto, jak wyglądałyby nasze zakupy:

Miesiąc Zainwestowana kwota Cena akcji Liczba akcji
1. 400 zł 100 zł 4
2. 400 zł 80 zł 5
3. 400 zł 40 zł 10
4. 400 zł 80 zł 5
5. 400 zł 100 zł 4
Razem 2 000 zł 71,4 zł (uśredniona cena zakupu) 28

Warto zaznaczyć, że gdybyś zainwestował pełne 2 000 złotych zaraz pierwszego dnia, otrzymałbyś tylko 20 udziałów. Inwestując regularnie, mogłeś kupić więcej akcji. Oczywiście, nie zawsze tak jest. Gdyby cena akcji tylko rosła, mógłbyś ich kupić mniej.

Strategia ta znajduje zastosowanie w przypadku niemal każdej inwestycji, niezależnie od tego, czy chodzi o akcje, fundusze inwestycyjne czy fundusze typu ETF.

Ogólnie można powiedzieć, że regularne inwestowanie sprawdza się najlepiej podczas bessy i w przypadku papierów wartościowych, których ceny ulegają gwałtownym wahaniom w górę i w dół. To właśnie w takich okresach i w przypadku takich inwestycji inwestorzy kładą nacisk na ograniczenie ryzyka i strachu przed stratą.

Jeśli zdecydujesz się na regularne inwestowanie, uważaj, aby nie przesadzać z analizą swoich inwestycji. Spędzając zbyt dużo czasu na oglądaniu się za siebie, łatwo jest zwątpić we własne zdolności. Jeśli wybrane przez Ciebie akcje rosły zaraz od dnia, w którym w nie zainwestowałeś po raz pierwszy, oczywiście lepiej byłoby kupić jak najwięcej papierów wartościowych zaraz pierwszego dnia.

Lub, wracając do przykładu ze spółką XYZ, lepiej byłoby wydać całe 2 000 złotych w trzecim miesiącu. Cały sens tej strategii inwestycyjnej tkwi jednak w tym, że nie sposób nam wiedzieć, jak będzie kształtować się cena akcji w długim terminie.

Regularne inwestowanie a wyczucie rynku

Strategią przeciwną do regularnego inwestowania jest tzw. wyczucie rynku (market timing). Inwestorzy z grupy market timerów starają się osiągać lepsze wyniki od rynku jako całości poprzez próbę przewidywania jego wyników. Jest to aktywna strategia, która skupia się na horyzoncie krótkoterminowym i wymaga starannej uwagi i nieustannego monitorowania rynku. Niektórzy inwestorzy wybierają to podejście, ponieważ pozwala ono osiągnąć wysoko ponadprzeciętne wyniki, jeśli ich wyczucie okaże się poprawne. Sukces w tej strategii w dłuższej perspektywie jest jednak raczej mało prawdopodobny.

W przeciwieństwie do tego, regularne inwestowanie to pasywna strategia inwestycyjna, która nie wymaga zwracania tak dużej uwagi na rynek, ponieważ inwestor regularnie inwestuje tę samą kwotę. Zamiast wchodzić i wychodzić z pozycji w krótkim horyzoncie inwestycyjnym, inwestor stopniowo buduje pozycję w akcjach, ETF-ach i funduszach inwestycyjnych.

Notatka

Czytaj więcej: Inwestowanie aktywne vs. pasywne – Jakie są różnice, co jest lepsze i dla kogo?

Który dzień miesiąca jest najlepszy do realizacji regularnej inwestycji?

Istnieje wielu tak zwanych ekspertów inwestycyjnych, których zdaniem istnieją określone dni w miesiącu, kiedy należy inwestować pieniądze z uwagi na terminy wypłat i przepływy w funduszach inwestycyjnych. Nie wierz w to. Gdyby istniała magiczna formuła wyboru odpowiedniego dnia w miesiącu na zakup akcji, wszyscy kupowalibyśmy je właśnie wtedy i nie musielibyśmy wymyślać żadnych dodatkowych strategii.

