Finlio.pl logo
Menu
Finlio » Akcje » Sporo dzieje się w XTB - Główny właściciel przeprowadza proces ABB

Sporo dzieje się w XTB - Główny właściciel przeprowadza proces ABB

Sporo dzieje się w XTB - Główny właściciel przeprowadza proces ABB
Źródło: Depositphotos.com

Wśród wielu polskich, czołowych firm, jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest bez wątpienia XTB, dawniej znana pod nieco bardziej rozwiniętym szyldem "X-Trader Brokers”. Akcje ten spółki zaliczyły na przestrzeni ostatnich kilku lat spektakularny rajd z kilku złotych na ponad czterdzieści za jeden walor! Firma XTB to także zaufana spółka dywidendowa, która począwszy od swojego wejścia na giełdę (IPO) nieustannie dzieli się generowanym zyskiem z akcjonariuszami.

Notowania akcji XTB (XTB)
Normalna
Logarytmiczna
PLN
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Sporo zamieszania w środowisku wywołał niedawny datowany na dzień 9 maja 2023 roku raport bieżący nr 6/2023, w którym ten najbardziej znany polski broker ogłosił, że jego główny właściciel – spółka XX ZW Investment Group S.A. przeprowadzi proces ABB (przyspieszona budowa księgi popytu), wyniku którego zamierza sprzedać 5,96% całości akcji spółki. Biorąc pod uwagę kapitalizację XTB S.A., transakcja zdrowo przekroczyła ćwierć miliarda złotych, ostatecznie zamykając się sumą 266 milionów złotych, tj. po 38 złotych za sztukę. Jako, że cała sprawa rodzi naprawdę wiele pytań, postanowiliśmy się jej przyjrzeć bliżej – stąd też dzisiejszy artykuł!

XTB S.A. – co to właściwie za spółką?

XTB to międzynarodowa spółka brokerska, specjalizująca się w oferowaniu handlu na rynkach finansowych takich jak Forex, surowce, indeksy giełdowe i akcje. Firma została założona w Polsce w 2002 roku i od tego czasu rozszerzyła swoją działalność na wiele krajów na całym świecie, w tym na Europę, Bliski Wschód i Amerykę Południową. XTB jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest znana z innowacyjnych rozwiązań technologicznych i z reguły naprawdę wysokiej jakości obsługi klienta. Pomimo, że na XTB możemy kupować także zwykłe akcji z całego świata, firma najczęściej kojarzona jest z kontraktami CFD, a więc produktami działającymi na zasadzie dźwigni finansowej.

XTB oferuje swoim klientom platformy handlowe dostępne na komputerze, tablecie i smartfonie, z których można handlować różnymi instrumentami finansowymi. Firma oferuje również różne narzędzia edukacyjne i analizy rynkowe, aby pomóc swoim klientom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W ostatnich latach broker XTB zwiększył swoją ofertę o handel kryptowalutami, co przyciągnęło uwagę inwestorów zainteresowanych tą nową klasą aktywów. Spółka jest również aktywna w działalności społecznej, angażując się w różne projekty związane ze wspomnianą wyżej edukacją finansową.

Na czym polega proces ABB?

Proces ABB (ang. Accelerated Bookbuilding) to metoda przeprowadzania emisji akcji na giełdzie, która umożliwia szybkie pozyskanie kapitału przez spółkę. Często spotykamy się zresztą chociażby z emisją pierwotną, czyli wspomnianym już IPO. W tradycyjnym procesie emisji akcji, spółka musi przygotować prospekt emisyjny, który musi zostać zatwierdzony przez właściwe organy regulacyjne, takie jak chociażby KNF – Komisja Nadzoru Finansowego. Następnie spółka ogłasza warunki emisji, takie jak cena i ilość nowych akcji, i oczekuje na zainteresowanie inwestorów. W tym czasie zwykle trwa okres subskrypcji, podczas którego inwestorzy składają zlecenia na zakup akcji.

Proces ABB jest znacznie szybszy i bardziej efektywny niż emisja tradycyjna. W tym przypadku spółka ogłasza zamiar emisji akcji i udostępnia zainteresowanym inwestorom informacje o spółce oraz jej planach biznesowych. Następnie inwestorzy, zwykle instytucjonalni (fundusze inwestycyjne), mogą składać zlecenia na zakup akcji bezpośrednio od sprzedającego, bez konieczności oczekiwania na zamknięcie subskrypcji. Cena akcji ustalana jest na podstawie zleceń złożonych przez inwestorów, a cały proces może trwać zaledwie kilka godzin lub dni.

Jakie obawy może wzbudzić przeprowadzenie procesu ABB?

Co do zasady, informacja o procesie ABB ma raczej negatywny wpływ na cenę akcji. Jakby nie było, oznacza ona, że najlepiej znający spółkę, dominujący inwestor, zamierza się, przynajmniej częściowo, "scashować” i ograniczyć swoją pozycję. Jeżeli uznaje on daną cenę akcji za atrakcyjną, to może to oznaczać, że przynajmniej krótko- lub średnioterminowo, wzrosty cen waloru są już za nami. Nie inaczej było w przypadku XTB – po ogłoszeniu ABB, cena akcji spadła o dobre kilkanaście procent.

Zmienność cen akcji na skutek ABB zależy od wielu czynników, takich jak popyt i podaż na rynku, atrakcyjność oferty, aktualna sytuacja makroekonomiczna, wyniki finansowe spółki, sentyment inwestorów i wiele innych.

Trzeba wiedzieć, że z jednej strony XTB S.A. nadal ma przed sobą bardzo obiecującą przyszłość. Rośnie baza klientów, rozwijają się na globalnych rynkach, ze szczególnym uwzględnieniem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, prowadzą przemyślane kampanie marketingowe. Niedawno umożliwili także wypełnianie formularza W-8BEN, radykalnie ograniczającego opodatkowanie dywidend od spółek zagranicznych. Z drugiej strony, konkurencja nie śpi! O uwagę inwestorów starają się chociażby tacy brokerzy jak Degiro, eToro i Trading212. Z kolei rynek kryptowalut jest penetrowany przez takie giełdy jak chociażby potężne Binance! XTB ma zatem nadal o co walczyć.

Oceń ten post

Akcje
Surowce
Krypto
Indeksy
ETF
Cena 24h
Tesla ---
N/A
Coca-Cola ---
N/A
Apple ---
N/A
Amazon ---
N/A
Meta Platforms ---
N/A
CD Projekt ---
N/A
JSW ---
N/A
PKP Cargo ---
N/A
RECENZJE

TOP Brokerzy giełdowi

XTB logo
XTB ★ 93 %
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Bossa logo
Bossa ★ 92 %
Degiro logo
Degiro ★ 90 %
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
eToro logo
eToro ★ 90 %
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Finlio.pl logo