Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Dlaczego kurs XTB wyraźnie spadł?

Opublikowano:
Dlaczego kurs XTB wyraźnie spadł?
Zdj.: Depositphotos.com

Osoby handlujące na giełdzie celem kumulowania coraz większych dywidend z pewnością znają i cenią spółkę XTB. Ten popularny polski broker giełdowy, oprócz zapewniania tradycyjnych usług tradingowych jest jedną z naszych topowych spółek dywidendowych. Określany często mianem “fintechu”, XTB pozycjonuje się jako niezawodny i uczciwy partner dla szerokiego grona inwestorów, począwszy od początkujących graczy, aż do profesjonalnych traderów. Rzut oka na bieżący kurs akcji XTB pokazuje jednak, że w ostatnim czasie walory XTB zaliczyły spory spadek. Pytanie, na które postaramy się znaleźć odpowiedź w ramach dzisiejszego artykułu brzmi: co konkretnie jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Notatka

X-Trade Brokers został założony w 2002 roku w Polsce. Od tego czasu firma znacząco rozrosła się i stała się jednym z największych brokerów na świecie, obok chociażby Degiro, eToro czy Trading212. Działalność XTB podlega kontroli między innymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że broker musi przestrzegać surowych standardów bezpieczeństwa i uczciwości. Środki klientów są przechowywane na oddzielnych kontach bankowych, co zwiększa pewność dokonywanych inwestycji.

Oczywiście, przygotowując artykuł na temat wydarzeń giełdowych, nigdy nie możemy być w stu procentach pewni, skąd biorą się dane ruchy cenowe analizowanych walorów inwestycyjnych. Czasami bowiem wzrosty lub spadki akcji są pochodną szerszych ruchów całych indeksów giełdowych. Przyczyna określonego zachowania wycen może także nie wynikać wprost z czynników dających się ustalić za sprawą analizy fundamentalnej i leżeć w bieżącej spekulacji. Generalnie jednak zawsze warto śledzić otoczenie gospodarcze wybranych walorów, gdyż aktualny stan branży może nam dużo powiedzieć o perspektywach analizowanej spółki na przyszłość. To powiedziawszy, skupmy się jednak na aktualnej sytuacji XTB S.A.!

Hiszpański zakaz reklamowania CFD złym prognostykiem dla XTB

Zdj.: Xtb.com
Logo firmy XTB
XTB to już uznana światowa marka

Przechodząc do konkretów, trzeba powiedzieć, że podstawowym zapalnikiem do spadku wyceny giełdowej XTB jest nowelizacja hiszpańskiego prawa instrumentów finansowych. Z uwagi na nowe wytyczne hiszpańskiego regulatora – CNMV, czyli Comisión Nacional del Mercado de Valores, a więc odpowiednika naszej Komisji Nadzoru Finansowego, zakazana zostaje reklama kontraktów CFD.

Jak zaś powszechnie wiadomo, to właśnie przychody z tytułu rozmaitych kontraktów na różnicę kursową stanowią solidną część zysków XTB. Wiele osób analizujących na bieżąco kwartalne sprawozdania finansowe XTB dostrzega zwłaszcza, że broker może pozwolić sobie na oferowanie zakupu fizycznych akcji bez prowizji właśnie celem powiększenia bazy klientów pod handel CFD.

Notatka

Sprawa hiszpańskiego zakazu reklamowania CFD jest na tyle poważna, że publiczne stanowisko zajęło samo XTB. W oficjalnym komunikacie internetowym możemy przeczytać uspokajające zapewnienia, że rygorystyczne regulacje nie odbiją się negatywnie na sytuacji brokera, który prowadzi przemyślaną strategię marketingową. Najwyraźniej jednak rynek inaczej odebrał nowe, hiszpańskie regulacje i stąd obserwowana fala podaży.

Hiszpania nie jest dla XTB rynkiem kluczowym, niemniej jednak oczywiście wprowadzony zakaz jest czymś negatywnym. Powstaje także groźba, że śladem Hiszpanii podążą inne kraje i wówczas brokerowi nie pozostanie nic innego, jak zaprzestać całkowicie reklamy kontraktów na różnicę kursową typu CFD. Osoby rozeznane w temacie regulacji na rynku finansowym pamiętają zapewne przypadek opcji binarnych, które na chwilę obecną są wykluczone na terenie całej Unii Europejskiej. Ryzyko regulacyjne jest zatem dosyć wysokie.