Ważne jest jednak naszkicować konkretny i rozsądny plan, a następnie się go trzymać. Dużą zaletą tej strategii jest fakt, że dzięki podzieleniu inwestycji na części można uniknąć martwienia się o to, kiedy kupić akcje i nie próbować wyczuć rynku. Ważne jest, aby po wybraniu konkretnej daty trzymać się jej bez względu na to, co dzieje się w świecie finansów.

Załóżmy na przykład, że inwestor zobowiązuje się do regularnego zakupu funduszu indeksowego o wartości 400 złotych pierwszego dnia każdego miesiąca. Pierwszego dnia czwartego miesiąca jednak zauważa, że przez cały miniony tydzień (ostatni tydzień poprzedniego miesiąca) cena udziałów rosła. Kuszące mogłoby być założenie, iż spadek ceny jest nieunikniony i że warto odłożyć zakup na później, w nadziei, że cena spadnie.

Ale robiąc tak, inwestor zasadniczo eliminuje wiele powodów, dla których warto zabrać się za regularne inwestowanie – m.in. zaczyna planować swoje zakupy.

Zalety regularnego inwestowania

Podczas gdy potencjalne obniżenie kosztów zakupu akcji lub jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym jest jednym z przekonujących powodów do regularnego inwestowania, należy wspomnieć również inne zalety tej strategii.

A) Ogranicza ryzyko inwestycyjne

Regularne inwestowanie znacznie eliminuje ryzyko złego wyczucia czasu dla inwestycji. Na pewno kojarzysz sytuację, w której chcesz zainwestować w coś, czego cena rośnie, ale boisz się, że hossa niedługo dobiegnie końca i że cena zacznie spadać bezpośrednio po tym, jak dokonasz zakupu.

Regularne inwestowanie uratowałoby nawet inwestorów w 1929 roku – przed tzw. Czarnym Piątkiem. Dokonując jednorazowej inwestycji w 1929 roku, bardzo szybko straciłbyś niemal 90% wszystkich swoich pieniędzy. A gdybyś wytrwał i nie sprzedał swoich udziałów, odzyskałbyś wartość swojej inwestycji dopiero po 25 latach.

Oczywiście, nawet przy regularnym inwestowaniu doświadczyłbyś druzgocącej straty, lecz inwestując regularnie, kupowałbyś papiery wartościowe nawet po bardzo niskich cenach, i to w dużych ilościach. Późniejszy wzrost ich wartości pozwoliłby Ci odzyskać utracone środki znacznie wcześniej niż w poprzednim przypadku. Chociaż zależy to od konkretnych parametrów regularnego inwestowania, to zamiast 25 lat mówimy o około 5-6 latach, a to duża różnica.

Przykładów, na których można by było udowodnić długoterminową opłacalność strategii polegającej na regularnym inwestowaniu jest oczywiście dużo więcej.

B) Pozwala zbudować dobre nawyki inwestycyjne

Nawet jeśli wiesz, że powinieneś regularnie inwestować, czasami kuszące jest wydawanie pieniędzy odłożonych na inwestycje na inne rzeczy. Jednak, jeśli odpowiednio zautomatyzujesz cały proces inwestowania, to prawdopodobieństwo, że pod koniec miesiąca zabraknie Ci pieniędzy na inwestycje jest znacznie mniejsze. Bardziej prawdopodobne jest, że zdyscyplinujesz się i że będziesz się trzymać swojego planu.

C) Pozwala zachować otwartość na nowe możliwości

Market timing to dyscyplina, której nie sposób opanować nawet większości profesjonalnych inwestorów. Regularne inwestowanie może zapewnić, że będziesz gotowy do akcji, kiedy nadarzy się odpowiednia okazja. Wydarzenia z minionych lat są przykładem tego, dlaczego solidna i stabilna strategia inwestycyjna jest tak ważna.

Jeśli przerwałeś swoje działania inwestycyjne na początku pandemii koronawirusa, kiedy niepewność doprowadziła do szybkiego spadku na rynku, mogłeś żałować swojej decyzji w kolejnych miesiącach, kiedy rynek wspiął się na rekordowe poziomy.

D) Minimalizuje błędy wynikające z emocji

Regularne inwestowanie może również pomóc zapobiec negatywnemu wpływowi emocji na portfel inwestycyjny. Na przykład, inwestując jednorazowo znaczną kwotę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz tego żałować – Twoja inwestycja może bowiem okazać się zła pod względem czasu, kiedy jej dokonałeś.

