Dla tych, którzy inwestowanie postrzegają przede wszystkim jako formę spokojnego, długoterminowego budowania kapitału oszczędnościowego na emeryturę, państwo polskie oferuje całe spektrum rozwiązań prawnych. Oprócz wprowadzonego niedawno OIPE, a także pracowniczych funduszy PPE i PPK, zdecydowanie największą popularnością cieszą się indywidualne rachunki inwestycyjne pozwalające na korzystniejsze rozliczenie podatku od zysków giełdowych.
Do najczęściej wybieranych metod inwestowania z myślą o emeryturze zaliczają się oczywiście szeroko opisane przez nas, szczególne rachunki inwestycyjne, czyli indywidualne konto emerytalne oraz indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Warto pamiętać jednak, że istnieje odgórnie ustalany, ustawowy limit wpłat, jakie można zrealizować na te konta w ciągu jednego roku. Jako zaś, że zbliżamy się do końcówki roku kalendarzowego, wypada przypomnieć o wpłatach na IKE i IKZE!
Do kiedy można wpłacić na IKE i IKZE w 2023 roku?
Zgodnie z przepisami ustawy o IKE oraz IKZE, aby dana wpłata obciążyła jeszcze tegoroczny limit, a nie godziła w budżet na rok następny, powinna zostać zaksięgowana po stronie firmy prowadzącej ten rachunek w bieżącym roku kalendarzowym. Oznacza to, że z wpłatą na IKE lub IKZE do swojego funduszu inwestycyjnego lub brokera giełdowego nie ma co czekać na ostatni możliwy dzień.
Wtedy istnieje ryzyko, że zwyczajnie nie zmieścimy się w limicie czasowym! Sensowne jest pozostały nam limit wpłat zrealizować zatem, na spokojnie, w ostatnich tygodniach 2023 roku.
Notatka
CZYTAJ WIĘCEJ! Szczegóły na temat funkcjonowania indywidualnych kont emerytalnych oraz zabezpieczenia emerytalnego, zwłaszcza w formie rachunków maklerskich, opisaliśmy w obszernym poradniku o IKE, jak również przewodniku po IKZE – serdecznie do nich zapraszamy!
Jeżeli w trakcie 2023 roku dokonywaliśmy już wpłat na omawiane dzisiaj rachunki oszczędnościowo – emerytalne, warto przypomnieć, jaki mamy ogólny przysługujący nam limit. Sprawa ma się następująco:
na IKE w ciągu 2023 roku można wpłacić łącznie 8.322 złotych,
na IKZE osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wpłacić 12.483 złotych,
pozostali na IKZE mogą wpłacić w tym roku 20.805 złotych.
Co, jeżeli spóźnię się z wpłatą na IKE lub IKZE?
Cóż, jeżeli pomimo naszych licznych przypomnień o tym, że na koniec roku warto zasilić swoje konta oszczędnościowe, zapomnisz o wykonaniu takiego ruchu, Twój ewentualny przelew zostanie zaliczony na poczet limitu w kolejnym roku kalendarzowym. Nie jest to tragedia, ale na przykład z podatkowego punktu widzenia pozbawisz się części ulgi na IKZE. W pewien sposób ograniczysz także potencjał procentu składanego, w oparciu o których pracują Twoje sumiennie odkładane oszczędności.
Kończąc, warto przypomnieć, że limit wpłat na IKE i IKZE odnawia się każdego roku. Co więcej, inwestorzy każdego kolejnego roku mogą liczyć na wyższy dopuszczalny budżet wpłat. Wynika to z faktu, że górna wysokość wpłat na IKE i IKZE skorelowana jest z wielokrotnością przeciętnego średniego wynagrodzenia brutto, a to, jak wiemy, z roku na rok pnie się do góry.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.