Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Jak mieć ekspozycję na kryptowaluty, kupując wyłącznie akcje

Jak mieć ekspozycję na kryptowaluty, kupując wyłącznie akcje
Zdj.: Depositphotos.com

Z pewnością wielu inwestorów, którzy do tej pory angażowali się jedynie w rynki uznawane za tradycyjne, takie jak chociażby akcje, czy obligacje, chciałoby uzyskać ekspozycję na rynek kryptowalut. Jak powszechnie wiadomo, w czasach gdy trwa hossa krypto, a kolejne giełdy kryptowalut notują rekordowe przychody, handel walutami wirtualnymi może przynieść wymierne zyski. Sęk w tym, w jaki sposób zyskać swojego rodzaj “dostęp” do takiego rynku, jeżeli ze względu na rozmaite uwarunkowana, chcemy pozostać wierni inwestowaniu wyłącznie w tradycyjne walory? Okazuje się, że są na to sposoby!

Jeśli chcesz uzyskać ekspozycję na kryptowaluty, ale zamiast tego chciałbyś kupić akcje, istnieje całkiem sporo opcji inwestycyjnych, które możesz rozważyć. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów w tym zakresie.

Już na wstępie warto jednak zaznaczyć, że inwestowanie w akcje związane z kryptowalutami wiąże się, jak każda forma inwestowania, z pewnymi ryzykami. Warto przede wszystkim dokładnie zbadać firmy i fundusze inwestycyjne, w które zamierzasz zainwestować, zrozumieć ich model biznesowy i ocenić ryzyko związane z rynkiem kryptowalut.

Przed podjęciem jakichkolwiek trudniejszych, wywierających znaczący wpływ na nasze życie decyzji inwestycyjnych zawsze zalecamy skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym lub analitykiem oraz poprzedzić taką decyzję solidną dawką lektury! Wybór między inwestowaniem w akcje, a kryptowaluty, zależy w końcu od preferencji, celów inwestycyjnych i tolerancji co do ryzyka każdej osoby.

Dlaczego niektórzy wybierają akcje, zamiast kryptowalut?

Rynek akcji, na którym działają odpowiedni brokerzy giełdowi, jest zazwyczaj regulowany przez odpowiednie, państwowe organy nadzoru, takie jak polska Komisja Nadzoru Finansowego czy amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Istnieją przepisy i zasady dotyczące raportowania finansowego, przejrzystości i ochrony inwestorów, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka inwestycyjnego. W przypadku kryptowalut regulacje są zaś dopiero rozwijane, a ochrona inwestorów może być mniej rozbudowana.

Notatka

Na fakt postępujących prac nad uregulowaniem rynku krypto wskazywaliśmy miedzy innymi w artykule: “Rozporządzenie w sprawie rynku kryptoaktywów coraz bliżej”. Zapraszamy do jego lektury, jako że wejście w życie Rozporządzenia MiCa dopiero przed nami!

Dodatkowym argumentem może być fakt, że wiele firm wypłaca dywidendy swoim akcjonariuszom, co oznacza, że inwestorzy otrzymują część zysków generowanych przez firmę. To stanowi dodatkowy dochód dla inwestorów i może być atrakcyjne dla tych, którzy szukają regularnych wypłat z raz poczynionej inwestycji. Tego rodzaju strategię wyznaje chociażby Warren Buffett, corocznie mnożąc swój kapitał za sprawą wczesnego, przezornego ulokowania mnóstwa pieniędzy w akcjach Coca-Coli.

Co więcej, akcje z samej swojej natury prawnej reprezentują udziały w konkretnych firmach, które generują dochody i osiągają zyski. Przedsiębiorstwa te działają w różnych sektorach gospodarki, a najlepsze mają długoterminowy potencjał wzrostu. W rezultacie handel na giełdzie poprzez inwestowanie w akcje, zwłaszcza w formułach takich jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego lub konto IKE, może zapewnić stabilność i długoterminowy wzrost wartości inwestycji.

Warto zidentyfikować na rynku spółki związane z kryptowalutami

Odpowiadając zaś wprost na postawione w tytule przedmiotowego artykułu pytanie, można przede wszystkim poszukać firm, które są bezpośrednio zaangażowane w branżę kryptowalut.

Zdj.: microstrategy.com
Logo firmy Microstrategy
MicroStrategy to firma IT, koncentrująca się na masowym skupywaniu Bitcoina.

Istnieje wiele firm technologicznych, które oferują rozwiązania powiązane z kryptowalutami, takie jak giełdy kryptowalut (chociażby Coinbase notowane na NASDAQ-u albo Binance, na którego proces IPO przypadającego rzekomo na rok 2024 dopiero czekamy). Dobrym przykładem jest także firma Michaela J. Saylora, czyli MicroStrategy (ticker: “MSTR”), notowana na amerykańskim rynku od prawie trzech dekad!

Ekspozycja na rynek kryptowalut może wynikać chociażby z zakupu akcji operujących na tym rynku. W Stanach Zjednoczonych mamy do wyboru między innymi Coinbase oraz MicroStrategy. Firmy te poniekąd partycypują zarówno w hossach, jak i bessach krypto.

W swoich poszukiwaniach można pójść jednak jeszcze dalej! Funkcjonują przecież firmy operujące na płatnościach kryptowalutowych – w tym kantory krypto, producenci sprzętu do kopania kryptowalut jak chociażby Nvidia i naprawdę wiele innych. Kupując akcje tego rodzaju firm, możesz uzyskać prawdziwą ekspozycję na wzrost i rozwój rynku kryptowalut, nie tylko Bitcoina, ale również chociażby Ethereum i innych projektów. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy kurs akcji bywa mocno skorelowany z ruchami kursów poszczególnych kryptowalut!

Pozostałe rozwiązania obejmują fundusze ETF i spółki holdingowe

Rosnąca popularność funduszy ETF (czyli funduszy pasywnego inwestowania: Exchange Traded Funds) powoduje, że rosną nadzieje na upowszechnienie się funduszy ETF związanych z kryptowalutami. Fundusze te mogą inwestować zarówno w akcje firm operujących w segmencie krypto, jak i bezpośrednio w kryptowaluty. Kupując zaś udziały w takich funduszach, możesz uzyskać ekspozycję na rynek kryptowalut, jednocześnie inwestując tak naprawdę w jednostki tego funduszu.

Notatka

Obecnie dużo mówi się na temat planów potężnej korporacji finansowej BlackRock (BLK) do założenia spotowego ETF-u na Bitcoina. Jako firmę będącą powiernikiem prawnym deponowanych kryptowalut BlackRock wskazał giełdę Coinbase. Przyszłość tego i innych kryptowalutowych ETFów zależy na ten moment od decyzji amerykańskiego regulatora.

Na koniec warto jeszcze wskazać, że niektóre prywatne spółki holdingowe posiadają portfele inwestycyjne, które obejmują kryptowaluty. Możesz zatem rozważyć inwestowanie w takie spółki prywatne, które są eksponowane na rynki kryptowalut właśnie poprzez swoje inwestycje. Alternatywą jest także wykorzystanie CFD, czyli instrumentów pochodnych dostępnych na przykład u brokera XTB czy eToro, które wręcz potęgują ekspozycję na kryptowaluty za sprawą wykorzystania dźwigni finansowej.

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.