Ekonomiści behawioralni uważają, że większość ludzi jest z natury niechętna stratom – ludzie mają tendencję do silniejszego reagowania na straty niż na zyski. Jednak przy regularnym inwestowaniu inwestuje się mniejsze kwoty, więc łatwiej jest pogodzić się ze stratą wynikającą z realizacji transakcji w złym momencie.

Wpływ na decyzję inwestycyjną mogą mieć również błędne przekonania inwestorów polegające na tym, że nie chcą oni sprzedać inwestycji zakupionych po najwyższych historycznie cenach, ponieważ uważają, że nadal są one “warte” tej ceny. Inwestując regularnie, prawdopodobieństwo tego, że działania inwestora zostaną naruszone przez jakąś wymyśloną “kotwicę cenową”, jest dużo mniejsze.

Wady regularnego inwestowania

Zanim zabierzesz się za regularne inwestowanie, należy zwrócić uwagę na pewne negatywne aspekty tego podejścia. Po pierwsze, nie można przewidzieć, czy ceny akcji w danym dniu, tygodniu, a nawet roku wzrosną, czy one spadną. Dane z ostatnich stu lat pokazują jednak, że rynki rzeczywiście rosną w czasie.

A) Część Twoich funduszy inwestycyjnych prawdopodobnie pozostanie niezainwestowana

Jeśli ulokujesz większość swoich pieniędzy poza rynkiem i będziesz kupować papiery wartościowe tylko partiami, pozwoli Ci to uniknąć problemów związanych z krótkoterminową zmiennością. Oznacza to jednak również, że część Twoich pieniędzy leży na Twoim rachunku bieżącym, nie pracując na rzecz budowania Twojego bogactwa i podlegając negatywnym skutkom inflacji.

Ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej, jeśli skupiasz się na akcjach dywidendowych i innych inwestycjach generujących stabilny dochód. Z wyjątkiem kilku skrajnych przypadków, spółki dywidendowe wypłacają swoim akcjonariuszom dywidendę zarówno w dobrych, jak i w złych czasach. Stosując długoterminową strategię inwestycyjną w celu powolnego budowania pozycji w spółkach wypłacających dywidendę, tracisz możliwość otrzymywania dywidendy z tej części środków, której jeszcze nie zainwestowałeś.

B) Stracisz część potencjalnego zysku w okresie hossy na rynku

Ważne jest, aby pamiętać, że regularne inwestowanie sprawdza się w okresach, gdy cena instrumentów inwestycyjnych porusza się w górę i w dół. Jeśli cena stale rośnie, osoby stosujące tę strategię ostatecznie kupują mniej udziałów. Z drugiej jednak strony, jeśli nieustannie spada, mogą na odwrót kontynuować zakupy, mimo że powinni trzymać się z dala od rynku.

Co z tego wynika? Strategia ta nie może ochronić inwestorów przed ryzykiem w postaci spadających cen na rynku. Podobnie jak perspektywy wielu inwestorów długoterminowych, regularne inwestowanie zakłada, że ceny aktywów – chociaż mogą czasami spadać – w dłuższym terminie będą rosły.

C) Tylko doświadczeni inwestorzy powinni inwestować w pojedyncze akcje

Wykorzystanie tej strategii do zakupu pojedynczych akcji może okazać się bardzo złym pomysłem, jeśli inwestor nie zna się na biznesie spółki i ogólnie posiada jedynie niewielkie doświadczenie w inwestowaniu. Wynika to z faktu, że zgodnie z założeniami strategii inwestor powinien kontynuować zakupy akcji firmy, nawet jeśli normalnie przestałby je kupować lub wyszedł z pozycji.

Jeśli jest się początkującym, należy stosować tę strategię do zakupu funduszy giełdowych, co generalnie wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem.

Wreszcie, należy pamiętać, iż każda strategia inwestycyjna jest tylko tak dobra, jak wybrane papiery wartościowe.

Chociaż regularne inwestowanie może pomóc złagodzić obawy inwestora i jest dużo lepsze niż market timing, nie może zastąpić poszukiwań i analiz dobrej jakości spółek, w które warto zainwestować.