Oczywiście, oferta XTB jest znacząco szersza niż same kontrakty CFD. Wśród dostępnych instrumentów znajdują się przecież, obok par walutowych, czy indeksów giełdowych oraz surowców, także fizyczne, w tym ułamkowe akcje jak i kryptowaluty. XTB dostarcza swoim klientom dostęp do zaawansowanej, popularnej platformy xStation 5. To narzędzie umożliwia inwestorom analizę rynku, zarządzanie pozycjami i dostęp do różnych komunikatów i wskaźników technicznych. Na xStation znajdziemy zaś dużo więcej, niż same kontrakty CFD. Broker z pewnością ma zatem co reklamować w kolejnych kampaniach marketingowych.

Okresy obniżonej zmienności nie sprzyjają z reguły brokerom

Doszukując się innych okoliczności negatywnie oddziałujących na kurs XTB S.A., można wskazać jeszcze na fakt, że generalnie poruszamy się obecnie w otoczeniu o niskiej zmienności rynkowej. Czasy pandemii już za nami, rynek dawno zdyskontował także ryzyka wojenne czy potencjalnych problemów Evergrande, jak również chociażby problemów płynnościowych lokalnych banków w USA. Odczyty indeksu VIX, oddającego poziom zmienności, są zaś na rekordowo niskim, wieloletnim poziomie kilkunastu punktów. Rzecz jasna, nie sprzyja to brokerom, którzy najlepiej zarabiają w warunkach silnie zmieniających się wycen walorów i braku jednostajnych ruchów indeksów. Daytraderzy najmocniej tracą z reguły na istotnie zmiennych rynkach.

Notatka

Inną z okoliczności, które budziły zastrzeżenia akcjonariuszy, był niedawny proces wyprzedaży akcji XTB przez głównego akcjonariusza. Jak opisaliśmy w artykule pod tytułem: “Sporo dzieje się w XTB – Główny właściciel przeprowadza proces ABB”, kontrolująca XTB spółka o trudnej do zapamiętania nazwie XX ZW Investment Group sprzedała 5,96% akcji XTB za 266 milionów złotych.

Konkurencja na rynku się zaostrza, a oferta innych podmiotów rośnie

Zawsze trzeba pamiętać także o oddechu konkurencji. Jeżeli chodzi o rynek polski, warto wskazać chociażby na brokera Bossa. Na chwilę obecną jego ewidentna przewaga nad XTB to możliwość prowadzenia emerytalnych rachunków maklerskich (“trzeci filar”) w formie IKE oraz IKZE. Oczywiście, XTB ma nadal wiele przewag rynkowych, jakimi wyróżnia się na tyle otoczenia. Przede wszystkim, broker ten autentycznie dba również o edukację swoich klientów. Na stronie brokera można znaleźć bogate źródło materiałów edukacyjnych, w tym poradniki, webinary i analizy rynkowe. Dla początkujących inwestorów jest to cenne wsparcie w nauce inwestowania w papiery wartościowe. Ponadto, XTB oferuje również wyróżniające się wsparcie techniczne i obsługę klienta, aby pomóc rozwiązywać ewentualne problemy.

Notatka

CZYTAJ WIĘCEJ! XTB to ceniony broker na rynku finansowym, który oferuje wiele instrumentów inwestycyjnych, zaawansowane platformy handlowe i wsparcie edukacyjne dla swoich klientów. Pomimo tego, konkurencja nie śpi i coraz więcej firm inwestycyjnych marzy o przejęciu działki rynku aktualnie zagospodarowanego przez XTB.

Podsumowując, sytuacja brokera XTB S.A. wcale nie jest taka zła, jak mogliby ją rysować więksi pesymiści. Nawet przy zaostrzających się regulacjach prawnych, XTB nadal oferuje szeroką gamę instrumentów finansowych, które inwestorzy mogą wykorzystywać w swoich transakcjach. Dzięki tak różnorodnej ofercie, inwestorzy mają możliwość dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Nie muszą przy tym wcale handlować za pomocą CFD. Równie opłacalne może być dla nich chociażby regularne inwestowanie bez lewaru, czyli dźwigni finansowej. Trudno się zatem dziwić, że mimo wahań kursowych, klientela XTB z roku na rok wyraźnie rośnie.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.