Jednorazowa inwestycja a regularne inwestowanie

Inwestując regularnie, można nie tylko ograniczyć straty, ale również zwiększyć zyski. Pokażmy to na konkretnym przykładzie,

porównując jednorazową inwestycję w wysokości 300 zł i inwestycję 3×100 zł.

 • Jednorazowa inwestycja – 1 stycznia cena jednej jednostki uczestnictwa wynosiła 100 zł, za 300 zł można było więc kupić 3 jednostki. 1 kwietnia cena ponownie wynosi 100 zł – w naszym przypadku nic się nie zmieniło, nadal posiadamy 3 jednostki uczestnictwa o wartości 300 zł.
 • Regularne inwestowanie – 1 stycznia cena wynosi 100 złotych (jak w przypadku jednorazowej inwestycji). Mamy do dyspozycji 100 zł, więc kupujemy 1 jednostkę uczestnictwa. 1 lutego cena wynosi 50 zł za jednostkę. Ponownie mamy do dyspozycji 100 zł, więc kupujemy dwie jednostki uczestnictwa. 1 marca cena wynosi 25 zł za jednostkę. Ponownie mamy do dyspozycji 100 zł, więc kupujemy cztery jednostki uczestnictwa. 1 kwietnia cena rynkowa wynosi 100 zł za jednostkę – posiadamy 7 jednostek uczestnictwa, które możemy sprzedać za 700 zł.
Data Cena rynkowa jednostki uczestnictwa Jednorazowa inwestycja Regularne inwestowanie
1 stycznia 100 zł 300 zł = 3 jednostki 100 zł = 1 jednostka
1 lutego 50 zł 100 zł = 2 jednostki
1 marca 25 zł 100 zł = 4 jednostki
1 kwietnia 100 zł 3 jednostki o wartości 300 zł 7 jednostek o wartości 700 zł

Z powyższego przykładu jasno wynika, że jednorazowa inwestycja nie przyniosła nam żadnego zwrotu, ale regularne inwestowanie ponad dwukrotnie zwiększyło zainwestowaną kwotę. Rzeczywiście, przykład ten jest nieco ekstremalny, wahania ceny są duże i wszystko miało miejsce w stosunkowo krótkim okresie. Niemniej jednak, w dłuższej perspektywie taki stan rzeczy wcale nie jest nierealny.

Jedna z największych zalet regularnego inwestowania polega na tym, że nie musisz martwić się o nic i inwestujesz w każdej sytuacji, czyli nawet gdy rynki spadają i ludzie wpadają w panikę. Ty – w przeciwieństwie do reszty inwestorów – czerpiesz z tego korzyści, kupując taniej.

Czy regularne inwestowanie jest rzeczywiście odpowiednią strategią?

Teraz, gdy wiemy już, na czym polega regularne inwestowanie i jakie są jego zalety i wady, możemy odpowiedzieć na istotne pytanie wprowadzające niniejszy rozdział. Krótka odpowiedź brzmi: być może. Prawdą jest, że inwestując regularnie, tracisz zyski, które mógłbyś osiągnąć inwestując jednorazowo i zakładając, że cena akcji/jednostek uczestnictwa wzrosła. Sukces takiej dużej inwestycji jest jednak całkowicie zależny od właściwego wyczucia rynku.

Jeśli cena akcji chwilowo podąża na południe, to stosując strategię regularnego inwestowania, powinieneś osiągnąć dużo lepsze wyniki niż w przypadku jednorazowego zakupu (oczywiście przy założeniu, że cena akcji wróci na pierwotne poziomy).

Przykłady regularnych inwestycji w porównaniu z jednorazowymi zakupami:

Aby zrozumieć, jakie korzyści płyną z regularnego inwestowania, należy porównać je z innymi możliwymi strategiami inwestycyjnymi, na przykład zakupem wszystkich akcji w ramach jednej transakcji. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które ilustrują, jak w praktyce wygląda regularne inwestowanie.

Przykład 1: Jednorazowy zakup

Najpierw zobaczmy, co się stanie, gdy dokonasz jednorazowego zakupu akcji spółki XYZ za 5 000 złotych (20 sztuk, 250 złotych za akcję). Załóżmy, że cena akcji osiągnie następujące poziomy, gdy będziesz chciał je sprzedać. Kolumna po prawej pokazuje zysk lub stratę z każdej transakcji.

Cena sprzedaży Zysk / Strata
200 zł – 1 000 zł
300 zł + 1 000 zł
400 zł + 3 000 zł

To był podstawowy przykład. Teraz porównajmy go z innymi, aby zobaczyć, jak działa magia regularnego inwestowania.

Przykład 2: Bessa na rynku

To właśnie podczas spadku na rynku regularne inwestowanie odnosi największe sukcesy. Załóżmy, że nasze 5 000 zł zostanie podzielone równo pomiędzy cztery inwestycje po cenach 250, 200, 150 i 125 zł. Te cztery pojedyncze transakcje o wartości 4 razy 1 250 zł pozwolą na zakup 29,58 akcji, co stanowi znacznie większą liczbę w porównaniu z jednorazową inwestycją. Przyjrzyjmy się teraz zyskom przy tych samych cenach sprzedaży.

Cena sprzedaży Zysk / Strata
200 zł + 916 zł
300 zł + 3 874 zł
400 zł + 6 832 zł

Stosując strategię regularnego inwestowania osiągniesz zysk nawet przy cenie 200 zł za jedną akcję, czyli poniżej poziomu, na którym zacząłeś je kupować. Ponieważ posiadasz więcej akcji niż w przypadku jednorazowego zakupu, wartość Twojej inwestycji rośnie dużo szybciej (wraz z tym, jak rośnie cena akcji). Twój całkowity zysk przy cenie sprzedaży na poziomie 1 600 zł jest ponad dwukrotnie większy niż w przypadku jednorazowej inwestycji.

Przykład 3: Rynek idzie w bok

Czy strategia regularnego inwestowania jest odpowiednia, nawet jeśli rynek podąża w bok, a ceny kilkakrotnie wzrosły i spadły? Załóżmy, że nasze 5 000 zł zostanie podzielone równo pomiędzy cztery inwestycje po cenach 250, 200, 300 i 275 zł. Te cztery zakupy pozwolą nam kupić 19,96 akcji, czyli w zasadzie tyle, ile kupilibyśmy w przypadku jednorazowego zakupu. Zysk i strata przy poszczególnych poziomach cenowych wyglądają więc zasadniczo tak samo jak w pierwszym przykładzie – ani lepiej, ani gorzej.

Chociaż mogłoby się wydawać, że jednorazowy zakup pozwoliłby nam osiągnąć identyczne wyniki, warto zauważyć, że poprzez regularne inwestowanie wyeliminowaliśmy ryzyko złego wyczucia rynku przy minimalnych kosztach. Rynki i ceny akcji mogą często poruszać się w bok – w górę i w dół, lecz w jasno określonych granicach, i to przez bardzo długi czas. Nikt jednak nie wie dokładnie, w jakim kierunku wyruszy rynek właśnie w tej chwili.

Przykład 4: Hossa na rynku

W tym ostatnim przykładzie załóżmy, że nasze 5 000 zł zostanie podzielone na 4 inwestycje po cenach 250, 325, 350 i 400 zł, ponieważ rynek rośnie. Przy takim scenariuszu kupilibyśmy 15,54 akcji. Jak w tym przypadku wyglądałby nasz zysk lub strata przy poszczególnych cenach sprzedaży?

Cena sprzedaży Zysk / Strata
200 zł – 1 891 zł
300 zł – 338 zł
400 zł + 1 216 zł

To jedyny przykład, w którym regularne inwestowanie wydaje się być gorszą alternatywą niż jednorazowa inwestycja, a przynajmniej w krótkim okresie. Ceny nieustannie rosną, w rezultacie czego regularne inwestowanie uniemożliwia maksymalizację zysków w porównaniu z jednorazowym zakupem.

Jednakże, o ile nie próbujesz osiągnąć krótkoterminowego zysku, jest to jednocześnie scenariusz, który rzadko zdarza się w świecie rzeczywistym. Na rynkach panuje duża zmienność – ceny wahają się w górę i w dół, a Ty, inwestując regularnie i nawet w czasach, gdy ceny są na najniższych poziomach, wykorzystujesz te spadki do zakupu więcej papierów wartościowych.

Jeśli więc uważasz się za inwestora długoterminowego, nie bój się rozłożyć swoich zakupów w czasie, nawet jeśli oznacza to, że w niektórych momentach może się to nie opłacić.

Procent prosty a składany

Jeśli już mowa o długoterminowej strategii inwestycyjnej, należy również przedstawić pokrótce różnice między procentem prostym a składanym. Kolejną zaletą regularnego inwestowania jest bowiem pozytywny efekt odsetek składanych. Oznacza to, że na końcu każdego okresu odsetkowego do łącznej wartości zainwestowanego kapitału dodawane są odsetki, a następnego miesiąca z tej sumy naliczane są nowe odsetki i tak dalej w koło Macieju.

Rok Procent prosty, stopa procentowa na poziomie 5% Procent składany, stopa procentowa na poziomie 5%
1. 100 000 × 5% = 5 000 100 000 × 5% = 5 000
2. 100 000 × 5% = 5 000 105 000 × 5% = 5 250
3. 100 000 × 5% + 5000 + 5000 = 115 000 110 250 × 5% = 5 262,5 razem 115 762,5

W przypadku procentu prostego odsetki naliczane są tylko od zdeponowanej kwoty, podczas gdy w przypadku procentu składanego odsetki naliczane są również od odsetków zarobionych w poprzednich latach.

W naszym przykładzie posłużyliśmy się raczej krótkim horyzontem czasowym – procent składany ma znacznie większy wpływ szczególnie w przypadku długoterminowych inwestycji.

Ile należy regularnie inwestować?

Regularne inwestowanie zaczyna się od 200 złotych miesięcznie. Jest to rzeczywiście tak niewielka kwota, że nie ma się nad czym wahać. Biorąc pod uwagę potencjalne zyski, oczywiście lepiej byłoby inwestować więcej pieniędzy, ale można to robić nawet z dwudziestką złotych miesięcznie – jeśli nie możesz sobie pozwolić na więcej, zacznij przynajmniej od tej kwoty, gdyż wszystko jest lepsze od pozostawiania pieniędzy na łasce inflacji.

Osobiście polecamy inwestowanie co najmniej 50, a najlepiej 100 i więcej złotych miesięcznie, ale nawet 20 złotych miesięcznie ma sens.

Należy pamiętać, że w przypadku regularnych inwestycji może obowiązywać coś w rodzaju minimalnej miesięcznej kwoty. Wiele firm wymaga właśnie co najmniej 50 lub 100 złotych.

W co warto regularnie inwestować?

Regularne inwestowanie dotyczy zwykle funduszy. Jest to najłatwiejszy sposób inwestowania dla nas, inwestorów detalicznych. Fundusze inwestycyjne często można znaleźć w ofertach banków, ale oferują je również inne instytucje finansowe i prywatne spółki pozabankowe.

Fakt ten umożliwia inwestowanie w różne rodzaje funduszy. Można wybrać, czy chce się inwestować w fundusze akcji oraz ewentualnie w jaki rodzaj akcji w zależności od ryzyka. Najważniejszymi czynnikami są tutaj apetyt na ryzyko inwestora i historyczne wyniki danego funduszu, które zwykle można sprawdzić w prospekcie. Niektóre firmy oferują również ciekawy symulator/kalkulator inwestycyjny.

Oprócz funduszy inwestycyjnych można inwestować regularnie również w akcje, kryptowaluty, fundusze typu ETF lub złoto. Ustawiasz zlecenie, co miesiąc kupujesz Bitcoina za 100 złotych i sprawa załatwiona. Niekoniecznie muszą to być fundusze.

Kolejną niezaprzeczalną zaletą wyżej wymienionych instrumentów inwestycyjnych jest fakt, że Twoich pieniędzy nie posiada inna osoba. Nikt nie inwestuje w Twoim imieniu, nie płacisz opłat za zarządzanie i tym podobnie.

Kto powinien rozważyć strategię regularnego inwestowania?

Strategia regularnego inwestowania może być stosowana przez każdego inwestora, który chce czerpać korzyści z jej nieodpartych zalet. Szczególnie przydatna może być dla początkujących, którzy nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia lub specjalistycznej wiedzy, aby ocenić najbardziej odpowiednie momenty na zakup.

Może to być również solidna strategia dla inwestorów długoterminowych, którzy chcą regularnie inwestować, ale nie mają czasu ani ochoty na monitorowanie rynku i próby jego wyczucia.

Należy jednak zaznaczyć, że regularne inwestowanie nie jest odpowiednie dla każdego – zwłaszcza w czasach stabilnej hossy na rynku. Podejmując decyzję co do wyboru tej strategii, pamiętaj również o uwzględnieniu własnego horyzontu inwestycyjnego, oczekiwanego zwrotu, a także płynności środków pieniężnych – zalecamy przeczytanie naszego artykułu na temat trójkąta inwestycyjnego.

Rozważ regularne inwestowanie, jeśli:

 • Dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem i nie masz dużo wolnych środków pieniężnych.
 • Nie jesteś zainteresowany wszelkimi analizami i badaniami, z którymi wiążą się próby wyczucia rynku.
 • Chcesz pasywnie budować swój inwestycyjny portfel emerytalny w długim okresie.
 • Jest mało prawdopodobne, że zechcesz kontynuować inwestowanie podczas bessy na rynku.

Rozważ inną strategię inwestycyjną, jeśli:

 • Masz dużo pieniędzy do zainwestowania.
 • Lubisz uczyć się nowych rzeczy i chętnie poświęcasz czas na analizy rynków finansowych.
 • Inwestujesz jedynie krótkoterminowo.

Czy regularne inwestowanie sprawdza się w praktyce?

Regularne inwestowanie nie zawsze się opłaca – i to nie tylko według hipotetycznych przykładów. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Planowania Finansowego firmy Vanguard udowodniło, że w dłuższej perspektywie wyniki regularnego inwestowania mogą być nawet gorsze niż w przypadku jednorazowych inwestycji. Jeśli więc dysponujesz dużą sumą pieniędzy, to czasami natychmiastowa inwestycja może okazać się dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Ale co zrobisz, jeśli wartość Twojego portfela zrazu spadnie o, powiedzmy, 20%? W takich sytuacjach trudno jest zachować zdrowy rozsądek. Należy zauważyć, że spadek na rynku akcji o ponad 20% w ciągu kilku miesięcy nie jest niczym nadzwyczajnym – pamiętasz jeszcze pierwszą połowę 2022 roku i spadek, który miał miejsce w rezultacie pandemii koronawirusa dwa lata wcześniej?

Inwestowanie dużych kwot pieniędzy na raz może być stresujące, a z psychologicznego punktu widzenia łatwiej jest inwestować większe kwoty stopniowo, po częściach.

Ponadto, nawet regularne inwestowanie stanowi skuteczny sposób na pomnażanie pieniędzy. Zgodnie z badaniami wspomnianymi powyżej, nawet regularni inwestorzy odnotowali znaczny wzrost swoich portfeli w dłuższej perspektywie – zwykle tylko nieznacznie mniejszy niż w przypadku jednorazowych inwestycji.

Należy również pamiętać, że jednorazowe inwestycje przewyższają regularne inwestowanie “tylko w większości przypadków” – zależy to również od wybranego okresu. W jednej trzeciej przypadków regularne inwestowanie pozwoliło inwestorom osiągnąć nawet lepsze wyniki niż jednorazowa inwestycja. Ponieważ nie mamy magicznej kuli i nie sposób nam przewidzieć przyszłych spadków, warto zastosować strategię długoterminowego inwestowania jako sposobu na osiągnięcie solidnych zysków i jednocześnie zmniejszenie ryzyka, że dotknie nas 33,33% przypadków, w których zainwestowanie większej kwoty okaże się katastrofalnym posunięciem.

Regularne inwestowanie pozwala inwestorom osiągać zadowalające wyniki i cieszy się dużą popularnością, a my zdecydowanie popieramy ten styl inwestowania (w końcu zwykle stoją za nim duże instytucje finansowe, które nie chcą szargać swojego dobrego imienia). Czy masz doświadczenie w regularnym inwestowaniu? A może masz jakieś pytania? Daj nam znać w komentarzach pod artykułem.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.